Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ξαναδωσε -.- εννοειται , με φροντηστηριο ωστε να εχεις προγραμμα , και να διαβαζεις καθε μερα να δεις ποσο ευκολα θα βγαλεις εναν καλο βαθμο 16+
Και μετά τι να επιλέξω??? Με τον οαεδ έχω επαγγελματική αποκατάσταση.. Με τη σχολή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Συνεπώς απ' ότι καταλαβαίνω, δεν έχεις ιδιαίτερες βλέψεις ή όνειρα για το μέλλον. Εν τει αύτει περιπτώσει μπορείς να δοκιμάσεις την εξειδικευση που δίνει ο ΟΑΕΔ, προσωπικά δεν θα σου συνέστεινα ΙΕΚ για διάφορους λόγους οι σχολές του ΟΑΕΔ είναι καλές για κάποιον που θέλει να μπεί γρήγορα στην πρακτική απασχόληση. Να ξέρεις οτι το θέμα πανελλαδικές - πανεπιστήμιο είναι ζήτημα θέλησης και ονείρου. Αν στην πορεία ανακαλύψεις οτι η δουλειά που κάνεις δε σε καλύπτει δε σε σταματά κανείς να μπείς τότε στο πανεπιστήμιο. Δεν θα είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Και μετά τι να επιλέξω??? Με τον οαεδ έχω επαγγελματική αποκατάσταση.. Με τη σχολή??
δεν νομιζω με ο,τι και αν επιλεξεις να εχεις σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
συμφωνω με τον demlogic!
κανε φροντιστηριο ξαναδωσε παννεληνιες και δωσε το 100% των δυνατοτητων σου!αφου εισαι αριστη μαθητρια αυτο σημαινει οτι θα καταφερεις με πολυ διαβασμα να βγαλεις εναν καλο βαθμο!τωρα αμα δεν ξερεις τι θελεις να ακολουθησεις πανε κανε ενα τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου(κατα προτιμηση στην εταιρεια orientum που με βοηθησε και εμενα πααρα πολυ) θα καεις τεστ δεξιοτητων και ψυχολογικα τεστ θα σου πουν ποιες διεξοδους εχει η καθε σχολη και το τι σου ταιριαζει αναλογα με το χαρακτηρα σου και θα βρεις το δρομο σου.η γνωμη μου ειναι να μη πας σε ιεκ(να το εχεις ως τελευταια λυση στο μυαλο σου)....αυτο που σου ελειπε ηταν η οργανωση στο διαβασμα σου που θα σου προσφερει το φροντιστηριο.μην απογοητευεσαι ευκολα και ΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!τωρα για τα σαβ/κα δεν ξερω αν θα προλαβαινεις να δουλευεις αλλα αποψη μου ειναι να επικεντρωθεις στο διαβασμα σου και να μη δουλεψεις αν εχεις αυτην την επιλογη.θα κουραστεις σιγουρα πολυ.και τελος:MHN EXEIS ANXOS :) αυτα ελπιζω να βοηθησα :)
Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να επτβαρύνω οικονομικά τους γονείς μου... Βέβαια δεν ξέρω που κυμαίνονται και οι τιμές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να επτβαρύνω οικονομικά τους γονείς μου... Βέβαια δεν ξέρω που κυμαίνονται και οι τιμές....

οπως ειπαν τα παιδια ακολουθησε το ονειρο σου!αν θελεις να πας σε ιεκ τοσο πολυ καντο αλλα αν θελεις να πας καπου αλλου σε τει ή αει μη τα σκεφτεσαι αυτα....συζητησε τα με τους γονεις σου και αν σου πουν το οκ τοτε καντο!το λεω γιατι μια φιλη μου που ειναι 19 χρονων δεν σπουδαζει τιποτα δεν ακολουθει τιποτα δεν ξερει τι να κανει στη ζωη της και δεν τολμα να κανει τιποτα γιατι φοβαται μη ν επιβαρυνει οικονομικα τους γονεις της παρολο που τις ειπαν να κανει ο,τι αυτη θελει και να μη τη νοιαζουν αυτα....μην εχεις τυψεις για τετοια και αν ειναι δυσκολα τα πραγματα μπορεις να δουλευεις και αραλληλα να σπουδαζεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
1) Απο τη στιγμή που όλοι το βλέπουν ότι κόβει το μυαλό σου είναι αμαρτία για τον θεό να μην περάσεις σε κάποιο ΑΕΙ. Οπότε θα ξαναδώσεις οπωσδήποτε. Το χρωστάς στον εαυτό σου και σε αυτούς που πιστεύουν σε εσένα και στο μυαλό σου.
2) Απο τη στιγμή που δεν θα έχεις σχολείο έχεις μάνι μάνι τον ΔΙΠΛΑΣΙΟ χρόνο για διάβασμα, και προφανώς μπορείς με μεγάλη άνεση για τον ίδιο λόγο να δουλέψεις και όλας (όχι πάνω απο 2 μεροκάματα τη βδομάδα -ούτε μισό παραπάνω- αλλιώς κοροιδεύεις τον εαυτό σου)
3) Για το θέμα του φροντιστηρίου καλό θα είναι να πας αν μπορούν να ανταπεξέλθουν και οι γονείς σου οικονομικά γιατί σου δίνει έναν μπούσουλα και μια οργάνωση. Αν δεν είναι εφικτό θα πας σε ένα καλό βιβλιοπωλείο και θα αναζητήσεις τα καλύτερα βοηθήματα για κάθε μάθημα που δίνεις πανελλαδικές. Σε αυτήν την περίπτωση το ίντερνετ μπορεί να σε βοηθήσει τα μέγιστα διαβάζοντας κριτικές για βοηθήματα ώστε να επιλέξεις το καλύτερο. Εαν κάτσεις και τα διαβάσεις αυτά δεν βγάζεις κάτω απο 19.000 μόρια ακόμα και τέρμα χαζός να είσαι. Τα φροντηστήρια απο βοηθήματα επιλέγουν ασκήσεις και δίνουν.

Το πρόβλημα είναι το γεγονός ότι δεν έχεις όνειρα, αν και εγώ υποψιάζομαι ότι τα έχεις καταπνίξει γιατί δεν πιστεύεις ότι μπορεί να υλοποιηθούν που είναι πολύ χειρότερο. Φρόντισε να βάλεις στόχους στη ζωή σου και μην μένεις σε ότι μπορεί να έχει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
1) Κατσε και σκεψου τι σου αρεσει να σπουδασεις και κατ' επεκταση να κανεις στην ζωη σου..(σκεψου σοβαρα)
2) τρεχα και κανε ενα τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου (που να ειναι σοβαρο και οχι της πλακας), ωστε να δεις μια επιστημονικη προσεγγιση για τον τομεα που σου τεριαζει
3) Γραψου στην σχολη που ενδεχομένως περασεις
4) Αφου εχεις βαλει στοχο δες με ποιον τροπο μπορεις να τον πιασεις.Για παραδειγμα αν θες να γινεις γιατρος τοτε κοιτα ποιους δρομους μπορεις να ακολουθησεις ωστε να το πετυχεις (απο πανελληνιες, εξωτερικο ή καποιο αλλο δρομο).Αφου δεις τα θετικα και τα αρνητικα αυτων τοτε αποφασιζεις (με προσοχη) ποια κατευθυνση θα παρεις.
Θεωρω πως ετσι πρεπει να πραξεις την δεδομενη χρονικη στιγμη και με αυτα τα δεδομενα !
Οσον αφορα αυτα που ακους για τις επερχομενες πανελληνιες εξετασεις θα σου πω οτι σε διαστημα 2 μηνων (περας εξετασεων-τελος Ιουλιου) οι βασεις εχουν αναιβει,εχουν κατεβει,εχουν υπωστει ελευθερη πτωση,εχουν παθει κατι ενδιαμεσο κ.ά (κι ομως εχουν πει και αλλα πολλα).Προσωπικα εχω ακουσει οτι τις τελευταιες χρονιες του συστηματος θα βαζουν παλουκια για να σπανε τα παιδια τα μουτρα τους και να φανει οτι το συστημα αδικει τα παιδια και δεν ειναι δικαιο-σωστο. Οπως επισης εχω ακουσει οτι θα βαζουν ευκολα για να περναει και η κουτση μαρια με στοχο παλι το υπαρχον συστημα...Νομιζω πως καταλαβες οτι δεν πρεπει να ακους τιποτα.
Καταλαβαινω οτι τα οικονομικα σας να σε προτρεπουν στην αποψη της εργασιας εν καιρω πανελληνιων αλλα θα σε συμβουλευα να μην το επιχειρήσεις..Εδωσα δευερη χρονια και ηθελα να πιασω δουλεια προκειμενου να πληρωνω ιδιαιτερα μαθηματα με σκοπο να αναπληρωσω τα πολυαριθμα κενα που ειχα απο παλια..Ξεκινωντας μονος το διαβασμα ειδα οτι κατι τετοιο δεν γινεται ή τουλαχιστον θελει μεγαλες ικανοτητες διαχειρισης χρονου και ενα καλο προγραμα.Αποψη μου,μην το επιχειρισης (αν επιλεξεις πανελληνιες ξανα)
Επαγγελματικη αποκατασταση :rofl::rofl::rofl: (μακαρι να υπηρχε κατι τετοιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Φέτος ήταν η χρονιά μου να δώσω πανελλαδικές και ενώ ξεκίνησα δυναμικά αλλά χωρίς φροντιστήρια (καθώς όλοι μου έλεγαν πως είμαι άριστη μηθήτρια και έπρεπε να κάνω καθημερινά 60 χλμ) στη μέση της χρονιάς τα παράτησα βλέποντας τους συμμαθητές μουνα είναι πιο μπροστά και τους καθηγητές μου να είναι άσχετοι τα παράτησα:(. Απογοητεύτηκα....
Αφούπήρα τους βαθμούς των πανελλαδικών και συγκέμτρωσα 9069 μόρια είπα να κάνω το μηχανογραφικό έτσι για την πλάκα αλλά καμια απο τις σχολές δεν μου αρέσει ούτε και μπορώ να πω ότι προσφέρει και άμεση επαγγελματική αποκατάσταση... Και το δίλλημα είναι το εξής:

  1. Να ξαναδώσω παννελήνιες και αν ναι με η χωρίς φροντιστήριο. Και ΑΝ κάνω φροντιστήριο θα τα καταφέρω να δουλεύω τα Σ/Κ ή θα βαρέσω μπιέλες??? Απ την άλλη για την επόμενη χρονία έχουν ακουστεί τα χειρότερα(οτι θα είναι πιο δυσκολα απο φέτος κλπ και ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ!!! ΘΑ ΕΙΝΑΙ!!)
  2. Μια άλλη προοπτική είναι να κάτσω να πάρω το proficiency των αγγλικών με επάρκεια και το ecdl και να πάω σε μια σχολή του ΟΑΕΔ(υπαλλήλων διοικητικών καθηκότνων αλλά αυτή είναι στην Πάτρα):/:
Εσείς τι έχετε να μου προτίνετε???:hmm:

Αν μπορεί ας με πληροφορίσει και κάποιος σχετικά με τα δημόσια ΙΕΚ... Εγώ τώρα τα άκουσα για πρώτη φορά...

το πραγματικό ερώτημα είναι: Ποιό είναι το όνειρο σου; Σε 10-20 χρόνια απο τώρα πως μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου; Με τι θα είσαι ευτυχισμένη να ασχοληθείς; Πες μου αυτά και τότε θα μπορέσω να σου πω την άποψή μου.
Αυτό που είπε ο Μάριος είναι πολύ σωστό.;)
Είσαι σίγουρη οτι αυτό είναι που ζητάς όμως;Να είσαι υπάλληλος σε γραφείο ;
Με κάθε καλή πρόθεση να σου πω μόνο οτι κάποιες φορές δεν είναι όλα όπως τα φανταζόμαστε...Δυστυχώς..:(
Σκέψου καλά τι θα σε ευχαριστούσε να κάνεις.Όλες τις παραμέτρους.
Τώρα επειδή έχω περάσει από τη θέση σου και την έχω πατήσει, θα σου πρότεινα :
1)Αν γουστάρεις να σπουδάσεις ,ξαναδώσε με φροντιστήριο.Αν σου είναι δυσκολο λογω αποστασης και οικονομικών παρακολούθα στο σχολείο κανονικά και ζήτα να σου βάλουν ενισχυτική σε όλα τα μαθήματα που δίνεις!Θα είσαι μόνη σου στην ενισχυτική γιατι όλοι πανε στα φροντ. ,οπότε θα είναι σαν ιδιαιτερα.Αν σου πει μα μου ο διευθυντής οτι πρέπει να γραφτούν πάνω από δυο άτομα για να φερει καθηγητη ζητα σε κανενα συμμαθητη σου να γραφτει εικονικα κι ας μην ερχεται.
Δε θα σου πρότεινα να προσπαθησεις εντελώς μόνη σου. Το έχω προσπαθήσει και απέτυχα παταγωδως γιατι δεν έβαζα προγραμμα να κάτσω το κώλο μου κάτω. Βέβαια κάθε ανθρωπος είναι διαφορετικός οπότε σκέψου κ κανε εσυ ό,τι νομίζεις..;)
2)Αν δεν έχεις κόλλημα να σπουδάσεις , μπορείς να πας στον ΟΑΕΔ που σκέφτεσαι ,να πάρεις το proficiency σου και το ECDL σου και όλα καλά. Αν αυτό σου εξασφαλίζει ευκαιρίες να δουλέψεις κάπου σου αρέσει τότε γιατί όχι;;

Μη τρελένεσαι όμως....και μην απογοητεύεσαι...:):)
Σημαντικό επίσης είναι να σταματησεις να κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι...τρομερα αγχωτικόοοο...βλάπτει σοβαρα την υγεια..:PΚόψε και τα τοπικ του ischool που λεει ο ενας στον άλλο πως τα πάει με το διαβασμα...:P

Μη στεναχωριεσαι που μπορεί φετος να μην περασεις εκει που θες,ίσως σου βγει σε καλό και του χρόνου να είσαι πιο ωριμη να επιλεξεις κάτι που αληθινα σε γεμίζει.:)
(Ασχετο:είσαι θεωρητική;Αν ναι νομίζω υπάρχουν κάτι σχολες (ΑΕΙ) αρχειοθηκονομιας κτλ πολύ χαμήλα ίσως τις πιανεις.Αν έχεις το τριτο πεδίο και έχεις δηλώσει φυτικής παραγωγής που έχει κοντα στο 6 ,βγαίνεις γεωπόνος και δουλεύεις κ σε γραφείο αν θες..:) Στείλε μου πμ αν θες κάτι..Θα χαρω να βοηθησω αν μπορω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δυστυχώς η ενισχυτική σταματησε απο περυσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δυστυχώς η ενισχυτική σταματησε απο περυσι...
Σοβαρά!!!;;;;;;;;;;; :blink:
Μη μου πεις οτι αντικαταστησανε την ενισχυτική με αυτες τις μπουρδες στο internet, τα ηλεκτρονικα βοηθηματα πως τα λενε...:knife: :no:

Πφφφ..
Νικολέττα μη σκας ...γιατί το ό,τι θα μπεις κάπου δεν σου εξασφαλιζει τίποτα.Δυστυχώς..
Πχ. Ο αδελφός μου χημικός και δεν προκειται να διοριστεί ποτε στη ζωή του..όπως χιλιαδες άλλοι.
Ξέρεις πως ζει; Παίζει μουσική σε γλεντια.:P
Αυτό δεν στο λέω για να μη σπουδάσεις. Στο λέω για να έχεις κατα νου πόσο δυσκολο εως ανέφικτο είναι να βρεις δουλεια πανω στο αντικειμενο που σπουδασες. Γι'αυτο γνωμη μου ειναι να σπουδάσεις κάτι που γουστάρεις αληθινά αφου ετσι κι αλλιως δουλειές δεν....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ρεαλιστικά εγω δεν θα σου πω οτι λενε οι αλλοι
το κυριοτερο θεμα ειναι η επαγγελματικη σου δυνατότητα-μελλον-

πηγαινε εξωτερικο και σπουδασε ή ξαναδωσε πανελληνιες..



στην ελλαδα με ΤΕΙ(χαμηλοβαθμα) και κυριως ΙΕΚ δεν βρισκεις δουλεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδιά συγνώμη που το έχω αφήσει το θέμα αλλά περίμενα να βγούν τα αποτελέσματα..... Ασφαλώς και δεν πέρασα... Που να πάω καλέ με 9069????:P Τέλος πάντων αποφάσισα να ξαναδώσω αλλά χωρίς βοήθεια... Δυσκολο μου φαίνεται να δουλευω και να κάνω και 60 χιλιόμετρα την ημέρα φροντιστήριο.... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι εφικτό κάποιος να γράψει τέλεια χωρίς βοήθεια ή τα έχω υπερεκτιμήσει τα φροντιστήρια???? Η σχολή που με ενδιαφέρει(αυτό τον καιρό:whistle:) είναι η φαρμακευτική αλλά είναι πολύ ψηλά!!!! Αν υπάρχει κανείς που να έχει δώσει χωρίς βοήθεια να μου πει πως τα είδε τα πράγματα πολύ θα το εκτιμούσα ή αν είναι και κάποιος εκπαιδευτικός.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδιά συγνώμη που το έχω αφήσει το θέμα αλλά περίμενα να βγούν τα αποτελέσματα..... Ασφαλώς και δεν πέρασα... Που να πάω καλέ με 9069????:P Τέλος πάντων αποφάσισα να ξαναδώσω αλλά χωρίς βοήθεια... Δυσκολο μου φαίνεται να δουλευω και να κάνω και 60 χιλιόμετρα την ημέρα φροντιστήριο.... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι εφικτό κάποιος να γράψει τέλεια χωρίς βοήθεια ή τα έχω υπερεκτιμήσει τα φροντιστήρια???? Η σχολή που με ενδιαφέρει(αυτό τον καιρό:whistle:) είναι η φαρμακευτική αλλά είναι πολύ ψηλά!!!! Αν υπάρχει κανείς που να έχει δώσει χωρίς βοήθεια να μου πει πως τα είδε τα πράγματα πολύ θα το εκτιμούσα ή αν είναι και κάποιος εκπαιδευτικός.....

1) φετος ειχε σχολες απο 3500 μορια
2)Αν βαλεις στοχο και αποφασισεις να το πιασεις μεσω πανελλαδικων τοτε δεν θα κολωσεις στα 60 χιλιομετρα.
3) Μην παρεις αποφαση εν θερμω (το λεω και σε προηγουμενο post εδω μεσα).Εδωσα δευτερη χρονια , χωρις βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολέττα Π.

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δημητσάνα (Αρκαδία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
1) φετος ειχε σχολες απο 3500 μορια
2)Αν βαλεις στοχο και αποφασισεις να το πιασεις μεσω πανελλαδικων τοτε δεν θα κολωσεις στα 60 χιλιομετρα.
3) Μην παρεις αποφαση εν θερμω (το λεω και σε προηγουμενο post εδω μεσα).Εδωσα δευτερη χρονια , χωρις βοηθεια!
Ήμουν στο πρώτο πεδίο και δεν είχε καμία χαμηλή....:/: άρα δεν έπιασα καμία.... Εσύ πως τα πήγες τη δεύτερη χρονιά????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Πολυ καλα και θα τα πηγαινα ακομα καλυτερα αν δεν ειχα χαλια βαθμους στο λυκειο. Δεν καταλαβαινω ομως τι σημασια εχει πως τα πηγα...Εσυ μπορεις να τα πας πολυ καλυτερα ή καθολου καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήθελα να πω δυο πράγματα πάνω σε αυτό και ευτυχώς υπάρχει ήδη θέμα,μην ανοίξω δικό μου και με πούνε και ''you're such a ψώνιο'' :p γιατί ότι πω θα είναι μέσα από την καρδιά μου.

Όταν ήμουν πιο μικρή Γυμνάσιο άκουγα για Πανελλήνιες.Πάντα φανταζόμουν εκείνη τη στιγμή που θα έβλεπα το όνομά μου και τη σχολή που μου αρέσει.Θα έκλαιγα από χαρά και θα φώναζα για την προσωπική μου επιτυχία.Γιατί ο κόπος μου δεν πήγε στράφη. Έδωσα πέρυσι πρώτη φορά. Πολύ διάβασμα,πολύ κούραση,πολύ απ'ολα. Φτάνω λοιπόν σε εκείνη την μέρα των αποτελεσμάτων και περιμένω με ανυπομονησία να δω το ονομά μου και δίπλα Ιατρική. Ύστερα από αγρυπνία ξυπνάω με ενθουσιασμό,αφού είχα ακούσει κάποιες εκτιμήσεις και βλέπω Φαρμακευτική και πέφτω σε μίνι κατάθλιψη. Πουθενά κλάμα χαρά,πουθενά ικανοποίηση.Βρέθηκα σε μια σχολή που δεν θέλω και σε μια πόλη που δεν θέλω (τότε δεν ήξερα ότι θα λάτρευα την Πάτρα...την Φαρμακευτική πάλι :p ). Ύστερα από όλη τη στεναχώρια απλά πάγωσα. Προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι εντάξει η σχολή, ότι έφτασε η ώρα να ζήσω φοιτητική ζωή.Προσπαθούσα να συμβιβαστώ με κάτι που όχι απλά δεν μου άρεσε,αλλά δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι θα είναι το επάγγελμά μου.Ποτέ.
Ξεκίνησα λοιπόν τον συμβιβασμό με όσα περιλάμβανε. Παρακολούθησα τη σχολή,έκανα παρέες,προσπαθούσα να αντλήσω χαρά από τη ζωή και την ξεκούραση. Μια μέρα είδα ένα όνειρο όμως. Ότι ήμουν φοιτήτρια Ιατρικής. Ξύπνησα κι αυτό δεν ίσχυε. Και τότε τα είδα όλα . Ότι εμένα η ζωή δεν με γεμίζει,ότι η διασκέδαση δεν είναι αυτό που θα κάνει χαρούμενη,ότι τα ατελείωτα ξενύχτια δεν είναι αυτό που θα με ακολουθεί τα επόμενα χρόνια. Ότι δεν είναι τα 5 χρόνια φοιτητική ζωής αλλά είναι η δουλειά που θα κάνω σε όλη μου τη ζωή. Και απλά το πήρα απόφαση. Να κάνω μια προσπάθεια. Να λέω ότι τουλάχιστον έδωσα στον εαυτό μου μια ευκαιρία. Και αυτό έκανα. Όλα στην αρχή φαίνοταν οκ, αλλά με το καιρό η κούραση μεγάλωνε. Ζήλευα τα παιδιά που ήταν φοιτητές, ζήλευα όταν εγώ ήμουν μέσα ενώ είχα τελειώσει το σχολείο κι έλυνα για ακόμα μια φορά ολοκληρώματα και μιγαδικούς. Ζήλευα που για ακόμα μια χρονιά έπρεπε να υποστώ όλο αυτό το βάσανο. Αλλά πέρασε το βάσανο. Και ήρθαν οι εξετάσεις. Και πάλι δεν τα πήγα όμως ήθελα αλλά τελικά είναι όλα σχετικά,δεν δίνω μόνη μου.Κι όλα με το δικό μου μυαλό να έχουν τελειώσει. Όταν τελείωσα πίστευα ότι δεν πιάνω καμία Ιατρική. Μετά από λίγες βδομάδες μικρές ελπίδες για Αλεξανδρούπολη άρχισαν να ανάβουν. Και βρίσκομαι σήμερα το πρωί, να βάζω τον κωδικό μου με τα χέρια μου να τρέμουν,να κοιτάζω το ονομά μου και δίπλα Ιατρική Πάτρας (τον αρχικό μου στόχο) και να ουρλιάζω από χαρά. Να νιώθω χαρούμενη και ικανοποιημένη όπως ακριβώς το φανταζόμουν. Χαλάλι λέω τώρα.Χαλάλι η μία χρονιά που έχασα.Χαλάλι το ξενύχτι,η κούραση,χαλάλι να πάνε όλα. Θυμάμαι τη στεναχώρια μου στη Φυσική και τη Βιολογία και τώρα κλαίω πάλι αλλά από χαρά. Γιατί αξίζει ρε γαμώτο. Αξίζει να τα κυνηγάς τα όνειρά σου. Αν σου δίνεται η ευκαιρία αξίζει να τ παρατήσεις όλα και να δώσεις τα πάντα ακόμα μία χρονιά. Το κλάμα χαράς που φανταζόμουν από όταν τελείωσα δεν το αλλάζω με τίποτα. Ξέρω ότι η σχολή είναι δύσκολο,ότι στην εξεταστική πάλι θα σιχτιρίσω,ότι ότι ότι ...αλλά ξέρω ότι αυτή τη στιγμή μπορώ να παλέψω γιατί είναι μια δυσκολία που τη διάλεξα εγώ.
Τα όνειρα μπορούν να αλλάξουν ,δεν αντιλέγω.Οι δρόμοι είναι πολλοί.Το έχω πει και σε άλλο θέμα. Αλλά αν σας δίνεται μια ακόμα ευκαιρία (γιατί παίζει και το οικονομικό θέμα φυσικά φυσικά) αξίζει να το πολεμήσετε. Η δικαίωση είναι γλυκιά. Η φοιτητική ζωή είναι εκεί και σας περιμένει.Δεν χάθηκε ένας χρόνος. Επιπλέον η φοιτητική ζωή είναι 4-5-6 χρόνια. Το επάγγελμά σας όμως είναι μια ολόκληρη ζωή.
Κέρδισα πολύ δύναμη...Τώρα είμαι έτοιμη να πλάσω το όνειρό μου

Συγνώμη για συντακτικά και γραμματικά λάθη αλλά η αυπνία 2 μηνών βγήκε τώρα. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Wow..Αυτη ειναι μια ιστορια που διδασκει και δειχνει πολλα.Απο μενα ενα ΜΠΡΑΒΟ για την τοτε αποφαση σου, ασχετα με το αποτελεσμα.Ακομα και να μην περναγες Ιατρικη θα ησουν καλα με τον εαυτο σου που το κυνήγησες.
Η δικια μου ιστορια ειναι καπως διαφορετικη και θα πω την περιληψη της μονο και μονο επειδη μεσα σε αυτο το θεμα ισως καποιος την διαβασει και τον βοηθησει να σκεφτει αν θα ξαναδωσει εξετασεις.
Λοιπον περσυ ξεκινησα την τριτη Λυκειου και δεν ηξερα καθολου τι ειναι τα πεδια και πως λειτουργει το συστημα εισαγωγης. Στην πορεία εμαθα καποια πραγματα για το πως λειτουργει και πως πρεπει να διαβαζω .Μου καρφώθηκε η ιδεα να κυνηγήσω πληροφορικη και να παρακολουθησω μαθηματα ενισχυτικης με κανενα ,ενα ή δυο παιδια ,ωστε να το πετυχω. Τα κενα ομως ηταν πολλα σε ολα τα μαθηματα και μια ωρα τη βδομαδα (σε καθε μαθημα) δεν ηταν αρκετη για να τα καλυψει και να με ανεβασει επιπεδο.Η χρονια τελειωσε και συγκεντρωσα 14500 στο 2-4 πεδιο και 15800 στο 5 πεδιο..Θεωρηθηκε επιτυχια απο πολλους οπως και απο μενα αφου ολη την χρονια δεν ειχα καμια στηριξη (εκτος ενισχυτικη) και την οικογενεια μου να κανει απιστευτη φασαρια (ο αδερφος μου ολη μερα ειχε τερμα μουσικη στο δωματιο και διαβαζα με ωτοασπίδες). Αυτα τα μορια ομως δεν ηταν αρκετα για να περασω στο πανεπιστημιο πληροφορικης που ηθελα. Ετσι βρισκόμουν μπροστα στο εξης δίλημμα: Να μείνω στο κακο ΤΕΙ που περασα,να παω με τον ευκολο δρομο του 10% ή να παω απο τον δυσκολο, δηλαδη τι πανελληνιες ; Η πιεση ηταν αφορητη και οι φιλοι ευκολα μοιραζαν συμβουλες , τα οικονομικα της οικογενειας ασχημα και η οικογενεια για ακομη μια φορα ανίκανη να με στηριξει απο καθε αποψη.Γραφτηκα στο ΤΕΙ και ειδα οτι δεν αξιζει, γι αυτο γυρισα σττην πολη μου και αρχισα να βαζω ολα τα πραγματα κατω , ωστε να αποφασισω τι θα κανω τελικα. η αποφαση μου ηταν να δωσω πανελληνιες και αν στην πορεια εβλεπα οτι δεν τραβουσε τοτε δεν θα δηλωνα τον Φεβρουαριο μαθημα και θα σταματαγα την προσπαθεια κοιτωντας για 10%.Ηξερα οτι αν ξεκινουσα το διαβασμα δεν θα τα παρατουσα αλλα ετσι ελεγα στον εαυτο μου. Μαζεψα απο φιλους-φιλες φωτοτυπιες ,βοηθηματα και σημειωσεις και τις υλες των περισσοτερων μαθηματων τις ειχα βγαλει μεχρι τα τελη του Νοεμβρη. Τελη Νοεμβρη εγινε κατι που δεν θα το ξεχασω ποτε μου...Μια φιλη που ειχε περασει ΕΜΠ ,συναντησε στην Αθηνα τον καθηγητη που της εκανε ιδιαιτερα στα Μαθ. Κατ. και εξηγοντας του την κατασταση μου (οτι δινω δευτερη χρονια και οτι ψαχνω δουλεια για να κανω κανενα ιδιαιτερο στα Μαθ. Κατ.) με παιρνει τηλ. και μου λεει: <<Ο καθηγητης μου, μου ειπε αν θες να πας να ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ (οχι να συμμετεχω) το μαθημα που κανει σε ενα γκρουπ μαθητων>>. Εγω φυσικα πηγα και καθε μαθημα το εκμεταλευομουν οσο περισσοτερο μπορουσα.Πηρα τηλ. και την παλια καθηγητρια Φυσικης απο την ενισχυτικη και ανα δυο με τρεις βδομαδες (πολλες φορες και περισσοτερο) της πηγαινα καποιες αποριες και της συζητουσαμε για λιγο.Με ξενυχτια, διαβασματα, μουσικες, φωνες, ωτοασπιδες,οικογενεια που αντι να βοηθαει με δυσκολευε, τρελα κενα απο προηγουμενες ταξεις κ.α συμπληρωνα αρκετα κενα απο το puzzle των γνωσεων μου.Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλα γραπτα (αν εξαιρεσεις τα 12αρια σε Εκθεση και Φυσικη) και 16729 μορια. Αν και απογοητευτικα, στην σχολη που αρχικα ηθελα εμπαινα και μαλιστα με σχετικη ανεση, αλλα τοτε σκεφτηκα ''γιατι οχι σε κατι καλυτερο'' . Τοτε ξεπροβαλε παλι ως εμποδιο το οικονομικο και η πληροφορικη ΑΣΣΟΕ βρισκεται Αθηνα οποτε δεν την επιλεγω ως πρωτη επιλογη.Βγαινουν οι βασεις και βλεπω οτι εχω περασει στην πρωτη επιλογη.Η χαρα μου μεγαλη και η δικαιωση μου ακομα μεγαλυτερη που τα καταφερα μονος μου (δεν ξεχνω τους δυο ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ). Βλεπω ομως οτι επιανα Πληρ. ΑΣΣΟΕ, Θεσ/νικης και Χαροκοπειο, σχολες που ειναι ενα σκαλι παραπανω απο την πρωτη μου επιλογη. Η πικρια εντονη αλλα πλεον δεν μπορω να κανω κατι.
Το σημαντικο για μενα ειναι οτι δικαιωθηκα για την αποφαση μου τοτε, επελεξα το δυσκολο δρομο των πανελληνιων αντι των αλλων δυο και περασα εκει που ηθελα.Με το 10% η βαση ανεβηκε 7000 μορια και δεν θα την εφτανα, οποτε αν δεν ξαναδινα τωρα θα ημουν στο κακο ΤΕΙ να λεω ''δεν προσπαθησα'' .
Οποιος παρει την αποφαση να ξαναδωσει θα πρεπει να εχει ενα στοχο, ενα ονειρο και να προσπαθησει να το πετυχει και να το πραγματοποιησει. Περσι μια πτωση 500 μοριων ηταν φαντασια και φετος τα 1000 ηταν για πλακα (σε αυτο μπορει να συμφωνησει και η Sozi). Δειτε το κι ετσι , ολα γινονται αρκει να το θελουμε.Κανενας μην παρει την αποφαση εν θερμω, επειδη περασανε οι φιλοι του ή επειδη φευγουν σε αλλες πολεις. Περιμενετε να περασει ο καιρος και σκεφτείτε το πολυ καλα...Δειτε τι θελετε και με ποιο τροπο μπορειτε να το πετυχετε. . .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι... Γίνεται απόφοιτος γενικού λυκείου, να γραφτεί σε κάποιο επαλ στην γ' λυκείου και να δώσει από εκεί ξανά πανελλαδικές; Σκέφτεται να το κάνει μια φίλη μου και απλά δεν ξέρουμε αν γίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως γινεται απο την στιγμη που εχει αποφοιτησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως γινεται απο την στιγμη που εχει αποφοιτησει
Και εγώ αυτό λέω!! Σκατά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top