[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ναι!Βγάλαμε μόνο το κεφάλαιο με την οργανική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzenii

Νεοφερμένος

Η Tzenii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν μου επιτρεπεται να μιλησω για το θεμα "Πανελληνιες" ενοσω αναμενω τις βασεις για τις πανελληνιες του 2011 προσωπικα η 3η λυκειου ηταν η χειροτερη σχολικη, και οχι μονο,χρονια...Ενω η καλοκαιρινη προετοιμασια ηταν σχετικα καλη αν και προσωπικα ειναι η καταλληλοτερη περιοδος για οσο περισσοτερο διαβασμα γινεται μιας και δεν θα ειστε ποτε αλλοτε πιο ξεκουραστοι απο οτι ειστε τωρα,η πραγματικη κολαση αρχιζει τον Σεπτεμβρη.Ο συνδυασμος σχολειο-φροντιστηριο σκοτωνει·Εκμεταλευτειτε το καλοκαιρι οσο πιο πολυ μπορειτε.Και ειδικα για τους θεωρητικους διαβαστε οσο πιο πολυ ιστορια μπορειτε τωρα γιατι τ χειμωνα ο χρονος δεν ειναι ποτε αρκετος κ ειδικα για την ιστορια που θελει ξεκουραστο μυαλο για να αποτυπωθει.Αυτο το μαθημα με καταστρεψε.Το φοβομουν τοσο πολυ που ενω σε ολα τα υπολοιπα ημουν υποδειγμα ψυχραιμιας εκει μπηκα στην αιθουσα τν ημερα που διναμε κλαιγοντας...Βεβαια ολα με μετρο!Μην αρχισει η σχολικη χρονια και μετα απο μια βδομαδα τα φτυσετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
να ρωτησω κατι;
ερχεται μια φιλη (πολυ καλη μαθητρια και χαμηλων ας πουμε τονων) σου και σου λεει: Κοιτα να δεις, εμενα το ονειρο μου ειναι να περασω στην νομικη και για να γινει κατι τετοιο πρεπει να διαβασω πολυ! Ετσι εχω σκοπο φετος να διαβασω οσο πιο πολυ μπορω για να το πετυχω! Δεν θελω να αποτυχω επειδη δεν διαβασα αρκετα γιατι τοτε ο μονος που θα φταιει θα ειμαι εγω. Η Γ' λυκειου ειναι η χρονια που σε προωθει ωστε να φτασεις στο ονειρο σου και για αυτο εχω σκοπο ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ!
Τι της λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ο κάθε άνθρωπος Χαρουλίτα διαβάζει και κατανοεί με διαφορετικό τρόπο. Ο κάθε άνθρωπος είναι μια διαφορετική προσωπικότητα με διαφορετικές επιθυμίες, ικανότητες, επιδόσεις, στόχους,..κτλ. Άλλοι σκοτώνονται στο διάβασμα για να αφομοιώσουν κάτι, άλλοι τα αφομοιώνουν πιο εύκολα. Άλλοι 10 σελίδες τις μαθαίνουν σε 3 μέρες και άλλοι τις μαθαίνουν σε 3 ώρες. Συνεπώς όλα είναι τόσο σχετικά. Οπότε μην ακούς τι λέει η «χαμηλών τόνων» φίλη σου. Κοίταξε εσύ τι μπορείς να κάνεις στον χρόνο που έχεις μέχρι τις πανελλήνιες. :) Μην αναλλώνεσαι σε συγκρίσεις και σε «τι μου είπε, τι της είπα». Προσωπικά έχω μάθει να «αξιολογώ» τους ανθρώπους από τις πράξεις τους και όχι από τις πιθανοτικές προβλέψεις τους.

Φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
να ρωτησω κατι;
ερχεται μια φιλη (πολυ καλη μαθητρια και χαμηλων ας πουμε τονων) σου και σου λεει: Κοιτα να δεις, εμενα το ονειρο μου ειναι να περασω στην νομικη και για να γινει κατι τετοιο πρεπει να διαβασω πολυ! Ετσι εχω σκοπο φετος να διαβασω οσο πιο πολυ μπορω για να το πετυχω! Δεν θελω να αποτυχω επειδη δεν διαβασα αρκετα γιατι τοτε ο μονος που θα φταιει θα ειμαι εγω. Η Γ' λυκειου ειναι η χρονια που σε προωθει ωστε να φτασεις στο ονειρο σου και για αυτο εχω σκοπο ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ!
Τι της λες?
Κουράγιο και μπράβο της που είναι τόσο δυναμική. Να μην το παρακάνει με το διάβασμα και κουραστεί γρήγορα. Να κοιμάται, δηλαδή, και να μην παραμελεί τον εαυτό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
να ρωτησω κατι;
ερχεται μια φιλη (πολυ καλη μαθητρια και χαμηλων ας πουμε τονων) σου και σου λεει: Κοιτα να δεις, εμενα το ονειρο μου ειναι να περασω στην νομικη και για να γινει κατι τετοιο πρεπει να διαβασω πολυ! Ετσι εχω σκοπο φετος να διαβασω οσο πιο πολυ μπορω για να το πετυχω! Δεν θελω να αποτυχω επειδη δεν διαβασα αρκετα γιατι τοτε ο μονος που θα φταιει θα ειμαι εγω. Η Γ' λυκειου ειναι η χρονια που σε προωθει ωστε να φτασεις στο ονειρο σου και για αυτο εχω σκοπο ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ!
Τι της λες?

Καλό διάβασμα; :P
Είχα και εγώ ένα θέμα με τον κολλητό μου. ΕΠΑΛ αυτός, Γενικό Λύκειο και στόχος η Ιατρική εγώ. Ερχόταν ο καημενούλης και καθόταν στο κρεβάτι όσο εγώ διάβαζα και περίμενε μπας και τελειώσω να πάμε καμιά βόλτα αλλά που. Τον είχα ψιλοξεγράψει τον καημένο! Κάποια στιγμή τον βλέπω στο δρόμο και το λέω "Ρε Πάνο μεγάλωσες" :P
Εντάξει όμως καταλαβαίνε ο άνθρωπος και δεν έλεγε τίποτα. Ε μόλις τέλειωσαν οι πανελλήνιες των ξεθέωσα, τον έσερνα από μπαρ σε μπαρ και απο καφετέριες σε καφετέριες για να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο και γυρνάω το χαζό και μου λέει
"Καλά ρε πίστεψες έστω και για μια στιγμή ότι θα μπω εγώ εμπόδιο στο όνειρό σου;".:eek:
Η Γ' Λυκείου είναι η χρονιά που αντέχουν οι πραγματικές φιλίες. Οι φιλίες για την παρέα παίρνουν πόδι αβέρτα.
ΑΑΑ δεν στο' πε γι' αυτό το λόγο; :P
Ok τότε απλά πες της καλό διάβασμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Βασικα εχω την εντυπωση οτι το πιασατε λιγο λαθος!
Και βεβαια δεν θα σταθω εμποδιο (ετσι και αλλιως δινω και εγω πανελληνιες)
Απλα πιστευω οτι θα κουραστει παρα πολυ και δεν θα αντεξει!
Θελω να την προστατεψω
με την αποστηθιση της ιστοριας τα παει πολυ καλα!
Χτες μου ειπε οτι πηγε να ανοιξει βιβλιο και πριν ακομα το ανοιξει αισθανθηκε κουρασμενη!
Δεν ξερω τι να κανω! Νομιζω πως μεχρι Χριστουγεννα θα τα εχει φτισει και στενοχωριεμαι για αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Βασικα εχω την εντυπωση οτι το πιασατε λιγο λαθος!
Και βεβαια δεν θα σταθω εμποδιο (ετσι και αλλιως δινω και εγω πανελληνιες)
Απλα πιστευω οτι θα κουραστει παρα πολυ και δεν θα αντεξει!
Θελω να την προστατεψω
με την αποστηθιση της ιστοριας τα παει πολυ καλα!
Χτες μου ειπε οτι πηγε να ανοιξει βιβλιο και πριν ακομα το ανοιξει αισθανθηκε κουρασμενη!
Δεν ξερω τι να κανω! Νομιζω πως μεχρι Χριστουγεννα θα τα εχει φτισει και στενοχωριεμαι για αυτο!

Κατάλαβα τι εννοούσες. Επειδή και εγώ σε τέτοια θέση είμαι, θα σου πω είναι δύσκολο να της αλλάξεις γνώμη.
Θα πρέπει να το καταλάβει από μόνη της. :/: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μεσα απο αυτο το θεμα καταλαβαινω πως γινοταν καποιοι μαθητες απο την ταξη μου (οταν πηγαινα Γ Λυκειου) να τα καταλαβαινουν τοσο ευκολα και γρηγορα.Να τα αφομειωνουν αμεσως και να λυνουν ασκησεις αμεσως μετα την παραδοση της θεωριας.. Προφανως και δεν ειχα καμια τυχη περιμενοντας τον καθηγητη να τα εξηγησει! Εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε ομως, δεν ειμαι κατα της θερινης προετοιμασιας ή των παιδιων που την επιλεγουν..Ειμαι κατα της καταστασης που εχει επικρατησει οτι για να γραψεις αυτα που θεωρεις οτι αξιζεις πρεπει να κανεις φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθηματα..Και το πιο αστειο ειναι οτι ολοι κανουν τις παπιες μεσα στην ταξη. . .:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για αυτό θεωρώ καλύτερο κάποιος να κάνει φροντιστήρια για τα μαθήματα της Γ από την Β Λυκείου (σίγουρη επιτυχία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
και το καλυτερο οπως καταλαβαινεται ειναι να τα ξεκινησετε απο την πρωτη λυκειου...


θα πειτε και αλλα τετοια? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
και το καλυτερο οπως καταλαβαινεται ειναι να τα ξεκινησετε απο την πρωτη λυκειου...


θα πειτε και αλλα τετοια? :worry:
μην το γελάς καθόλου. άλλοι μαθητές νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια όταν ξεκινούν από νωρίς την προετοιμασία. κατα τη γνωμη μου παντως απο πολυ νωρις πρεπει να δινεις βαση στα μαθηματικα και την εκθεση (σε ολες τις ταξεις). αυτα ειναι τα δυο μαθηματα που ή θα γραψεις τελεια ή όχι και τόσο καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ας μιλήσουν οι σημερινοί υποψήφιοι που γράφανε για πρωτη φορά πανελλαδικές και γραψανε πάνω από 19. Πιστευω ότι το 99% αυτών αρχιασανε φροντιστήρια για την γ από την β λυκείου.

Έχουμε πολλούς τέτοιος επιτυγχόντες στο ισκοολ ας μιλήσουν αυτοί (εγώ δε χρειάζεται να πω τπτ αλλο)


Υπάρχει ένας γράφει στο ischool και του χρόνου θα αριστεύσει (Δεν είναι πρέπων να το πω) γιατί μπορεί να μη θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Καλό διάβασμα; :P
Είχα και εγώ ένα θέμα με τον κολλητό μου. ΕΠΑΛ αυτός, Γενικό Λύκειο και στόχος η Ιατρική εγώ. Ερχόταν ο καημενούλης και καθόταν στο κρεβάτι όσο εγώ διάβαζα και περίμενε μπας και τελειώσω να πάμε καμιά βόλτα αλλά που. Τον είχα ψιλοξεγράψει τον καημένο! Κάποια στιγμή τον βλέπω στο δρόμο και το λέω "Ρε Πάνο μεγάλωσες" :P
Εντάξει όμως καταλαβαίνε ο άνθρωπος και δεν έλεγε τίποτα. Ε μόλις τέλειωσαν οι πανελλήνιες των ξεθέωσα, τον έσερνα από μπαρ σε μπαρ και απο καφετέριες σε καφετέριες για να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο και γυρνάω το χαζό και μου λέει
"Καλά ρε πίστεψες έστω και για μια στιγμή ότι θα μπω εγώ εμπόδιο στο όνειρό σου;".:eek:
Η Γ' Λυκείου είναι η χρονιά που αντέχουν οι πραγματικές φιλίες. Οι φιλίες για την παρέα παίρνουν πόδι αβέρτα.
ΑΑΑ δεν στο' πε γι' αυτό το λόγο; :P
Ok τότε απλά πες της καλό διάβασμα. :P
Ισχύει αυτό που λες...Κι εγώ πιστεύω ότι φετός θα φανούν οι αληθινοί φίλοι και αυτοί που είναι μόνο για την καλοπέραση...(κι αυτό είναι ένα απ' τα καλά των Πανελλαδικών!;))
Μεσα απο αυτο το θεμα καταλαβαινω πως γινοταν καποιοι μαθητες απο την ταξη μου (οταν πηγαινα Γ Λυκειου) να τα καταλαβαινουν τοσο ευκολα και γρηγορα.Να τα αφομειωνουν αμεσως και να λυνουν ασκησεις αμεσως μετα την παραδοση της θεωριας.. Προφανως και δεν ειχα καμια τυχη περιμενοντας τον καθηγητη να τα εξηγησει! Εξηγουμε για να μην παρεξηγουμε ομως, δεν ειμαι κατα της θερινης προετοιμασιας ή των παιδιων που την επιλεγουν..Ειμαι κατα της καταστασης που εχει επικρατησει οτι για να γραψεις αυτα που θεωρεις οτι αξιζεις πρεπει να κανεις φροντιστήρια και ιδιαίτερα μαθηματα..Και το πιο αστειο ειναι οτι ολοι κανουν τις παπιες μεσα στην ταξη. . .:whistle:
Όντως,αυτό συμβαίνει κι εγώ το διαπίστωσα πολύ πέρσι....Β' Λυκείου τώρα,εγώ ξεκίνησα με το σκεπτικό ότι άντε να κάνουν οι μισοί φροντιστήριο και συνειδητοποιώ ότι κάνουν όλοι οι υπόλοιποι και μες στην τάξη φαίνομαι σαν το χαζό που όλα τα καταλαβαίνουν ως δια μαγείας και ξέρουν και τα επόμενα,ενώ εγώ δεν τα πιάνω..(και αυτό που λες ότι κάνουν τις πάπιες,αυτό κι αν ισχύει...Λες κι αν παραδεχτούν ότι κάνουν φροντιστήριο θα 'χουν κάνει κανα έγκλημα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για αυτό θεωρώ καλύτερο κάποιος να κάνει φροντιστήρια για τα μαθήματα της Γ από την Β Λυκείου (σίγουρη επιτυχία)

Σου λέει κάτι η ανεργία πολλών γονέων οι οποίοι με το ζόρι στέλνουν στα φροντιστήρια τα παιδιά στους στην Γ?

Αντί να προσπαθείς να καταπολεμήσεις το σύστημα, εσύ το επιβραβεύεις. Ας σπουδάσουν λοιπόν μόνο τα παιδιά των δημοσίων και των λεφτάδων... Μπράβο ρε, ωραίος είσαι ηθικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για αυτό θεωρώ καλύτερο κάποιος να κάνει φροντιστήρια για τα μαθήματα της Γ από την Β Λυκείου (σίγουρη επιτυχία)

:P Το <<σίγουρη>> μου αρέσει..!

1. Τι νόημα έχει να το λες τώρα, που όσοι ξεκίνησαν για φέτος ξεκίνησαν; Για να μας αγχώσεις;
2. Μήπως, λέω εγώ τώρα, το παρακάνουμε; Η ύλη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα βγει. Προσωπικά, αν τελείωνα την ύλη από το Σεπτέμβριο, θα βαριόμουν φρικτά. Και όσοι ξεκίνησαν από τη Β' δεν έχουν βγάλει και την τεράστια ύλη, σιγά πια.
3. Είναι λογικό να κάνει κάποιος μιγαδικούς και όρια από τα Χριστούγεννα της Β' και μόλις το καλοκαίρι να τελειώνει τα 2 αυτά κεφάλαια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τελικά το θέμα με τον καθηγητή βούλιαξε. Δεν θα μου κάνει ιδιαίτερα γιατί απλώς "δεν κάνει" απο τότε που διορίστηκε. Είπε ότι θα κάνουμε στο σχολείο μαζί και ότι θα προσπαθήσει να μείνει στο σχολείο μου. Επίσης είπε να τον πάρω τηλέφωνο όποτε θέλω. Δεν υπάρχει λόγος λέει να τον πληρώνω...

Οπότε συνεχίζω στο φροντιστήριο μου και απο την νέα σχολική χρονιά κάνω μαζί του at school. Είπε ότι θα το συνηθίσω το μάθημα στο φροντιστήριο και ότι όλοι έτσι κάνουν. Λέει "θέλουν απλά να τελειώσουν γρήγορα την ύλη και θα κάνουν επαναλήψεις μετά". Φυσικά μου είπε να κάνω κάθε μέρα ασκήσεις ώστε να προχωράω εις βάθος την ύλη.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
να ρωτησω κατι;
ερχεται μια φιλη (πολυ καλη μαθητρια και χαμηλων ας πουμε τονων) σου και σου λεει: Κοιτα να δεις, εμενα το ονειρο μου ειναι να περασω στην νομικη και για να γινει κατι τετοιο πρεπει να διαβασω πολυ! Ετσι εχω σκοπο φετος να διαβασω οσο πιο πολυ μπορω για να το πετυχω! Δεν θελω να αποτυχω επειδη δεν διαβασα αρκετα γιατι τοτε ο μονος που θα φταιει θα ειμαι εγω. Η Γ' λυκειου ειναι η χρονια που σε προωθει ωστε να φτασεις στο ονειρο σου και για αυτο εχω σκοπο ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ!
Τι της λες?
Οταν εισαι χαμηλων τονων δεν διατυμπανιζεις συνεχεια οτι διαβαζεις κτλ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σου λέει κάτι η ανεργία πολλών γονέων οι οποίοι με το ζόρι στέλνουν στα φροντιστήρια τα παιδιά στους στην Γ?

Αντί να προσπαθείς να καταπολεμήσεις το σύστημα, εσύ το επιβραβεύεις. Ας σπουδάσουν λοιπόν μόνο τα παιδιά των δημοσίων και των λεφτάδων... Μπράβο ρε, ωραίος είσαι ηθικά.

Δε το επιβραβεύω. Μακάρι να μην χρειάζονταν φροντιστήρια και να παιρνούσε ο ικανότερος και όχι ο κανει πιο πολλά φροντιστήρια.

Υπάρχουν και φτηνά φροντιστήρια. Γενικά τους φροντιστές δε τους πάω γιατί εκμεταλεόονται τα παιδιά και τα λεφτά που περνουν είναι σε μεγάλο ποσοστό μαύρα.


:P Το <<σίγουρη>> μου αρέσει..!

1. Τι νόημα έχει να το λες τώρα, που όσοι ξεκίνησαν για φέτος ξεκίνησαν; Για να μας αγχώσεις;
2. Μήπως, λέω εγώ τώρα, το παρακάνουμε; Η ύλη με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα βγει. Προσωπικά, αν τελείωνα την ύλη από το Σεπτέμβριο, θα βαριόμουν φρικτά. Και όσοι ξεκίνησαν από τη Β' δεν έχουν βγάλει και την τεράστια ύλη, σιγά πια.
3. Είναι λογικό να κάνει κάποιος μιγαδικούς και όρια από τα Χριστούγεννα της Β' και μόλις το καλοκαίρι να τελειώνει τα 2 αυτά κεφάλαια; :hmm:

1)Στοχεύω στα παιδιά που θα πάνε τώρα δευτέρα που σαφώς διαβάζουν το θέμα και πέρσι αυτά έλεγα.
2)Θα βαριόσουνα αλλά θα ήσουν ξεκούραστος και θα κάνες σωστή επανάληψη και αυτό είναι που μετράει.
3) Οταν έχει αρχίσει τα προηγούμενα Χριστούγεννα ναι.
___
γΙα μένα η συνταγή για να γράψει κανεις πάνω 19 από την πρώτη χρονιά είναι να αρχίσει όσο το δυνατρο΄πιο πριν τα μαθήμτα από την β λυκείου. Να κάνει ιδιαίτερα και τέλος μαι σωστή επανάληψη. Όλα αυτά βοηθάνε στην καλή ψυχολογία.
Κανά φετικος που εβγαλε πάνω 19 υπάρχει και εδωσε πρώτη φορά υπάρχει; (αφού το ισκοολ γεμάτο είναι με αυτούς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε το επιβραβεύω. Μακάρι να μην χρειάζονταν φροντιστήρια και να παιρνούσε ο ικανότερους και όχι ο κανεις πιο πολλά φροντιστήρια.

Υπάρχουν και φτηνά φροντιστήρια.

Περνάει:
1) Ο ικανότερος
2) Αυτός που προσπάθησε περισσότερο
3) Αυτός που ήταν ψύχραιμος

Τα φροντιστήρια απλώς σε βοηθάνε. Δεν σε περνάνε.

Σήμερα μίλησα με τον μαθηματικό μου για ιδιαίτερα και το κατάλαβα. Είναι η προσωπική προσπάθεια αυτή που μετράει.



2)Θα βαριόσουνα αλλά θα ήσουν ξεκούραστος και θα κάνες σωστή επανάληψη και αυτό είναι που μετράει.

Ακόμη και να μην κάνεις φροντιστήρια... η ύλη βγαίνει.

Σημασία δεν έχει πότε θα τελειώσεις την ύλη, αλλά πόσο θα εμβαθύνεις την ώρα που την κάνεις. Ένας μήνας για επανάληψη είναι υπεραρκετός για κάποιον που έκανε πραγματικό διάβασμα.

Στα πανεπιστήμια άραγε, κάνουν τον προηγούμενο χρόνο την ύλη για να περάσουν την εξεταστική ένα χρόνο μετά? Καταλαβαίνεις φυσικά πως αυτό που λέω εγώ συμβαδίζει με αυτό που λες εσύ και είναι και τα 2 παράλογα. Γιατί θεοποιείτε τις πανελλήνιες?

Κανά φετικος που εβγαλε πάνω 19 υπάρχει και εδωσε πρώτη φορά υπάρχει; (αφού το ισκοολ γεμάτο είναι με αυτούς)

Υπάρχουν μπόλικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top