[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Παιδια ποτε θα ξερουμε τι παιζεται με την υλη των μαθηματων? Θα ειναι οι ιδιες με περσυ?
Για τεχνολογικη ενδιαφερομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Πάνω κάτω ίδια πράγματα.
Να δούμε τι θα γίνει με τα Κύματα στα οποία υπάρχουν τριγωνομετρικές που δεν έχουμε διδαχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Να δούμε τι θα γίνει με τα Κύματα στα οποία υπάρχουν τριγωνομετρικές που δεν έχουμε διδαχθεί.

Καλά,μην τρελαίνεσαι.Ένας τύπος είναι. (Αν θυμάμαι καλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
καλα θυμασαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madclocker

Νεοφερμένος

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
πώς ώρες διαβάζετε την ημέρα; κουραστήκατε καθόλου στο τέλος;;
εγώ διαβάζω γύρω στις 5 ώρες την ημέρα, 8 τα σαββατοκύριακα και την τελευταία βδομάδα είμαι πτώμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,199 μηνύματα.
πώς ώρες διαβάζετε την ημέρα; κουραστήκατε καθόλου στο τέλος;;
εγώ διαβάζω γύρω στις 5 ώρες την ημέρα, 8 τα σαββατοκύριακα και την τελευταία βδομάδα είμαι πτώμα....
ποτε ολα αυτα?το καλοκαιρι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,652 μηνύματα.
πώς ώρες διαβάζετε την ημέρα; κουραστήκατε καθόλου στο τέλος;;
εγώ διαβάζω γύρω στις 5 ώρες την ημέρα, 8 τα σαββατοκύριακα και την τελευταία βδομάδα είμαι πτώμα....

Μπράβο. Θα μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις τα Χριστούγεννα, αν ακόμη έχεις τα λογικά σου :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
(Θα ακολουθησει ενα υπερ-ποστ το οποιο δε θα εχει τονους γιατι κατι εχει γινει και πρεπει να κανω επαναφορα και βαριεμαι λογω ζεστης :P)

Λοιπον:

Το διαβασμα για τη Γ' λυκειου δεν μπορει με τιποτα να μπει σε καλουπι, να πεις δηλαδη θα διαβαζω 5 ωρες την ημερα κλπ. Τωρα μπορει να σου φαινεται χαζο αυτο που λεω, μεσα στη χρονια ομως θα υπαρχουν μερες που δε θα μπορεις ουτε τα βλεφαρα σου να κρατησεις στη θεση τους, ποσο δε μαλλον να διαβασεις.

Αυτο που χρειαζεται ειναι μεθοδικοτητα. Μ-Ε-Θ-Ο-Δ-Ι-Κ-Ο-Τ-Η-Τ-Α. Οι πολλες ωρες διαβασματος δεν συνεπαγονται και αποτελεσμα. Το θεμα ειναι να κατανοεις τι διαβαζεις και ας διαβαζεις και 10 λεπτα καθημερινα. Υπαρχουν μερες που για να κατανοησεις πραγματα θα χρειαστει να ξενυχτησεις, ναι. Υπαρχουν ομως και μερες που θα πεις "Γιατι τα διαβαζω παλι αυτα; Αφου ειναι ΠΡΟΦΑΝΗ" και θα σηκωθεις να πας για καφε.

Το παν αυτη τη χρονια ειναι να μην αφηνεις κενα στη διδαχθεισα υλη. Ξεκινας απο το εδαφος και χτιζεις εναν τοιχο λιθαρακι λιθαρακι. Μονο ετσι εισαι σιγουρος οτι θα πετυχεις. Να ξερεις οτι αυτα που πρεπει τα εχεις κατανοησει. Αυτο μονο μετραει.

Εξαλλου Ο,ΤΙ Ο,ΤΙ Ο,ΤΙ προγραμμα και να βαλεις μεσα στη χρονια, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση (εκτος αν εισαι υπερηρωας) να το τηρησεις. Με τιποτα. Στο υπογραφω. Υπαρχουν μερες κουρασης και μερες απολυτης πνευματικης διαυγειας. Τις πρωτες τα ξυνεις και τις επομενες ξεσκιζεσαι στο διαβασμα. Ετσι παει η χρονια και αυτα περι προγραμματος στο τελος θα καταλαβεις οτι δε γινονται :P:P

Ζωντανο παραδειγμα εγω. Παντα στην αρχη της εβδομαδας εφτιαχνα προγραμμα το οποιο ποτε δεν τηρουσα. ΠΟΤΕ ομως. Και το αποκορυφωμα ηταν το πασχα που ειχα να κανω 7 μαθηματα επαναληψη. Χαμος εγινε. Διαβαζα ο,τι μου ερχοταν. Ειχα ορεξη για μαθηματικα; Εκανα μαθηματικα! Δεν ειχα ορεξη για εκθεση; ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΑ ΕΚΘΕΣΗ, αν το επιχειρουσα θα εχανα ν ωρες απο τη ζωη μου και δε θα χα διαβασει και τιποτα :P:P

Γι' αυτο σου λεω μην κρινεις τις ωρες και φυσικα, ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ. Ειναι μεγαλη η χρονια που ερχεται. Θα ριξετε το τρεξιμο της ζωης σας. Προσπαθειτε να κρατησετε τις ισορροπιες. Δε γινεται διαβασμα, διαβασμα και παλι διαβασμα, θα παθετε τιποτα στο τελος!

Θυμαμαι εναν βλακα μαθηματικο που μας ελεγε για τις διακοπες

"Η μερα εχει 24 ωρες, θα κοιμηθειτε τις 8, μενουν 16, θα κανετε χαζομαρες τις αλλες 4, μενουν 12 ωρες που θα διαβαζετε"

και σκεφτομουν: ποσο ΜΑΛΑΚΑΣ παιζει να' ναι αυτος ο ανθρωπος; Ωραια βγαινουν με μαθηματικα, κατσε εσυ ομως 12 ωρες πανω απο ενα βιβλιο.

Διαβαστε οσο εσεις πιστευετε οτι εχετε αναγκη και...ΛΙΓΟ παραπανω. Θα εχει καλυτερο αποτελεσμα απο το ξεσκισμα. Μη φοβαστε την ξεκουραση. Υπηρχαν μερες που κοιμομουν ολη τη μερα και μερες που περπατουσα με τη βιολογια στο χερι σαν Ευαγγελιο. Υπηρχαν φορες που ειπα "δε βγαινω" και φορες που ειπα "Δε γαμιεται, θα βγω"

Το αποτελεσμα με δικαιωσε. Κουραστηκα παρα πολυ μεν αλλα δεν μπορω να πω οτι ΠΕΘΑΝΑ, το οποιο σιγουρα θα το πει καποιος που διαβαζει 100 ωρες την ημερα. Μετρον αριστον και...καλη υπομονη!!

Να θυμαστε οτι η Γ λυκειου ειναι ενας βιασμος που αν δεν μπορεις να τον αποφυγεις, τουλαχιστον ας τον απολαυσεις!!!!!!:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,305 μηνύματα.
Ποπο αυτο με το προγραμμα το ειχα και εγω.

Καθε φορα προγραμματιζα πως θα διαβασω τις επομενες μερες και παντα γινοταν οτι ναναι (συνηθως δεν διαβασα τιποτα απο το αγχος να τηρησω το προγραμμα μου :P:P).

Πολλες φορες εκανα τα μαθηματα που μου αρεσαν και τα αλλα τα αφηνα.Η δεν διαβαζα για τα διαγωνισματα στο φροντιστηριο (τι σε νοιαζει ρε βλακα καθηγητη αμα δεν τα διαβασω στην μερα του δικου σου τεστ και τα διαβασω 5 μερες μετα?Το ζητουμενο ειναι να τα εχεις διαβασει στο τελος).Με λιγα λογια πρεπει να βαλεις την δικια σου προσωπικοτητα φετος.Δεν πρεπει να εισαι ρομποτακι και να σε κατευθυνουν για τα παντα οι αλλοι.Εσυ καθοριζεις το διαβασμα σου

Και φυσικα το ποσο ευκολα τα πιανει ο καθενας αλλαζει απο ατομο σε ατομο οποτε μην σας τρομαζει οταν βλεπετε αλλους να λενε οτι διαβαζουν ολη μερα.Chill out,κανε τα κουμαντα εσυ και μην λογαριαζεις κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,919 μηνύματα.
Εγώ το καλοκαίρι,δε διάβαζα απολύτως τίποτα στο σπίτι.
Όλα στο παγκάκι τα έκανα , πριν πάω στο φροντιστήριο :D
Και τον χειμώνα καμιά ώρα την ημέρα και το σκ τίποτα :)
Το πάσχα μόνο διάβαζα 4 ώρες την ημέρα και έβγαλα το ΑΟΔΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,060 μηνύματα.
.....όταν διαβάζεις την άσκηση...
.....ασκησεις που θες ενα τεταρτο να τις διαβασεις.....
Λυπάμαι Βαγγελίτσα, αλλά οι ασκήσεις ΔΕΝ διαβάζονται. Οι ασκήσεις ΛΥΝΟΝΤΑΙ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,936 μηνύματα.
Λυπάμαι Βαγγελίτσα, αλλά οι ασκήσεις ΔΕΝ διαβάζονται. Οι ασκήσεις ΛΥΝΟΝΤΑΙ.

Noμιζα πως εννοούσε να διαβάσει την εκφώνηση. :redface:
Σωστός Δία. Όσο περισσότερο προσπαθείς μονος σου να λύσεις μια άσκηση τόσο πιο εύκολες θα σου φαίνονται με τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Χαχαχα πρόγραμμα λέει :P
Είχα φτιάξει ένα πολύ ωραίο, για τον Μάρτιο και μετά που σταμάτησα το σχολείο, προσπάθησα να το ακολουθήσω, αλλά δεν..:P
Είχα χωρίσει ωραιότατα τα μαθήματα σε ημέρες, με χρόνο για δεύτερη επανάληψη σε όλα, αλλά εκείνες τις 8 μέρες που είχα βάλει για τη λογοτεχνία καθόμουν όλο το πρωί στο σπίτι και έβλεπα τηλεόραση, και ας μη μιλήσω για τη γραμματική... :P
Πάντως όντως, πολλές ημέρες(τις περισσότερες) δε θα θέλετε να βλέπετε βιβλίο μπροστά σας, αυτό είναι δεδομένο. Μη τα βάψετε και μαύρα όμως, ούτε να κλειστείτε στο σπίτι πάνω από ένα βιβλίο, μια χαρά μπορείτε και να βγαίνετε και τα πάντα, δεν είναι τόσο τραγικό αν εσείς δεν επιλέξετε να το βλέπετε έτσι.

Όλοι λέτε ότι κάποιο μάθημα σας άρεσε, μόνο εγώ τα μισούσα όλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λυπάμαι Βαγγελίτσα, αλλά οι ασκήσεις ΔΕΝ διαβάζονται. Οι ασκήσεις ΛΥΝΟΝΤΑΙ.



Λυπάμαι Δία, αλλά για να λύσεις την άσκηση πρέπει πρώτα να τη διαβάσεις και να την κατανοήσεις και ειδικά οι ασκήσεις του Μαθιουδάκη ήταν η καθεμιά ένας πονοκέφαλος.Η τουλάχιστον έτσι φαίνονταν σε μενα που μισουσα τη φυσικη. Αλλα και ο φυσικος μου συμφωνουσε.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θα συμφωνησω.Για αυτο υπαρχουν οι λυμενες ασκησεις και οι εφαρμογες.Πριν λυσεις μονος σου ασκηση βλεπεις πρωτα 3 λυμενες.Και ο καθηγητης στο σχολειο πολλες φορες αυτο κανει.Αλλιως δεν λυνεις ευκολα ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ε λογικό,για να αποκτήσεις και μια κάποια εξοικείωση με το κάθε είδος ασκήσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ναι γι αυτο εμας ο δικος μας μαθηματικος στο φροντιστηριο μας εβαλε 400 ασκησεις ( δικες του και του βιβλιου) για τωρα που εκλεισε το φροντ. και ειναι μονο απο μιγαδικους και συναρτησεις( οχι το οριο οι συναρτησεις). wow...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
παιδια να σας ρωτησω κατι...μαθηματικα κατευθυνσης διαβαζω μεχρι στιγμης μονη μου και οσο να ναι εχω μια ανασφαλεια...
σημερα μπηκα στα ορια(εχω ξεκινησει κανονικα απο μιγαδικους)...ειμαι καλα στην υλη;να διαβασω και τον αυγουστο ή να τα αφησω και μετα το σεπτεμβρη; και κατι αλλο..σκεφτομαι τον αυγουστο να κατσω να βγαλω μια φορα το αοδευ...ειναι καλη ιδεα ή ειναι πολυ νωρις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι,don't panic...Για μένα κάτσε ένα 20αήμερο τουλάχιστον τον Αύγουστο και ξεκουράσου!Τώρα για το ΑΟΔΕ δεν έχω άποψη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
H natasoula... έγραψε στις 19:14, Σήμερα:




Μια χαρά είσαι,don't panic...Για μένα κάτσε ένα 20αήμερο τουλάχιστον τον Αύγουστο και ξεκουράσου

βασικα αυτο σκεφτομαι και εγω αλλα εχεις και τους καθηγητες στο φροντηστηριο που σου λενε αλλα.
για παραδειγμα ενας μας ειπε μεχρι 15 αυγουστου να μη διαβασουμε καθολου και μετα τις δυο βδομαδες που μενουν να διαβαζουμε 10 ωρες την ημερα...ειναι δυνατον;εγω μεσα σε 3-4 μερες αν κανω αυτο θα εχω κλαταρει...δε ξερω ποιος μπορει να το ακολουθησει αυτο αλλα εγω παντως οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top