[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Εγώ έχω δηλώσει στο σχολείο μου τον πρώτο κύκλο της τεχνολογικής και έχω κάνει καλοκαιρινή προετοιμασία σε αυτά τα μαθήματα. Όμως επειδή δεν είναι ακόμη βέβαιο αν θα γίνει τμήμα Τ-1 στο σχολείο μας και επειδή δεν θέλω να αλλάξω σχολείο αναρωτιόμουν αν αρχίζοντας από Σεπτέμβρη μαθήματα, μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της Τ-2 ( Δηλαδή ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ ). Εσείς τι λέτε? Είναι εφικτό???

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά να ξέρεις ότι αν έχεις βρει 5 φίλους σου να θέλουν κι αυτοί για Τ-1 το σχολείο σου είναι υποχρεωμένο να κάνει τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ρε συ είμαστε 7-8 άτομα μέχρι στιγμής αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν μείνει σταθεροί στην προτίμησή τους... Τέσπα θα δούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
ΑΕΠΠ θα σου φανει ευκολο αν σου αρεσει να φτιαχνεις προγραμματα,αν παλι οχι τοτε θα σου σπασει τα νευρα.Οσον αφορα ΑΟΔΕ θα ξεκινησεισ απο το μηδεν..ειναι παπαγαλια και στο χερι σου ειναι πως θα τα αφομειωσεις και κυριως ποτε...Ειναι σημαντικο να εχεις ξεκινησει το καλοκαιρι προετοιμασια σε αυτο το μαθημα αλλα και αν δεν εχεις κανει με 3 περασματα της υλης εισαι ενταξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Εγώ έχω δηλώσει στο σχολείο μου τον πρώτο κύκλο της τεχνολογικής και έχω κάνει καλοκαιρινή προετοιμασία σε αυτά τα μαθήματα. Όμως επειδή δεν είναι ακόμη βέβαιο αν θα γίνει τμήμα Τ-1 στο σχολείο μας και επειδή δεν θέλω να αλλάξω σχολείο αναρωτιόμουν αν αρχίζοντας από Σεπτέμβρη μαθήματα, μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις της Τ-2 ( Δηλαδή ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ ). Εσείς τι λέτε? Είναι εφικτό???
Είναι εφικτό. Ξέρω πολλά παιδιά της Τ-2 που το καλοκαίρι έκαναν μόνο μαθηματικά, φυσική, έκθεση και τα υπόλοιπα τα άρχισαν το Σεπτέμβριο.

Αυτό που γράφει ο Βασίλης ισχύει:
... αν έχεις βρει 5 φίλους σου να θέλουν κι αυτοί για Τ-1 το σχολείο σου είναι υποχρεωμένο να κάνει τμήμα.
Γίνεται και με λιγότερα ίσως παιδιά, κάνοντας μαθηματικά και φυσική συνδιδασκαλία με θετική ή Τ-2. Αν όμως είσαστε κάτω από 8, για να γίνει τμήμα θα πρέπει να μην υπάρχει στην περιοχή άλλο σχολείο με Τ-1. Διαφορετικά, όποιο σχολείο έχει τους λιγότερους θα πρέπει να στείλει τα παιδιά του στο άλλο. Πάντως, δεν αρκεί να το δηλώσετε για Τ-1, χρειάζεται να το παλέψετε και εσείς και οι γονείς σας και στο διευθυντή και στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας. Επίσης, θα σου πω τη γνώμη μου: αν υπάρχει κοντινό σου λύκειο με Τ-1, νομίζω ότι είναι προτιμότερο να αλλάξεις σχολείο από το να βρεθείς στην Τ-2 που δεν θα τη θέλεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οσον αφορα ΑΟΔΕ θα ξεκινησεισ απο το μηδεν..ειναι παπαγαλια και στο χερι σου ειναι πως θα τα αφομειωσεις και κυριως ποτε...Ειναι σημαντικο να εχεις ξεκινησει το καλοκαιρι προετοιμασια σε αυτο το μαθημα αλλα και αν δεν εχεις κανει με 3 περασματα της υλης εισαι ενταξει!

Μερικά παιδιά διαβάζουν μόνο το Πάσχα ΑΟΔΕ και γράφουν 19ρια... Το καλοκαίρι δεν χρειάζεται να έχεις δει το εξώφυλλο του βιβλίου καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δεν είναι ότι δεν τη θέλω, δηλαδή δεν απορρίπτω τα μαθήματά της, απλά της Τ-1 μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα και η αλήθεια είναι πως είναι και αρκετά εύκολα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Την βιοχημεία δεν θα την αποκαλούσα εύκολη αλλά τουλάχιστον δεν έχεις ένα αδιάφορο ΑΟΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
δεν ξερω αν γινεται να αλαξεις σχολειο δλδ απο επαλ σε γενικο ( για να πας απο τ1 σε τ2) νομιζω πως εχεις την επιλογη να το κανεις τελειωνοντας την πρωτη μετα επιλγεις επαλ γενικο και μενεις απαραιτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω το ΑΟΔΕ το κανω αναγνωσεις τωρα το καλοκαιρι.Οπως και εκθεση διαβαζω μονος μου απο το βιβλιο των αδελφων Μητσελου.Κατα τα αλλα εχω πηξει με τα μαθηματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μα δεν είμαι Ε.ΠΑΛ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μερικα παιδια οπως λες...Αλλα παιδια αντιγραφουν στις πανελληνιες και γραφουν 18αρια χωρις να ανοιξουν βιβλιο ή γραφουν 5 για τον ιδιο λογο.Το μαθημα ειναι παραξενο διοτι αλλοι φτυνουν αιμα,αλλοι ειναι τυχεροι (μπαινουν θεματα που τα θυμουνται), καποιοι τα αφομιωνουν με την μια και καποιοι δεν τα θυμουνται την επομενη μερα..! Αυτο υποστηριζω εγω..δεν μπορω να ξερω σε ποια κατηγορια ανηκει το παιδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Γενικά την αφομοιώνω την παπαγαλία, όχι πανεύκολα δηλαδή με την πρώτη ανάγνωση, αλλά σε γενικές γραμμές ''μαθαίνω απ' έξω''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μα σε όποια κατηγορία και να ανήκει κάποιος δεν χρειάζεται διάβασμα απο το καλοκαίρι. Πολύ απλά θα το ξεχάσει μετά απο ένα μήνα αυτό που διαβάζεις τώρα...

Μέσα στην χρονιά μια χαρά μπορείς να τα μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε συ είμαστε 7-8 άτομα μέχρι στιγμής αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχουν μείνει σταθεροί στην προτίμησή τους...
Αυτό είναι ένα πρόβλημα. Εμείς ξεκινήσαμε τον αγώνα για τη δημιουργία της Τ-1, 10 άτομα. Το τμήμα μας που τελικά έγινε είμασταν 16. Όμως μόνον οι 5 είμασταν από τους αρχικούς, οι άλλοι 5 (τους) άλλαξαν γνώμη. Προσχώρησαν 3 ακόμα, πείσαμε 3 τουρίστες, μας ήρθαν και 5 από άλλα σχολεία.
της Τ-1 μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα και η αλήθεια είναι πως είναι και αρκετά εύκολα :/
Η ηλεκτρολογία και η χημεία-βιοχημεία και ενδιαφέροντα μαθήματα είναι και εύκολα επίσης. Στο τμήμα μου (αν βγάλεις τους τουρίστες) όλοι γράψαμε πάνω από 16 και στα δύο. Είχαμε 4 στην ηλεκτρολογία 100ρια και 2 στη χημεία-βιοχημεία (όπου έκανα λάθος μια συμπλήρωση κενού και πήρα 98 ). Δεν είμασταν τμήμα αριστούχων, στη φυσική και τα μαθηματικά είχαμε και κάτω από τη βάση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τι να πω παιδιά... Απ' ότι κατάλαβα είναι εφικτό να διαβάσω τα μαθήματα της Τ-2 από Σεπτέμβρη... Μακάρι να γίνει βέβαια τμήμα Τ-1 γιατί μου αρέσουν τα μαθήματα αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Ευχαριστώ για την βοήθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μονο εγω βρισκω το ΑΕΠΠ συναρπαστικο μαθημα!?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
οχι υπαρχουν παρα πολλα ατομα που το λατρεψαν αυτο το μαθημα!!!!:)
απλα η παγιδα του ειναι να μην προσπα8ησεις να μα8εις ασκησεις απ΄εξω αλλα να μα8εις να σκεφτεσαι την λυση εκεινη την στιγμη!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα ποιος ο λογος να μαθεις ασκησεις απεξω?Απλη μαθηματικη λογικη θελει και τιποτα παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Μα ποιος ο λογος να μαθεις ασκησεις απεξω?Απλη μαθηματικη λογικη θελει και τιποτα παραπανω.
ακριβως αλλα φετος καποιοι συμμα8ητες μου κα8ονταν να μα8ουν ασκησεις και στο τελος ειδαν κατι 10αρια στο ΑΕΠΠ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoto.1220

Νεοφερμένος

Ο betoto.1220 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
βιοχημεια και ηλεκτρολογια που εχεις φτασει?
την εχω λατρεψει τη βιοχημεια, πολυ ωραιο μαθημα, το βιβλιο εινα καλογραμμενο ( ετσι μου φαινεται τουλαχιστον), και τα μισα, τα χουμε κανει ηδη στη βιολογια οποτε μαθαινεται πιο ευκολα... Δια εσυ που ξερεις, η υλη τα τελευταια χρονια αλλαζει συχνα στη βιοχημεια, η ειναι σιγουρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top