Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και γω δεν θυμάμαι τίποτα η αλήθεια είναι :D Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι στο μόνο μάθημα που ειχα 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου (τρίμηνα + στο τελος) ήταν τα μαθηματικά :D
Πάντως πιστευω οτι ξεκινόντας απο την χειρότερη φυσική προς την καλύτερη :

φυσ κατ β'λυκ < φυσ κατ γ'λυκ < φυσ γεν γ'λυκ < φυσ γεν β'λυκ < φυσ α'λυκ
Τα boldαρισμενα ορισμενες φορες αντιστρεφονται :D

Η φυσική της α'λυκ μου αρεσε τρομερα,αν και την πάταγα ορισμενες φορες.
επισης της γενικής της β'λυκ είναι ακρως ενδιαφερουσα ειδικά στα κυκλώματα (τα σπαει).
Αν γράψω φυσική κατ. ενα 15 , θα'ναι θαύμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Φυσικη Κατευθυνσης της Β ειναι σκετη απελπισια.Καποιες στιγμες μου ρχεται να τη σκισω. Για αυτο εχω πελαγωσει.Ακομα θυμαμαι απο περσι τα ΘΜΚΕ,ΑΔΜΕ,ΑΔΟ,και τα λατρεμενα κεκλιμενα και τις απειρες ασκησεις πανω σε αυτα.Εμεις εχουμε ενα φυσικο φετος οπου οχι μονο μασαει λεξεις,ειναι σαν να εχει βουλωμενη μυτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Χεχε!! Είναι καταπληκτική! Αλλά και η Φυσική Γ.Π δεν παίζεται, εγώ τη λάτρευα...
Συμφωνώ. Θα τη δώσω πανελλήνιες. :P
φυσ κατ β'λυκ < φυσ κατ γ'λυκ < φυσ γεν γ'λυκ < φυσ γεν β'λυκ < φυσ α'λυκ
Θα δώσεις πανελλήνιες φυσική γενικής? (Ψάχνω για ..ομοϊδεάτες :))

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οποιος δινει Φυσικη Γενικης στις πανελληνιες και οχι Μαθηματικα ή Βιολογια το φροντιστηριο μου το χαρακτηριζει 'τρελο'!Τοσο δυσκολη ειναι λοιπον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οποιος δινει Φυσικη Γενικης στις πανελληνιες και οχι Μαθηματικα ή Βιολογια το φροντιστηριο μου το χαρακτηριζει 'τρελο'!Τοσο δυσκολη ειναι λοιπον;
Πολύ εύκολη είναι. Τα φροντιστήρια έχουν το λόγο τους που το λένε αυτό. Αν τους ζητάνε μερικοί μαθητές φυσική γενικής, θα πρέπει να κάνουν νέα τμήματα και να πληρώνουν και άλλους καθηγητές. Για τον ίδιο λόγο τα φροντιστήρια έθαψαν και τον 1ο κύκλο της τεχνολογικής, ενώ υπερτερεί 1000% του 2ου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Πολύ εύκολη είναι. Τα φροντιστήρια έχουν το λόγο τους που το λένε αυτό. Αν τους ζητάνε μερικοί μαθητές φυσική γενικής, θα πρέπει να κάνουν νέα τμήματα και να πληρώνουν και άλλους καθηγητές. Για τον ίδιο λόγο τα φροντιστήρια έθαψαν και τον 1ο κύκλο της τεχνολογικής, ενώ υπερτερεί 1000% του 2ου.



Καλά,δεν το κάνουν και όλα τα φροντιστήρια αυτό.Δεν ξέρω αν είναι ο γενικός κανόνας αυτό που λες ,πάντως αν είναι,υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όχι,διάλεξα μαθ. γιατί τα εκανα το καλοκαιρι και μου αρεσαν παρα πολυ...ασε που το 1 απο τα 3 κεφαλαια βγαίνει απο την κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δίααααααα σε έχω αφήσει μόνο σου ! φτού μου :P
Και εγώ ομοϊδεάτης με φυσική γενικής και 1 κύκλο τεχν με βιοχημεία B-) πως πας συνάδελφε?
εμείς χημεία κάναμε δείκτες προχθες και βιοχημεία τελειώσαμε και τα σάκχαρα :D
ηλεκτορολογία μπήκαμε ξανά στο ξενέρωτο κομμάτι της θρωρίας και αφήνουμε πίσω το λατρεμμένο εναλλασόμενο :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Η Φυσική Γ.Π δεν είναι δύσκολη, τουλάχιστον στο σημείο που περιέχεται στο σχολικό βιβλίο. Περιέχει τις απολύτως βασικές αρχές της Σύγχρονης Φυσικής. Είχα ακούσει ότι μια φορά έβαλαν δύσκολα θέματα στις Πανελλήνιες κι από τότε το παίρνουν πολύ λίγα παιδιά.
Να λύσετε και τα περσινά θέματα των Πανελλαδικών. Είναι πολύ καλά για εξάσκηση σε κάπως πιο "δύσκολα" απ' ότι πέφτουν συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βασικα και στα Μαθηματικα ΓΠ πολλα παιδια που στην κατευθυνση δεν γραφανε πολυ καλα 14-15,στα ΓΠ χτυπουσανε 19+.Τωρα διαφημιστικο τρικ ειναι,αληθεια ειναι,και γω σε αναποφασιστος ειμαι αναμεσα σε βιολογια γπ και μαθηματικα γπ.Ο βιολογος μας ειπε πως ευκολα γραφεις 90+ με διαβασμα,αλλα δυσκολα το απολυτο 100.Αν και γενικα ειμαι καλος στη παπαγαλια,το φροντιστηριο με το μαχαιρι στο λαιμο ομως δεν μας αφηνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μαθηματικά γπ παιδιά!Δεν υπάρχει πιο εύκολο και ευχάριστο μάθημα(για μένα:p)Άσε που σε πολλές σχολές χρειάζεται η στατιστική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,860 μηνύματα.
Άσε που σε πολλές σχολές χρειάζεται η στατιστική!

...η oποία Στατιστική & Θεωρία Πιθανοτήτων σε πολλές (σχεδόν σε όλες) σχολές δεν έχει καμία σχέση με αυτή της 3ης λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βιολογία γενικής είναι ένα σίγουρο 95+, άντε 90+ για τους λιγότερο αισιόδοξους. ΣΙΓΟΥΡΟ όμως. Δηλαδή όποιος δίνει το μάθημα και γράψει λιγότερο απλά δε διάβασε ή έστω δεν τον ενδιέφερε και τόσο ο βαθμός. Αλλά να το ξεκαθαρίσουμε κάπως αυτό για όσους έχουν διλήμματα.

Γενικά η βιολογία είναι παρεξηγημένο μάθημα, και η κατεύθυνσης και η γενικής. Προσφέρονται και οι δύο για μεγάλους βαθμούς -βασίζεσαι πάρα πολύ στη Βιολογία Κατ. στη θετική έτσι κι αλλιώς- αλλά αυτό δε σημαίνει πως τους δίνουν εύκολα. Για να γράψεις στις Βιολογίες πρέπει να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΛΑ τι διαβάζεις και μετά να παπαγαλίζεις, και αυτό επειδή δε ρισκάρεις με δική σου ορολογία και έκφραση έτσι, ένας 4ετής βιολογικού άνετα έγραφε χωρίς παπαγαλία του σχολικού. Δηλαδή εντάξει, παπαγαλία που λένε όλοι, αλλά να τη χέσω την παπαγαλία αν δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Δεν είναι η παπαγαλία της ιστορίας με λίγα λόγια -δε λέω πως αυτή είναι πιο εύκολη, δεν ξέρω- αλλά δε μαθαίνεις κατεβατά και τέλος. Αν i) δεν έχεις καταλάβει μηχανισμούς και διαδικασίες και ii) δεν τα έχεις συνδυάσει ΟΛΑ μέχρι το τέλος απλά ΔΕ ΓΡΑΦΕΙΣ.

Το δύσκολο λοιπόν γενικά στη Βιολογία είναι να καταλάβεις και να συνδυάσεις, το διάβασμα δηλαδή. Όταν αυτό γίνει το μάθημα είναι εκατοστάρι. Στα μαθηματικά γενικής μπορεί το διάβασμα να είναι λιγότερο -το πρώτο κεφάλαιο είναι έτοιμο από την κατεύθυνση- αλλά θέλει λίγο ψάξιμο πριν. Στην αρχή όλοι μου έλεγαν -και καθηγητές, η Βιολόγος μου συγκεκριμένα :P- πως με τα μαθηματικά θα έγραφα πιο εύκολα *να πω πως βιολογία επέλεξα for the sake of it, επειδή μου αρέσει το αντικείμενο, δεν είχα ποτέ δίλημμα δηλαδή*. Τελικά είδα τη στατιστική. Παραγώγους έγραφα, στατιστική με τίποτα. :D

Δείτε το μάθημα πριν επιλέξετε αλλά ΜΗΝ πάρετε βιολογία επειδή δε θέλετε τα άλλα τρία. Δείτε πού θα γράψετε πιο εύκολα και τι σας αρέσει στην τελική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Στη βιολογία έχεις ένας σίγουρο 90-95. Στα μαθηματικά γενικής ρισκάρεις αλλά μπορείς πιο εύκολα να χτυπήσεις 100 αλλά και πολύ πιο εύκολα να γράψεις κάτω από 80.

Αν κυνηγάς το 100 επιλέγεις μαθηματικά γενικής, αν κυνηγάς απλά καλό βαθμό βιολογία γενικής, αν θέλεις να αυτοκτονήσεις ιστορία γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βασικα τα μαθηματικα γπ ειναι πιο τυποποιημενα απο την κατευθυνση.Το φροντιστηριο ειπε πως με λιγη προσοχη το χεις σιγουρο το 100αρι.Απο την αλλη με τη Βιολογια τα παω καλα,απλα δεν κοπτομαι να παπαγαλιζω μεχρι αηδιας.Δυσκολη αποφαση τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μαθηματικά λοιπόν, μην το σκέφτεσαι. Αν ξεκινήσεις έτσι με τη βιολογία δε θα γράψεις.

Αλλά χαλάρωσε, έχεις ακόμα καιρό να το δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλα εχουμε,απλα επειδη θελω πριν αποφασισω να το σκεφτω πολυ καλα,για αυτο το ψιλοσκεφτομαι απο τωρα.
Και τα μαθηματικα γπ απο οτι εχω δει εχουν ενδιαφερον με τη στατιστικη και τις πιθανοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πιθανότητες έχω δει ελάχιστα πράγματα στην κληρονομικότητα, όσα χρειάζονται δηλαδή. Στατιστική έχω δει στο σχολείο. Δεν...

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
εστω:)..20 εβδομαδες...
Say what??? Ακούγεται πολύ λίγος χρόνος όταν το λες έτσι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Say what??? Ακούγεται πολύ λίγος χρόνος όταν το λες έτσι... :P

5 μηνες;;;:) πολλοι ειναι μην αγχωνεσαι! :P
και εμενα περυσι μου περιεγραφαν τις πανελληνιες λες και θα ερθει η συντελια του κοσμου! Και με αγχωνανε!
Τελικα δεν ηταν τιποτα! Απλα παρτο σαν να δινεις ενδοσχολικες!:D Εγω με αυτο το σκεπτικο πηγα και δεν ημουν καθολου αγχωμενη!;)
Ισα Ισα ημουν απο τους πιο αναισθητους που πηγαν να δωσουν...γιατι πολυ απλα ελεγα...δεν θα πεθανω και απο το αγχος τωρα για τις εξετασεις σιγα...και οντως ...οταν μπηκα στην αιθουσα μου κοπηκαν τα ποδια για λιγα δευτερα...αλλα μετα...δεν ενοιωθα....:P:P:P


καλη επιτυχια...μια ιδεα ειναι ολα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top