euasa

Νεοφερμένος

Η euasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω παιδια για δικους μου λογους δεν θελω να δωσω σε εκεινο το σχολςειο που εδωσα και περσυ πανελληνιες.. γινεται να δωσω σε καποιο αλλο? γνωριζει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Βεβαιως και γινεται ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχουνε πει και για το '17 οτι θα ισχυει το παλιο συστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχουνε πει και για το '17 οτι θα ισχυει το παλιο συστημα;

΄Οχι. Μόνο για το 2016 θα ισχύσει. Δες το παραπάνω ΦΕΚ που έχω αναρτήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πω ρε γαμωτο ειχα ενα πλανο στο μυαλο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πω ρε γαμωτο ειχα ενα πλανο στο μυαλο μου

Μόνο οι φετινοί απόφοιτοι εσπερινού ΕΠΑΛ θα εισαχθούν το 2017 με το παλιό σύστημα. ΄Ισως σε ενδιαφέρει ότι για το 2017 δίνει το δικαίωμα συμμετοχής με το 10% στους συμμετέχοντες των ημερησίων λυκείων. Για τους υποψήφιους του 2014 σε ποσοστό 40% και για τους υποψήφιους του 2015 σε ποσοστό 60%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απ οτι ακουσα απο καποια παιδια εδω που ξαναδινουν στρεφονται τελικα στο καινουργιο συστημα αρα να το αφησω το παλιο κ γω

λενω το συστημα το νεο θα ισχυσει και το '17 να χω υποψιν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λενω το συστημα το νεο θα ισχυσει και το '17 να χω υποψιν;

Ναι. Το δικαίωμα συμμετοχής με το νέο σύστημα το διατηρούν και για τα σχολικά έτη που έπονται του 2015-16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Βρε παιδια ειχε ειπωθει οτι η Γ λυκειου θα εδινε πρωτα ενδοσχολικες κ μετα πανελληνιες αλλα εδω κ 2-3 μερες ακουω οτι μαλλον δε θα ισχυσει. Γνωριζετε κατι? Δε με αφορα αμεσα ως αποφοιτη αλλα θα ηθελα να ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Πρώτα πανελλήνιες μετά ενδοσχολικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Aν γράψω 16 στη Βιολογία Γενικής ο βαθμός πολλαπλασιάζεται με τον συντελεστή που είναι 0,9? Δηλαδή 14,4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Kαλησπέρα!είμαι παλιά απόφοιτη κ θέλω να δώσω με το παλιό σύστημα στην θεωρητική κατεύθυνση αλλά έχω μπερδευτεί με την ύλη!η ύλη του υπουργείου είναι για το νέο σύστημα;μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τα αρχαία, ιστορία γενικής κ κατεύθυνσης, λατινικά, έκθεση κα ι λογοτεχνία για όσους δίνουν με το παλιό; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ofoumarikaponos

Νεοφερμένος

Η ofoumarikaponos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λοιπόν θα γράψω και γω τον πόνο μου και οποιος γνωρίζει οτιδηποτε παρακαλω να μου απαντησει! Έδωσα και γω το Μάη του '15 πανελλήνιες και έβγαλα ένα κάρο μόρια (19129 κατα μέσο όρο 2ο 4ο και 3ο πεδίο). Πήγα ιατρική Αλεξανδρούπολης μετα από πιέση των γονιών μου χωρις να το πολυθέλω... Τώρα την βαριέμαι την σχολή υπερβολικά, δεν διαβάζω, μόνο η ανατομια με ενδιαφερει σαν μαθημα αλλα δεν τρελαινομαι κιόλας... Ήμουν κάπως μπερδεμένη όταν εκανα το μηχανογραφικο... Πλέον όμως έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτό που ήθελα ήταν πάντα το φυσικό... Θα ισχύσει φέτος το 10% χωρίς νέα εξέταση??? Τι λένε ρε αυτοί οι κωλοπαπάρες στο υπουργείο? Θα με βάλουν να ξαναδώσω τα 19ρια μου??? Επειδη δεν ήμουν έτοιμη πριν απο 4-5 μήνες να διαλέξω??? Τέσπα, εγώ δεν σκοπεύω να σαπίσω σαυτην την κωλοσχολή, στην ανάγκη ξαναδίνω και εχω αρχίσει ήδη το διάβασμα. Μπορούμε τελικά οι απόφοιτοι του 15 να δόσουμε με το νέο σύστημα?? Με ποιο απο τα δύο έχω περισσότερες πιθανότητες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αν θα ισχύσει το 10% δεν ξέρω... πέρυσι ακουγόταν ότι θα ισχύσει αλλά δεν έχω ξανακούσει κάτι.
Μπορείς να ξαναδώσεις είτε με το νέο σύστημα είτε με το παλιό και έχεις θεωρητικά τις ίδιες πιθανότητες και με τα δυο αφού θα δωθεί το ποσοστό των θέσεων που κατά μέσο όρο διεκδικούν κάθε χρόνο οι απόφοιτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Λοιπόν θα γράψω και γω τον πόνο μου και οποιος γνωρίζει οτιδηποτε παρακαλω να μου απαντησει! Έδωσα και γω το Μάη του '15 πανελλήνιες και έβγαλα ένα κάρο μόρια (19129 κατα μέσο όρο 2ο 4ο και 3ο πεδίο). Πήγα ιατρική Αλεξανδρούπολης μετα από πιέση των γονιών μου χωρις να το πολυθέλω... Τώρα την βαριέμαι την σχολή υπερβολικά, δεν διαβάζω, μόνο η ανατομια με ενδιαφερει σαν μαθημα αλλα δεν τρελαινομαι κιόλας... Ήμουν κάπως μπερδεμένη όταν εκανα το μηχανογραφικο... Πλέον όμως έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτό που ήθελα ήταν πάντα το φυσικό... Θα ισχύσει φέτος το 10% χωρίς νέα εξέταση??? Τι λένε ρε αυτοί οι κωλοπαπάρες στο υπουργείο? Θα με βάλουν να ξαναδώσω τα 19ρια μου??? Επειδη δεν ήμουν έτοιμη πριν απο 4-5 μήνες να διαλέξω??? Τέσπα, εγώ δεν σκοπεύω να σαπίσω σαυτην την κωλοσχολή, στην ανάγκη ξαναδίνω και εχω αρχίσει ήδη το διάβασμα. Μπορούμε τελικά οι απόφοιτοι του 15 να δόσουμε με το νέο σύστημα?? Με ποιο απο τα δύο έχω περισσότερες πιθανότητες??
Άσεεε...κάθε μέρα τ'αλλάζουν...απ'ότι ξέρω..ναι..μπορείς να δώσεις με το 10% αλλά είναι όλα τόσο μπερδεμένα..ακόμα κι αν ξαναδώσεις λένε διαλέγεις ανάμεσα στο παλιό ή το νέο σύστημα..προσωπικά..σε περίπτωση που δεν μπορείς να δώσεις 10% (που το αποκλείω), προτείνω το νέο σύστημα, γιατί θα εξεταστείς σε 4 μαθήματα (Φυσική, Χημεία, Μαθηματικά, Έκθεση). Πάντως μπράβο που ακολουθείς αυτό που σου αρέσει πραγματικά και όχι αυτό που σε πίεσαν να κάνεις, στην προκειμένη περίπτωση Φυσική. Και η αδερφή μου έγραψε 18+ και ενώ ήταν σίγουρη ότι ήθελε Ψυχολογία, το οικογενειακό περιβάλλον (εκτός γονιών μου) την πίεζαν να πάει νομική..Αλλά δεν το έκανε, πάλι καλά γιατί θα μετάνιωνε σαν και σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ofoumarikaponos

Νεοφερμένος

Η ofoumarikaponos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Άσεεε...κάθε μέρα τ'αλλάζουν...απ'ότι ξέρω..ναι..μπορείς να δώσεις με το 10% αλλά είναι όλα τόσο μπερδεμένα..ακόμα κι αν ξαναδώσεις λένε διαλέγεις ανάμεσα στο παλιό ή το νέο σύστημα..προσωπικά..σε περίπτωση που δεν μπορείς να δώσεις 10% (που το αποκλείω), προτείνω το νέο σύστημα, γιατί θα εξεταστείς σε 4 μαθήματα (Φυσική, Χημεία, Μαθηματικά, Έκθεση). Πάντως μπράβο που ακολουθείς αυτό που σου αρέσει πραγματικά και όχι αυτό που σε πίεσαν να κάνεις, στην προκειμένη περίπτωση Φυσική. Και η αδερφή μου έγραψε 18+ και ενώ ήταν σίγουρη ότι ήθελε Ψυχολογία, το οικογενειακό περιβάλλον (εκτός γονιών μου) την πίεζαν να πάει νομική..Αλλά δεν το έκανε, πάλι καλά γιατί θα μετάνιωνε σαν και σένα.

Κάτσε αποκλείεις ότι θα ισχύσει το 10% χωρίς νέα εξέταση?? Πού το ξέρεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κάτσε αποκλείεις ότι θα ισχύσει το 10% χωρίς νέα εξέταση?? Πού το ξέρεις??
Αποκλείω ότι ΔΕΝ θα ισχύσει το 10% και ότι θα χρειαστεί νέα εξέταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Λοιπόν θα γράψω και γω τον πόνο μου και οποιος γνωρίζει οτιδηποτε παρακαλω να μου απαντησει! Έδωσα και γω το Μάη του '15 πανελλήνιες και έβγαλα ένα κάρο μόρια (19129 κατα μέσο όρο 2ο 4ο και 3ο πεδίο). Πήγα ιατρική Αλεξανδρούπολης μετα από πιέση των γονιών μου χωρις να το πολυθέλω... Τώρα την βαριέμαι την σχολή υπερβολικά, δεν διαβάζω, μόνο η ανατομια με ενδιαφερει σαν μαθημα αλλα δεν τρελαινομαι κιόλας... Ήμουν κάπως μπερδεμένη όταν εκανα το μηχανογραφικο... Πλέον όμως έχω συνειδητοποιήσει ότι αυτό που ήθελα ήταν πάντα το φυσικό... Θα ισχύσει φέτος το 10% χωρίς νέα εξέταση??? Τι λένε ρε αυτοί οι κωλοπαπάρες στο υπουργείο? Θα με βάλουν να ξαναδώσω τα 19ρια μου??? Επειδη δεν ήμουν έτοιμη πριν απο 4-5 μήνες να διαλέξω??? Τέσπα, εγώ δεν σκοπεύω να σαπίσω σαυτην την κωλοσχολή, στην ανάγκη ξαναδίνω και εχω αρχίσει ήδη το διάβασμα. Μπορούμε τελικά οι απόφοιτοι του 15 να δόσουμε με το νέο σύστημα?? Με ποιο απο τα δύο έχω περισσότερες πιθανότητες??

Κόιτα, μια γνωστή μου ξαναδίνει για ιατρική με το νέο σύστημα και κλαίει τη μοίρα της. Έχει αλλάξει η ύλη, κάποιες γνώσεις της β' λυκείου θεωρούνται γνωστές (όπως γινόταν και μέχρι τη χρονιά μας), αλλά με τη διαφορά ότι είναι και αυτές μέσα στην εξεταστέα ύλη. Δυο άλλοι που επίσης ξαναδίνουν για Ιατρική, ο ένας εκ των οποίων δεν μπήκε για ελάχιστα μόρια, δίνουν με το παλιό.

Αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις, προτείνω με το παλιό. Standard πράγματα, επανάληψη. Και θεωρητικά θα έχεις τις ίδιες πιθανότητες με εκείνους που δίνουν με το νέο σύστημα, αφού το ποσοστό θα διαμορφωθεί έτσι ώστε να δοθούν ίσες ευκαιρίες.

η γνώμη μου:
Χαλάρωσε και κάτσε τον πρώτο χρόνο, δες όλα τα μαθήματα,κ.λπ. Οι περισσότεροι έχουμε φάει φρίκη επειδή όλα φαίνονται (και κάποια όντως είναι) γενικά, αόριστα, εισαγωγικά.. Αν όντως δε σου αρέσει, είναι κρίμα να κουραστείς ξανά και να ρισκάρεις/απλά κάνεις 10%, το οποίο θα ισχύσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ofoumarikaponos

Νεοφερμένος

Η ofoumarikaponos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Κόιτα, μια γνωστή μου ξαναδίνει για ιατρική με το νέο σύστημα και κλαίει τη μοίρα της. Έχει αλλάξει η ύλη, κάποιες γνώσεις της β' λυκείου θεωρούνται γνωστές (όπως γινόταν και μέχρι τη χρονιά μας), αλλά με τη διαφορά ότι είναι και αυτές μέσα στην εξεταστέα ύλη. Δυο άλλοι που επίσης ξαναδίνουν για Ιατρική, ο ένας εκ των οποίων δεν μπήκε για ελάχιστα μόρια, δίνουν με το παλιό.

Αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις, προτείνω με το παλιό. Standard πράγματα, επανάληψη. Και θεωρητικά θα έχεις τις ίδιες πιθανότητες με εκείνους που δίνουν με το νέο σύστημα, αφού το ποσοστό θα διαμορφωθεί έτσι ώστε να δοθούν ίσες ευκαιρίες.

η γνώμη μου:
Χαλάρωσε και κάτσε τον πρώτο χρόνο, δες όλα τα μαθήματα,κ.λπ. Οι περισσότεροι έχουμε φάει φρίκη επειδή όλα φαίνονται (και κάποια όντως είναι) γενικά, αόριστα, εισαγωγικά.. Αν όντως δε σου αρέσει, είναι κρίμα να κουραστείς ξανά και να ρισκάρεις/απλά κάνεις 10%, το οποίο θα ισχύσει :)

Ρε που ξέρεις ότι θα ισχύσει το 10% χωρίς νεα εξέταση?? Αφού η ποσόστωση αυτη έχει δοθεί σε όσους δόσουν με το παλιο... Θεωρώ ότι έχω περισσότερες πιθανότητες αν δώσω με το καινούριο διότι το ποσοστό είναι 90%. Πιστεύω ότι θα είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός μεταξύ όσων θα δίνουν με το παλιο για το 10% των θέσεων. Ως προς την αλλαγή της ύλης και πραγμάτων που θεωρούνται γνωστά, εγώ είμαι αβανταρισμένη καθώς η αδερφή μου δίνει φέτος για πρώτη φορα και ολα τα μαθηματα που με ενδιαφερουν πλην μαθηματικών (αντι αυτού βιολογία πηρε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ρε που ξέρεις ότι θα ισχύσει το 10% χωρίς νεα εξέταση?? Αφού η ποσόστωση αυτη έχει δοθεί σε όσους δόσουν με το παλιο... Θεωρώ ότι έχω περισσότερες πιθανότητες αν δώσω με το καινούριο διότι το ποσοστό είναι 90%. Πιστεύω ότι θα είναι μεγάλος ο ανταγωνισμός μεταξύ όσων θα δίνουν με το παλιο για το 10% των θέσεων. Ως προς την αλλαγή της ύλης και πραγμάτων που θεωρούνται γνωστά, εγώ είμαι αβανταρισμένη καθώς η αδερφή μου δίνει φέτος για πρώτη φορα και ολα τα μαθηματα που με ενδιαφερουν πλην μαθηματικών (αντι αυτού βιολογία πηρε).

οοόχι. Το ποσοστό για όσους δίνουν με το παλιό θα διαμορφωθεί μέσα στο 90%. Είμαι σίγουρη ότι το διάβασα σε έγκυρο site (ακούγεται γελοίο, αλλά ναι), βάσει δήλωσης κάποιου αρμόδιου, κάτι τέτοιο.. anyway, μπορεί να κάνω και λάθος

κουλ, τότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top