[Πανελλήνιες 2012] Ποια σχολή στοχεύετε;

[Πανελλήνιες 2012] Ποια θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οι στρατιωτικες σχολες ονομαζονται,αλλιως,παραγωγικες σχολες (αν εκει ειναι η απορια σας).

Αλλα,δεν καταλαβαινω γιατι εκπλησεστε : δεν ημουν σωστος στην αποψη μου; Η ενδυμασια,μερικες φορες,υποδηλωνει και το που εισαι.Αν εγω,πχ,φοραω ρουχα νοσηλευτη στο νοσοκομειο,σημαινει οτι ειμαι νοσηλευτης.
φανταζομαι στο παραγωγικες σχολες ηταν ολων μας η απορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMak

Νεοφερμένος

Ο DimitrisMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ο Στρατος μαζι με τα λεφτα ειναι οτι πιο αχρηστο, και ταυτοχρονα καταστροφικο εχει επινοησει ο ανθρωπος

Edit: α , και τη θρησκεια

Kαλύτερα να κρατήσεις την κρίση για τον εαυτό σου...Υπάρχουν σε πληροφορώ πολλά άτομα τα οποία το αγαπάνε αυτό που κάνουν...Όποιος παει για τα λεφτά είναι χαμένος απο χέρι...Και καλά να πάθει που φευγει κλαίγωντας αν ο μόνος λόγος ενσωμάτωσης του στον Ελληνικό Στρατό ειναι το χρήμα ...ΣΕ πληροφορώ πως αν κυρηχτεί μια γενική επιστράτευση όταν εσύ θα πηγαίνεις να πολεμήσεις(αμβιβάλλω αν πας και δεν βρεις μια κρυψώνα να χωθείς μέσα)ο ελληνικός στρατός είναι αυτός που θα γυρνάει νεκρός την ώρα που θα πηγαίνεις εσύ...Να γιατί λοιπόν δεν πάμε μπροστά...Προσωπικα το να γίνω ακόμα ένας αιώνιος φοιτητής δεν μου είναι αρεστώ...Όταν μάθεις την ζωή ενός στρατιωτικού και γενικότερα λίγο ιστορία έλα να μου απαντήσεις σαν ένας Έλληνας με έστω και λίγο εθνική συνείδηση...

Το χακί δεν είναι κύρος.Είναι μια απλή ενδυμασία,που υποδεικνύει ότι είσαι σε μια παραγωγική σχολή.Κύρος είναι αυτό που θα δημιουργήσεις εσύ,γύρω από το ονομά σου,με τις πράξεις σου και τα λόγια σου,μέσα στη σχολή.



Σωστός.


Για μένα και το χακί όταν το πρωτοφορέσω (αν με το καλό )είναι κάτι το οποίο το αναζητω απο τα παιδικά μου χρόνια...Ολοι λέγανε οτι θα γίνουνε αστροναυτες η γιατροί...Εγώ ήθελα απο μικρός να καταταγώ σε μια στρατιωτική σχολή...Τι να κανεις βίτσια είναι αυτά...Λένε οτι αν κάνεις κατι που αγαπάς θα το κάνεις καλά...Όταν η πλειοψηφία επιλέγει τον στρατό για το στανταρ χρήμα πως να μην γίνεται ένας απο τους πολλούς δημόσιους τομείς οι οποίοι οπως λέτε δεν προσφέρουν τίποτα...Οπότε μπαίνεις και προσπαθεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο να φτιάξεις μια ατμόσφαιρα γύρω απο το όνομα σου η οποία όντως θα έχει τον χαρακτηρισμό '' ΚΎΡΟΣ '' Συμφωνώ σε αυτό που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ο Στρατος μαζι με τα λεφτα ειναι οτι πιο αχρηστο, και ταυτοχρονα καταστροφικο εχει επινοησει ο ανθρωπος

Edit: α , και τη θρησκεια

Για το στρατό συμφωνώ αλλά αφού είναι στη φύση των ανθρώπων να μαλώνουν και να πολεμούν μεταξύ τους είναι αναγκαίο κακό.Για τα λεφτά και τη θρησκεία παρόλο που καταλαβαινω πως το εννοείς αν διαχειρίζονται με μέτρο τα πρώτα και χωρίς φανατισμό η δεύτερη είναι ωφέλιμα.Στην πράξη βέβαια έχουν γίνει τα χειρότερα εγκλήματα στο όνομα και των δύο.....
Είστε λάθος και οι δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

DimitrisMak

Νεοφερμένος

Ο DimitrisMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν θέλει και πολύ σκέψη...Όταν δεν στηρίζεις με επιχειρήματα την άποψη σου είσαι λαθος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αφού ζούμε σε έναν κόσμο όπου κυριαρχεί ο εγωισμός, ο στρατός(ένοπλες δυνάμεις) είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός κράτους. Τα λεφτά είναι μέρος του καταπιταλιστικού συστήματος και αφού αυτό το σύστημα ισχύει αρα είναι πολύ σημαντικά. Η θρησκεία είναι ένα άλλο θέμα.Όσο για τον δεύτερο υπάρχουν μεγαλύτερα εγκλήματα που συμβαίνουν τώρα και δεν περιλαμβάνουν ούτε στρατο ούτε θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Ψυχολογία Θεσσαλονίκης! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sertii

Νεοφερμένος

Ο Sertii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μαθηματικο και παλι μαθηματικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Στοχεύστε ρε Ιατρική Αθηνών, είμαστε γαμάτοι τύποι εκεί μέσα, θα φάτε καλά. ))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Στοχεύστε ρε Ιατρική Αθηνών, είμαστε γαμάτοι τύποι εκεί μέσα, θα φάτε καλά. ))

Be a loser! Be one of them! ))

Οι νοσηλευτές γ....ε και δέρνουμε ρε! ))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μου το έχουν περάσει γ Ιατρική και δν θ μ χαλούσε.... Παίζω μπάσκετ στ σχολείο και κάνω 2 φορές από 45 λεπτά βάρη στ σπίτι, αλλά καμία σχέση.. Πέρυσι λχ έκανα 5 προπονήσεις, 3 φορές βάρη και 2 αγώνες....


όχι ρε φίλε.. Δεν ήθελα να πω κάτι τέτοιο, αλλά τα ΤΕΦΑΑ σε οδηγούν σε έναν κλάδο με μεγάλη ανεργία... Δεν θέλω να ψωμολυσσάω , ενώ αν είχα εκμεταλλευθεί τις δυνατότητες μου να είχα μια άνεση(σχετικά).. Και αν μπορώ γ Ιατρική, δν χαραμίζομαι σε κάτι πολύ πιο χαμηλό;

Επειδή το πήρε τυχαία το μάτι μου το post αυτό, θα πω ένα απλό wtf.
Η Ιατρική νομίζεις σε βγάζει σε κλάδο με λιγότερη ανεργία; Ξέρεις ότι κάθε χρόνο στην Ελλάδα παίρνουν πτυχίο περίπου 900 γιατροί; Ξέρεις τι σημαίνει αυτό;
Ότι πολύ απλά θα φας τα μούτρα σου να διαβάζεις, να διαβάζεις, να διαβάζεις, να διαβάζεις και να διαβάζεις και θα βγεις σε μια αγορά εργασίας που θα έχεις άλλους 899 να προσπαθούν να σου αρπάξουν την καλή ευκαιρία.
Μην πας Ιατρική άμα δεν είσαι καυλωμένος με την Ιατρική, θα το μετανιώσεις και στο υπογράφω. Και δε μιλάω με την "πείρα" που ΔΕΝ έχω, μιλάω μ' αυτά που βλέπω στα νοσοκομεία και ακούω από άτομα μέσα από τη σχολή.
Όταν θα έχεις κλινικές μέχρι το μεσημέρι, θα πρέπει να διαβάζεις μέχρι το βράδυ και μετά θα' σαι πτώμα και θα κοιμάσαι για την αυριανή ίδια μέρα θα καταλάβεις ότι για να πας ιατρική δεν πρέπει να πεις ένα απλό " δε με χαλάει αν περάσω ιατρική " αλλά " άμα δεν περάσω ιατρική θα είμαι δυστυχισμένος ".
Πρέπει να το λέει το πετσί σου, αλλιώς θα πας σε μια σχολή που όχι μόνο εύκολη δεν είναι, αλλά μια σχολή στην οποία θα αντιμετωπίσεις 1002 δυσκολίες που κάθε μέρα θα δοκιμάζουν την αντοχή σου. Αν και μόνο αν αισθάνεσαι ότι η ιατρική είναι η ζωή σου να πας. Γιατί πρέπει να θυμάσαι ότι είναι μια επιστήμη που δε θα είναι μόνο η δική σου ζωή αλλά και η ζωή των άλλων, και πρωτίστως των άλλων...Άμα δε σου κινεί το ενδιαφέρον το γεγονός ότι κάθε μέρα θα βλέπεις άτομα να υποφέρουν και εσύ θα καλείσαι να βρεις το σωστό τρόπο να τους κάνεις καλά, μην το κάνεις το λάθος αυτό να πας ιατρική...
Και θα μου πεις τι σου λέω τώρα...Θα σου πω το πιο απλό. Κάνε τ' όνειρό σου. Να πας στη σχολή που εσύ πιστεύεις ότι θες να περάσεις τουλάχιστον 4 χρόνια από την καλύτερη φάση της ζωής σου. Αν αυτή είναι η ιατρική, καλώς έχει. Αν όχι, μη διανοηθείς να περάσεις ούτε έξω από την πόρτα γιατί όχι απλά θα το μετανιώσεις, θα μισήσεις τον εαυτό σου που άκουσες γονείς και όχι τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η Ιατρική νομίζεις σε βγάζει σε κλάδο με λιγότερη ανεργία; Ξέρεις ότι κάθε χρόνο στην Ελλάδα παίρνουν πτυχίο περίπου 900 γιατροί;
Γι' αυτό οι γιατροί τρώνε με χρυσά κουτάλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γι' αυτό οι γιατροί τρώνε με χρυσά κουτάλια;

για τι ποσοστό μιλάμε;

Ο μεγαλογιατρός με το ιδιωτικό ιατρείο στο Κολονάκι ναι. Ο γιατρουδάκος του ΙΚΑ μάλλον όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Ο (γ)ιατρουδάκος του ιδιωτικού ιατρείου δεν βγάζει ούτε για το ενοίκιο του γραφείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ο (γ)ιατρουδάκος του ιδιωτικού ιατρείου δεν βγάζει ούτε για το ενοίκιο του γραφείου.

Πού ακριβώς το στηρίζεις αυτό ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Στις μαρτυρίες αρκετών (γ)ιατρών που αντιμετωπίζουν τεράστια μείωση πελατών. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Γι' αυτό οι γιατροί τρώνε με χρυσά κουτάλια;

Προφανώς μιλάς για τους μεγαλογιατρούς, γιατί μόνο γι' αυτούς έχεις ακουστά. Ε μάθε ότι εκτός από κάποιους γιατρούς που παίρνουνε "100 ευρώ το γουρούνι'" και έχουνε βιλάρες και δεν ξέρω γω τι άλλο, υπάρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ άλλοι γιατροί που δουλεύουν όλη μέρα και όλη νύχτα στα νοσοκομεία και στα ιατρεία τους για να έρχεται το κράτος και να τους βάζει, όχι 23% φόρο, άλλα 50% και τότε αυτοί όχι μόνο με χρυσά κουτάλια δεν τρώνε, αλλά ούτε καν με κουτάλι.
(Όποιος λέει ότι κάνω επίκληση στο συναίσθημα να σκάσει κάνω επιχειρηματολογία τώρα).
Υπάρχει Επιμελητής Α' χειρουργός σε νοσοκομείο της χώρας που κάνει τουλάχιστον δύο εγχειρήσεις την ημέρα και παίρνει από το κράτος 970 ευρώ το μήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλα δεν τρωνε οι περισσοτεροι ιατροι με χρυσα κουταλια αλλα μην τους βγαλουμε και μεροκαματιαρηδες!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προφανώς μιλάς για τους μεγαλογιατρούς, γιατί μόνο γι' αυτούς έχεις ακουστά. Ε μάθε ότι εκτός από κάποιους γιατρούς που παίρνουνε "100 ευρώ το γουρούνι'" και έχουνε βιλάρες και δεν ξέρω γω τι άλλο, υπάρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ άλλοι γιατροί που δουλεύουν όλη μέρα και όλη νύχτα στα νοσοκομεία και στα ιατρεία τους για να έρχεται το κράτος και να τους βάζει, όχι 23% φόρο, άλλα 50% και τότε αυτοί όχι μόνο με χρυσά κουτάλια δεν τρώνε, αλλά ούτε καν με κουτάλι.
Προφανώς κάτι ξέρω για να το λέω. Για όλους μιλώ. Από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο. Είναι από τις πλέον προνομιούχες κάστες, λίγο να τους κόβει, θησαυρίζουν. Γι' αυτό και είναι περιζήτητες οι Ιατρικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Στοχεύστε ρε Ιατρική Αθηνών, είμαστε γαμάτοι τύποι εκεί μέσα, θα φάτε καλά. ))
Ειρωνικό δεν είναι αυτο το μήνυμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top