[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτά είναι. Έχω πάρει φόρα τώρα... ο αγώνας ξεκινάει! (μόλις τελειώσουν οι εξετάσεις β' λυκείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Βασικά, με τους μιγαδικούς τι παίζει?Θα είναι μέσα στην ύλη και του χρόνου ή τσάμπα διαβάζω? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βασικά, με τους μιγαδικούς τι παίζει?Θα είναι μέσα στην ύλη και του χρόνου ή τσάμπα διαβάζω? :hmm:
Εκτός και αν έχουμε μαντικές ικανότητες, αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα. Το πιθανότερο είναι ότι θα τους έχουμε, κάθε χρόνο δεν μπαίνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To πιο λογικό για του χρόνου είναι να ξαναβάλουν το αόριστο ολοκλήρωμα.Όχι να βγάλουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα πάρω τα βιβλία Γ λυκείου και μερικές ασκήσεις απο ένα παιδί που έδωσε φέτος και θα ξεκινήσω μόνος μου. Τα μαθήματα είναι μαθηματικά κατ/γενικής, φυσική κατ, ΑΟΘ. Θα βγάλω μόνος μου όσα κομμάτια της ύλης μπορέσω πριν ξεκινήσει η χρονιά. Αν δω ότι δεν μπορώ να λύσω ασκήσεις ή δεν καταλαβαίνω κάτι τότε ίσως να ξεκινήσω φροντιστήριο, δηλαδή μέσα στην χρονιά.
Αυτό ήθελα κι εγώ να κάνω, όμως τελικά αισθάνθηκα ανασφάλεια για να το πραγματοποιήσω εντελώς μόνος μου. Έτσι, διάβαζα μόνος μου με βιβλία και βοηθήματα, έβαλα όμως και λίγες ώρες ιδιαίτερα για έλεγχο, απορίες, καθοδήγηση. Το πρόγραμμα ουσιαστικά το έφτιαχνα μόνος μου και οι καθηγητές ακολουθούσαν. Νομίζω ότι αν δυσκολευτείς, το να πας σε ομαδικό φροντιστήριο στη μέση της χρονιάς δεν θα σε οφελήσει, καθώς αυτό θα έχει το δικό του ρυθμό που δύσκολα θα σε βολέψει.
Δεν υπάρχει μυστικό για τις ασκήσεις ......είναι η εξοικείωση που ναι, έρχεται μεν με τις πολλές ασκήσεις, ..... Υπάρχει η άνεση, όντως,.....
Ακριβώς. Η εξοικίωση και η άνεση είναι το μυστικό και όχι αν η ύλη της Β έχει σχέση με την ύλη της Γ.
... ο αγώνας ξεκινάει! (μόλις τελειώσουν οι εξετάσεις β' λυκείου)
Το πότε από όσο έχω καταλάβει είναι ...τοπικό έθιμο στα διάφορα μέρη της Ελλάδας. Στην Αθήνα η προετοιμασία γίνεται ώς τέλος Ιουλίου και τον Αύγουστο νεκρώνουν τα πάντα και δεν βρίσκεις ούτε φροντιστήριο, ούτε καθηγητή, ούτε βιβλιοπωλείο. Σε άλλες περιοχές αρχίζουν όλα την 1η Αυγούστου. Πάντως, με όποιο τοπικό χρονοδιάγραμμα και να παίξετε, ένας μήνας διακοπές είναι απαραίτητος. Και όσοι αρχίσετε Ιούνιο, μια βδομαδούλα ξεκούραση μετά το τέλος των εξετάσεων της Β καλό θα σας κάνει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εγω παντως τα βρισκω απανθρωπα τα θερινα μαθηματα, ειδικα οταν εχουν τοσο μεγαλη διαρκεια... Δηλαδη ο μαθητης ποτε στο διαολο θα προλαβει να ξεκουραστει?? Στο φροντιστηριο που πηγαινα εγω, και σχεδον σε ολη τη Λαρισα γενικοτερα, τα μαθηματα ειχαν ξεκινησει 21 Αυγουστου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Τώρα θα μου πείτε ποιος θα γράψει το επόμενο μήνυμα, ο πιο αγχώδης μαθητής της Γ' λυκείου (μιλάμε για πέρυσι το καλοκαίρι, μόλις τελειώσαν οι εξετάσεις της Β:P). ΕΤΡΕΧΑ να κανονίσω μαθήματα, να πάρω βοηθήματα, να λύσω ασκήσεις, να κάνω εκείνο να κάνω το άλλο;). Και το αποτέλεσμα -> Να έχω τελειώσει την ύλη κανά δίμηνο πριν το πάσχα και να ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ:whistle:. Να βαριέμαι το μάθημα (τι, πάλι το ίδιο θα κάνω;), να διαβάσω (τι, πάλι το ίδιο θα διαβάσω;) κλπ. Απίστευτος ψυχολογικός πόλεμος. Ζήλευτα τα παιδιά που είχανε ακόμη 1 κεφάλαιο πχ και ΚΑΤΙ κάνανε. Εγώ ΒΑΡΙΟΜΟΥΝ. Πέρασε απίστευτα δύσκολα ο τελευταίος καιρός , με εκρήξεις θυμού, νεύρων :eek:
Αλλά εντάξει, δεν είχα άγχος, ήξερα ότι είχα μάθει την ύλη, την ήξερα και θα έγραφα. Αλλά Β-Α-Ρ-Ι-Ο-Μ-Ο-Υ-Ν. Αν δεν μου δίνανε άσκηση με ενδιαφέρον δεν την έλυνα, ή και να την έλυνα (σε κάνα διαγώνισμα πχ), έγραφα (ΒΛΕΠΕ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΑΔΕ ΚΑΤΗΟΡΙΑΣ ΑΣΚΗΣΕΩΝ):hmm:
Οπότε, εγώ προτείνω ηρεμία, ξεκούραση και ΟΧΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Αν ξεκινήσετε το μάθημα 20 Αυγούστου (αλλά να σταματήσετε τώρα με το τέλος των εξετάσεων) η ύλη βγαίνει ΑΝΕΤΑ. Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, αλήθεια;)
Ο καιρός φτάνει, μη σας πω ότι είναι και υπεραρκετός για κάποιον που δουλεύει μεθοδικά και με πρόγραμμα. Το να κάνεις 50 επαναλήψεις στην ύλη δεν σου δίνει προβάδισμα απέναντι σε κάποιον που έχει βγάλει μια φορά την ύλη και ΚΑΛΑ (Εντάξει, εδώ δε σας το εγγυώμαι και τελείως, την άσκηση που έπεσε στη βιολογία κατεύθυνσης την είχα δει στην 10η επανάληψη που κάναμε στο φροντ:D).
Αυτά. Κοιτάξτε να σκεφθείτε καλά πως θα θέλατε να είναι η χρονιά σας. Είναι δύσκολος χρόνος, γιατί πάνω απ' όλα έχει ψυχολογική πίεση. Αλλά στο τέλος, θα καταλάβετε ότι όλο αυτό το άγχος, οι κρίσεις, τα κλάμματα (ΝΑΙ ΕΚΛΑΨΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ!!:D) δεν είχανε κανένα λόγο να συμβούν. Οπότε κοιτάξτε να ξεκουραστείτε και του χρόνου δώστε το 101% των δυνατοτήτων σας. Δε θα κερδίσετε πολλά αν κάνετε θερινά, θα χάσετε δυνάμεις όμως.

Και σας μιλάει ένα άτομο που το' χε κυριέψει ο πανικός, μέσα στη χρονιά έτρεχε και δεν έφτανε και τώρα, σήμερα που τελειώσα, είδα ότι τίποτα από τα προηγούμενα δεν άξιζε. Είναι απλά τα πράγματα, ΑΠΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ πάντως ξεκίνησα κανονικά θερινά Ιούνιο-Ιούλιο και δεν το μετάνιωσα. Όπως μπορεί ο καθένας βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Καλό κουράγιο.. Όσο σκέφτομαι ότι πέρσυ το καλοκαίρι 8 το πρωί είχα γνωστό, νυστάζω (βασικά κι εκεί νύσταζα).
Ντάξει, πλάκα έχουν τα θερινά, αλλά κούραση.. Για ένα μήνα το λιγότερο πάντως το καλοκαίρι ξεκουραστείτε τελείως. μην ανοίξετε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ μετάνιωσα που δεν έκανα 15 μέρες φυσική κατεύθυνσης τον ιούνιο.-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εγώ ξεκινάω μόνος μου τον Γολγοθά της 3ης λυκείου. Μέχρι στιγμής δεν σκέφτομαι να κάνω φροντιστήρια αν και σήμερα για πρώτη φορά μου λέει ένας καθηγητής (φυσικής) με σοβαρό ύφος "φροντιστήριο του χρόνου θα κάνεις?" Του λέω "Μάλλον όχι" και μου λέει "Κοίτα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα". Μετά ήρθε ο διευθυντής και τον πήρε :mad: και δεν ολοκληρώσαμε την κουβέντα...

Αλλά σκέφτομαι να πάρω κάποια βοηθήματα.

Dias, σου είχα στείλει pm, μπορείς να απαντήσεις σε παρακαλώ :) Αν θες μπορείς να αναφέρεις και εδώ τα πράγματα που σε ρώτησα.

Φίλε σου δίνω ΑΠΕΙΡΑ συγχαρητήρια για την απόφαση σου..:)
Αν κάνεις μεθοδικό διάβασμα με προγραμματισμό θα τα πας πολύ καλά..Όταν έδινα πανελλήνιες, τα περισσότερα μαθήματα τα διάβασα μόνη μου (Έκθεση, Φυσική Γ.Π., ΑΟΔΕ και φυσική Κ.) και είχα γράψει πάρα πολύ καλά :)

Φυσική Κ. είχα πάρει Σαββάλα και προμηθεύτηκα 2-3 σημειώσεις από έναν καθηγητή
Φυσική Γ.Π. είχα Σαββάλα και Λιβάνη
Μαθηματικά Κ. είχα Στεργίου-Νάκη και Μπάρλα (προς το τέλος το χρησιμοποιήσα για δύσκολες ασκήσεις)
Έκθεση είχα Σαββάλα αλλά διάβαζα παράλληλα κείμενα από εφημερίδες κλπ
ΑΟΔΕ διάβασα μόνο από το σχολικό βιβλίο
Προγραμματισμό είχα σημειώσεις από το φροντιστήριο:P

Ελπίζω να σε βοήθησα να πάρεις μια ιδέα...!

Καλή Επιτυχία σου εύχομαι πάντως:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
οχι γτ το θεωρω υπερβολη.. μια ολοκληρη χρονια εχεις μπροστα σου..δεν πρεπει να ξεκουραστεις και λιγο... (γενικα μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Είδα τον τίτλο του θέματος και κάτι με έπιασε! Για εμάς του '94 χτυπάει η καμπάνα! :clapup:

Είμαι θεωρητική και λέω να μην κάνω μαθήματα εννοώ φροντιστήριο τώρα το καλοκαίρι αλλά και τον χειμώνα.
Θα πάω όμως να αγοράσω βοηθήματα και βιβλία της Γ' για να ασχοληθώ μόνη μου, να βγάλω λίγο την ύλη, να καλύψω κενά που σίγουρα θα έχω.

Δόξα τω θεώ έχουμε πολύ καλούς και συνεργάσιμους καθηγητές στο σχολείο που είμαι σίγουρη πως θα με βοηθήσουν σε ό,τι χρειαστώ.

Άντε παιδιά δύναμη, όχι άγχος και σε λίγους μήνες όλα θα έχουν περάσει και θα απολαμβάνουμε την φοιτητική ζωή!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Τι βλακεία να ονειρεύεσαι φοιτητική ζωή και τελικά λίγο μετά το τέλος των πανελληνίων να καταλαβαίνεις πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τα ξαναπεράσεις όλα αυτά, κούραση, μάθημα, κλάματα, πίεση... Ντάξει έχει και τα καλά του βέβαια το πράγμα... Μια συμβουλή από κάποια που κάηκε και έμαθε :P ΠΟΤΕ!!!! Και όταν λέω ποτέ, εννοώ ΠΟΤΕ!!! Μην εντοπίσετε κενό και πείτε "εντάξει έχω καιρό να το καλύψω, ας ασχοληθώ με κάτι καινούργιο τώρα!!!" ΠΟΤΕ μην το κάνετε αυτό! Εγώ έτρεχα τελευταία στιγμή να καλύψω αδιάβαστα κομμάτια στο ΑΟΔΕ, να μάθω τυποποιημένους αλγορίθμους στον Προγραμματισμό, να μάθω ρυθμούς μεταβολής στη φυσική κλπ.! Όποτε έχετε χρόνο να καλύπτετε τα κενά σας! Από τη στιγμή που θα αποφασίσετε να κάνετε καλοκαιρινά μαθήματα μην αφήσετε τον χρόνο να περάσει ανεκμετάλλευτος! Διαβάστε και το παραμικρό! Κυρίως προσπαθήστε να κατανοείτε απόλυτα το τι κάνετε και να μην σας μένουν απορίες ή σημεία τα οποία δεν είστε και πολύ σίγουροι αν έχετε καταλάβει!!! Είναι μια περίεργη χρονιά, όμως τη μέρα που θα δώσετε το τελευταίο σας μάθημα, ανεξάρτητα με το πως θα τα έχετε πάει, θα νιώσετε ίσως και τη μεγαλύτερη ανακούφιση της ζωής σας... Προς το τέλος αυτού του δρόμου (δηλαδή σε σχεδόν 12 μήνες από τώρα :P ) θα σας πω και κάποια άλλα πράγματα να αποφύγετε, λόγο των οποίων κάηκα!!! :P Άντε και ποιός ξέρει, μπορεί να το περάσουμε μαζί οι γενιές του 93' και 94' αυτό!!! :P :P Καλή αρχή!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω πάντως όχι τόσο το πώς προέκυψε αλλά κυρίως το πώς συνεχίζει και διατηρείται αυτή η τραγική misconception ότι η έκθεση θέλει άρθρα από εφημερίδες. Πολλά από τα άρθρα που διαβάζουμε όλοι από δω κι από κει δηλαδή σε κάνουν θες δε θες να γελάσεις. Γιατί στρέφονται όλοι προς αυτά τα, πολλές φορές γελοία, παραδείγματα συγγραφής; Γιατί; :P

Παιδιά ηρεμήστε ε. 17χρονους εξετάζουν οι πανελλήνιες, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων έστω. Ούτε ιδέες θεωρώ ότι παίρνετε από τις εφημερίδες και ούτε, αλίμονο, παραδείγματα φρέσκιας χρήσης της γλώσσας. Το είχα αναφέρει κάποτε στα πλαίσια ψιλοαστείου και σοβαρού: χίλιες φορές η συμμετοχή σας εδώ ή σε fora με ποικιλία ατόμων και απόψεων σαν κι αυτό. Η επιχειρηματολογία καλλιεργείται κι εκπαιδεύεται, δεν είναι παθητική γνώση μιας συγκεκριμένης τεχνοτροπίας και σίγουρα όχι αντιγράψιμη. Θα εκτιμήσετε πολύ περισσότερο και το μάθημα αν το αντιμετωπίσετε σαν χώρο εφαρμογής όλων όσων μαθαίνετε μέσα από συζητήσεις εδώ. Η διαδικασία που ακολουθούμε άλλωστε δε διαφέρει και πολύ από την έκθεση των πανελλαδικών. Κι εκεί να πείσετε κάποιον θα προσπαθήσετε. Μόνο που τότε τα πράγματα θα 'ναι πολύ πιο εύκολα, δε συγκρίνεται δηλαδή το forum με το μάθημα σε δυσκολία. Σε όλα τα δικά μου arguments φέτος, για παράδειγμα, δε χρειάστηκε να σκεφτώ παραπάνω από δύο άντε τρία points το πολύ τη στιγμή που εδώ, και ειδικά παλιότερα, μια απόπειρα να πείσω τον άλλο μπορεί να έπαιρνε σελίδες συζήτησης και στο τέλος να μην τα κατάφερνα κιόλας. :D

Θα μου πεις δε μας λες πώς έγραψες τελικά και πράγματι, δεν ξέρω πόσο έγραψα στο κωλομάθημα -γιατί για τέτοιο πρόκειται στα πλαίσια των εξετάσεων. Στ' αλήθεια δε μπορώ να φανταστώ βαθμό, όλοι μου φαίνονται πιθανοί με όσα έχω ακούσει από τότε που θυμάμαι πως μπορούσα να καταλάβω τις πανελλήνιες έστω και ελάχιστα. Όμως ξέρω πως ανεξάρτητα από το βαθμό μπορώ να σταθώ άνετα απέναντι στα φετινά 90αρια του μαθήματος -σε πολλές περιπτώσεις δε, θα πρέπει να ρωτήσουμε αν αυτά μπορούν να σταθούν απέναντι σε πολλούς από αυτούς που θα έχουν γράψει χειρότερα. Στην τελική κανείς δεν περιμένει θαύματα από την έκθεση στις εξετάσεις, όλοι είναι απλά συγκρατημένα αισιόδοξοι. Ε, ας σας μείνει λοιπόν και κάτι για μετά. Το πόσο ελεύθεροι θα αισθάνεστε αφού τελειώσετε με τα λεκτικά καλούπια των πανελληνίων -το πόσο ελεύθερος αισθάνομαι εγώ τώρα- θα το καταλάβετε τότε. Και είναι συναίσθημα που αξίζει, remember this.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω πάντως όχι τόσο το πώς προέκυψε αλλά κυρίως το πώς συνεχίζει και διατηρείται αυτή η τραγική misconception ότι η έκθεση θέλει άρθρα από εφημερίδες.

Η καθηγήτρια μου :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Έχετε και το study4exams να εκμεταλλευθείτε. Βιντεάκια, ασκήσεις και από ότι λένε θα ξαναενημερωθεί όταν τελειώσουν οι εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γενικά, υπάρχει άπειρο υλικό στο νετ.Μια μέρα έκατσα να ψάξω και βρήκα πάρα πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Πω πω,μόλις είδα στον τίτλο "Πανελλήνιες 2012" κάτι έπαθα...Guys,it's our turn!!!:clapup::clapup::clapup:
Εγώ ξεκινάω μόνος μου τον Γολγοθά της 3ης λυκείου. Μέχρι στιγμής δεν σκέφτομαι να κάνω φροντιστήρια αν και σήμερα για πρώτη φορά μου λέει ένας καθηγητής (φυσικής) με σοβαρό ύφος "φροντιστήριο του χρόνου θα κάνεις?" Του λέω "Μάλλον όχι" και μου λέει "Κοίτα, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα". Μετά ήρθε ο διευθυντής και τον πήρε :mad: και δεν ολοκληρώσαμε την κουβέντα...

Αλλά σκέφτομαι να πάρω κάποια βοηθήματα.

Παίζει να είσαι το πρώτο παιδί που ακούω να δίνει πανελλαδικές χωρίς φροντιστήρια...!Επιτέλους,είχα αρχίσει να απελπίζομαι στη σκέψη ότι θα είμαι η μόνη...!:clapup::clapup:(τρόπος του λέγειν...)Κι εγώ τα ίδια σκέφτομαι,με κάποια βοηθήματα,αρκετό "πρήξιμο" στους καθηγητές του σχολείου(φέτος δε θα τους λυπηθώ καθόλου!;)),και υπεραρκετή προσπάθεια απ' τη μεριά μου,ελπίζω να τα καταφέρω...Άντε και καλή μας δύναμη!:D:P(και σε όλους τους υπόλοιπους φυσικά,ανεξαρτήτως φροντιστηρίων ή μη...!):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραία :D
Η μητέρα μου πάντως έχει αρχίσει να κάνει εικασίες για φροντιστήρια παρόλο που εγώ δεν της είπα ποτέ ότι θα κάνω. Θα συνεχίζω στο σχέδιο. Θα βγάλω ότι μπορώ μόνος μου το καλοκαίρι. Ότι δεν καταλάβω ή δεν μπορέσω να κάνω θα το ρωτήσω στο σχολείο. Αν τα πράγματα γίνουν άσχημα, μόνο τότε θα πάω φροντιστήριο. As a last resort δηλαδή.

Λίγο offtopic αλλά που θες να περάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top