Πανελλήνιες 2012: Οι πρώτοι των πρώτων

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Μόνο που, αν διαμορφώσεις εσύ τη βάση, κατά κανόνα έχεις περάσει το καλοκαίρι τρώγοντας τα νύχια σου "θα ανέβει/θα πέσει - θα μπω/θα μείνω απέξω για λίγα μόρια":/:

το μονο αρνητικο ειναι αυτο... αν και πιστευω το 99% το εχει αυτο, εδω σε αλλα θεματα βλεπω παιδια με 19200 να φοβουνται αν θα περασουν σε σχολη :P τελος παντων, οπως και να χει καλη επιτυχια και καλο καλοκαιρι σε ολους μας και σε οσους επονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Παρασκευή, 6 Ιουλίου 2012

Tυφλός μαθητής από τη Μυτιλήνη έγραψε 20 σε όλα τα μαθήματα στις πανελλαδικές



Πολλοί ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες του νομού Λέσβου που ξεχώρισαν στις φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις. Υπάρχει όμως και μια περίπτωση μαθητή που χρήζει ιδιαίτερης αναφοράς.
Ο Στρατής Εγγλέζος, τυφλός μαθητής του Λυκείου Παμφίλων, "έγραψε" 20 σε όλα τα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης των πρόσφατων πανελλαδικών εξετάσεων και διεκδικεί μια θέση στο Παιδαγωγικό Τμήμα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.

Ο Στρατής, ωστόσο, ήθελε να σπουδάσει Γεωπόνος, αφού η αγάπη του για τη φύση είναι μεγάλη. «Το Γεωπονικό ήταν πρώτη επιλογή μου, επειδή μου άρεσε να ασχολούμαι από μικρός...
με το χώμα, τα λουλούδια και τα λαχανικά, αλλά δεν με δέχονταν», λέει. «Θα σπουδάσω Παιδαγωγική. Δεν περιμένω να δυσκολευτώ σε κάτι, αφού ξέρω και άλλα παιδιά σαν εμένα που σπουδάζουν εκεί και τα έχουν καταφέρει».

Ο Στρατής υποστηρίζει ότι δεν αντιμετώπισε δυσκολίες. Ήταν πάντα μαθητής του "άριστα", πετυχαίνοντας βαθμολογίες πάνω από το 19, και όλη τη χρονιά αφιέρωσε πολλές ώρες για μελέτη και προετοιμασία.

Σήμερα, ο δήμαρχος Λέσβου Δημήτρης Βουνάτσος, παρουσία του προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Χρήστου Κορδώνη, υποδέχθηκε στο γραφείο του τον Στρατή Εγγλέζο, τον οποίο συνεχάρη θερμά για τη σπουδαία αριστεία του, αλλά και τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς του Λυκείου Παμφίλων.

Τον άριστο μαθητή συνόδευαν οι γονείς του, Βασίλης και Ταξιαρχούλα, και ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Παμφίλων Βαγγέλης Λυκαρδόπουλος, στους οποίος ο δήμαρχος Λέσβου ανακοίνωσε ότι στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, στις 11 Ιουλίου 2012, θα προτείνει τη βράβευση του Στρατή, καθώς επίσης και να υποστηριχθεί η υποψηφιότητά του για βράβευση από την Ακαδημία Αθηνών, λόγω και της ιδιότητάς του ως ΑΜΕΑ.
Nemeapress
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το ειχαμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα απο οτι θυμαμαι Αλς...κατα την γνωμη μου τον βοηθησαν,η βαθμολογηση δεν εγινε με αντικειμενικα κριτηρια,λογω του προβληματος που ειχε.
Και τωρα τον διαφημιζουν,γιατι?Για να μας δωσουν μια σταλα αιδιοδοξιας,και οτι ''ολα ειναι δυνατα και ωραια''? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το ειχαμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα απο οτι θυμαμαι Αλς...κατα την γνωμη μου τον βοηθησαν,η βαθμολογηση δεν εγινε με αντικειμενικα κριτηρια,λογω του προβληματος που ειχε.
Και τωρα τον διαφημιζουν,γιατι?Για να μας δωσουν μια σταλα αιδιοδοξιας,και οτι ''ολα ειναι δυνατα και ωραια''? :hmm:
Νομίζω ότι αν ήμουν καθηγητής και εξέταζα προφορικά μια τέτοια περίπτωση, θα έβαζα κάτι παραπάνω για να επιβραβεύσω τις προσπάθειες αυτού του παιδιού που συναγωνίζεται τους άλλους με εντελώς άνισους όρους. Είμαι λάθος?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Νομίζω ότι αν ήμουν καθηγητής και εξέταζα προφορικά μια τέτοια περίπτωση, θα έβαζα κάτι παραπάνω για να επιβραβεύσω τις προσπάθειες αυτού του παιδιού που συναγωνίζεται τους άλλους με εντελώς άνισους όρους. Είμαι λάθος?


Και που ξερεις τι κατασταση επικρατει και στις αλλες οικογενειες?Μπορει να μην ειναι τυφλα αλλα παιδια,η να μην εχουν νευρολογικα-κινησιακα προβληματα,αλλα οι συνθηκες που μελετανε να ειναι χειροτερες,πχ καποια δουλευουν το πρωι και διαβαζουν ολο το βραδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και που ξερεις τι κατασταση επικρατει και στις αλλες οικογενειες?Μπορει να μην ειναι τυφλα αλλα παιδια,η να μην εχουν νευρολογικα-κινησιακα προβληματα,αλλα οι συνθηκες που μελετανε να ειναι χειροτερες,πχ καποια δουλευουν το πρωι και διαβαζουν ολο το βραδυ.

Ντροπή.

Κάτσε και αναλογισου τι εκστόμισες στα δύο τελευταία μηνύματα.
Ξέρεις τι λένε για τους έξω από το χορό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ντροπή.

Κάτσε και αναλογισου τι εκστόμισες στα δύο τελευταία μηνύματα.
Ξέρεις τι λένε για τους έξω από το χορό.

Καθομαι,δεν ειμαι ορθιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καθομαι,δεν ειμαι ορθιος.

Μόνο μην κουραστείς από το πολύ καθισιό. Και μη σου γίνει συνήθεια και ατροφήσουν οι μύες και υποχρεωθείς να έρθεις στη θέση τους και δεις τη γλύκα.

Ξέρεις γιατρέ, καλοί οι κοινωνικοί αγώνες, αλλά κάποια πράγματα δεν επιδέχονται αμφισβητήσεων. Το ότι η χώρα είναι μπουρδέλο και αυτά αποτελούν ψιλά γράμματα είναι γνωστό, τουλάχιστον κρατήστε τα προσχήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μόνο μην κουραστείς από το πολύ καθισιό. Και μη σου γίνει συνήθεια και ατροφήσουν οι μύες και υποχρεωθείς να έρθεις στη θέση τους και δεις τη γλύκα.

Ξέρεις γιατρέ, καλοί οι κοινωνικοί αγώνες, αλλά κάποια πράγματα δεν επιδέχονται αμφισβητήσεων. Το ότι η χώρα είναι μπουρδέλο και αυτά αποτελούν ψιλά γράμματα είναι γνωστό, τουλάχιστον κρατήστε τα προσχήματα.

Προφανως και θα παρεξηγησες την αποψη μου.
Δειχνω απολυτο σεβασμο στα ατομα με ειδικες αναγκες,απλως προσφερω εναν διαφορετικο τροπο σκεψης:
Σιγουρα αυτα τα παιδια,δεν βαθμολογηθηκαν αντικειμενικα στις πανελληνιες,ειδικα στην θεωρητικη κατευθυνση.Πιστευω στον τροπο βαθμολογησης συμφωνουμε ολοι.
Απλως,γιατι αυτα τα παιδια να βαθμολογουνται ετσι,και οχι καποιο παιδι που δουλευει το πρωι για να ζησει την οικογενεια του,και το βραδυ διαβαζει,η που ζει κατω απο δυσκολες οικογενειακες συνθηκες?
Γιατι,αυτο το προβλημα να καταχωρει το παιδι στον χωρο της ανισης διαχειρισης,και οχι ενα αλλο διαφορετικο προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προφανως και θα παρεξηγησες την αποψη μου.
Δειχνω απολυτο σεβασμο στα ατομα με ειδικες αναγκες,απλως προσφερω εναν διαφορετικο τροπο σκεψης:
Σιγουρα αυτα τα παιδια,δεν βαθμολογηθηκαν αντικειμενικα στις πανελληνιες,ειδικα στην θεωρητικη κατευθυνση.Πιστευω στον τροπο βαθμολογησης συμφωνουμε ολοι.
Απλως,γιατι αυτα τα παιδια να βαθμολογουνται ετσι,και οχι καποιο παιδι που δουλευει το πρωι για να ζησει την οικογενεια του,και το βραδυ διαβαζει,η που ζει κατω απο δυσκολες οικογενειακες συνθηκες?
Γιατι,αυτο το προβλημα να καταχωρει το παιδι στον χωρο της ανισης διαχειρισης,και οχι ενα αλλο διαφορετικο προβλημα?

Γιατρέ,

Στη σχολή μου και εν γένει στο πρώτο πεδίο, είναι πολλά άτομα με ειδικές ανάγκες και γενικά με προβλήματα όπως αυτά που αναφέρεις, έχω μιλήσει με πολλά εξ αυτών. Συμπεράσματα:
1. Αυτά τα παιδιά εισάγονται στην τριτοβάθμια με τις δικές τους διατάξεις και ανταγωνίζονται μεταξύ τους. Η φοίτηση σε σχολείο και πανεπιστήμιο είναι ένας γολγοθάς και λίγοι τελειώνουν.
2. Όσα παιδιά εργάζονται, συνήθως πάνε νυχτερινό σχολείο που έχει πιο ελαστικό ωράριο. Επίσης υπάρχουν διατάξεις που τους δίνουν εκπαιδευτικές άδειες. Στο πανεπιστήμιο επιλέγουν σχολές που έχουν παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα.
3. Τα οικογενειακά προβλήματα όντως υφίστανται. Συνήθως αυτά τα παιδιά κόβουν το λαιμό τους, να ανταποκριθούν και είναι άξιοι συγχαρητηρίων.

Εν κατακλείδι. Ο καθείς έχει το γολγοθά του. Μέσα πρόσφορα υπάρχουν, στο χέρι τους είναι να τα εκμεταλευτούν. Σίγουρα δε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε, αντιθέτως να επιβραβεύσουμε ηθικά και υλικά και να τους θέσουμε ως πχ για μίμηση.

Υγ. Οι γονείς μας έτσι μεγάλωσαν. Και επειδή αυτοί στερήθηκαν, παρέχουν απλόχερα με αποτέλεσμα πλέον να θεωρείται σημαντικότερο το βρακί της τραγουδιάρας παρά ο άνθρωπος.
Υγ. Πιστεύω τώρα λύθηκε η παρεξήγηση και συμφωνούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γιατρέ,

Στη σχολή μου και εν γένει στο πρώτο πεδίο, είναι πολλά άτομα με ειδικές ανάγκες και γενικά με προβλήματα όπως αυτά που αναφέρεις, έχω μιλήσει με πολλά εξ αυτών. Συμπεράσματα:
1. Αυτά τα παιδιά εισάγονται στην τριτοβάθμια με τις δικές τους διατάξεις και ανταγωνίζονται μεταξύ τους. Η φοίτηση σε σχολείο και πανεπιστήμιο είναι ένας γολγοθάς και λίγοι τελειώνουν.
2. Όσα παιδιά εργάζονται, συνήθως πάνε νυχτερινό σχολείο που έχει πιο ελαστικό ωράριο. Επίσης υπάρχουν διατάξεις που τους δίνουν εκπαιδευτικές άδειες. Στο πανεπιστήμιο επιλέγουν σχολές που έχουν παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα.
3. Τα οικογενειακά προβλήματα όντως υφίστανται. Συνήθως αυτά τα παιδιά κόβουν το λαιμό τους, να ανταποκριθούν και είναι άξιοι συγχαρητηρίων.

Εν κατακλείδι. Ο καθείς έχει το γολγοθά του. Μέσα πρόσφορα υπάρχουν, στο χέρι τους είναι να τα εκμεταλευτούν. Σίγουρα δε μπορούμε να τσουβαλιάζουμε, αντιθέτως να επιβραβεύσουμε ηθικά και υλικά και να τους θέσουμε ως πχ για μίμηση.

Υγ. Οι γονείς μας έτσι μεγάλωσαν. Και επειδή αυτοί στερήθηκαν, παρέχουν απλόχερα με αποτέλεσμα πλέον να θεωρείται σημαντικότερο το βρακί της τραγουδιάρας παρά ο άνθρωπος.
Υγ. Πιστεύω τώρα λύθηκε η παρεξήγηση και συμφωνούμε.

Συμφωνω με οσα λες,ειδικα αυτα τα ατομα οπως προειπες,πρεπει να τεθουν υπο μιμιση στα μυαλα ολων,μπας και ξυπνησει η κοιμισμενη νεολαια μας.Εχουμε γεμισει με ''φιλοδοξους'' αστυνομικους,βολεψακιδες και ανικανους να δωσουν εναν αγωνα ωστε να πραξουν αυτο που θελουν,ενω αντιθετα αυτα τα παιδια παρ'ολα τα προβληματα και μαλιστα υγειας που αντιμετωπιζουν,συνεχιζουν τον αγωνα τους,Αυτο το υπερεκτιμω.
Απλως προσπαθησα αλλη μια φορα να μπω αναμεσα στο προβλημα της ανισης διαχειρισης εξεταζομενων των πανελληνιων,που με ταλανιζει,γιατι παλια ειχε γινει και αναφορα για τους τριτεκνους κτλπ,αλλα φυσικα δεν συσχετιζω σε καμια περιπτωση,αυτη την ειδικη κατηγορια,με προβληματα υγειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
........................
Δειχνω απολυτο σεβασμο στα ατομα με ειδικες αναγκες,................................

Καλά κάνεις και αυτό πρέπει να κάνουμε όλοι μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδια πάντως αυτο που λεει ο χαουζ δεν ειναι κακο...το να σεβεσαι καποιον που αντιμετωπιζει καποιο προβλημα υγειας σημαινει να τον προωθησεις στις εξετασεις? ο εξετασεις ειναι σκληρες και πρεπει να ειναι αφου ετσι ειναι η φυση τους για ολους..το παιδι (στον μυτηληνιο αναφερομαι) οτι θελει συναγωνιστει τους υπολοιπους υποψηφιους στα ισα γι αυτο προφανως ειχε διαβασει παρα πολυ ωστε να βγαλει υψηλους βαθμους..τι νοημα θα ειχε να πριμοδοτηθει αποτους βαθμολογητες αν δεχτουμε οτι οντως τον ανεβασαν λιγο , και λεω λιγο γιατι ενταξει , προφανως αντι για 20 θα αξιζε ενα 18 το λιγοτερο ουτως ή αλλως...? θελω να πω οτι με αυτη τους τη κινηση μπορει να εδειξαν ακομα και ότι τον λυπουνται και να σκεφτηκαν αντε ας τον βοηθησουμε...δλδ αν εβγαζε 18800 αντι για 20000 θα ήταν λιγοτερο αναγνωρίσισμος ο κοπος του?

βεβαια η κινηση τους μπορει να λανθανει ενοχικα αισθηματα αφου ενδεχεται να τον ανεβασαν βαθιμολογικα γτ ήξεραν οτι το εκπαιδευτικο συστημα , οι συνθηκες και οι υποδομες δε τον βοηθησαν καθολου να καταφερει οσα ειχε καταφερει μονος του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μικροπρέπεια .........Δεν έπρεπε να το κουβεντιάζουμε καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ (27/06/2010)

Έκανα μια έρευνα με τον φίλο μου τον Γκούγκλη και βρήκα τι είπαν παιδιά που τα περασμένα χρόνια πέρασαν πρώτοι (19000+) σε σχολές υψηλής ζήτησης. Να μερικά αποτελέσματα:

«η χρονιά που πέρασε δεν είχε μεγάλες διαφορές από τις προηγούμενες. Δεν στερήθηκα σχεδόν τίποτα και δεν άλλαξα το πρόγραμμά μου. Και φυσικά έβγαινα σχεδόν κάθε μέρα.».
«δεν πιέστηκα καθόλου, αντιθέτως έβγαινα, πήγαινα κολυμβητήριο και χορό. Όλα γίνονται με σύστημα και σωστή μεθόδευση. Για παράδειγμα δεν ξενύχτησα ποτέ για να διαβάσω, απλά είχα πλάνο»
«προσαρμόστηκα, έβαλα πρόγραμμα και έκανα ποιοτικό και συγκροτημένο διάβασμα, δεν σταμάτησα να παίζω μπάσκετ και βγαίνω τα Σάββατα και τώρα δικαιώθηκα»,
«Η επιτυχία δεν θέλει υπερβολές, αλλά μέτρο και πιστό πρόγραμμα. Πάντως το χόμπι μου, τα ντραμς και το πιάνο, δεν το θυσίασα και συνέχισα να παρακολουθώ μαθήματα στο ωδείο σε όλη την Γ΄ Λυκείου».
«Σπάνια διάβασα περισσότερο από μία ή δύο ώρες την ημέρα. Το θέμα δεν είναι η ποσότητα της μελέτης αλλά η ποιότητα».





Συγνώμη παιδιά, αλλά όλα αυτά τα θεωρώ παραμύθια. Πιστεύω ότι: ναι, χρειάζεται το σύστημα, το πρόγραμμα και το ποιοτικό διάβασμα, όμως για να πετύχει κάποιος υψηλή βαθμολογία δεν αρκούν. Χρειάζεται και αρκετή μελέτη και κάποιες θυσίες. Αυτή η εκ των υστέρων μαγκιά του στυλ «εγώ είμαι πάρα πολύ έξυπνος και έπιασα 19999 μόρια με ελάχιστο διάβασμα αλλά είχα σύστημα και έβγαινα κάθε μέρα και δεν άφησα μπάσκετ, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, μπαλέτο, πιάνο, κολυμβητήριο» εμένα προσωπικά με κάνει να χαμογελάω. Έχω ξάδερφο που πριν λίγα χρόνια μπήκε πρώτος σε σχολή πολλών-πολλών μορίων. Το παιδί αυτό ξεσκίστηκε κυριολεκτικά στο διάβασμα και στερήθηκε τα πάντα. Μάλιστα κόντεψε να αρρωστήσει από έλλειψη ύπνου. Και όμως, όταν τον βρήκαν τα κανάλια είπε και αυτός τις πιπεριές σαν τις παραπάνω. Γενικά, βλέπω ότι φοριέται πολύ η φιγούρα τέτοιου είδους. Εδώ στο φόρουμ, παιδιά του γυμνασίου κοκορεύονται ότι έβγαλαν 19 και 12/13 διαβάζοντας το πολύ 10 λεπτά την ημέρα!!!

Παιδιά, ας είμαστε ειλικρινείς και ας μην το παίζουμε τσάμπα μάγκες. Όλοι το ξέρουμε ότι πίσω από κάθε επιτυχία κρύβεται σκληρή δουλειά.



Δεν είναι όλα παραμύθια, πάντως... Δεν τα πήγα και τέλεια, έβγαλα 19603 μόρια, μα ειλικρινα δεν προσπάθησα τόσο για να τα βγάλω...
Η σκληρή μου δουλειά ήταν πάνω-κάτω μέχρι τα Χριστούγεννα... Από το Φεβρουάριο και μετά ασχολούμουν αρκετά με τη μουσική (κυρίως σύνθεση), ενώ το Μάιο παρακολουθούσα ένα σωρό πολιτικές συζητήσεις για τις εκλογές...
Την τελευταία βδομάδα δε πριν από την Έκθεση είχα χαλαρώσει λες και έκανα διακοπές... Δεν έγραψα ΤΟΥΣ βαθμούς, έγραψα τρία 20, σε Ιστορία, Λατινικά, Α.Ο.Θ., 19,9 στα Μαθηματικά Γ.Π., 18,8 στα Αρχαία (ο ένας 18 και ο άλλος 19,6), 18,3 στην 'Εκθεση και 18,1 στη Λογοτεχνία... Να σκεφτείς ότι έδινα εννέα μαθήματα (μαζί με την Αρμονία και το Ντικτέ) και είχα βγει νοκ άουτ ψυχολογικά εξαιτίας της επανάληψης και της παπαγαλίας...
Όλα αυτά για να συνειδητοποιήσω ότι ήμουν σε λάθος κατεύθυνση...
Επίσης, δεν είναι όλες οι πρωτιές "ακέραιες"! Πολλοί από αυτούς που βγάζουν τρανταχτούς βαθμούς είναι ευνοημένοι ως δυσλεκτικοί και εξετάζονται ενδοσχολικά... Μια γνωστή μου στη Νομική εισήχθη δέκατη, με εννιά δυσλεκτικούς από πάνω της!
Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά, αλλά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα έτσι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν είναι όλα παραμύθια, πάντως... Δεν τα πήγα και τέλεια, έβγαλα 19603 μόρια, μα ειλικρινα δεν προσπάθησα τόσο για να τα βγάλω...
Η σκληρή μου δουλειά ήταν πάνω-κάτω μέχρι τα Χριστούγεννα... Από το Φεβρουάριο και μετά ασχολούμουν αρκετά με τη μουσική (κυρίως σύνθεση), ενώ το Μάιο παρακολουθούσα ένα σωρό πολιτικές συζητήσεις για τις εκλογές...
Την τελευταία βδομάδα δε πριν από την Έκθεση είχα χαλαρώσει λες και έκανα διακοπές... Δεν έγραψα ΤΟΥΣ βαθμούς, έγραψα τρία 20, σε Ιστορία, Λατινικά, Α.Ο.Θ., 19,9 στα Μαθηματικά Γ.Π., 18,8 στα Αρχαία (ο ένας 18 και ο άλλος 19,6), 18,3 στην 'Εκθεση και 18,1 στη Λογοτεχνία... Να σκεφτείς ότι έδινα εννέα μαθήματα (μαζί με την Αρμονία και το Ντικτέ) και είχα βγει νοκ άουτ ψυχολογικά εξαιτίας της επανάληψης και της παπαγαλίας...
Όλα αυτά για να συνειδητοποιήσω ότι ήμουν σε λάθος κατεύθυνση...
Επίσης, δεν είναι όλες οι πρωτιές "ακέραιες"! Πολλοί από αυτούς που βγάζουν τρανταχτούς βαθμούς είναι ευνοημένοι ως δυσλεκτικοί και εξετάζονται ενδοσχολικά... Μια γνωστή μου στη Νομική εισήχθη δέκατη, με εννιά δυσλεκτικούς από πάνω της!
Δεν έχω τίποτα με τα παιδιά, αλλά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα έτσι!!!
με ολο τον σεβασμο, αλλα και μονο που λες οτι δεν τα πηγες και τελεια και οτι δεν εγραψες ΤΟΥΣ βαθμους, κατι σημαινει.....:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
με ολο τον σεβασμο, αλλα και μονο που λες οτι δεν τα πηγες και τελεια και οτι δεν εγραψες ΤΟΥΣ βαθμους, κατι σημαινει.....:confused::hmm:

Αυτο σημαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν είναι όλα παραμύθια, πάντως... Δεν τα πήγα και τέλεια, έβγαλα 19603 μόρια, μα ειλικρινα δεν προσπάθησα τόσο για να τα βγάλω...
Δεν πειραζει ,σου προτεινω να ξαναδωσεις του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν είναι όλα παραμύθια, πάντως... Δεν τα πήγα και τέλεια, έβγαλα 19603 μόρια, μα ειλικρινα δεν προσπάθησα τόσο για να τα βγάλω...
Η σκληρή μου δουλειά ήταν πάνω-κάτω μέχρι τα Χριστούγεννα... Από το Φεβρουάριο και μετά ασχολούμουν αρκετά με τη μουσική (κυρίως σύνθεση), ενώ το Μάιο παρακολουθούσα ένα σωρό πολιτικές συζητήσεις για τις εκλογές...
Την τελευταία βδομάδα δε πριν από την Έκθεση είχα χαλαρώσει λες και έκανα διακοπές... Δεν έγραψα ΤΟΥΣ βαθμούς, έγραψα τρία 20, σε Ιστορία, Λατινικά, Α.Ο.Θ., 19,9 στα Μαθηματικά Γ.Π., 18,8 στα Αρχαία (ο ένας 18 και ο άλλος 19,6), 18,3 στην 'Εκθεση και 18,1 στη Λογοτεχνία... Να σκεφτείς ότι έδινα εννέα μαθήματα (μαζί με την Αρμονία και το Ντικτέ) και είχα βγει νοκ άουτ ψυχολογικά εξαιτίας της επανάληψης και της παπαγαλίας...
...
Πανελλήνιες: ΑΡΙΣΤΑ.
Αυτογνωσία: ΜΗΔΕΝ.:/:
Εκτός αν πρόκειται για διαστρέβλωση της έννοιας της μετριοφροσύνης:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν είναι όλα παραμύθια, πάντως... Δεν τα πήγα και τέλεια, έβγαλα 19603 μόρια, μα ειλικρινα δεν προσπάθησα τόσο για να τα βγάλω...
Εμ. Δεν είμαστε όλοι γαμάτοι. 8) Εγώ έβγαλα 13608 και ξινόμουν ΟΛΗ τη χρονιά. Κορόιδιο.
Η σκληρή μου δουλειά ήταν πάνω-κάτω μέχρι τα Χριστούγεννα... Από το Φεβρουάριο και μετά ασχολούμουν αρκετά με τη μουσική (κυρίως σύνθεση), ενώ το Μάιο παρακολουθούσα ένα σωρό πολιτικές συζητήσεις για τις εκλογές...
Εγώ πέρυσι ασχολιόμουν με τη Γιουροβίζιον. Από Φεβρουάριο και μετά ,που βρήκαμε και τραγούδι, μόνο μ'αυτό ασχολιόμουν. :hmm:
Την τελευταία βδομάδα δε πριν από την Έκθεση είχα χαλαρώσει λες και έκανα διακοπές... Δεν έγραψα ΤΟΥΣ βαθμούς, έγραψα τρία 20, σε Ιστορία, Λατινικά, Α.Ο.Θ., 19,9 στα Μαθηματικά Γ.Π., 18,8 στα Αρχαία (ο ένας 18 και ο άλλος 19,6), 18,3 στην 'Εκθεση και 18,1 στη Λογοτεχνία... Να σκεφτείς ότι έδινα εννέα μαθήματα (μαζί με την Αρμονία και το Ντικτέ) και είχα βγει νοκ άουτ ψυχολογικά εξαιτίας της επανάληψης και της παπαγαλίας...
Μαλακίες. Εγώ έγραψα δύο 13, ένα 10, ένα 10.8, ένα 15.9 και ενα 19.9 .8)
Άντε ξεφούσκωνε και κόψε λίγο από την γαματοσύνη σου γιατί θα μας κάνεις παιδιά όλους σε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top