Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πριν από μερικούς μήνες είχα δημοσιεύσει ένα θέμα όπου μίλαγα περί Πανελλαδικών για δεύτερη φορά εφόσον την πρώτη υπήρχε μέγιστη αδιαφορία και δεν κατάφερα να εισαχθώ σε κάποια σχολή. Δυστυχώς δεν θα δώσω φέτος για προσωπικούς λόγους που το κατέστησαν ανέφικτο και έτσι θέλω να στοχεύσω σοβαρά για τις Πανελλαδικές του 2024.

Το θέμα όμως είναι πως λογικά θα βρίσκομαι σε μια μεταδευτεροβάθμια σχολή μακριά από την πόλη μου από τον Σεπτέμβριο και μετά και έτσι το φροντιστήριο δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον λόγω βεβαρυμένου προγράμματος. Θέλω να δώσω από Θεωρητική κατεύθυνση και στοχεύω για σχολές με 9.000-10.000 μόρια οι οποίες μου κινούν το ενδιαφέρον (φυσικά θα προσπαθήσω να γράψω όσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται και όχι μόνο 9 ή 10 χιλιάδες). Η ερώτηση μου είναι η εξής: πόσο δυνατό είναι αυτό χωρίς φροντιστήριο με 3-4 ώρες διάβασμα τη μέρα και με αρκετά κενά στα Αρχαία; Επίσης είχα δώσει Κοινωνιολογία το 2021 οπότε δεν γνωρίζω από Λατινικά. Αν είναι εφικτό, υπάρχουν κάποια βοηθήματα που μπορείτε να μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Ένα update στα παραπάνω:

Τελικά πιστεύω πως θα μπορώ να πάω φροντιστήριο απ' τόν Σεπτέμβριο διότι (ευελπιστώ πως) θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Λογικά θα κάνω Αρχαία και Λατινικά.

Τι προτείνετε να κάνω τώρα το καλοκαίρι; Να προσπαθήσω να καλύψω μερικά κενά στο Άγνωστο; Να μπω λίγο στο νόημα των Λατινικών και να κοιτάξω τα βασικά της γραμματικής/συντακτικού μιας και δεν έχω διδαχθεί το μάθημα; Φυσικά και δεν θέλω να αρχίσω σοβαρό πολύωρο διάβασμα από τώρα για να μην πάθω πρόωρο burnout και καταρρακωθώ τελείως, αλλά δεν θέλω να πάνε εντελώς χαμένοι αυτοί οι 3 μήνες.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα update στα παραπάνω:

Τελικά πιστεύω πως θα μπορώ να πάω φροντιστήριο απ' τόν Σεπτέμβριο διότι (ευελπιστώ πως) θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Λογικά θα κάνω Αρχαία και Λατινικά.

Τι προτείνετε να κάνω τώρα το καλοκαίρι; Να προσπαθήσω να καλύψω μερικά κενά στο Άγνωστο; Να μπω λίγο στο νόημα των Λατινικών και να κοιτάξω τα βασικά της γραμματικής/συντακτικού μιας και δεν έχω διδαχθεί το μάθημα; Φυσικά και δεν θέλω να αρχίσω σοβαρό πολύωρο διάβασμα από τώρα για να μην πάθω πρόωρο burnout και καταρρακωθώ τελείως, αλλά δεν θέλω να πάνε εντελώς χαμένοι αυτοί οι 3 μήνες.

Καλύτερα προσπάθησε να καλύψεις ό,τι κενά έχεις τώρα το καλοκαίρι στα αρχαία.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
Ένα update στα παραπάνω:

Τελικά πιστεύω πως θα μπορώ να πάω φροντιστήριο απ' τόν Σεπτέμβριο διότι (ευελπιστώ πως) θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Λογικά θα κάνω Αρχαία και Λατινικά.

Τι προτείνετε να κάνω τώρα το καλοκαίρι; Να προσπαθήσω να καλύψω μερικά κενά στο Άγνωστο; Να μπω λίγο στο νόημα των Λατινικών και να κοιτάξω τα βασικά της γραμματικής/συντακτικού μιας και δεν έχω διδαχθεί το μάθημα; Φυσικά και δεν θέλω να αρχίσω σοβαρό πολύωρο διάβασμα από τώρα για να μην πάθω πρόωρο burnout και καταρρακωθώ τελείως, αλλά δεν θέλω να πάνε εντελώς χαμένοι αυτοί οι 3 μήνες.
Μελέτησε συντακτικό και γραμματική στα αρχαία.Πιστεύω οτι λόγω του οτι δεν έχεις διδαχθεί τα λατινικά θα είναι δύσκολα να τα κατανοήσεις οπότε προς το παρόν καλύτερα άφησε τα . Μπορείς να δεις λίγο την ιστορία.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Ένα update στα παραπάνω:

Τελικά πιστεύω πως θα μπορώ να πάω φροντιστήριο απ' τόν Σεπτέμβριο διότι (ευελπιστώ πως) θα έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Λογικά θα κάνω Αρχαία και Λατινικά.

Τι προτείνετε να κάνω τώρα το καλοκαίρι; Να προσπαθήσω να καλύψω μερικά κενά στο Άγνωστο; Να μπω λίγο στο νόημα των Λατινικών και να κοιτάξω τα βασικά της γραμματικής/συντακτικού μιας και δεν έχω διδαχθεί το μάθημα; Φυσικά και δεν θέλω να αρχίσω σοβαρό πολύωρο διάβασμα από τώρα για να μην πάθω πρόωρο burnout και καταρρακωθώ τελείως, αλλά δεν θέλω να πάνε εντελώς χαμένοι αυτοί οι 3 μήνες.
Μην μπεις στο τρυπάκι της "κάλυψης κενών" που κάνουν shill τα φροντιστήρια.

Πρότασή μου: ξεκουράσου. Κάνε μπάνια. Οι πανελλήνιες είναι μεγάλο μανίκι. Κάτσε 3 μήνες κοιμήσου, γέλα, διασκέδασε και τους άλλους 11 δούλεψε. Οι περισσότεροι μαθητές παθαίνουν πρόωρη κόπωση.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Μην μπεις στο τρυπάκι της "κάλυψης κενών" που κάνουν shill τα φροντιστήρια.

Πρότασή μου: ξεκουράσου. Κάνε μπάνια. Οι πανελλήνιες είναι μεγάλο μανίκι. Κάτσε 3 μήνες κοιμήσου, γέλα, διασκέδασε και τους άλλους 11 δούλεψε. Οι περισσότεροι μαθητές παθαίνουν πρόωρη κόπωση.
Που ήσουν μου έλειψες
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 279 μηνύματα.
Μην μπεις στο τρυπάκι της "κάλυψης κενών" που κάνουν shill τα φροντιστήρια.

Πρότασή μου: ξεκουράσου. Κάνε μπάνια. Οι πανελλήνιες είναι μεγάλο μανίκι. Κάτσε 3 μήνες κοιμήσου, γέλα, διασκέδασε και τους άλλους 11 δούλεψε. Οι περισσότεροι μαθητές παθαίνουν πρόωρη κόπωση.
Καλό είναι σιγά σιγά να μπαίνει στη διαδικασία να διαβάζει.Αν κάθεται όλο το καλοκαίρι δεν θα μπορέσει να προσαρμοστεί τον Σεπτέμβριο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγω πιστευω σε καποιες περιπτωσεις μπορεις να τα καταφερεις και χωρις φροντηστιρια..
Πχ στο 4ο πεδιο που ειμουν εγω το ζορικο μαθημα ηταν τα μαθηματικα...εκθεση και τιποτα να μην ξερεις κατι θα γραψεις...πληροφορικη και οικονομια δεν εχεις παλιες γνωσεις αρα ουτε κενα γιατι η υλη τους ξεκιναει στην 3η λυκ..οποτε ορεξη να εχεις να λυνεις αποριες στο σχολ,βρες και εξτρα υλικο απο το ιντερνετ και θα τα καταφερεις!Τα μαθηματικα δυστηχως αν δεν κανεις φτοντιστηρια και ο καθηγητης του σχολειου ειναι οτι ναναι εε δεν θα γραψεις τιποτα..Εγω δεν εκανα φροντηστιρια αλλα στα μαθηματα εκτος μαθηματικων κατι εκανα δεν ειμουνα του 20 αλλα τα καταλαβαινα..Η κα.Μαθηματικινα μας ομως εκανε μαθημα σε 3 απο 17 μαθητες και αυτο φυσικα γιατι αυτοι οι μαθητες ηξεραν καλυτερα και απο αυτην το μαθημα..εμεις που δεν γνωριζαμε δεν μαθαμε..γιατι πολυ απλα οχι μονο δεν ασχολιωταν με τους "κακους"μαθητες αλλα τους ειρονευοταν επειδη δεν ηξεραν και ετσι μου εκοψε την ορεξη και δεν εδινα σημασια στα μαθηματικα..με αποτελεσμα να μην περασω κατι☺(γιατι οσο καλα και να γραψεις στα αλλα μαθηματα αν γραψεις 1.2 στα μαθηματικα + εβε κλπ εε δεν περνας)Ακομα και αν δεν κανει καποιος φροντηστιρια και οι καθηγητες του σχολειου δεν ειναι αυτοι που θα θελαμε μην τα παρατησεις!! Προσπαθησε για σενα ψαξε και βρες υλικο απο youtube ζητα βοηθεια απο αλλους καθηγητες...κριμα ειναι να σου κοβουν την ορεξη πχ μια ψηλομιτα μαθηματικινα που κανει οτι ξερει την προπαιδεια..😆😉😁
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τα μαθηματικα δυστηχως αν δεν κανεις φτοντιστηρια και ο καθηγητης του σχολειου ειναι οτι ναναι εε δεν θα γραψεις τιποτα..
Πιστεύω πως δεν ισχύει καθόλου αυτό , ειδικά για τα μαθηματικά . Υπάρχουν τόσα βοηθήματα και τόσες ασκήσεις σε ένα σωρό site στο internet πλέον που εαν κάποιος διαβάσει σοβαρά μπορεί άνετα να γράψει τουλάχιστον ένα 15 ( αρκεί να μην πέταγε χαρταετό Α και Β λυκείου φυσικά ή έστω εαν ξεκίνησε να προσπαθεί να καλύπτει κενά απο την αρχή της Β λυκείου ) .

Στα άλλα θετικά μαθήματα όντως υπάρχει λίγο χάος και μια καθοδήγηση διευκολύνει σημαντικά . Όχι οτι χωρίς δεν γίνεται αλλά προφανώς δεν μπορείς να περιμένεις οτι το μέσο 17χρονο παιδί θα έχει την εμπειρία και την ψυχραιμία να οργανώσει το διάβασμα του .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top