[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Elisavet21

αν γραψεις πανω απο 15 μαθηματικα εισαι μια χαρα!! που θες να περασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Θέλω να περάσω Παιδαγωγικά Πάτρας ή Θεσ/νικης. Αλλά από 5ο επιστημονικό πεδίο με ενδιαφέρει η Λογιστική, η Διοίκηση Επιχειρήσεων κ.α.. :)
Το θέμα είναι όμως ότι πλέον δυσκολεύουν τα μαθηματικά ώστε οι θεωρητικοί να μην έχουν τη δυνατότητα να μπαίνουν σε μια οικονομική σχολή..
Δε θέλω να πάω να γράψω ένα 10 δηλαδή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Θέλω να περάσω Παιδαγωγικά Πάτρας ή Θεσ/νικης. Αλλά από 5ο επιστημονικό πεδίο με ενδιαφέρει η Λογιστική, η Διοίκηση Επιχειρήσεων κ.α.. :)
Το θέμα είναι όμως ότι πλέον δυσκολεύουν τα μαθηματικά ώστε οι θεωρητικοί να μην έχουν τη δυνατότητα να μπαίνουν σε μια οικονομική σχολή..
Δε θέλω να πάω να γράψω ένα 10 δηλαδή..
Θεσσαλονίκη θα 'ρθεις.Σταμάτα την παραπληροφόρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη θα 'ρθεις.Σταμάτα την παραπληροφόρηση.

ΠΑΤΡΑ, ΠΑΤΡΑ, ΠΑΤΡΑ, ΠΑΤΡΑ ! Δεν έχω τίποτα να κάνω εκεί πάνω :Ρ :*
Άντε μη βγούμε και off-topic :Ρ Δε σε παίρνει :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
ΠΑΤΡΑ, ΠΑΤΡΑ, ΠΑΤΡΑ, ΠΑΤΡΑ ! Δεν έχω τίποτα να κάνω εκεί πάνω :Ρ :*
Άντε μη βγούμε και off-topic :Ρ Δε σε παίρνει :Ρ
E δεν είναι κι άσχημη η συμπρωτεύουσα...;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
E δεν είναι κι άσχημη η συμπρωτεύουσα...;):D

Το ξέρω.. Απλά τον πειράζω. :) Μ' αρέσει η Θεσ/νίκη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Έετσι μπράβο...(κι εγώ γαμώτο ξενερώνω στην ιδέα της Αθήνας,πείτε τους να μεταφέρουν αλλού το Πολυτεχνείο!!Καλά,ας πιάσω τη σχολή θα μου πεις,κι ας είναι και στην εξορία του Αδάμ...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα είναι όμως ότι πλέον δυσκολεύουν τα μαθηματικά ώστε οι θεωρητικοί να μην έχουν τη δυνατότητα να μπαίνουν σε μια οικονομική σχολή..
Δε θέλω να πάω να γράψω ένα 10 δηλαδή..

Το ότι είναι θεωρητικοί δεν σημαίνει ότι πρέπει να δυσκολεύονται παραπάνω, ειδικά αφού θέλουν να μπουν σε μια οικονομική σχολή. Τι πάει να πει αυτό, πχ εγώ δηλαδή θέλω να περάσω χημικός με εύκολα θέματα στην χημεία?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Επισης οσο παραξενο κι αν φαινεται το σχολειο σου καλυπτε την αναγκη της κοινωνικοποιησης, κατι που αν δωσεις δευτερη χρονια θα δεις ποσο σημαντικο ειναι...Μεγαλη προσοχη και σε αυτο
Οντως αυτο ειναι ενα θετικο του σχολειο στην Γ Λυκειου

Καθόλου fail, άλλη νοοτροπία έχουν τα γενικής, και άλλη τα κατεύθυνσης. Είναι σημαντικό να συνηθίσεις από την αρχή τις συναρτήσεις ως κομμάτι και της γενικής.
Αν κάποιος μου λεγε θέλω να αλλάξω σε μαθηματικά γενικής μέσα πχ στην άνοιξη θα λεγα οκ χέστο το πρώτο κεφάλαιο, αλλά από τη στιγμή που έχει κάποιος χρόνο προτιμότερο είναι να τα πάει κανονικά για να μη μπλέκει τα μπούτια του μετά.
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να το συνηθησεις?Αντε να εχει 3-4 ασκησεις διαφορετικες απο την Κατευθυνση,αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να το συνηθησεις?Αντε να εχει 3-4 ασκησεις διαφορετικες απο την Κατευθυνση,αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα

Οι ασκήσεις που βάζουν κατά κόρον στη γενική, είναι πολύ συγκεκριμένες, και τα είδη των ασκήσεων είναι μετρημένα, και όχι απαραίτητα εύκολα. Στην κατεύθυνση αντίθετα οι ασκήσεις οι αντίστοιχες που θα κάνεις αποτελούν περίπου ένα 5% της συνολικής ασκησιολογίας. Υπαρξιακές, συναρτησιακές σχέσεις, αποδείξεις ανισοτήτων και πολλά άλλα στη γενική δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα. Η γενική εστιάζει αλλού.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα, απλά αυτή την εντύπωση είχα όλη τη χρονιά. Αν κάποιος έχει την ευχέρεια του χρόνου καλύτερα να κάνει και το κομμάτι της ανάλυσης στη γενική. Όποιος θέλει ,το ακολουθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Aν καταλαβα καλα μιλατε για τα μαθηματικα γενικης μιας και ειχα λιγο καιρο να δω το συγκεκριμενο θεμα..προσωπικα το πρωτο κεφαλαιο δεν το καναμε καθολου στη γενικης κανονικα με ασκησεις και τετοια καναμε μονο στατιστικη και πιθανοτητες...γενικα δεν νομιζω πως το πρωτο ειναι δυσκολο για καποιον που κανει μαθηματικα κατευθυνσης(δεν ηταν το φορτε μου με τιποτα)..βεβαια μετανιωσα τελικα που αλλαξα απο βιολογια που θα εδινα αρχικα αν και δεν εγραψα και κακο βαθμιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αφου εγραψες καλο βαθμο γιατι μετανιωσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Το ότι είναι θεωρητικοί δεν σημαίνει ότι πρέπει να δυσκολεύονται παραπάνω, ειδικά αφού θέλουν να μπουν σε μια οικονομική σχολή. Τι πάει να πει αυτό, πχ εγώ δηλαδή θέλω να περάσω χημικός με εύκολα θέματα στην χημεία?:confused:

Όχι απλά, για έναν που είναι τεχνολογική είναι πιο εύκολα τα μαθηματικά γενικής γιατί έχει τον τρόπο σκέψης και ξέρει πως να λύνει ασκήσεις. Το πρώτο κεφάλαιο δηλαδή το έχουν και στην κατεύθυνση. Για έναν θεωρητικό που ουσιαστικά δίνει πρώτη φορά βάση στα μαθηματικά σίγουρα είναι πιο δύσκολα για αυτόν γιατί δεν έχει μπει στη νοοτροπία αυτή. Θα δυσκολευτεί παραπάνω. Αν και η στατιστική και οι πιθανότητες είναι δύο κεφάλαια που και η τεχνολογική τα βλέπει για πρώτη φορά. Απλά στο φροντιστήριο μας παρακαλούσαν να μην πάρουμε μαθηματικά γενικής γιατί έχουν δυσκολέψει τα θέματα. Αλλά εμείς της θεωρητικής είπαμε όχι, θα το παλέψουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αφου εγραψες καλο βαθμο γιατι μετανιωσες;
εγραψα 17.5..καλο βαθμο γενικα οχι καλο βαθμο για αυτο που ηθελα..απλα με βιολογια πιστευω μπορει να εγραφα και 20 γιατι και ειχα βγαλει το πρωτο κεφαλαιο ηδη απο νωρις μιας και μου ητανε ευκολο λογω κατευθυνσης να οργανωσω το διαβασμα του..αλλα τελικα με επεισε ο μαθηματικος να δωσω μαθηματικα! εστω με ενα 19 στη βιολογια θα ημουν αρκετα καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Βασικα φετος χτυπησανε την Βιολογια οποτε δεν ξερεις πως θα ανταποκρινοσουν σε αυτα τα θεματα..Οντως θεωρω οτι θα οργανωνες καλυτερα το διαβασμα του αφου ειχες βγαλει το πρωτο κεφαλαιο..Ο Μαθηματικος (απλα) σε συμβουλευσε, εσυ πηρες την αποφαση ! Αν εβγαζες 19 δεν το ξερεις...παντως οτι εγινε εγινε και τωρα κοιτας σε ποια σχολη θα περασεις..καλα αποτελεσματα. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βασικα φετος χτυπησανε την Βιολογια οποτε δεν ξερεις πως θα ανταποκρινοσουν σε αυτα τα θεματα..Οντως θεωρω οτι θα οργανωνες καλυτερα το διαβασμα του αφου ειχες βγαλει το πρωτο κεφαλαιο..Ο Μαθηματικος (απλα) σε συμβουλευσε, εσυ πηρες την αποφαση ! Αν εβγαζες 19 δεν το ξερεις...παντως οτι εγινε εγινε και τωρα κοιτας σε ποια σχολη θα περασεις..καλα αποτελεσματα. . .
δεν νομιζω πως τα θεματα της βιολογιας ηταν πιο δυσκολα απο των μαθηματικων γενικης φετος που απο το β1 ερωτημα ξεκινουσε ο πανικος:P καλα αν δεν ξερει καποιος να κανει μεθοδο των τριων πως να ηταν ευκολη η βιολογια γενικης?? μια συμβουλη προς τα παιδια..διαλεξτε το μαθημα που εσεις νιωθετε πιο οικειο σε εσας..αφηστε να σας λενε οτι σε αυτο π.χ μπορεις να πας για 20..ειναι βλακειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Εγω ακόμα δεν ξερω ποιο μαθημα γενικης ν επιλεξω.(Εκανα καλοκαιρινο και τα δυο).Ειμαι Τ-2. Eιπα να κανω και βιολογια γιατι πιστευα οτι με διαβασμα μπορει ν μου δωσει έναν σιγουρο βαθμο.Εκει που ελεγα ωραια η βιολογια μετα άρχισε να μπλέκει ,να γίνεται πιο πολυπλοκη και να θέλει πολύ διαβασμα και να με δυσκολευει.(Ειναι και η θεωρια του ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ.)Και τα μαθηματικα μια απο τα ίδια( φοβαμαι και τις πραξεις και οτι μπορει να βάλουν πολυ δύσολα) . Δεν μου αρέσουν.Βασικα κανενα απο τα δυο αλλα πρεπει ν επιλέζω και δεν ξέρω τι .... :\ .
(Η βιολογια γεν. εχει καμια σχεση μα της κατευθυνσης;; εστω και μικρη;; Μπορει να μπει κατι που να χρειαζεται και κτ απο κατευθυνση οπως στα μαθηματικα; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
υπαρχει και η φυσικη ξερεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μπα...Δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστεί κάτι από κατεύθυνση,μοιάζει με αυτή που έκανες στην Γ' Γυμνασίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Άλλες 4 μερες...άλλες 4 μερες.....άλλες 4 μερες xD
μετά 2 βδομαδες ξεκουραση, 1 βδομαδα διαβασμα, 1 βδομαδα διαγωνισματα
και μετά σερί μέχρι το τελος...

Ποιος τελειώνει 30 Ιουνιου οπως και εγω; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top