Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ολο τ ιδια λενε, οτι θα βαλουν δυσκολα θεματα και @@, ισα ισα να πανικοβαλουν τους μαθητες. και περσι τα ιδια, και καθε χρονο γ ν πουλανε οι κωλοφυλλαδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η καθιέρωση του ενδοσχολικού απολυτηρίου απελευθερώνει τους εξεταστές, οι οποίοι πήραν... εντολή να επιλέξουν θέματα ιδιαίτερης δυσκολίας, ...................
.............. γιατί θα έπρεπε αυτές οι αλλαγές να αιφνιδιάσουν φέτος τα παιδιά και να μην περιλαμβάνονται στον καινούργιο τρόπο εισαγωγής» αναρωτιέται ο καθηγητής κ. Γιώργος Χατζητέγας, ιδιοκτήτης φροντιστηρίων.
Ο δημοσιογράφος πουλάει κινδυνολογία και ο ιδιοκτήτης φροντιστηρίων διαφημίζεται. :whatever:

Με αυτό τ εννοεί?
Η επιλογή ............. τμήματος.
Πάντα έτσι γίνεται. Κάποιοι τώρα ανακάλυψαν τον τροχό. :giveup:

Ας βάλουν ό,τι θέλουν.
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
3ο κεφάλαιο.
Πάντως αν δεν πέσει καθόλου ανάπτυξη απο 3ο μην παραξενευτεί κανένας.Όλοι αναμένουν θέματα
απο κεί οπότε παίζει να μας την "κάνουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε και πέρσι με τη βάση του 10 τις ίδιες βλακείες λέγανε μην αγχώνεστε άδικα, κάθε χρόνο τα ίδια, δε βαρεθήκανε ήθελα να ξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πέρυσι πάντως, πράγματι ήταν πιο δύσκολα τα θέματα απ' ότι τις προηγούμενες χρονιές. Τώρα, το τι θα γίνει φέτος, κανείς δεν ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πέρυσι πάντως, πράγματι ήταν πιο δύσκολα τα θέματα απ' ότι τις προηγούμενες χρονιές. Τώρα, το τι θα γίνει φέτος, κανείς δεν ξέρει...
Πιστεύω ότι υπήρχαν και πιο δύσκολες χρονιές. Βασικά, μόνο φυσική τσίμπησαν λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Οι «άτυπες οδηγίες» του υπουργείου Παιδείας στις τελευταίες συσκέψεις για τις πανελλαδικές ήταν σαφείς: να επιλεγούν θέματα ιδιαίτερης δυσκολίας, βέβαια με διαβάθμιση ευκρινή,
Tι διαβάθμιση να υπάρχει σε θέματα ιδιαίτερης κιόλας:hmm: δυσκολίας? :confused:

Ήθελα να 'ξερα, οι δημοσιογράφοι πώς βγάζουν συμπέρασμα για τη δυσκολία των θεμάτων? Μήπως υπάρχει γραμμή:
πριν τις εξετάσεις: θέματα φωτιά
μετά τις εξετάσεις: βατά θέματα?... :worry:

Το δυσάρεστο είναι ότι αυτή την προπαγάνδα την συντηρούν και κάποιοι καθηγητές φροντιστηρίων με αποτέλεσμα τα παιδιά να αγχώνονται ακόμα περισσότερο...
Ποτέ δεν έχω μπει στον κόπο να διαβάσω τέτοιου είδους άρθρα και πιστεύω πως έχω βγει ωφελημένος...

χωρίς ασάφειες και λάθη, και φυσικά εντός της διδαχθείσας ύλης.
Ανακοίνωση
στη Bιολογία Γενικής την ώρα των εξετάσεων:
''Διευκρινίζουμε ότι το θέμα ήταν σαφές''! :D
(οι περσινοί θα καταλάβουν:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ανακοίνωση στη Bιολογία Γενικής την ώρα των εξετάσεων:
''Διευκρινίζουμε ότι το θέμα ήταν σαφές''! :D
(οι περσινοί θα καταλάβουν:P)

ο ναι πώς δεν το θυμόμαστε...
ναι, είναι απολύτως σαφές, γι αυτό ρωτούσαν ένα σωρό παιδιά απ όλη την Ελλάδα...

πάντως απο την περσινή μου πείρα λέω να μην δίνετε σημασία σε τέτοιες λαλακίες.
εγώ πέρσι μια μέρα πριν την έκθεση διάβασα ένα τέτοιο δημοσίευμα που μιλούσε για δυσκολία θεμάτων και τα ψιλο-έπαιξα
ευτυχώς η μάνα μου με επανέφερε στην πραγματικότητα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Πέρυσι πάντως, πράγματι ήταν πιο δύσκολα τα θέματα απ' ότι τις προηγούμενες χρονιές. Τώρα, το τι θα γίνει φέτος, κανείς δεν ξέρει...

ε καλα,οχι και πιο δυσκολα απο αλλες χρονιες...μην τρελαθουμε...:confused:(περσι εδωσα btw)...προσωπικα νομιζω πως 2005 και 2006 ηταν οι πιο απαιτητικες χρονιες...περσι μας εβαλαν σχετικα ΜΕΤΡΙΑ,οσον αφορα την δυσκολια,θεματα ,και στην θετικη συγκεκριμενα,μια λιγη παραπανω δυσκολια στην χημεια(σε εναν βαθμο) και την φυσικη(λιγο στο δευτερο και τεταρτο θεμα-το τριτο θεμα ασχολιαστο...),βιολογια κατευθυνσης επρεπε να δωθει μια διευκρινηση αλλα κατα τα αλλα μια χαρα βατα,μαθηματικα σχετικα ευκολα-ενα δυο "εξυπνα" σημεια,ηθελε καλη γνωση θεωριας,το τελευταιο ερωτημα του τεταρτου θεματος μου φανηκε λιγο "καπως"(δεν το ελυσα καν χιχι),και εκθεση περσι ηταν βατη ως προς τισ ασκησεις αλλα υπηρχε ενα θεματακι με το εκθεσιακο κομματι...αυτα!!!:hmm:

και φετος τις ιδιες παπαριες με περσι λενε...ισως σας βαλουν λιγο πιο απαιτητικα θεματα...Ε ΚΑΙ??? διαβαστε εσεις καλα και μη φοβαστε τιποτα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αρχίζω να πιστεύω ότι μερικοί είναι εκ γενετής καθυστέρες, δεν εξηγείται αλλιώς. Το έχουμε πει πεντακόσιες φορές.

Πάμε πάλι: είτε εύκολα θέματα, είτε δύσκολα θέματα, ο αριθμός των εισακτέων παραμένει ο ίδιος.


Να το ζωγραφίσω για το εμπεδώσετε; Ο αριθμός των εισακτέων παραμένει ο ίδιος. Period.
Με εύκολα θέματα ευνοούνται αυτοί που δεν έχουν διαβάσει, γιατί ευελπιστούν οι διαβασμένοι να κάνουν κάποιο λάθος απροσεξίας. Όσοι είστε διαβασμένοι, δεν έχετε να φοβάστε τίποτα, γιατί ο σκοπός παραμένει ο ίδιος: να γράψετε καλύτερα από τους άλλους, όχι να πιάσετε το 20.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Τους καλά διαβασμένους τους συμφέρει να πέσουν δύσκολα θέματα. Όσοι έχουν διαβάσει καλά και δεν έχουν κενά δεν θα έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Εξάλλου, τους βοηθάει και το πρόγραμμα των εξετάσεων. Κάποιος που διάβαζε όλη τη χρονιά δε θα έχει πρόβλημα σε 1 1/2 μέρα να κάνει μια επανάληψη αν όχι σε όλη, στο μεγαλύτερο μέρος της ύλης, σε αντίθεση με έναν μέτρια διαβασμένο ή αδιάβαστο που θα αναγκαστεί να κάνει περισσότερες επιλογές εκείνο το διάστημα. Εντάξει, δε θα γράψεις 20, θα γράψεις 18,5. Αυτός όμως που θα έγραφε 18,5 τώρα θα πέσει στο 16. Άρα εσύ δε βγαίνεις πάλι κερδισμένος? Και φυσικά με δύσκολα θέματα, οι βάσεις αποκλείεται να ανέβουν. Πχ, αν βάλουν απαιτητικά θέματα σε αρχαία και ιστορία στη θεωρητική, που να ανέβει η νομική Αθηνών? Να φτάσει 19000? Ποιός θα μπει τότε εκεί?
Τέτοια δημοσιεύματα μόνο άγχος προκαλούν και τίποτα άλλο. Μη τους δίνετε σημασία, μόνο χαμένοι θα βγείτε και θα πάτε να δώσετε πανικόβλητοι (όχι πως εγώ θα πάω χαλαρά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :P)
Και μν ξεχνάτε να ακολουθείτε τη διατροφή του υποψηφίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Οι καθηγητες μου παντα μου ελεγαν να ευχομαι να πεσουν δύσκολα θέματα,γιατι στα ευκολα γραφουν ολοι,ενω στα δυσκολα θα διακριθουν τα παιδια που ειναι πολυ καλα διαβασμενα,οπως π.χ. εγώ:). Σωστο αυτο,αλλα εγω αγχωνομαι με το ακουσμα κ μονο "δυσκολα θεματα". Καλη μας επιτυχια!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panieris

Νεοφερμένος

Ο greg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κίσσαμος (Χανιά). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πάντως αν δεν πέσει καθόλου ανάπτυξη απο 3ο μην παραξενευτεί κανένας.Όλοι αναμένουν θέματα
απο κεί οπότε παίζει να μας την "κάνουν".
ρε φιλε αφου το 1 και το δευτερο κεφαλαιο τα εχουν λιωση κυριολεκτικα εγω πιστευω και δυο ερωτησεισ απο το τριτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μετα απο ποσο διαστημα απο της παννα λαδικες ειναι συνηθως η εξετασης για το στρατο;
(απο οσο ξερω καπυ στα τελη του μηνα ανακηνωνετε επισημα η ημερομηνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδιά με έχετε καταγχώσει ! Εμείς αργήσαμε να βγάλουμε ύλες σε σχολείο και φροντ και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μια ολόκληρη επανάληψη. Θα την ολοκληρώσω τις επόμενες ημέρες και μετά ότι προλάβω να κάνω επανάληψη ενδιάμεσα στις εξετάσεις. Δεν έχω ελπίδες ;;; Θέλω να γράψω 16.600-16.900 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά με έχετε καταγχώσει ! Εμείς αργήσαμε να βγάλουμε ύλες σε σχολείο και φροντ και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε μια ολόκληρη επανάληψη. Θα την ολοκληρώσω τις επόμενες ημέρες και μετά ότι προλάβω να κάνω επανάληψη ενδιάμεσα στις εξετάσεις. Δεν έχω ελπίδες ;;; Θέλω να γράψω 16.600-16.900 :P

Γιατί να μην έχεις? Μην ακούς τους άλλους, τζάμπα αγχώνεσαι. Ειδικά τώρα πρέπει να σκέφτεσαι μόνο θετικά. Αν έχεις πρόγραμμα και έκανες πραγματικό διάβασμα κατά την διάρκεια της χρονιάς τότε έχεις πολλές ελπίδες.
Φυσικά εγώ πάω Β' λυκείου οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να μιλάω για το διάβασμα της 3ης λυκείου αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Παιδιά μην ακούτε τι λένε. Δεν υπάρχουν δύσκολα θέματα. Αλλιώς θεωρεί ο κάθε μαθητής το δύσκολο. Επίσης πέρσυ λέγαν και λέγαν θα πέσουν οι βάσεις, και δηλώνει ένας φίλος μου μία σχολή πληροφορικής που νόμιζε ότι θα την έπιανε σίγουρα γιατί έγραψε παραπάνω κατά πολύ από τις περσινές βάσεις, και δεν την έπιασε για λίγα μόρια γιατί τελικά ανέβηκαν! ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?? Τώρα σπουδάζει Kέρκυρα............. τα συμπεράσματα δικά σας ;)
Δεν έδωσε ενδιαφέρον στην επόμενη επιλογή του γιατί ήταν σχεδόν σίγουρος... Επίσης δεν γίνεται να προβλέψεις κάτι τόσο περίπλοκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδιά, ότι δηλώνετε στο μηχανογραφικό πρέπει να το θέλετε!!!Είναι ίσως το πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει να θυμάστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklispap

Νεοφερμένος

Ο Periklispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αυτο που παραθέσατε από την εφημερίδα το έθνος (30/4/2011) είναι ασυναρτησίες και προς μεγάλη έκπληξη μου είδα παρόμοιο άρθρο και στα Νεα σημερα. Πήρα τηλεφωνώ τον υπεύθυνο (λέμε τώρα) στο υπουργείο και μου είπε ότι οι ενδοσχολικές για απολυτήριο δεν έχουν ψηφιστεί ακόμα από την Βουλή. Επίσης άμα μπείτε στην ιστοσελίδα της Βουλής το νομοσχέδιο δεν υπάρχει ούτε σε αυτά που έχουν ψηφιστεί ούτε στα προς ψήφιση ούτε καν στα προς έλεγχο από επιτροπές. Όχι πως μπορεί να μην έχει ανανεωθεί η ιστοσελίδα αλλά όλοι το αναφέρουν και κάτι επίσημο πουθενά.

(Στο σχολείο μου ο διευθυντής είπε πως όντως δεν έχει ψηφιστεί τίποτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πήρα τηλεφωνώ τον υπεύθυνο (λέμε τώρα) στο υπουργείο και μου είπε ότι οι ενδοσχολικές για απολυτήριο δεν έχουν ψηφιστεί ακόμα από την Βουλή. Επίσης άμα μπείτε στην ιστοσελίδα της Βουλής το νομοσχέδιο δεν υπάρχει ούτε σε αυτά που έχουν ψηφιστεί ούτε στα προς ψήφιση ούτε καν στα προς έλεγχο από επιτροπές. Όχι πως μπορεί να μην έχει ανανεωθεί η ιστοσελίδα αλλά όλοι το αναφέρουν και κάτι επίσημο πουθενά.(Στο σχολείο μου ο διευθυντής είπε πως όντως δεν έχει ψηφιστεί τίποτε)
Το να ψηφιστεί είναι το μόνο εύκολο. Το βάζουν νύχτα σε μια τροπολογία και έγινε. Το θέμα με το ενδοσχολικό απολυτήριο είναι άλλο: Υπάρχει μια κόντρα του υπουργείου με τους καθηγητές των ιδιωτικών οι οποίοι δεν θέλουν το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες. (Δεν έχω καταλάβει το γιατί ακριβώς, δεν το παρακολούθησα το θέμα). Πάντως οι ιδιωτικοί λένε ότι θα προσφύγουν στο συμβούλιο επικρατείας για να βγει ότι το απολυτληριο αυτό είναι αντισυνταγματικό. (Αν κάποιος είναι πιο ενημερωμένος, ας πει περισσότερα).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top