Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Πάντως όσο περνάει ο καιρός τόσο μεγαλώνει το άγχος. Πάντως με τα μαθήματα ακόμα δεν νοιώθω έτοιμος να δώσω. Ειδικά άγνωστο και λατινικά έχω αρκετά προβλήματα. Και το χειρότερο είναι ότι δεν φτάνει ο χρόνος και δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω καθώς η ύλη είναι μεγάλη. Αυτές τις μέρες που δεν πηγαίνω σχολείο λόγω της 7ήμερης που πήγε το δικό μου και εγώ δεν πήγα έβγαλα στο γνωστό όλα τα ηθικά και την πολιτεία γιατί την Κυριακή γράφω στο φροντιστήριο, αλλά επειδή είναι πολλά τα κείμενα μου έφαγε σχεδόν όλο το χρόνο και ενώ αυτές τις μέρες ήθελα να τις επωφεληθώ και να κάνω επανάληψη σε κάποια μαθήματα που με δυσκολεύουν(άγνωστο,λατινικά) δεν προλαβαίνω. Αισθάνομαι ότι αυτά τα δυο μαθήματα δεν θα προλάβω να τα κάνω μια καλή επανάληψη ποτέ καθώς οι υποχρεώσεις τρέχουν και δεν υπάρχει χρόνος. Τέλος πάντων εγώ θέλω να περάσει ο καιρός να τελειώσω γιατί φέτος πραγματικά ζω μια πρωτόγνωρη κατάσταση με την άποψη του ότι δεν έχω χρόνο για τίποτα άλλο παρά το διάβασμα και επίσης είμαι όλη μέρα μέσα στο άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Di-tis

Νεοφερμένος

Ο Di-tis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πάντως όσο περνάει ο καιρός τόσο μεγαλώνει το άγχος. Πάντως με τα μαθήματα ακόμα δεν νοιώθω έτοιμος να δώσω. Ειδικά άγνωστο και λατινικά έχω αρκετά προβλήματα. Και το χειρότερο είναι ότι δεν φτάνει ο χρόνος και δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω καθώς η ύλη είναι μεγάλη. Αυτές τις μέρες που δεν πηγαίνω σχολείο λόγω της 7ήμερης που πήγε το δικό μου και εγώ δεν πήγα έβγαλα στο γνωστό όλα τα ηθικά και την πολιτεία γιατί την Κυριακή γράφω στο φροντιστήριο, αλλά επειδή είναι πολλά τα κείμενα μου έφαγε σχεδόν όλο το χρόνο και ενώ αυτές τις μέρες ήθελα να τις επωφεληθώ και να κάνω επανάληψη σε κάποια μαθήματα που με δυσκολεύουν(άγνωστο,λατινικά) δεν προλαβαίνω. Αισθάνομαι ότι αυτά τα δυο μαθήματα δεν θα προλάβω να τα κάνω μια καλή επανάληψη ποτέ καθώς οι υποχρεώσεις τρέχουν και δεν υπάρχει χρόνος. Τέλος πάντων εγώ θέλω να περάσει ο καιρός να τελειώσω γιατί φέτος πραγματικά ζω μια πρωτόγνωρη κατάσταση με την άποψη του ότι δεν έχω χρόνο για τίποτα άλλο παρά το διάβασμα και επίσης είμαι όλη μέρα μέσα στο άγχος.

αστα φίλε σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγω κάπως έτσι ειμαι ( σε τεχνολογική κατευθυνση) μονο που τώρα έχω μπει σε μια σειρά για τις επαναλήψεις...το μόνο που μένει είναι η καταπολέμιση του αγχους, άτιμο απο τις αρχές προσπαθώ :P. Κάτσε και γράψε σε χαρτί πρόγραμμα για διάβασμα -θα σε βοηθήσει πολύ αν δεν το έχεις κάνει ήδη- γιατι ξέρεις πότε ξεφεύγεις απ' τις αρχικές σου εκτιμήσεις και το μαζεύεις...γενικά βοηθάει...

ΓΕΝΙΚΑ: παιδιά άκουσα ότι οι απουσίες,λόγω γρίπης, αυξήθηκαν? γνωρίζεται και εσείς κάτι περισσότερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδιά άκουσα ότι οι απουσίες,λόγω γρίπης, αυξήθηκαν? γνωρίζεται και εσείς κάτι περισσότερο?
Τώρα μπορούμε να κάνουμε κοπάνες και χωρίς καθόλου απουσίες. Αρκεί να βρούμε έναν γιατρό που θα μας δώσει χαρτί ότι έχουμε Η1Ν1
https://www.alfavita.gr/artro.php?id=25667
οι απουσίες που σημειώνουν οι μαθητές στις σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λόγω του ιού της γρίπης Α (Η1Ν1), δε κα λαμβάνονται υπόψη για το χαρακτηρισμό της φοίτησης, εφόσον προσκομίσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
είναι σίγουρο όμως αυτό, ή εμπίπτει στην κρίση του κάθε λυκειάρχη για το αν θα το εγκρίνει ( όπως με το bonus των 50 απουσιών)
γιατί σε εμάς μάλλον δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Σίγουρο είναι, έχουν ενημερωθεί όλα τα σχολεία, μιλάμε για γιατρό Δημοσίου Νοσοκομείου όμως, έτσι; Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα, δηλαδή, να αποκτήσεις ένα τέτοιο χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
είναι σίγουρο όμως αυτό, ή εμπίπτει στην κρίση του κάθε λυκειάρχη για το αν θα το εγκρίνει ( όπως με το bonus των 50 απουσιών) γιατί σε εμάς μάλλον δεν...
Ο νόμος λέει:
Τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται δε δεσμεύουν το Σύλλογο, όταν ο ίδιος γνωρίζει με ικανά και επαρκή στοιχεία τους πραγματικούς λόγους απουσίας του μαθητή.
Σίγουρο είναι, έχουν ενημερωθεί όλα τα σχολεία, μιλάμε για γιατρό Δημοσίου Νοσοκομείου όμως, έτσι; Δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα, δηλαδή, να αποκτήσεις ένα τέτοιο χαρτί.
Σιγά το δύσκολο!! Στην Ελλάδα όλα γίνονται. Δίνει ο πατέρας 200€ σε ένα γιατρό και παίρνει το χαρτί. Ο μαθητής το πηγαίνει στο σχολείο και ο καθηγητής, ενώ το ξέρει ότι είναι ψεύτικο, το δέχεται. Έτσι πρέπει να γίνεται, ώστε εμείς από τώρα να μαθαίνουμε το πώς θα γινουμε σωστά διεφθαρμένοι όταν μεγαλώσουμε.

Υπάρχει και το προηγούμενο καθηγητών και γιατρών που καταδικάστηκαν σε πολύ αυστηρές ποινές φυλάκισης γιατί δικαιολόγησαν απουσίες.
https://ischool.e-steki.gr/εκπαιδευτ...ρών-για-παράνομη-δικαιολόγηση-απουσιών-73420/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
παραπάνω διάβασμα
αυτούς που διαβάζουν τους συμφέρει να αρχίσουν όσο πιο αργά γίνεται
Αυτοι που διαβαζουν ειναι ετοιμοι καρδια μου,δεν περιμενουν τις τελευταιες ημερες(εκ πειρας μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Έχετε κρατήσει απουσίες;;; Επίσης στο τετράμηνο έβγαλα 19.1 οι 50 μπόνους ισχύουν τελικά ή όχι; Έχω κάνει 45 αδικαιολόγητες και έχω ακόμα 64 δικαιολογημένες να κάνω και 5 αδικαιολόγητες... Οι 50 μπόνους είναι δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Έχετε κρατήσει απουσίες;;; Επίσης στο τετράμηνο έβγαλα 19.1 οι 50 μπόνους ισχύουν τελικά ή όχι; Έχω κάνει 45 αδικαιολόγητες και έχω ακόμα 64 δικαιολογημένες να κάνω και 5 αδικαιολόγητες... Οι 50 μπόνους είναι δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες;
50 μπονους,δηλαδη?Τι θελει να πει ο ποιητης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Di-tis

Νεοφερμένος

Ο Di-tis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχετε κρατήσει απουσίες;;; Επίσης στο τετράμηνο έβγαλα 19.1 οι 50 μπόνους ισχύουν τελικά ή όχι; Έχω κάνει 45 αδικαιολόγητες και έχω ακόμα 64 δικαιολογημένες να κάνω και 5 αδικαιολόγητες... Οι 50 μπόνους είναι δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες;

50 απουσίες επιπλέον είναι για όλους όσους έχουν βγάλει πάνω απο 15 μ.ο. συνεπώς εσυ με 19.1 της δικαιούσαι βάση του νόμου, τώρα υπάρχει και ένα παραθυράκι σε αυτό που λέει οτι οταν καποιος μαθητής ξεπεράσει το όριο των 114 απουσιών(50 αδικ + 64 δικ.) γίνεται συνέλευση καθηγητών και αποφασίζουν εάν θα τον περάσουν ή οχι. Δηλαδή είναι ανάλογα το σχολείο, αν και πολύ δύσκολο να σε κόψουν. Η γνώμη μου είναι να παει ενας απο τους γονείς σου και να ρωτησει τον λυκειάρχη τι συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια στο σχολείο με το θεμα αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους:)
Όσο πλησιάζουν οι μέρες για τις εξετάσεις δεν χρειάζεται να αγχώνεστε καθόλου!
Αν διαβάζετε σωστά και μεθοδικά, μπορείτε να καταπολεμήσετε το άγχος και να μην έχετε κανένα πρόβλημα να αποδείξετε τις γνώσεις σας στο χαρτί!
Στην τελική δεν είναι και τίποτα το τρομακτικό οι Πανελλαδικές. Μην αφήνετε τα ΜΜΕ και κάποιους καθηγητές να σας αγχώνουν με τα παραφουσκωμένα τους σχόλια... Δείτε τις εξετάσεις σαν μια δοκιμασία,σαν ένα στόχο. Αν καταφέρετε να περάσετε την δοκιμασία, θα έχετε αποδείξει στον εαυτό σας ότι μπορείτε να βάζετε στόχους και να τους πετυχαίνετε;):)
Εάν πάλι δεν πετύχετε στον πρώτο σας στόχο, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Η έξυπνη συμπλήρωση του μηχανογραφικού είναι πολύ σημαντική, για να μην καταλήξει κανείς από εκεί που δεν το περιμένει σε μια σχολή που δεν είναι της αρεσκείας του;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους παιδιά.. Είμαι θετική κατεύθυνση και η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει να με πιάνει λίγο άγχος!! Φοβάμαι τα μαθηματικά και τη φυσική.:S Στα υπόλοιπα πιστέυω μπορώ να τα πάω καλααά! Καλή επιτυχία σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αυτοι που διαβαζουν ειναι ετοιμοι καρδια μου,δεν περιμενουν τις τελευταιες ημερες(εκ πειρας μιλαω)

σωστηηηηηηηηηηηηηηη!that's the spirit!:clapup:εγω πιστευω οτι οσοι διαβαζουν,παρακαλανε να αρχισουν οσο το δυνατον νωριτερα για να τελειωνουν!δεν καταλαβαινω,σε τι θα ωφελησουν οι 2-3 μερες παραπανω?εγω ολη τη χρονια ελεγα ''κι αυριο να γραψω no problem at all,για να τελειωνω με αυτο το μαρτυριο!''Αν και τελευταια παρουσιαζω προβλημα διαθεσης,συγκεντρωσης και ιδιαιτερα χαλαρωσης...Ο,τι εκανα μια χρονια θα παει στραφι!:(
Λοιπον,διαβαστε,καντε ο,τι μπορειτε για να εχετε ησυχη τη συνειδηση σας,και απο κει και περα σιγα μην πεθανουμε κιολας!(Αυτο λεω κι εγω στον εαυτο μου για να το πιστεψω,αλλα μπααααααα!:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ τώρα τελευταία δεν μπορώ να μάθω αυτά που μάθαινα στην αρχή της χρονιάς με ευκολία. Νιώθω ότι δεν έχει μείνει άλλος χώρος στο μυαλό μου και επειδή αγχώνομαι κιόλας...το πιστεύω ακόμη πιο πολύ! Συμφωνώ με το να γράψουμε όσο πιο νωρίς γίνεται για να τελειώνουμε. Έχω εξαντληθεί τόσο πολύ που θέλω να τελειώνει...Δεν ξέρω τι άλλο να πω παρά μόνο να περάσουμε στη πρώτη επιλογή μας !!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτοι που διαβαζουν ειναι ετοιμοι καρδια μου,δεν περιμενουν τις τελευταιες ημερες(εκ πειρας μιλαω)

α, ωραία δηλαδή εσύ θες να που πεις τώρα ότι αν διαπιστώσεις ότι οι πανελλήνιες αρχίζουν τελικά μια βδομάδα αργότερα απ' ότι περίμενες, αυτή τη μια βδομάδα θα αράξεις και δε θα ανοίξεις βιβλίο αφού όπως λες έχεις ήδη διαβάσει και είσαι καλυμμένη ε;
Δε θα άνοιγες ας πούμε να δεις τυχόν λεπτομέρειες που ίσως έχεις παραλείψει αυτά τα κάνουν οι ανασφαλείς και οι απροετοίμαστοι άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
α, ωραία δηλαδή εσύ θες να που πεις τώρα ότι αν διαπιστώσεις ότι οι πανελλήνιες αρχίζουν τελικά μια βδομάδα αργότερα απ' ότι περίμενες, αυτή τη μια βδομάδα θα αράξεις και δε θα ανοίξεις βιβλίο αφού όπως λες έχεις ήδη διαβάσει και είσαι καλυμμένη ε;
Δε θα άνοιγες ας πούμε να δεις τυχόν λεπτομέρειες που ίσως έχεις παραλείψει αυτά τα κάνουν οι ανασφαλείς και οι απροετοίμαστοι άλλωστε.


Δεν νομίζω ότι εννοεί κανείς κάτι τέτοιο..Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι πως τις 4-5 μέρες παραπάνω που θα έχεις δεν προλαβαίνεις να σώσεις κάτι παρά μόνο να καλύψεις λεπτομέρειες που αν διάβαζες σωστά όλη τη χρονιά τις έχεις ήδη καλύψει... Άλλωστε από αρχές Απρίλη οι περισσότεροι θα κόψουμε το σχολείο οπότε έχουμε περίπου 40 μέρες ελεύθερες για διάβασμα...Οι 5 δεν θα κάνουν τη διαφορά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Di-tis

Νεοφερμένος

Ο Di-tis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
σωστηηηηηηηηηηηηηηη!that's the spirit!:clapup:εγω πιστευω οτι οσοι διαβαζουν,παρακαλανε να αρχισουν οσο το δυνατον νωριτερα για να τελειωνουν!δεν καταλαβαινω,σε τι θα ωφελησουν οι 2-3 μερες παραπανω?εγω ολη τη χρονια ελεγα ''κι αυριο να γραψω no problem at all,για να τελειωνω με αυτο το μαρτυριο!''Αν και τελευταια παρουσιαζω προβλημα διαθεσης,συγκεντρωσης και ιδιαιτερα χαλαρωσης...Ο,τι εκανα μια χρονια θα παει στραφι!:(
Λοιπον,διαβαστε,καντε ο,τι μπορειτε για να εχετε ησυχη τη συνειδηση σας,και απο κει και περα σιγα μην πεθανουμε κιολας!(Αυτο λεω κι εγω στον εαυτο μου για να το πιστεψω,αλλα μπααααααα!:()

Φίλε Νίκο συμφωνώ μαζί σου σε πολλά, εκτός του θέματος να αρχίσουν όσο πιο νωρίς γίνεται το θέλουν όλοι οι καλά διαβασμένοι. Πολλόι μαθητές έχουν ως στόχο μόνο μία ή δύο σχολές και αν δεν τις πιάσουν θα ξαναδώσουν και γι'αυτό δεν παρακαλάνε να αρχίσουν όσο πιο νωρίς γίνεται, μιλάω απο προσωπική εμπειρία. Πάντως μέχρι και πρίν τα Χριστούγεννα ήθλενα να φτάσει η στιγμή να δώσω αλλα τώρα που σφίγγουν τα πράγματα διάβασμα, άγχος κτλ δεν το θέλω και τόσο όσο πρίν.

Προσωπική γνώμη είναι ότι όποιος πάει να γράψει όσο πιο χαλαρός/ή γίνεται θα γράψει καλά (δηλαδή όπως λέει και ένας καθηγητής μου με βάση αυτά που διαδασκόμαστε όλη τη χρονιά, είναι 60% η ψυχολογία και 40% οι γνώσεις. Εντάξει υπερβολικό αλλα μπορεί και να ισχύει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
α, ωραία δηλαδή εσύ θες να που πεις τώρα ότι αν διαπιστώσεις ότι οι πανελλήνιες αρχίζουν τελικά μια βδομάδα αργότερα απ' ότι περίμενες, αυτή τη μια βδομάδα θα αράξεις και δε θα ανοίξεις βιβλίο αφού όπως λες έχεις ήδη διαβάσει και είσαι καλυμμένη ε;
Δε θα άνοιγες ας πούμε να δεις τυχόν λεπτομέρειες που ίσως έχεις παραλείψει αυτά τα κάνουν οι ανασφαλείς και οι απροετοίμαστοι άλλωστε.

Φυσικά και θα ανοίξει... Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έχει ανάγκη αύτη την εβδομάδα για να γράψει καλά... Αντίθετα εύκολα μπορεί να καταφέρει να μπερδέψει κάτι μέσα στο μυαλό της και να χάσει από αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι εννοεί κανείς κάτι τέτοιο..Αυτό που προσπαθούν να σου πουν είναι πως τις 4-5 μέρες παραπάνω που θα έχεις δεν προλαβαίνεις να σώσεις κάτι παρά μόνο να καλύψεις λεπτομέρειες που αν διάβαζες σωστά όλη τη χρονιά τις έχεις ήδη καλύψει... Άλλωστε από αρχές Απρίλη οι περισσότεροι θα κόψουμε το σχολείο οπότε έχουμε περίπου 40 μέρες ελεύθερες για διάβασμα...Οι 5 δεν θα κάνουν τη διαφορά! :)

Μα ποιος μίλησε για σώσιμο, διαβάστε τι έχω γράψει. Εγώ για επαναλήψεις και λεπτομέρειες της τελευταίας στιγμής μιλάω. Εννοείται ούτε εγώ νομίζω ότι αυτός που ξύνεται όλη τη χρονιά δεν πρόκειται να τη βγάλει καθαρή με 2 βδομάδες διάβασμα.Αυτόν που ψάχνεται συνέχεια όμως και διαβάζει μέχρι και το τέλος τον βοηθά. Έτσι πιστεύω εγώ.
(Αρχές Απρίλη για μένα κομματάκι δύσκολο δυστηχώς δεν έχω εύκαιρες 150 αδικαιολόγητες)


Φυσικά και θα ανοίξει... Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έχει ανάγκη αύτη την εβδομάδα για να γράψει καλά... Αντίθετα εύκολα μπορεί να καταφέρει να μπερδέψει κάτι μέσα στο μυαλό της και να χάσει από αυτό...

Αν κάποιος νομίζει τα ξέρει όλα και δεν υπάρχει περίπτωση να έχει μια αδυναμία είναι δικαίωμά του. Εγώ ποτέ δεν θα έλεγα εντάξει το εξάντλησα το θέμα όσο διάβασα διάβασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αν κάποιος νομίζει τα ξέρει όλα και δεν υπάρχει περίπτωση να έχει μια αδυναμία είναι δικαίωμά του. Εγώ ποτέ δεν θα έλεγα εντάξει το εξάντλησα το θέμα όσο διάβασα διάβασα.

Δεν είπα αυτό... Και δεν μπορώ να το πω, καθώς τα όρια που το διάβασμα, από εποικοδομιτικό γίνεται ζημιογόνο είναι πολύ στενά και άγνωστα για τον καθένα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top