euasa

Νεοφερμένος

Η euasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
κι εγω αυτο σκεφτομαι να κανω! θα παρακολουθησω τη σχολη μου και σιγα σιγα θα αρχισω να διαβαζω για πανελληνιες

παιδια εγω θελώ να δωσω για στρατιωτικες σχολες! πιστευω θα παρουν ατομα που θα δωσουν με το παλιο συστημα ε?? ξερει κανεις τιποτα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

apof97

Νεοφερμένος

Ο apof97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το άλλο σενάριο είναι το εξής: 90% για το καινούριο σύστημα
10% για το απλό μηχανογραφικό
και +10% για αυτούς που ξαναδίνουν με το παλιό! δηλαδή να αυξηθούν οι θέσεις των εισακτέων κάτι που είναι χλωμό!!

Ξέρετε αν οι πανελλήνιες είτε με το παλιό είτε με το καινούριο θα γίνουν την ίδια ημερομηνία; γιατί έτσι κερδίζουμε ένα μήνα+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το άλλο σενάριο είναι το εξής: 90% για το καινούριο σύστημα
10% για το απλό μηχανογραφικό
και +10% για αυτούς που ξαναδίνουν με το παλιό! δηλαδή να αυξηθούν οι θέσεις των εισακτέων κάτι που είναι χλωμό!!

Ξέρετε αν οι πανελλήνιες είτε με το παλιό είτε με το καινούριο θα γίνουν την ίδια ημερομηνία; γιατί έτσι κερδίζουμε ένα μήνα+
Ταυτόχρονα θα γίνουν απ'ότι φαίνεται. Μάλλον και η ημέρα εξέτασης ορισμένων μαθημάτων θα είναι κοινή για τα δύο συστήματα (πχ. Έκθεση). :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κανονικα Γεναρη/Φλεβαρη οι εγγραφες, ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανονικα Γεναρη/Φλεβαρη οι εγγραφες, ετσι?
Ναι, τότε περίπου. Εμείς φέτος τις κάναμε τέλη Φεβρουαρίου αν θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Mπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η υλη της χημειας αναλυτικα?Δηλαδη τι ειναι εκτος απο τα κεφαλαια που ειχαν και οι περσυνοι?(την υλη των καινουργιων κεφαλαιων την ξερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michanikara

Νεοφερμένος

Ο Michanikara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2015-2016
ΧΗΜΕΙΑ
ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
(Απόσπασμα από το ΦΕΚ 1186/2015 με την εξεταστέα ύλη ημερήσιων λυκείων 2015-2016)
Aριθμ. 96080/Δ2
Καθορισμός εξεταστέας − διδακτέας ύλης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2015−2016.
Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ,
ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
Έχοντας υπόψη:
(...)
ΧΗΜΕΙΑ
Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Από το βιβλίο «Χημεία» της Γ΄ Τάξης Ενιαίου Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης των Σ. Λιοδάκη, Δ. Γάκη κ. ά. έκδοση (Ι.Τ.Υ.Ε.) «Διόφαντος».
Κεφάλαιο «ΟΞΕΙΔΟΑΝΑΓΩΓΗ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΣΗ»

Παρ. «Αριθμός οξείδωσης. Οξείδωση – Αναγωγή»
Παρ. «Κυριότερα οξειδωτικά –αναγωγικά. Αντιδράσεις οξειδοαναγωγής»
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ:
- την υποενότητα «Συμπλήρωση αντιδράσεων οξειδοαναγωγής» με εξαίρεση τη «Μέθοδο μεταβολής του αριθμού οξείδωσης» η οποία είναι εντός ύλης και
- την υποενότητα «Παραδείγματα οξειδοαναγωγικών αντιδράσεων» με εξαίρεση τα:
1) Οξείδωση ΝΗ3 από CuO,
4) Οξείδωση CO από KMnO4 παρουσία H2SO4 και
5) Οξείδωση FeCl2 από K2Cr2O7 παρουσία HCl
τα οποία είναι εντός ύλης.
Κεφάλαιο «ΘΕΡΜΟΧΗΜΕΙΑ»

Παρ. «Μεταβολή ενέργειας κατά τις χημικές μεταβολές. Ενδόθερμες-εξώθερμες αντιδράσεις Θερμότητα αντίδρασης – ενθαλπία»
ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ υποενοτήτων:
«Ενθαλπία αντίδρασης – ΔΗ»,
«Πρότυπη ενθαλπία αντίδρασης, ΔΗ0»,
«Πρότυπη ενθαλπία σχηματισμού, ΔΗ0f»,
«Πρότυπη ενθαλπία καύσης , ΔΗ0c»,
«Πρότυπη ενθαλπία εξουδετέρωση, ΔΗ0n»,
«Πρότυπη ενθαλπία διάλυσης, ΔΗ0sol» και
«Ενθαλπία δεσμού, ΔΗ0B».
Κεφάλαιο «ΧΗΜΙΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΗ»

Παρ. «Γενικά για τη χημική κινητική και τη χημική αντίδραση - Ταχύτητα αντίδρασης» μέχρι και το 1ο Παράδειγμα με την Εφαρμογή του.
Κεφάλαιο «ΧΗΜΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ»
Εισαγωγή
Παρ. «Έννοια χημικής ισορροπίας-Απόδοση αντίδρασης»
Παρ. «Παράγοντες που επηρεάζουν τη θέση χημικής ισορροπίας – Αρχή Le Chatelier»
Από την παρ. «Σταθερά χημικής ισορροπίας Kc – Kp» μόνο η υποενότητα «Σταθερά χημικής ισορροπίας Kc» χωρίς την Κινητική απόδειξη του νόμου χημικής ισορροπίας.
Παρατήρηση:
Δεν θα διδαχθούν τα παραδείγματα και οι ασκήσεις που απαιτούν γνώση της έννοιας μερική πίεση αερίου και του Νόμου μερικών πιέσεων του Dalton.
Κεφάλαιο «ΟΞΕΑ – ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΟΝΤΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ»

ΕKTΟΣ ΑΠΟ:
υποενότητα «Ισχύς οξέων – βάσεων και μοριακή δομή» της παρ. «Ιοντισμός οξέων – βάσεων» και
παρ. «Γινόμενο διαλυτότητας».
Κεφάλαιο «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΑΚΗ ΔΟΜΗ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ»

ΕKTΟΣ ΑΠΟ:
υποενότητα «Ηλεκτροσυγγένεια» της παρ. «Μεταβολή ορισμένων περιοδικών ιδιοτήτων» και
παρ. «Ηλεκτρονιακοί τύποι - Σχήματα μορίων»
Κεφάλαιο «ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ»

ΕKTΟΣ ΑΠΟ:
υποενότητα «Επαγωγικό φαινόμενο» της παρ. «Δομή οργανικών ενώσεων - Διπλός και τριπλός δεσμός - Επαγωγικό φαινόμενο»,
παρ. «Στερεοϊσομέρεια (εναντιοστερεομέρεια και διαστερεομέρεια)»,
υποενότητες «Η αρωματική υποκατάσταση» και «Μερικοί μηχανισμοί οργανικών αντιδράσεων» της παρ. «Κατηγορίες οργανικών αντιδράσεων και μερικοί μηχανισμοί οργανικών αντιδράσεων»,
υποενότητα «Οργανικές συνθέσεις» της παρ. «Οργανικές συνθέσεις – Διακρίσεις» με εξαίρεση την αλογονοφορμική αντίδραση.

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Προσωπικα θα δωσω με το καινουργιο συστημα..αν τελικα γινεται..γιατι ας μην ξεχναμε ειμαστε και Ελλαδα..θα το θεωρουσα αδικο να μην υπηρχε δικαιωμα επιλογης γιατι τοτε το ποσοστο θα ηταν εξαιρετικα μικρο..τωρα περα απο την πλακα..παιζει να μας πουν στο τελος οτι μονο με το παλιο μπορουμε;τι σκατα;λιγο μετα τις βασεις βγηκε ο γραμματεας του υπουργειου και διαβεβαιωσε το δικαιωμα επιλογης..τωρα τι σκατα μας λενε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Είναι αντισυνταγματικό να μην υπάρχει δικαίωμα επιλογής. Όποιος θέλει ακόμα και αν είναι 100 χρονών μπορεί να επιλέξει να δώσει με όποιο σύστημα γουστάρει. Και για ποιο λόγο να μας απαγορεύσουν να δώσουμε με το καινούργιο, αφού μόλις τελειώσουν τα 2 χρόνια των διπλών πανελληνίων όλοι θα δίνουν με το ίδιο σύστημα. Επίσης και παλαιότερα που είχε ξαναλλάξει το σύστημα αυτό είχε γίνει και τέλος όλα τα φροντιστήρια έχουν ξεκινήσει την προετοιμασία τους με το καινούργιο. Ξεκολλήστε επιτέλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μπορείτε να λέτε και να ελπίζετε ό,τι θέλετε, ο νόμος, ωστόσο, ορίζει ότι οι απόφοιτοι θα δώσουν με το παλιό σύστημα το 2016. Η συγκεκριμένη παράγραφος του συγκεκριμένου νόμου που το ορίζει αυτό ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να τροποποιηθεί την άνοιξη οπότε και ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο για την παιδεία. Σήμερα πάντως, αυτό που ισχύει είναι ότι οι απόφοιτοι θα δώσουν αποκλειστικά με το παλιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείτε να λέτε και να ελπίζετε ό,τι θέλετε, ο νόμος, ωστόσο, ορίζει ότι οι απόφοιτοι θα δώσουν με το παλιό σύστημα το 2016. Η συγκεκριμένη παράγραφος του συγκεκριμένου νόμου που το ορίζει αυτό ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να τροποποιηθεί την άνοιξη οπότε και ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο για την παιδεία. Σήμερα πάντως, αυτό που ισχύει είναι ότι οι απόφοιτοι θα δώσουν αποκλειστικά με το παλιό.
Σίγουρα θα γίνει κάποια τροποποίηση σύντομα, αφού ήδη η πλειοψηφία των απόφοιτων έχει επιλέξει να εξετασθεί με το καινούριο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonymous13

Νεοφερμένος

Ο Anonymous13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα, παλιοι και νεοι γνωριζουμε απο κοινου την αγχωτικη και δυσκολη τελικη φαση του εκπαιδευτικου συστηματος, μια διαδικασια εξωνυχιστικης αξιολογησης ενος μαθητη μεσα απο ενα και μονο γραπτο! Προκειται για την περιοδο των πανελλαδικων εξετασεων κατα την οποια καθε μαθητης βαλεται να αντιμετωπισει ανταγωνιστικα τον ιδιο του το συμμαθητη με σκοπο να εξασφαλισει τη θεση του στην ανωτερη εκπαιδευση. Αλλα ολα αυτα τα ξερουμε ολοι οποτε περιττο να τα αναφερω.. Μιας και εγω βρισκομαι στην λεγομενη «περιοδο εγκυμοσυνης», το εννιαμηνο δηλαδη προετοιμασιας για το αναφερθεν συμβαν, θα ηθελα με τη σειρα μου να εκφρασω αν και ανωνυμα την αποψη μου για αυτο το ζητημα. Καταρχην οι πανελλαδικες δεν ειναι σωστος και ασφαλης τροπος αξιολογησης του μαθητη με την εννοια οτι το αν γραψεις καλα η μη στις προβλεπομενες εξετασεις(σ.σ θεματα των οποιων βαλλονται απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια επαφη με παιδια, απλως κανουν επιδειξη των γνωσεων τους) αξιζεις και τη θεση στο αντιστοιχο πανεπιστημιο-σχολη-τει..Πιστευω λοιπον οτι το ποιος αξιζει να βρισκεται στην ανωτατη εκπαιδευση μπορει να φανει μεσα απο το πανεπιστημιο με τις εξετασεις που δινονται εκει και εχουν παρομοιο χαρακτηρα με αυτες των πανελλαδικων.. Με αλλα λογια η παραμονη η οχι σε μια θεση εκπαιδευσης εξαρταται απο την αποδοση του στην ανωτατη εκπαιδευση και οχι στο λυκειο. Προτεινω λοιπον να επανεξεταστει το θεμα των πανελληνιων, δεν ειναι η χωρα μας αυτη που θα κανει τη διαφορα σε ολο τον κοσμο στον τομεα της εκπαιδευσης! Ευχαριστω για το χρονο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα αν γίνεραι οι απόφοιτοι του 2015 να εξεταστούν με το νέο σύστημα. Στην αρχή της χρονιάς υπήρχε σχέδιο νόμου το οποίο έδινε τη δυνατότητα στους αποφοιτους να δωσουν με το καινουργιο συστημα αρθρο 58 παραγραφος 9 ν.4013/2014. Παρολα αυτα μεχρι στιγμής τιποτα δεν ψηφίστηκε και ουσιαστικα οι αποφοιτοι ξαναδινουν με το καταργούμενο. Αν ξερει κανενα; τι ισχυει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος 2015 και αποφάσισα να ξαναδώσω με το καινούργιο σύστημα. Στην αρχή της χρονιάς υπήρχε σχέδιο νόμου το οποίο προέβλεπε ότι οι απόφοιτοι έχουν την δυνατότητα είτε να δώσουν με το παλιό ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ (αρθρο58 παρ9 ν.4013/2014 διαβολευση απο 18 ιουνιου εως 28 ιουνιου). Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης και τα φροντιστήρια ήξεραν ότι οι απόφοιτοι έχουν το δικαίωμα να δώσουν με το νέο. Χιλιάδες απόφοιτοι προετοιμάζονται για το νέο συστημα με 4 μαθηματα. Στην πραξη ομως ακομα δεν ψηφιστηκε τιποτα και ισχυει οτι θα δωσουμε με το παλιο μονο.! Υπαρχει καποια νεοτερη ενημερωση? Αυτό ειναι αισχος στην αρχη της χρονιας να δινεται η δυνατοτητα να δωσουμε με το νεο και επειτα αυτο αναιρειται! Εδω οι μισοι αποφοιτοι επελεξαν το νεο πληρωνουμε φροντιστηρια, διαβασμα οι οικογενειες αγωνιουν!
Υπαρχει καποια ενημερωση τι θα γινει εν τελει?
Ευχαριστω

Συγνωμη για τις ασυνταξιες-βιαζομουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμιά επίσημη ανακοίνωση μέχρι τώρα!
Τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου (σύμφωνα και με το κ. Κουτρούμπελη) θα ξέρουμε.
Οι απόφοιτοι που ξαναδίνουν είναι γύρω στους 15-20.000, και σκέψου πως παραπάνω από τους μισούς έχουν αρχίσει προετοιμασία με το καινούργιο σύστημα, άρα το λογικό είναι να έχουμε το δικαίωμα επιλογής, απλά άργησε να ανακοινωθεί λόγω των εκλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Παιδια μπορει να ειναι λιγο ακυρο αυτο που θα ρωτησω αλλα με εχει φαει το αγχος και θα ηθελα οποιος εχει καταλαβει πως κινουνται οι βασεις 10% να μου πει αν εχω πιθανοτητα να μπω του χρονου ειτε στο τμημα πολιτικων μηχανικων του τει πατρας με 9516 ειτε στο ηλεκτρολογων μηχανικων τει πατρας με 9295.Εγω εχω στο 4ο πεδιο 9612 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια..οι περισσοτεροι που δινουν ξανα λενε θα δωσουν με το νεο συστημα..ελα ομως που θα ειναι δυσκολοτερο..ειναι 4 μαθηματα..αν δεν πας καλα σε ενα χαιρετα μας..οποτε με το παλιο πιστευω ειναι καλυτερα..εγω που θελω τεφαα..αν βγαλω 13.700 μαζι με τα αθληματα περναω ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manpap97

Νεοφερμένος

Ο manpap97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια μπορει να ειναι λιγο ακυρο αυτο που θα ρωτησω αλλα με εχει φαει το αγχος και θα ηθελα οποιος εχει καταλαβει πως κινουνται οι βασεις 10% να μου πει αν εχω πιθανοτητα να μπω του χρονου ειτε στο τμημα πολιτικων μηχανικων του τει πατρας με 9516 ειτε στο ηλεκτρολογων μηχανικων τει πατρας με 9295.Εγω εχω στο 4ο πεδιο 9612 μορια

Άλλοτε μπορεί να είναι υψηλότερες, άλλοτε μπορεί να είναι χαμηλότερες. Πχ οι βάσεις του 10% για τους απόφοιτους του '13 φέτος ήταν χαμηλότερες από τις βάσεις του '13. Όμως, οι βάσεις του 10% για τους απόφοιτους του '14 ήταν υψηλότερες από τις βάσεις του 2014. Δεν ξέρω βέβαια αν πάει με αυτή τη λογική η μοριοδότηση αλλά, αν ισχύει, τότε το 10% για τους απόφοιτους του '15 θα έχει χαμηλότερες βάσεις από φέτος.

Παιδια εχω μια απορια..οι περισσοτεροι που δινουν ξανα λενε θα δωσουν με το νεο συστημα..ελα ομως που θα ειναι δυσκολοτερο..ειναι 4 μαθηματα..αν δεν πας καλα σε ενα χαιρετα μας..οποτε με το παλιο πιστευω ειναι καλυτερα..εγω που θελω τεφαα..αν βγαλω 13.700 μαζι με τα αθληματα περναω ??

Εξαρτάται από ποιο τμήμα θες. Αν πχ. θες Αθήνα, πρέπει σε όλα τα αθλήματα να πάρεις πάνω από 18 περίπου για να βγάλεις τα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια..οι περισσοτεροι που δινουν ξανα λενε θα δωσουν με το νεο συστημα..ελα ομως που θα ειναι δυσκολοτερο..ειναι 4 μαθηματα..αν δεν πας καλα σε ενα χαιρετα μας..οποτε με το παλιο πιστευω ειναι καλυτερα..εγω που θελω τεφαα..αν βγαλω 13.700 μαζι με τα αθληματα περναω ??

Για όλους ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει με τα 4 μαθήματα, αλλά και πάλι αυτός που θα γράψει καλύτερα περνά.
Εξαρτάται από το τι μσθήματα δίνεις με κάθε σύστημα και πόσο σίγουρα είναι για εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
κομοτηνη θελω φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top