[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
την εχω λατρεψει τη βιοχημεια, πολυ ωραιο μαθημα, το βιβλιο εινα καλογραμμενο ( ετσι μου φαινεται τουλαχιστον), και τα μισα, τα χουμε κανει ηδη στη βιολογια οποτε μαθαινεται πιο ευκολα... Δια εσυ που ξερεις, η υλη τα τελευταια χρονια αλλαζει συχνα στη βιοχημεια, η ειναι σιγουρη?
Ναι, το βιβλίο της βιοχημείας είναι ωραίο. Της ηλεκτρολογίας όχι και τόσο καλό, ειδικά στο 4ο κεφάλαιο (δίοδοι, transistor) είναι πολύ περιληπτικό και για να καταλάβεις κάποια πράγματα χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, που μπορείς να το βρεις ακόμα και στο internet. Όσο για την ύλη, από όσο ξέρω, και στη χημεία-βιοχημεία και στην ηλεκτρολογία, τα τελευταία 7-8 χρόνια δεν έχει αλλάξει καθόλου (μάλλον λένε "για τόσους λίγους γιατί να ασχοληθούμε?").

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
ΑΕΠΠ ειναι φοβερο μαθημα.Αν το πιασεις δεν θελει καν διαβασμα.Αν δεν ειχε και αυτην την κολοθεωρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Εγώ έχω δηλώσει στο σχολείο μου τον πρώτο κύκλο της τεχνολογικής και έχω κάνει καλοκαιρινή προετοιμασία σε αυτά τα μαθήματα. Όμως επειδή δεν είναι ακόμη βέβαιο αν θα γίνει τμήμα Τ-1 στο σχολείο μας και επειδή δεν θέλω να αλλάξω σχολείο αναρωτιόμουν αν αρχίζοντας από Σεπτέμβρη μαθήματα, μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της Τ-2 ( Δηλαδή ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ ). Εσείς τι λέτε? Είναι εφικτό???
φυσικα και προλαβαινεις!
Μερικά παιδιά διαβάζουν μόνο το Πάσχα ΑΟΔΕ και γράφουν 19ρια... Το καλοκαίρι δεν χρειάζεται να έχεις δει το εξώφυλλο του βιβλίου καν.
οντως δεν χρειαζεται απο το καλοκαιρι....αλλα μην κανετε την βλακεια να το αφησετε για το πασχα γιατι δεν ειναι ολα τα παιδια ικανα να γραψουν 19 με διαβασμα ενος μηνα! :P
Μονο εγω βρισκω το ΑΕΠΠ συναρπαστικο μαθημα!?:P

μα ειναι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εμείς τελειώσαμε την θερινή προετοιμασία σήμερα!!!
Από Σεπτέμβρη πάλι!!!
Μια χαρά πήγε!!
Μαθηματικά φτάσαμε στις αντίστροφες συναρτήσεις (μιγαδικούς είχαμε αρχίσει από πέρυσι)
Φυσική φτάσαμε στις ασκήσεις απλής αρμονικής ταλάντωσης με ελατήρια
Προγραμματισμό φτάσαμε και στο «αλλιώς»
ΑΟΘ φτάσαμε στις σύνθετες ασκήσεις με ΚΕ
Μαθηματικά ΓΕΝ στις παραγώγους...
μια χαρούλα!!!! Ξεκούραση τώρα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Φίλε betoto.1220 χημεία έχω φτάσει μέχρι τη σταθερά Κα, Βιοχημεία έχω φτάσει μέχρι και το 2ο κεφάλαιο ( το έχω τελειώσει ), και ηλεκτρολογία έχω τελειώσει μέχρι διαιαρέτες ρεύματος και τάσης :) Καλά νομίζω αν και θα ήθελα να έχω προχωρήσει λίγο παραπάνω στην ηλεκτρολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Μαθηματικά ΓΕΝ στις παραγώγους...
Fail :/:

Ποιος ο λογος να τα κανεις ενω θα τα κανεις πολυ πιο δυσκολα στα μαθηματικα Κατευθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoto.1220

Νεοφερμένος

Ο betoto.1220 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γιωργακη, εγω χημεια ειμαι στο πεχα, βιοχημεια τελειωσα το 3ο και ηλεκτρολογια θα ξεκινησω στο σχολειο...
και εγω μαθηματικα γενικης, εκανα παραγωγους, ορια κλπ, και απο σεπτεμβρη στατιστικη, ετσι ωστε οταν μπω στην κατευθυνση να μην μου πεσουν πολλα τα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Fail :/:

Ποιος ο λογος να τα κανεις ενω θα τα κανεις πολυ πιο δυσκολα στα μαθηματικα Κατευθυνσης?
Ακριβως.Εμεις δεν θα κανουμε καν το πρωτο κεφαλαιο.Αφου σχεδον ολες οι ασκησεις ειναι γελοιες και εφαρμογες τυπου σε σχεση με την κατεύθυνση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ακριβως.Εμεις δεν θα κανουμε καν το πρωτο κεφαλαιο.Αφου σχεδον ολες οι ασκησεις ειναι γελοιες και εφαρμογες τυπου σε σχεση με την κατεύθυνση!;)
Ε καλα θελει λιγο να το δεις.Ας πουμε δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τους ιδιους τυπους με της κατευθυνσης για να βρεις την εφαπτομενη.Αλλα πανω απο 3-4 μαθηματα δεν προκειτε να σε παρει

Εμεις με στατιστικη ξεκινησαμε και Νοεμβριο ειχαμε τελιωσει την υλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μαθηματικά γενικής θα κάνω στο σχολείο με τον καθηγητή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Johnny15

θελεις να πεις πως θα κανεις μαθημα μονο στο σχολειο και οχι φροντιστηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατι μονος σου θα σαι;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εννοώ ότι μαθηματικά γενικής δεν θα κάνω φροντιστήριο παρόλο που θα δώσω πανελλήνιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μαθηματικά γενικής θα κάνω στο σχολείο με τον καθηγητή μου.

Στα μαθηματικά Γενικής το μόνο που ίσως σε δυσκολέψει είναι η γλώσσα, γι' αυτό βρες ένα καλό φιλόλογο και αυτό φτάνει.

Οι παλιοί μάλλον κατάλαβαν και οι νέοι θα καταλάβουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Στα μαθηματικά Γενικής το μόνο που ίσως σε δυσκολέψει είναι η γλώσσα, γι' αυτό βρες ένα καλό φιλόλογο και αυτό φτάνει.

Οι παλιοί μάλλον κατάλαβαν και οι νέοι θα καταλάβουν. :P

Χα χα, σε 'πιασα, σε 'πιασα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
φιλε καλυτερα να πας μαθηματικα γενικης γιατι ειναι μαθημα βαρυτητας (αν εισαι 5ο παιδιο) στο σχολειο δεν θα κανεις μαθημα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
dmitso ,συγχαρητηρια κιολας εμαθα οτι περνας ιατρικη ,τι ακριβως εννοεις οτι στα μαθηματικα γεν ειναι δυσκολη η γλωσσα??Και εγω σκοπευω να τα δωσω χωρις φροντιστηριο καθως γνωριζω οτι το 1/3 της υλης ειναι απο την κατευθυνση.Ειναι εφικτο ενας βαθμος 19+ χωρις φροντιστηριο.Δυστυχως δεν μπορω να στηριχτω και πολυ στους καθηγητες του σχολειου μου γιατι οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι.Μπορω δηλαδη με καποιο αξιοπιστο βοηθημα και προσωπικη δουλεια να χτυπησω βαθμο η δεν γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Υποθετω το λεει γαι το φετινο μπερδεμα με την τιμη και την παρατηρηση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Tα μαθηματικά γενικής είναι καθαρά τυποποιημένη δουλειά. Έχουνε 10-15 τύπους και μ' αυτούς δουλεύεις. Το θέμα της γλώσσας έρχεται όταν πρέπει να "μεταφράσεις" πληροφορίες που σου δίνονται ύπουλα και κυρίως στο κεφάλαιο των πιθανοτήτων. Τι εννοώ;
- Αν μια άσκηση σου λέει ότι κάθε οικογένεια έχει το πολύ 3 παιδιά, τότε αυτό μπορεί να μεταφρασθεί ως "Κάθε παιδί έχει το πολύ 2 αδέρφια, δηλαδή μπορεί να έχει 1, 2 ή και κανένα"
- Αν σου λέει κάτι "Να πραγματοποιείται το πολύ ένα από τα ενδεχόμενα" τότε η μετάφραση είναι "Ένα ή κανένα από τα ενδεχόμενα πραγματοποιούνται"

Με το να μεταφράζεις τέτοιου είδους πληροφορίες ανάγεις τη γλώσσα σε μαθηματικά και εφαρμόζεις απλά τους τύπους. Αυτό είναι για εμένα το πιο δύσκολο κομμάτι των μαθηματικών γενικής. Και εγώ στην αρχή είχα πρόβλημα μ' αυτά, με τον καιρό όμως τα συνήθισα. Αν κάποιος διαβάσει συστηματικά και δεν αφήσει κενά στα μαθηματικά γενικής, τολμώ να πω ότι αν όχι το 20, κάτι παραπάνω από 19 είναι απόλυτα εφικτό ακόμη και με προσωπικό διάβασμα.

Υποθετω το λεει γαι το φετινο μπερδεμα με την τιμη και την παρατηρηση:P

Και γι' αυτό. Αλήθεια, στο Δ4 μετά τη διευκρίνηση έδωσα δύο απαντήσεις με τις απαραίτητες αιτιολογήσεις και τη φράση "Δε φταίω εγώ αν αυτοί δεν ξέρουνε ελληνικά" (μια προ και μετά μετα διευκρινήσεως με τη μαλακία που κάνανε και αλλάξανε το βλακώδες με κάτι πιο βλακώδες). Και οι δυο βαθμολογητές μου βάλανε 100 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μπορω δηλαδη με καποιο αξιοπιστο βοηθημα και προσωπικη δουλεια να χτυπησω βαθμο η δεν γινεται?
Δύσκολο..οχι γιατι δεν μπορείς ή οτι ειναι πολυ δυσκολο το μαθημα αλλα γιατι θεωρω οτι οσο καλο και να ειναι ενα βοηθημα δεν μπορει να αντικαταστησει την ανθρωπινη επαφη. . .Σκεψου! Παιρνεις βοηθημα και αρχιζεις και λυνεις, καποια στιγμη κολας σε μια ασκηση,δεν θα μπορεις να ξεκολησεις και καποια στιγμη θα τα παρατησεις διοτι θα εχεις και πιο σημαντικα μαθηματα να κανεις με αποτελεσμα να την πληρωνουν και τα μαθηματικα γεν αλλα και οι υπολοιπες υποχρεσεις. Μιλαω παντα για τον βαθμο που θες να γραψεις. Ενα καλο βοηθημα μπορει να εχει απο την πιο γελεια (ευρεση π.ο) μεχρι και ενα παλουκι (πιθανοτητες συνηθως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top