Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας παιδιά!Θέλω μια μικρή βοήθεια. Έδωσα φέτος πανελλήνιες από θετική κατεύθυνση στοχευοντας τους πολιτικούς μηχανικούς στο ΕΜΠ . Δεν τα κατάφερα(έβγαλα 13912 μόρια). Εξάλλου πέρασα στο Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του ΕΚΠΑ που μου πρότεινε ο αδερφός μου και απ ' ότι είδα τα μαθήματα των εξαμήνων είναι αρκετά ενδιαφέροντα και πιο συγκεκριμένα μου αρέσει ο τομέας της κλιματολογίας και της γεωγραφίας από μικρός.
Αυτό το καλοκαίρι σκεφτόμουν να ξαναδώσω διότι θέλω πολύ να περάσω αρχιτεκτονική στην Αθήνα. Δεν ξέρω τι να κάνω, αφού έχω περάσει ήδη σε μια σχολή που με ενδιαφέρει αλλά από την άλλη με ενδιαφέρει εξίσου και η αρχιτεκτονική(η οποία επίσης μου αρέσει από μικρός), στην οποία όμως δεν είναι σίγουρο αν θα περάσω. Τι να κάνω; Να παω στη σχολή που με ενδιαφέρει, κάπως, ή να ξαναδώσω για αρχιτεκτονική; Έχω δύο ενδιαφέροντα και δεν ξέρω ποιο να επιλέξω...

Υ.Γ. Είμαι καλός στο ελεύθερο σχέδιο.

Αφού το αντικείμενο του τμήματος που πέρασες καλύπτει τα ενδιαφέροντά σου, καλό είναι να του δώσεις μια σοβαρή ευκαιρία παρακολουθώντας κανονικά . Για δες και τις μελλοντικές διεξόδους απασχόλησης γιατί μου φαίνεται ότι η σχολή που είσαι τώρα, έχει πολύ περισσότερες από τις άλλες που ανέφερες. Κοίτα αν έλεγες ότι οι πολιτικοί μηχανικοί και οι αρχιτέκτονες είναι το όνειρο της ζωής σου και ότι δεν θέλεις τίποτα άλλο εκτός από αυτά, θα σου έλεγα να ξαναδώσεις οπωσδήποτε. Τώρα όμως που μπήκες σ΄ένα τμήμα με ένα αντικείμενο σπουδών που σε εξιτάρει από μικρό, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να ξαναδώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γειά σας!Τελείωσα κι εγώ φέτος και όπως πολλά παιδιά δεν περάσα στη σχολή που ήθελα.Ηταν μια χρονιά δύσκολη για μένα,πολύ διάβασμα,αρκετή κούραση και άγχος με αποτέλεσμα να αρρωσταινω κάθε τρεις και λίγο.Παρολο που συντελεσαν κι άλλοι παράγοντες,δεν τα πήγα καθόλου καλά.Οταν βγήκαν τα αποτελέσματα απογοητευτηκα τόσο πολύ.Ντραπηκα.Για να μην τα πολυλογώ,έφτιαξα το Μηχανογραφικο ξέροντας πως δεν περνάω εκεί που θέλω.Δεν μπορούσα να βρω κάποια σχολή που να με ενδιαφέρει μιας και δεν έπιανα ούτε μια παραϊατρικη σχολή αλλά ευτυχώς έδωσα και μαθηματικά και κατέληξα στο τμήμα της Γεωγραφίας όπου και πέρασα.Τωρα είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα.Να ξαναδωσω ή να πάω στο Τμήμα της Γεωγραφίας;Οι σχολές που με ενδιαφέρουν ευτυχώς-δυστυχως έχουν πάνω από 17.000 μόρια.Βεβαια δεν είναι και τελείως ακατόρθωτο να βγάλω σχεδόν 8000 μόρια παραπάνω από φέτος...Να τονίσω πως πέρασα στο πανεπιστήμιο Αιγαίου και θα ζητήσω μετεγγραφή για Αθήνα οπότε αν κρίνουμε με βάση τα περσινά τα αποτελέσματα θα βγουν αρχές Νοεμβρίου.Δεν νομίζω να αξίζει να πάω να παρακολουθήσω την σχολή και αν δεν μου αρέσει να ξαναδωσω γιατί θα χάσω αρκετό διάστημα από το διάβασμα.Εσεις τι μου προτείνετε;Οι μέρες περνάνε και αρχίζω να αγχωνομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Η άποψη μου είναι ότι εάν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και το αντέχεις ψυχολογικά να κυνηγήσεις το όνειρο σου και να ξαναδώσεις, αφού πρώτα γραφτείς στο τμήμα που πέρασες. Σκέψου ότι δεν θα έχεις σχολείο και θα μπορείς να οργανώσεις καλύτερα το διάβασμα σου. Ναι το να γράψεις 8000 μόρια πάνω είναι αρκετά δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο (την 2η φορά που έδωσα έγραψα σχεδόν 5000 μόρια πάνω από την 1η). Τέλος δεν υπάρχει κανένας λόγος να ντρέπεσαι για έναν βαθμό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά, ό,τι και αν επιλέξεις να κάνεις. ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Victwras

Νεοφερμένος

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αφού το αντικείμενο του τμήματος που πέρασες καλύπτει τα ενδιαφέροντά σου, καλό είναι να του δώσεις μια σοβαρή ευκαιρία παρακολουθώντας κανονικά . Για δες και τις μελλοντικές διεξόδους απασχόλησης γιατί μου φαίνεται ότι η σχολή που είσαι τώρα, έχει πολύ περισσότερες από τις άλλες που ανέφερες. Κοίτα αν έλεγες ότι οι πολιτικοί μηχανικοί και οι αρχιτέκτονες είναι το όνειρο της ζωής σου και ότι δεν θέλεις τίποτα άλλο εκτός από αυτά, θα σου έλεγα να ξαναδώσεις οπωσδήποτε. Τώρα όμως που μπήκες σ΄ένα τμήμα με ένα αντικείμενο σπουδών που σε εξιτάρει από μικρό, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να ξαναδώσεις.

Φοβάμαι πως αν ξεκινήσω τα μαθήματα στη σχολή, μήπως το μετανιωσω και τελικά αρχίσω το σχέδιο, τα μαθήματα στο φροντιστήριο κλπ. Έτσι όμως θα χάσω ένα μέρος της χρονιάς και στις πανελλήνιες δεν θα δώσω το εκατό τοις εκατό. Θα έχω έναν υψηλό στόχο και δύσκολα επιτευξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Η άποψη μου είναι ότι εάν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα και το αντέχεις ψυχολογικά να κυνηγήσεις το όνειρο σου και να ξαναδώσεις, αφού πρώτα γραφτείς στο τμήμα που πέρασες. Σκέψου ότι δεν θα έχεις σχολείο και θα μπορείς να οργανώσεις καλύτερα το διάβασμα σου. Ναι το να γράψεις 8000 μόρια πάνω είναι αρκετά δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο (την 2η φορά που έδωσα έγραψα σχεδόν 5000 μόρια πάνω από την 1η). Τέλος δεν υπάρχει κανένας λόγος να ντρέπεσαι για έναν βαθμό. Εύχομαι να πάνε όλα καλά, ό,τι και αν επιλέξεις να κάνεις. ;):)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Είναι αρκετά βοηθητικό που δεν θα έχω σχολείο φέτος.Δεν υπάρχει θέμα περί οικονομικής δυνατότητας μιας και για σπουδές να πήγαινα πάλι έξοδα θα είχα(και μάλιστα περισσότερα).Αν ξαναδώσω σκοπεύω να ασχοληθώ περισσότερο με τα μαθηματικά γιατί φέτος το μάθημα το είχα κυρίως ως καβάτζα σε περίπτωση που δεν γράψω καλά στη βιολογία να έχω περισσότερες επιλογές.Όσον αφορά το θέμα της ψυχολογίας είναι το μόνο που με απασχολεί μιας και όλοι οι φίλοι μου θα φύγουν για σπουδές και οι περισσότεροι στην Αθήνα που ενδεχομένως να βρίσκομαι κι εγώ αν δεν ξαναδώσω.Δεν ξέρω...Ελπίζω να πάρω μια απόφαση λίαν συντόμως. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Είναι αρκετά βοηθητικό που δεν θα έχω σχολείο φέτος.Δεν υπάρχει θέμα περί οικονομικής δυνατότητας μιας και για σπουδές να πήγαινα πάλι έξοδα θα είχα(και μάλιστα περισσότερα).Αν ξαναδώσω σκοπεύω να ασχοληθώ περισσότερο με τα μαθηματικά γιατί φέτος το μάθημα το είχα κυρίως ως καβάτζα σε περίπτωση που δεν γράψω καλά στη βιολογία να έχω περισσότερες επιλογές.Όσον αφορά το θέμα της ψυχολογίας είναι το μόνο που με απασχολεί μιας και όλοι οι φίλοι μου θα φύγουν για σπουδές και οι περισσότεροι στην Αθήνα που ενδεχομένως να βρίσκομαι κι εγώ αν δεν ξαναδώσω.Δεν ξέρω...Ελπίζω να πάρω μια απόφαση λίαν συντόμως. :(

Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να ξαναδώσεις,αλλά αφού οι σχολές που θέλεις είναι από 17κ + μόρια πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα.Πιστευω ότι κακώς έκανες και έκανες μηχανογραφικό αφού δεν θα πας εκεί που πέρασες ή αν θα πας θα κάνεις 10%
Άσε τα μαθηματικά και ασχολησου με το 3ο πεδίο αποκλειστικά,την βιολογία παπαγαλια (κυριολεκτικά) και άπειρες ασκήσεις χημείας (σαλτερη) και φυσικής,για την έκθεση σου προτείνω να κάνεις ιδιαίτερα το κόστος των οποίων θα βγει από την αποφυγή φροντιστήριο για τα άλλα τρία μαθήματα.Αν ξεκινήσεις τώρα με ένα διάβασμα 8 ωρών την ημέρα θα περάσεις άνετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να ξαναδώσεις,αλλά αφού οι σχολές που θέλεις είναι από 17κ + μόρια πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα.Πιστευω ότι κακώς έκανες και έκανες μηχανογραφικό αφού δεν θα πας εκεί που πέρασες ή αν θα πας θα κάνεις 10%
Άσε τα μαθηματικά και ασχολησου με το 3ο πεδίο αποκλειστικά,την βιολογία παπαγαλια (κυριολεκτικά) και άπειρες ασκήσεις χημείας (σαλτερη) και φυσικής,για την έκθεση σου προτείνω να κάνεις ιδιαίτερα το κόστος των οποίων θα βγει από την αποφυγή φροντιστήριο για τα άλλα τρία μαθήματα.Αν ξεκινήσεις τώρα με ένα διάβασμα 8 ωρών την ημέρα θα περάσεις άνετα


Γιατί κακώς που έκανα Μηχανογραφικο;Δεν το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.Ναι μεν ο στόχος μου μπορεί να βρίσκεται στο 3ο πεδίο αλλά αν πάλι δεν τα πάω καλά τι επιλογές θα έχω;Γι αυτό λέω να δώσω πάλι και μαθηματικά.Εκθεση έκανα και πέρυσι ιδιαίτερο και με βοήθησε αρκετά.Εξαλλου φέτος σκοπεύω να κάνω ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα αλλά όχι στο σπίτι αλλά στο φροντιστήριο.Επειδη ζω σε μικρή κοινωνία ευτυχώς υπάρχει αυτή η δυνατότητα.Το τμήμα Γεωγραφίας αρχίζει να με ενθουσιάζει και δεν μετάνιωσα καθόλου που το δήλωσα.Οπως και να χει,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί κακώς που έκανα Μηχανογραφικο;Δεν το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.Ναι μεν ο στόχος μου μπορεί να βρίσκεται στο 3ο πεδίο αλλά αν πάλι δεν τα πάω καλά τι επιλογές θα έχω;Γι αυτό λέω να δώσω πάλι και μαθηματικά.Εκθεση έκανα και πέρυσι ιδιαίτερο και με βοήθησε αρκετά.Εξαλλου φέτος σκοπεύω να κάνω ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα αλλά όχι στο σπίτι αλλά στο φροντιστήριο.Επειδη ζω σε μικρή κοινωνία ευτυχώς υπάρχει αυτή η δυνατότητα.Το τμήμα Γεωγραφίας αρχίζει να με ενθουσιάζει και δεν μετάνιωσα καθόλου που το δήλωσα.Οπως και να χει,ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το λέω επειδή πήρες την θέση από κάποιον άλλον ,ενώ ησουν αποφασισμένος να ξανά δώσεις.Ομως ,τώρα πες ότι αρχίζει να σου αρέσει και αυτό είναι το χειρότερο,αφού πρέπει να επιλέξεις αν θέλεις να αφοσιωθεί στις πανελλαδικές ή να χάνεις χρόνο με κάτι που δεν σου αρέσει και στην τελική να έχει άσχημες συνέπειες και στα δύο(και να μην τα πας καλά και να χάσεις μαθήματα στο πανεπιστήμιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα 13.082 στο 3ο πεδίο. Πέρασα στη νοσηλευτική Ηρακλείου που είναι μια πολύ καλή σχολή άλλα αποφάσισα να ξαναδώσω για κάτι καλύτερο. Έχω αρχίσει ήδη λίγο διάβασμα σε βιολογία και χημεία. Κάπου διάβαζα όμως ότι ακόμα και με διάβασμα τη δεύτερη φορά, δε γράφεις 5000 παραπάνω από όσο έγραψες τη πρώτη φορά. Πιστεύετε ότι γίνεται κάποιος τη δεύτερη φορά να γράψει παραπάνω? Ισχύει αυτό?
Επίσης, τι θα πρέπει να προσέξει κάποιος τη δεύτερη φορά?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλησπέρα, καταρχάς συγχαρητήρια για την επίδοση σου! Ναι γίνεται να γράψεις 5000 μόρια πάνω-ειναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο-, με υπομονή, επιμονή μεθοδικό διάβασμα και καλή ψυχολογία. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να καλύψεις τα κενά που έχεις, να δώσεις μεγάλη βάση στο μάθημα ή στα μαθήματα που δεν έγραψες καλά, χωρίς να παραμελήσεις τα υπόλοιπα μαθήματα. Αυτά από μένα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ως απόφοιτη θα έχεις περισσότερο χρόνο για να καλύψεις τα κενά σου -σκέψου ότι τα πρωινά σου πέρσι ήταν σχολείο, τώρα σηκώνεσαι με το πάσο σου και έχεις 3-4 καθαρές ώρες να διαβάσεις- και μετά να ασχοληθείς για το φροντιστήριο/ιδιαίτερα. Επίσης ουσιαστικά θα περνάς δεύτερη φορά την ίδια ύλη οπότε θα την βγάζεις ευκολότερα και θα μπορείς να μένεις στα σημεία στα οποία βλέπεις ότι "κολλάς". Για μένα είναι απόλυτα εφικτό αν είσαι μεθοδική και απόλυτα προσηλωμένη και ρωτάς ακόμα και την πιο παραμικρή απορία, όσο βλακεία και να σου φαίνεται. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις άλλωστε, μόνο χαζές απαντήσεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα, καταρχάς συγχαρητήρια για την επίδοση σου! Ναι γίνεται να γράψεις 5000 μόρια πάνω-ειναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο-, με υπομονή, επιμονή μεθοδικό διάβασμα και καλή ψυχολογία. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να καλύψεις τα κενά που έχεις, να δώσεις μεγάλη βάση στο μάθημα ή στα μαθήματα που δεν έγραψες καλά, χωρίς να παραμελήσεις τα υπόλοιπα μαθήματα. Αυτά από μένα! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Ως απόφοιτη θα έχεις περισσότερο χρόνο για να καλύψεις τα κενά σου -σκέψου ότι τα πρωινά σου πέρσι ήταν σχολείο, τώρα σηκώνεσαι με το πάσο σου και έχεις 3-4 καθαρές ώρες να διαβάσεις- και μετά να ασχοληθείς για το φροντιστήριο/ιδιαίτερα. Επίσης ουσιαστικά θα περνάς δεύτερη φορά την ίδια ύλη οπότε θα την βγάζεις ευκολότερα και θα μπορείς να μένεις στα σημεία στα οποία βλέπεις ότι "κολλάς". Για μένα είναι απόλυτα εφικτό αν είσαι μεθοδική και απόλυτα προσηλωμένη και ρωτάς ακόμα και την πιο παραμικρή απορία, όσο βλακεία και να σου φαίνεται. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις άλλωστε, μόνο χαζές απαντήσεις ;)

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι νομίζω πως έχεις δίκιο για αυτό με τις ερωτήσεις, θα πρέπει να το εφαρμόσω κάποια στιγμή:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Σ.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χαίρετε,

(Τι ωραίο θέμα !)

Κι εγώ με τη σειρά μου σε παρόμοια φάση με την κοπέλα που πεινάει(!) παραπάνω, γύρω στα 30 πλέον, δουλεύοντας ήδη κοντά 10 χρόνια σαν νοσηλεύτρια, αποφάσισα να γυρίσω στα βιβλία, αφού πλέον έχω την οικονομική άνεση και περισσότερο χρόνο, με στόχο την νοσηλευτική του εκπα. Ήταν κάτι που πάντα ήθελα και επειδή γουστάρω αλλά και για να εξελιχθώ σαν άνθρωπος και επαγγελματικά. Δεν είναι και λίγα τα μόρια αλλά ούτε και κάτι αστρονομικό θαρρώ. Επίσης μου αρέσει πολύ να μαθαίνω νέα πράματα, και μόνο που θα καταπιαστώ με χημεία και βιολογία απ' όσο έχω δει την ύλη τους, είναι κάτι που με ενθουσιάζει.

Προφανώς κενά με τη σέσουλα, οπότε αποφάσισα να αναζητήσω καθηγητές για ιδιαίτερα. Προς έκπληξή μου, ήδη οι 2 απ τους 3, ήταν άκρως απογοητευτικοί, του στυλ γιατί να το κάνεις αυτό, δε θα τα καταφέρεις, δεν ξέρεις να διαβάζεις κλπ τέτοια που έπρεπε να τα γράψω κάπου να έχω να τα λέω. Τόσο μη ρεαλιστικό είναι αν ασχοληθώ μεθοδικά με το θέμα? 7-8 ώρες την ημέρα θα μπορούσα να τις αφιερώσω σε αυτό, και αν δε τα καταφέρω φέτος, έστω του χρόνου στη χειρότερη. Μιλάμε δηλαδή ωραία αντίληψη από υποτίθεται μορφωμένους ανθρώπους και εκπαιδευτικούς κιόλας. Καταδίκη με το καλημέρα. Όπως και να χει εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου, αλλά όσο να γίνει με απογοήτευσε το παραπάνω...Θα γίνω εμπαθής αλλά με τέτοια μυαλά καλύτερα να μείνουν αδιόριστοι μια ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μπραβο σου γι΄αυτην την αποφαση!!! Δηλωνει πολλα για το χαρακτηρα σου! Go on και μην ακους τετοιους ανθρωπους!!! :clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Χαίρετε,

(Τι ωραίο θέμα !)

Κι εγώ με τη σειρά μου σε παρόμοια φάση με την κοπέλα που πεινάει(!) παραπάνω, γύρω στα 30 πλέον, δουλεύοντας ήδη κοντά 10 χρόνια σαν νοσηλεύτρια, αποφάσισα να γυρίσω στα βιβλία, αφού πλέον έχω την οικονομική άνεση και περισσότερο χρόνο, με στόχο την νοσηλευτική του εκπα. Ήταν κάτι που πάντα ήθελα και επειδή γουστάρω αλλά και για να εξελιχθώ σαν άνθρωπος και επαγγελματικά. Δεν είναι και λίγα τα μόρια αλλά ούτε και κάτι αστρονομικό θαρρώ. Επίσης μου αρέσει πολύ να μαθαίνω νέα πράματα, και μόνο που θα καταπιαστώ με χημεία και βιολογία απ' όσο έχω δει την ύλη τους, είναι κάτι που με ενθουσιάζει.

Προφανώς κενά με τη σέσουλα, οπότε αποφάσισα να αναζητήσω καθηγητές για ιδιαίτερα. Προς έκπληξή μου, ήδη οι 2 απ τους 3, ήταν άκρως απογοητευτικοί, του στυλ γιατί να το κάνεις αυτό, δε θα τα καταφέρεις, δεν ξέρεις να διαβάζεις κλπ τέτοια που έπρεπε να τα γράψω κάπου να έχω να τα λέω. Τόσο μη ρεαλιστικό είναι αν ασχοληθώ μεθοδικά με το θέμα? 7-8 ώρες την ημέρα θα μπορούσα να τις αφιερώσω σε αυτό, και αν δε τα καταφέρω φέτος, έστω του χρόνου στη χειρότερη. Μιλάμε δηλαδή ωραία αντίληψη από υποτίθεται μορφωμένους ανθρώπους και εκπαιδευτικούς κιόλας. Καταδίκη με το καλημέρα. Όπως και να χει εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου, αλλά όσο να γίνει με απογοήτευσε το παραπάνω...Θα γίνω εμπαθής αλλά με τέτοια μυαλά καλύτερα να μείνουν αδιόριστοι μια ζωή...

Καταρχάς, πολλά συγχαρητήρια για τη δύναμή σου!
Όσον αφορά τους "καθηγητές", δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό τους... Ειλικρινά όμως, είναι ό,τι πιο χαζό έχω ακούσει... Μην τους αφήνεις να σταθούν εμπόδιο και φυσικά κράτα το ηθικό σου ακμαιότατο γιατί θα το χρειαστείς;)

Υ.Γ. Η μητέρα μιας φίλης έδωσε στα 38 της και πέτυχε Νομική γιατί το πίστεψε και διάβαζε όχι υπερβολικά, αλλά με πρόγραμμα και επιμέλεια! (και είχε και τρίχρονο παιδί )
Αυτή τα κατάφερε (και τόσοι άλλοι που δεν γνωρίζουμε), γιατί όχι και συ; :)

Εγώ θα σου πω καλή αρχή, πάντως, γιατί φαίνεται ότι το θέλεις και θα το προσπαθήσεις ό,τι και αν σου πουν οι άλλοι, και καλά θα κάνεις!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά, τους ίδιους καθηγητές βρίσκετε όλες; Είσαι το 3ο άτομο στο φόρουμ μέσα σε μια βδομάδα! :worry:
Είναι εφικτό είτε για φέτος, είτε για του χρόνου. Θα σου πρότεινα στον επόμενο που θα στο πει αυτό να του πεις "τα θες τα λεφτά μου ή όχι;". Και γενικά μην απογοητεύεσαι, απ όσο φαίνεται τέτοιοι κομπλεξικοί υπάρχουν μπόλικοι που αν έχεις περάσει τα 20-21 σε θεωρούν καμένο χαρτί. Καλή δύναμη :D


p.s. Και γω θέλω σουβλάκια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cynaegirus

Νεοφερμένος

Ο Cynaegirus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πανελληνιες για... τριτη φορα.
Γεια χαρα σε ολους.Ονομαζομαι Κωνσταντινος και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου.
Καταρχας ειμαι 18 ετων και σε 2 μηνες θα κλεισω τα 19.
Επισης ειμαι μαθητης ΕΠΑ.Λ
Λοιπον...
Εδωσα πανελληνιες το 2016 και εβγαλα 1758 μορια με αριστα το 2000 (στα ΕΠΑ.Λ ειναι αλλιως).Περασα διοικηση επιχειρησεων ΤΕΙ Πατρας. Εγω στοχευα για στρατιωτικες σχολες και συγκεκριμενα την ΣΜΥ.
Ξανα εδωσα δευτερη φορα φετος (το 2017) και επιασα 1899/2000 μορια. Μπηκα 2ος ΣΜΥ-Σωματα. Εκατσα μια εβδομαδα για διαφορους λογους που δεν μπορω να αναλυσω εδω αναγκαστηκα να παραιτηθω. Ηταν το ονειρο μου ομως καταλαβα πως εγω δεν ειμαι για τον στρατο και δεν μπορω να ακουλουιησω αυτο το προγραμμα αλλα και την ζωη (με τις μεταθεσεις και τα απαιτητικα προγραμματα.)Επισης καλο ειναι να επισημανω οτι βρισκομαι σε μια πολυ δυσκολη στιγμη ολα καταστραφηκαν,αυτο το οποιο ονειρευομουν μεσα σε λιγες ημερες το σιχαθηκα.Αρκετοι θα πειτε οτι εφυγα νωρις και εκανα μεγαλο λαθος. Δεν ειναι ετσι... ειμαι σιγουρος γι αυτο που εκανα και θελω να το σεβαστειτε.
Το ερωτημα ειναι το τι θα κανω τωρα...Φετος επιανα αστυνομια,ΣΜΥΑ,γυμναστικη ακαδημια και ολα τα ΑΕΙ απο επαλ(σε ολες τις πολεις... Λογιστικη,Οικονομικο κλπ).Ολα αυτα ομως χαθηκαν τωρα. Υπαρχουν 2 δρομοι εξισου δυσκολοι και με πολυ ρισκο.Ο ενας ειναι αυτος του 10% για αστυνομια και πυροσβεστικη (για ΣΜΥΑ θα το σκεφτω πολυ καλα).Επισης πρεπει να ψαξω για το αν θα υπαρχουν θεσεις με το 10% για τα ΑΕΙ (λιγο δυσκολο).Ο δευτερος δρομος ειναι να ξανα δωσω Πανελληνιες...Τα μαθηματα ειναι ιδια εκτος απο το ΑΟΔΕ που μαλλον αλλαξε το βιβλιο (φετος ειχα φραψει 19.9. 99/100 και 100/100).Ετσι εαν ξανα δωσω θα εχω ισως και περισσοτερες ελπιδες για καποιο ΑΕΙ και για την Πυροσβεστικη (ηταν η μοναδικη σχολη που δεν επιανα φετος.Το μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι ηθελα να περασω σε μια σχολη και το εκανα. Ετσι δεν θα εχω ποτε τυψεις και δεν θα λεω οτι ηθελα να παω εκει και δεν τα καταφερα.
ΥΓ. φυγοπονος δεν ειμαι... αν ημουμ δεν θα ειχα κατσει δευτερη χρονια για να ξανα δωσω.Επισης το κριτηριο με βαση το οποιο επελεξα την ΣΜΥ δεν ηταν μονο η επαγγελματικη αποκατασταση γι αυτο και εφυγα. Ειχα και στο πισω μερος του μυαλου μου οτι θα μπορουσα να εζω μπει σε καποια αλλη σχολη που ενδεχομενως να ηταν και καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ερωτημα ειναι το τι θα κανω τωρα...Φετος επιανα αστυνομια,ΣΜΥΑ,γυμναστικη ακαδημια και ολα τα ΑΕΙ απο επαλ(σε ολες τις πολεις... Λογιστικη,Οικονομικο κλπ).Ολα αυτα ομως χαθηκαν τωρα. Υπαρχουν 2 δρομοι εξισου δυσκολοι και με πολυ ρισκο.Ο ενας ειναι αυτος του 10% για αστυνομια και πυροσβεστικη (για ΣΜΥΑ θα το σκεφτω πολυ καλα).Επισης πρεπει να ψαξω για το αν θα υπαρχουν θεσεις με το 10% για τα ΑΕΙ (λιγο δυσκολο).Ο δευτερος δρομος ειναι να ξανα δωσω Πανελληνιες...Τα μαθηματα ειναι ιδια εκτος απο το ΑΟΔΕ που μαλλον αλλαξε το βιβλιο (φετος ειχα φραψει 19.9. 99/100 και 100/100).Ετσι εαν ξανα δωσω θα εχω ισως και περισσοτερες ελπιδες για καποιο ΑΕΙ και για την Πυροσβεστικη (ηταν η μοναδικη σχολη που δεν επιανα φετος.

Η γνώμη μου είναι ότι αφού και τις δύο φορές που έδωσες τα πήγες πολύ καλά και δεδομένου ότι κατέχεις την ύλη και την έχεις πρόσφατη στο μυαλό σου, η καλύτερη λύση είναι να ξαναδώσεις πανελλαδικές. Είσαι πολύ μικρός και είναι κρίμα να μην ξαναπροσπαθήσεις να μπεις εκεί που θέλεις. Το 10% είναι παρακινδυνευμένο. Αφού διαπίστωσες ότι δεν σου ταιριάζει η στρατιωτική ζωή ξέχνα τη ΣΜΥΑ και επικεντρώσου στις άλλες σχολές που σε ενδιαφέρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickddg

Νεοφερμένος

Ο nickddg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δινω δευτερη φορα πανελληνιες φετος την πρωτη φορα εκανα 4 ωρες φυσικη την εβδομαδα ιδιαιτερο ,την υλη την ειχα καταλαβει σε αρκετα μεγαλο βαθμο με εξαιρεση λιγο τα ρευστα και τα τελευταια κομματια του στερεου οπου κολουσα λιγο ,ο καθηγητης μου λεει πως 2 ωρες ειναι αρκετες για δευτερη φορα αφου το μονο που πρεπει να κανω ειναι αυτο που δεν εκανα την πρωτη φορα δηλαδη εξασκηση στο σπιτι με ασκησεις και αυτος θα μου εξηγει οτι λεπτομερεια κολλαω στο μαθημα ,πιστευετε οτι το 2ωρο ειναι αρκετο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
δινω δευτερη φορα πανελληνιες φετος την πρωτη φορα εκανα 4 ωρες φυσικη την εβδομαδα ιδιαιτερο ,την υλη την ειχα καταλαβει σε αρκετα μεγαλο βαθμο με εξαιρεση λιγο τα ρευστα και τα τελευταια κομματια του στερεου οπου κολουσα λιγο ,ο καθηγητης μου λεει πως 2 ωρες ειναι αρκετες για δευτερη φορα αφου το μονο που πρεπει να κανω ειναι αυτο που δεν εκανα την πρωτη φορα δηλαδη εξασκηση στο σπιτι με ασκησεις και αυτος θα μου εξηγει οτι λεπτομερεια κολλαω στο μαθημα ,πιστευετε οτι το 2ωρο ειναι αρκετο?

Ξεκίνησε με 2ωρο στην αρχή.
Αν βλέπεις ότι μπορείς να λύνεις τις ασκήσεις σου μόνος σου με κάποια ευελιξία τότε πάμε καλά. :)
Εξαρτάται πάντα και ποιον στόχο έχεις θέσει.
Προσπάθησε τώρα που έχεις χρόνο (όχι σχολείο) να λύνεις όσες περισσότερες ασκήσεις μπορείς σε ζητήματα που κολλάς.
Συνήθως Β' Θέματα εκεί ώστε να εμπεδώσεις και το μέρος της θεωρίας που απαιτείται.

Αυτό που συνιστώ σε όλους και το εφάρμοσα και εγώ: Το προσωπικό διάβασμα μετράει.
Ο καθηγητής είναι ο προπονητής αντίστοιχα στο ποδόσφαιρο, αν ο ποδοσφαιριστής δεν γυμνάζεται όπως πρέπει και κάνει καταχρήσεις, τότε δεν θα έχει την αναμενόμενη απόδοση.
Προσπάθησε να βρεις τους αυτοματισμούς σου, ώστε να λύνεις πιο γρήγορα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top