Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Με την καμία. Το κομμάτι της Χημείας είναι σε ύλη το μισό από αυτό της θετικής με πολύ μικρότερες απαιτήσεις και πολύ ευκολώτερα θέματα. Το κομμάτι της Βιοχημείας είναι σαν τη βιολογία της Β (αμινοξέα, πρωτεΐνες, ένζυμα, νουκλεϊνικά οξέα, μεταβολισμός, σάκχαρα) καθαρά θεωρητικό, εύκολο και αρκετά ενδιαφέρον.



Τεχνολογική
ΧΗΜΕΙΑ
Από το βιβλίο «Χημεία» της Γ Τάξης Ενιαίου Λυκείου Τεχνολογικής Κατεύθυνσης των Σ. Λιοδάκη, Δ. Γάκη κ. ά. έκδοση Ο.Ε.Δ.Β. 2010.

Κεφάλαιο 1: Οξέα–Βάσεις και Ιοντική ισορροπία, εκτός από:
α) την ισχύ οξέων – βάσεων και μοριακή δομή της παραγράφου 1.2 (σ. 10-12) και
β) το γινόμενο διαλυτότητας της παραγράφου 1.7 (σ. 42 -48).
Κεφάλαιο 3: Οργανική χημεία, εκτός από:
α) την παράγραφο 3.1 στερεοϊσομέρεια (Εναντιοστερεομέρεια και διαστερεομέρεια) (σ. 101-114)
β) την αρωματική υποκατάσταση της παραγράφου 3.2 (σ. 121- 122) και
γ) τις οργανικές συνθέσεις της παραγράφου 3.3 (σ. 130-138).
ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ
Από το βιβλίο «Βιοχημεία» της Γʼ τάξης Ενιαίου Λυκείου Τεχνολογικής Κατεύθυνσης των Γιαλούρη Π., Μποσινάκου Αικ., Σίδερη Δ., έκδοση Ο.Ε.Δ.Β. 2010.
Κεφάλαιο 1: Οργανική Χημεία και Βιοχημεία
Κεφάλαιο 2: Αμινοξέα – Πεπτίδια
Κεφάλαιο 3: Πρωτεΐνες
Κεφάλαιο 4: Ένζυμα
Κεφάλαιο 5: Νουκλεϊνικά οξέα
Κεφάλαιο 7: Βασικές αρχές μεταβολισμού
Κεφάλαιο 8: Σάκχαρα
Κεφάλαιο 9: Μεταβολισμός των σακχάρων
Κεφάλαιο 10: Κύκλος του κιτρικού οξέος και οξειδωτική φωσφορυλίωση μόνο οι παράγραφοι 10.1, 10.2 και 10.3.

Θετική

Κεφάλαιο 1ο: Ηλεκτρονιακή δομή των ατόμων και ο περιοδικός πίνακας, εκτός από:
α) την ηλεκτρονιοσυγγένεια της παραγράφου 1.4 (σ. 26) και
β) τα σχήματα μορίων - θεωρία VSEPR της παραγράφου 1.5 (σ. 32- 35).
Κεφάλαιο 3ο: Οξέα – Βάσεις και Ιοντική ισορροπία, εκτός από:
α) την ισχύ οξέων – βάσεων και μοριακή δομή της παραγράφου 3.2 (σ. 99- 101) και
β) την παράγραφο 3.7 Γινόμενο διαλυτότητας (σ. 131-137).
Κεφάλαιο 5ο: Οργανική χημεία, εκτός:
α) το επαγωγικό φαινόμενο της παραγράφου 5.1 (σ. 199-200)
β) την παράγραφο 5.2 στερεοϊσομέρεια (εναντιοστερεομέρεια και διαστερεομέρεια) (σ. 201-214)
γ) την αρωματική υποκατάσταση της παραγράφου 5.3 (σ. 221-222)
δ) τους μερικους μηχανισμούς οργανικών αντιδράσεων της παραγράφου 5.3 (σ. 230- 236) και
ε) τις οργανικές συνθέσεις της παραγράφου 5.4 (σ. 237-245) με εξαίρεση την αλογονοφορμική αντίδραση (σ. 239-240).


Αυτές είναι οι ύλες των 2 μαθημάτων. Πάλι όταν διαβάζω την ύλη μου φαίνεται πιο δύσκολη η βιοχημεία- χημεία από ότι η χημεία της θετικής. Υποθέτω πως μαθαίνετε να σχεδιάζετε αμινοξέα, σάκχαρα, δισακχαρίτες και να κάνετε βασικές αντιδράσεις αν δε τα κάνετε αυτά τότε αυτό δεν είναι βιοχημεία αλλά βιολογία. Γενικά η βιοχημεία δεν είναι καθόλου θεωρητική έχει πολύ δύσκολες ασκήσεις. Στα ένζυμα ειδικά υπάρχουν πολύ δύσκολες ασκήσεις και απαιτείται η γνώση πολύ καλής οργανικής.

. Και σε έκταση μεγαλύτερη είναι της τεχνολογικής και γενικά η χημεία της τεχνολογικής είναι ένα κλικ παραπάνω από αυτά που διδάσκονται στην θετική.

. Θα διαβάσω τα παλιά θέματα να δω τι πέφτουν (αλλά νομίζω ότι οι βιοχημικές αντιδράσεις) είναι πολύ πιο πολύπλοκες από αυτές που διδάσκονται στην θετική που είναι απλές οργανικές.


Στην θετική διδάσκονται κάτι απλά για το περιοδικό πίνακα, οξέα βάσεις τα οποία διδάσκονται και στην Τεχνολογική κάτι απλά πράγματα στην οργαντική και διαλύματα. 3 Κεφάλαια είναι δεν είναι 12 που διδάσκονται στην τεχνολογική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Πάλι όταν διαβάζω την ύλη μου φαίνεται πιο δύσκολη η βιοχημεία- χημεία από ότι η χημεία της θετικής.
2) Υποθέτω πως μαθαίνετε να σχεδιάζετε αμινοξέα, σάκχαρα, δισακχαρίτες και να κάνετε βασικές αντιδράσεις αν δε τα κάνετε αυτά τότε αυτό δεν είναι βιοχημεία αλλά βιολογία. Γενικά η βιοχημεία δεν είναι καθόλου θεωρητική έχει πολύ δύσκολες ασκήσεις. Στα ένζυμα ειδικά υπάρχουν πολύ δύσκολες ασκήσεις και απαιτείται η γνώση πολύ καλής οργανικής.
3) Και σε έκταση μεγαλύτερη είναι της τεχνολογικής
4) και γενικά η χημεία της τεχνολογικής είναι ένα κλικ παραπάνω από αυτά που διδάσκονται στην θετική.
5) Θα διαβάσω τα παλιά θέματα να δω τι πέφτουν (αλλά νομίζω ότι οι βιοχημικές αντιδράσεις) είναι πολύ πιο πολύπλοκες από αυτές που διδάσκονται στην θετική που είναι απλές οργανικές.
6) Στην θετική διδάσκονται κάτι απλά για το περιοδικό πίνακα, οξέα βάσεις τα οποία διδάσκονται και στην Τεχνολογική κάτι απλά πράγματα στην οργαντική και διαλύματα.
7) 3 Κεφάλαια είναι δεν είναι 12 που διδάσκονται στην τεχνολογική
1) Είναι καθαρό ότι ούτε τα βιβλία ξέρεις, ούτε τα θέματα που πέφτουν στην Τ-1. Διαφορετικά δεν θα έγραφες όλα αυτά. Δες τα βιβλία και τα θέματα και θα διαπιστώσεις ότι έβγαλες πολύ βιαστικά και λανθασμένα συμπεράσματα.
2) Η Βιοχημεία μας είναι μόνο θεωρητική. Ούτε σάκχαρα σχεδιάζουμε, ούτε αντιδράσεις κάνουμε, ούτε ασκήσεις λύνουμε.
3) Χωρίς να ξέρεις τα βιβλία πώς το είδες αυτό?
4) Εδώ και με την απλή ανάγνωση της ύλης που έβαλες, φαίνεται ότι στη Χημεία η ύλη της Τ-1 είναι σχεδόν η μισή της χημείας της θετικής. Και όποιος δει τα θέματα, θα διαπιστώσεις ότι της Τ-1 είναι αρκετά κλικ πιο κάτω από αυτά της θετικής.
5) Αυτό έπρεπε να το είχες κάνει πριν απαντήσεις, γιατί τότε δεν θα έγραφες αυτά που έγραψες.
6) Αν της θετικής είναι απλά, της Τ-1 είναι απλούστερα.
7) Αν έριχνες μια ματιά στο βιβλίο θα ήξερες ότι τα "κεφάλαια" της Βιοχημείας είναι των 3, 4 ή πολύ 5 σελίδων (και μάλιστα γεμάτων με εικόνες) το καθένα.

------ Φιλικά :/:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου,καλό κουράγιο και καλή επιτυχία!Ελπίζω,οι κόποι μας να ανταμηφθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα Χριστούγεννα που έρχονται να ξεκουραστείτε να γεμίσετε τις μπαταρίες σας να είστε έτοιμοι για το μετά. Θα έλεγα αν δεν υπήρχαν φροντιστήρια τώρα που υπάρχουν ομως λέω

Καλό μάθημα γιατί μην νομίζετε ότι θα σας αφήσουν να χαρείτε λίγο... ακόμα και αν δε κάνετε σε κάποια μάθημα θα σας ταράξουν στις ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα Χριστούγεννα που έρχονται να ξεκουραστείτε να γεμίσετε τις μπαταρίες σας να είστε έτοιμη για το μετά. Θα έλεγα αν δεν υπήρχαν φροντιστήρια τώρα που υπάρχουν ομως λέω

Καλό μάθημα γιατί μην νομίζετε ότι θα σας αφήσουν να χαρείτε λίγο... ακόμα και αν δε κάνετε σε κάποια μάθημα θα σας ταράξουν στις ασκήσεις.
Λίγη αισιοδοξία δε βλάπτει :) :P

Συμφωνώ πάντως, ακόμη και στην περίπτωση που κάποιος δεν θα κάνει μάθημα σε όλα, θα θελήσει από μόνος του να ξαναβγάλει την ύλη με επανάληψη.... βεβαίως, όμως, η ξεκούραση προβλέπεται μόνο για 2-3 μέρες όπως και να 'χει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
ασχετο αλλα ξερετε ποτε περιπου δηλωνουμε μαθημα επιλογης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αρχές Φεβρουαρίου :D (1-22 την προηγούμενη χρονιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
α τελεια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
πάντως δία ναι έχεις δίκιο..η κατεύθυνσή μας είναι πολύ gg και χτυπάς εύκολα 20ρια....και η χημεία είναι εκνευριστικά εύκολη στην δίνουν στο πιάτο και μπορείς να λύσεις τα πάντα !!!!! η βιοχημεία αποστήθιση μόνο και τσακ το 100ρι :D ηλεκτρολογία καλή δουλειά από την φυσική της β γενικής θέλει και να πιάσεις το νόημα στα εναλασσόμενα και αποστήθιση στο 2ο κεφάλαιο και να το 100ρι και εκεί :D τώρα φυσική και μαθ είναι άλλο πράγμα :P αλλά δία και λοιποί είμαι πολύ αισιόδοξος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πάντως δία ναι έχεις δίκιο..η κατεύθυνσή μας είναι πολύ gg και χτυπάς εύκολα 20ρια....και η χημεία είναι εκνευριστικά εύκολη στην δίνουν στο πιάτο και μπορείς να λύσεις τα πάντα !!!!! η βιοχημεία αποστήθιση μόνο και τσακ το 100ρι :D ηλεκτρολογία καλή δουλειά από την φυσική της β γενικής θέλει και να πιάσεις το νόημα στα εναλασσόμενα και αποστήθιση στο 2ο κεφάλαιο και να το 100ρι και εκεί :D τώρα φυσική και μαθ είναι άλλο πράγμα :P αλλά δία και λοιποί είμαι πολύ αισιόδοξος :D
Διαφωνώ μόνον στο ότι ούτε στην βιοχημεία και ούτε πολύ περισσότερο στην ηλεκτρολογία βλέπω αποστήθιση. Και στα 2 θέμα κατανόησης είναι και είναι πολύ ευχάριστα να τα μαθαίνεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Καλό μάθημα γιατί μην νομίζετε ότι θα σας αφήσουν να χαρείτε λίγο... ακόμα και αν δε κάνετε σε κάποια μάθημα θα σας ταράξουν στις ασκήσεις.
Οι παλαιοί που ξαναδίνουμε ξέρουμε πολύ καλά τι μας περιμένει τα Χριστούγεννα...
Σαν να ακούω τους καθηγητές μου: ''Θα σου βάλω 10+ ασκησούλες, έχεις χρόνο...'' Με αντιμετωπίζουν σαν να μην έχω να διαβάσω κανένα άλλο μάθημα εκτός από το δικό τους... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Οι παλαιοί που ξαναδίνουμε ξέρουμε πολύ καλά τι μας περιμένει... Η χαρά των καθηγητών. :P
Σαν να ακούω τους καθηγητές μου: ''Θα σου βάλω 10+ ασκησούλες, έχεις χρόνο...'' :P

τι θες να περασεις?>??
εγω ευτυχως δεν κανω φροντιστηριο οποτε με το πασο μου θα λυσω ασκησεις απο τα βοηθηματα κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
τι θες να περασεις?>??
εγω ευτυχως δεν κανω φροντιστηριο οποτε με το πασο μου θα λυσω ασκησεις απο τα βοηθηματα κτλ...

τριτη λυκειου πας? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
τι θες να περασεις?>??
εγω ευτυχως δεν κανω φροντιστηριο οποτε με το πασο μου θα λυσω ασκησεις απο τα βοηθηματα κτλ...
Εμπορίας και Διαφήμισης. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
τριτη λυκειου πας? :eek:

οχι
συγγνωμη το ξεχασα οτι το θεμα αναφεροταν στις πανελληνιες:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
πως τα πατε με το διαβασμα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ε ας τα λέμε καλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
πως τα πατε με το διαβασμα? :worry:

Τωρα τελευταια διαβάζω περισσοτερο αν και δεν ειμαι ικανοποιημένη ποτέ από το διαβασμα μου ούτε απο τους βαθμους μου στα διαγωνισματα...Ελπιζω περνωντας ο καιρος να αποκτησω μεγαλυτερη εμπειρια και να διορθωσω καποιες αδυναμιες και κυριως να περιορισω το αγχος μου..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Έχω μια ανασφάλεια και θέλω να την εκφράσω. Σε δύο μαθήματα(Αρχαία και Λατινικά) έχω κάποια κενά και από τα προηγούμενα χρόνια, και δεν έχω χρόνο να τα καλύψω καθώς έχω πολύ διάβασμα γενικά. Πιστεύεται ότι τα Χριστούγεννα μπορώ να καλύψω κενά σε αυτά τα δύο μαθήματα και γενικά να κάνω μια πολύ καλή επανάληψη σε όλα τα μαθήματα που δίνω; Τον τελευταίο καιρό γράφω συνέχεια διαγωνίσματα σε σχολείο και φροντιστήριο και αναγκαστικά δεν μπορώ να γυρίζω και να διαβάζω προηγούμενα, καθώς η ύλη τρέχει. Δεν ξέρω εάν το έχει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα, αλλά εμένα με έχει πιάσει το άγχος ότι δεν θα τα καταφέρω να τα μάθω τόσο καλά όσο θα ήθελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top