johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Κατα την αποψη το παλιο.1 λογος επειδη εχεις διδαχθεις την υλη και 2 εχει 6 μαθηματα και εχεις περιθωριο να διορθωσεις την κατασταση γραφωντας σε ενα αλλο μαθημα καλα.Θα ξαναδωσεις παρακουλουθωντας ταυτοχρονα και την σχολη στα Γιαννενα?Η θα γυρισεις τελικα αθηνα για προετιμασια που θα ηταν και το προτιμοτερο κατ'εμε?
Και εγω αν ξαναδωσω με το παλιο θα γραψω ..θα δω πως ειναι το τμημα


Αν μια σχολη εχει 19000 δεν σημαινει οτι ειναι η καλυτερη .. δηλαδη αυτος που περασε νομικη ειναι καλυτερος και αξιζει περισσοτερα απο αυτον που περασε φιλολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο, μην βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα :)

γιατί θα επιλέξεις το παλιό και για ποια σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Και εγω αν ξαναδωσω με το παλιο θα γραψω ..θα δω πως ειναι το τμημα


Αν μια σχολη εχει 19000 δεν σημαινει οτι ειναι η καλυτερη .. δηλαδη αυτος που περασε νομικη ειναι καλυτερος και αξιζει περισσοτερα απο αυτον που περασε φιλολογια?

Γιατί με το παλιό? Δεν σε ανησυχεί το 10% των θέσεων?


Ο καλύτερος είναι αυτός που πέρασε στην σχολή που ήθελε, είτε αυτό είναι νομική είτε φιλολογία είτε οτιδήποτε. Το τι αξίζει ο καθένας μας σίγουρα δεν το καθορίζει η βαθμολογία των πανελληνίων.

Μήπως ξέρει κανείς σας αν εμείς που δίνουμε με το καινούριο πρέπει να το δηλώσουμε πριν το Φεβρουάριο? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μεχρι Σεπτεμβρη εχω διαβασει. Πηγαινε να ρωτησεις στο Λυκειο σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Μεχρι Σεπτεμβρη εχω διαβασει. Πηγαινε να ρωτησεις στο Λυκειο σ

Ναι έχεις δίκιο, το λεει και εδω https://www.opengov.gr/ypepth/?p=2392
Το θέμα είναι είναι ότι έχω πάει ήδη 2 φορές στο λύκειο μου, και δεν έχω κάνει δουλειά. Μου λένε ότι δεν ξέρουν και ότι περιμένουν να τους στείλει εγκύκλιο το υπουργείο. Απλά νιώθω ότι θα χάσω κάποια προθεσμία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο, το λεει και εδω https://www.opengov.gr/ypepth/?p=2392
Το θέμα είναι είναι ότι έχω πάει ήδη 2 φορές στο λύκειο μου, και δεν έχω κάνει δουλειά. Μου λένε ότι δεν ξέρουν και ότι περιμένουν να τους στείλει εγκύκλιο το υπουργείο. Απλά νιώθω ότι θα χάσω κάποια προθεσμία :(

Αυτό είναι το σχέδιο νόμου, δεν έχει ψηφιστεί, άρα τυπικά δεν ισχύει.

Εγώ τηλεφώνησα στο υπουργείο για να ρωτήσω πότε πρέπει να δηλώσουν οι απόφοιτοι συμμετοχή στις εξετάσεις του 16 και μου είπε τον Φεβρουάριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Γιατί με το παλιό? Δεν σε ανησυχεί το 10% των θέσεων?


Ο καλύτερος είναι αυτός που πέρασε στην σχολή που ήθελε, είτε αυτό είναι νομική είτε φιλολογία είτε οτιδήποτε. Το τι αξίζει ο καθένας μας σίγουρα δεν το καθορίζει η βαθμολογία των πανελληνίων.

Μήπως ξέρει κανείς σας αν εμείς που δίνουμε με το καινούριο πρέπει να το δηλώσουμε πριν το Φεβρουάριο? :/:

μπορει να μην ειναι το 10% βασικα
εγω πιστευω θα ειναι αναλογως τα ατομα που θα πανε να δωσουν με το παλιο και πια με το καινουργιο
με το παλιο θα εχει λιγοτερο ανταγωνισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
εγω ακομα ψαχνομαι αναμεσα σε παλιο και κανουργιο.αυριο θα παω στο σχολειο να παρω βιβλια και θα ρωτησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πιστεύω με το παλιό θα πάνε αυτοί που δεν πέρασαν για 100-200 μόρια ή έπιασαν τη σχολή αλλά σε άλλη πόλη και για οικονομικούς λόγους δεν πήγαν, δηλαδή ήταν πολύ κοντά στον στόχο τους. Για κάποιον που απέχει 2.000, 3.000 και παραπάνω μόρια μάλλον δεν συμφέρει, γιατί θα ανταγωνίζεται αυτούς που δεν πέρασαν για λίγα μόρια. Επίσης, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίζει με τον ανταγωνισμό μέχρι να δηλωθούν οι ομάδες προσανατολισμού και τέλος πιστεύω πως σε όποιο και αν πας και γράψεις άριστα θα περάσεις, δεν υπάρχουν εύκολοι δρόμοι για μεγάλες κατακτήσεις, επομένως don't worry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Πιστεύω με το παλιό θα πάνε αυτοί που δεν πέρασαν για 100-200 μόρια ή έπιασαν τη σχολή αλλά σε άλλη πόλη και για οικονομικούς λόγους δεν πήγαν, δηλαδή ήταν πολύ κοντά στον στόχο τους. Για κάποιον που απέχει 2.000, 3.000 και παραπάνω μόρια μάλλον δεν συμφέρει, γιατί θα ανταγωνίζεται αυτούς που δεν πέρασαν για λίγα μόρια. Επίσης, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίζει με τον ανταγωνισμό μέχρι να δηλωθούν οι ομάδες προσανατολισμού και τέλος πιστεύω πως σε όποιο και αν πας και γράψεις άριστα θα περάσεις, δεν υπάρχουν εύκολοι δρόμοι για μεγάλες κατακτήσεις, επομένως don't worry!

Έχεις δίκιο, αλλά το είπες και μόνη σου, αν πας και γράψεις άριστα. Άλλο 130 θέσεις και βάση το 13,500 και άλλο 10 θέσεις με βάση το 15,000 (για παράδειγμα).
Όπως και να έχει για την ώρα υπάρχει μόνο παλιό σύστημα για μας που δίνουμε 2η φορά, για την ώρα τουλάχιστον δεν έχει ψηφιστεί τίποτα καινούριο. Ας ελπίσουμε να αλλάξει γρήγορα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παραπάνω μιλάω για την σχολή που θέλω, για να περάσω πρέπει να γράψω κοντά στα 19.000, άρα αν γράψω τόσα είτε με το παλιό είτε με το καινούργιο περνάω σίγουρα γιατί είναι άριστος βαθμός, απλά παίζεται η πόλη. Ίσως κάποιος που ήταν πιο κοντά σε αυτά τα μόρια να γράψει ευκολότερα τόσο, όπως εμείς θα γράψουμε ευκολότερα από έναν που έχει σχολείο και δεν έχει βγάλει την ύλη ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ρωτησα στο Λυκειο μ σμρ κ ειπαν πως δν ξερουν ακομα τι γινεται με την υλη κ το νεο συστημα λογω εκλογων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο το πρωί στο υπουργείο. (210 344 2099 γραφείο ενημέρωση πολιτών για θέματα πανελληνίων, για όποιον το θέλει) και μου είπαν ότι το νέο σύστημα -για την ώρα τουλάχιστον- δεν ισχύει. Δηλαδή το άρθρο που έλεγε για την επιλογή συστήματος δεν έχει περάσει. Ισχύει το παλιό. Ελπίζω να αλλάξει αυτό, με την όποια νέα κυβέρνηση, και να το μάθουμε σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο το πρωί στο υπουργείο. (210 344 2099 γραφείο ενημέρωση πολιτών για θέματα πανελληνίων, για όποιον το θέλει) και μου είπαν ότι το νέο σύστημα -για την ώρα τουλάχιστον- δεν ισχύει. Δηλαδή το άρθρο που έλεγε για την επιλογή συστήματος δεν έχει περάσει. Ισχύει το παλιό. Ελπίζω να αλλάξει αυτό, με την όποια νέα κυβέρνηση, και να το μάθουμε σύντομα.

επειδή έχω πάρει και εγώ, μου είπαν οτι ήταν έτοιμο να ψηφιστεί το άρθρο ώστε να μπορούν και οι απόφοιτοι να δώσουν με το νέο σύστημα, αλλά λόγω εκλογών δεν έγινε. Αλλά ειναι σίγουροι μου είπαν πως θα ψηφιστεί αφού δημιουργηθεί η νέα κυβέρνηση. δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ψηφίσουν ιδίως τόσο αργά που το πήγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
επειδή έχω πάρει και εγώ, μου είπαν οτι ήταν έτοιμο να ψηφιστεί το άρθρο ώστε να μπορούν και οι απόφοιτοι να δώσουν με το νέο σύστημα, αλλά λόγω εκλογών δεν έγινε. Αλλά ειναι σίγουροι μου είπαν πως θα ψηφιστεί αφού δημιουργηθεί η νέα κυβέρνηση. δεν υπάρχει περίπτωση να μην το ψηφίσουν ιδίως τόσο αργά που το πήγαν.
Αυτά είναι καλά νέα :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Φανταστειται η νεα κυβερνηση να αφησει το παλιο σε ισχυ και να μην ισχυσει το καινουργιο.Φανταστειται τι εχει να γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Φανταστειται η νεα κυβερνηση να αφησει το παλιο σε ισχυ και να μην ισχυσει το καινουργιο.Φανταστειται τι εχει να γινει.

Εντελώς απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Φανταστειται η νεα κυβερνηση να αφησει το παλιο σε ισχυ και να μην ισχυσει το καινουργιο.Φανταστειται τι εχει να γινει.

δεν υπάρχει περίπτωση, αρχικά δεν μπορούν καν να το κάνουν αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αν επανεκλεγεί ο Τσίπρας θα έχουμε πάλι εκλογές σε κανένα τρίμηνο οπότε μην το δένετε και κόμπο ότι θα ρυθμιστεί το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πιστεύω με το παλιό θα πάνε αυτοί που δεν πέρασαν για 100-200 μόρια ή έπιασαν τη σχολή αλλά σε άλλη πόλη και για οικονομικούς λόγους δεν πήγαν, δηλαδή ήταν πολύ κοντά στον στόχο τους. Για κάποιον που απέχει 2.000, 3.000 και παραπάνω μόρια μάλλον δεν συμφέρει, γιατί θα ανταγωνίζεται αυτούς που δεν πέρασαν για λίγα μόρια. Επίσης, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίζει με τον ανταγωνισμό μέχρι να δηλωθούν οι ομάδες προσανατολισμού και τέλος πιστεύω πως σε όποιο και αν πας και γράψεις άριστα θα περάσεις, δεν υπάρχουν εύκολοι δρόμοι για μεγάλες κατακτήσεις, επομένως don't worry!

Όχι ακριβώς.

Συνήθως , εκείνοι που χάνουν τη σχόλή τους για κάτω απο 500 μόρια κάνουν 10% .

Βέβαια , είναι ένα ζήτημα το αν θα καταργηθεί τελικά ή όχι το 10% .

Αν τελικά καταργηθεί , δεν θα είναι λίγοι αυτοί που θα το σκεφτόυν πολύ σοβαρά αν ξαναδώσουν ή όχι , με το οποιοδήποτε σύστημα εισαγωγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top