Πανελλήνιες ξανά: Παλιό ή νέο σύστημα;

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φορουμ!Λοιπόν, θα ήθελα τη βοήθειά σας!Εγώ είμαι παλιά απόφοιτη του 2001, τότε είχα δώσει 9 μαθήματα. Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω του χρόνου εξετάσεις αλλά προβληματίζομαι για το αν με συμφέρει το παλιό ή το νέο σύστημα. Είμαι από θεωρητική κατεύθυνση και ενδιαφέρομαι για παιδαγωγικό ειδικής του Βόλου ή Αγγλική φιλολογία. 1)Ποια μαθήματα καλούμαι να δώσω;ισχύει πως πρέπει να δώσω μαθηματικά; 2)αν δώσω με το παλιό σύστημα θα διεκδικήσω το 10% των θέσεων; 3)ποιο είναι πιο εύκολο σύστημα από τα 2 για μένα που έχω να τα πιάσω τόσα χρόνια;Να σημειώσω πως είμαι εκπαιδευτικός ξένων γλωσσών :) Ευχαριστώ πολύ!

Καλό κουράγιο που μετά από τόσο καιρό σκέφτεσαι να ξαναδώσεις πανελλήνιες.Τι γλώσσα διδάσκετε, αν επιτρέπεται; Βασικά , είναι καλύτερα να το ψάξετε διότι έχουν περάσει πολλά χρόνια και δε ξέρω αν επιτρέπεται μετά απο τόσα χρόνια να ξαναδώσει κάποιος εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπέρα Μαριλένα!Εδώσες φέτος πανελλαδικές με το νέο σύστημα;από ποια κατεύθυνση, πώς σου φάνηκε η διαδικασία;είσαι παλιά και εσύ ε;:)

Παναγιώτη διδάσκω αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά!Παίζει τέτοιο ενδεχόμενο;είχα γνωστές που το έχουν κάνει και μία και δύο φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλό κουράγιο που μετά από τόσο καιρό σκέφτεσαι να ξαναδώσεις πανελλήνιες.Τι γλώσσα διδάσκετε, αν επιτρέπεται; Βασικά , είναι καλύτερα να το ψάξετε διότι έχουν περάσει πολλά χρόνια και δε ξέρω αν επιτρέπεται μετά απο τόσα χρόνια να ξαναδώσει κάποιος εξετάσεις...

Γίνεται νομίζω να δώσει ο καθένας όσες φορές επιθυμεί ανεξαρτήτως ηλικίας..φέτος θα βρίσκεται σε πανεπιστήμιο φοιτητρια ετών 45!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
καλησπέρα Μαριλένα!Εδώσες φέτος πανελλαδικές με το νέο σύστημα;από ποια κατεύθυνση, πώς σου φάνηκε η διαδικασία;είσαι παλιά και εσύ ε;:)

Παναγιώτη διδάσκω αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά!Παίζει τέτοιο ενδεχόμενο;είχα γνωστές που το έχουν κάνει και μία και δύο φορές!

Μπορεί και ναι γιατί έχει αλλάξει το σύστημα.Έχεις σπουδάσει κάτι απο αυτά ή απο τις πιστοποιήσεις που παίρνουμε διδάσκεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ναι όρεξη να έχει κανείς και κουράγιο!!!Μαριλένα για πες μας την προσωπική σου εμπειρία, αν θέλεις να τη μοιραστείς βέβαια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γίνεται νομίζω να δώσει ο καθένας όσες φορές επιθυμεί ανεξαρτήτως ηλικίας..φέτος θα βρίσκεται σε πανεπιστήμιο φοιτητρια ετών 45!

Φέτος, του χρόνου όμως που αλλάζει το σύστημα;; Δεν είμαι και σίγουρος καλύτερα να το ψάξει η κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Παναγιώτη θα το ψάξω σίγουρα!έχω τελειώσει γαλλική φιλολοφία και έχω επάρκεια στις άλλες γλώσσες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
καλησπέρα Μαριλένα!Εδώσες φέτος πανελλαδικές με το νέο σύστημα;από ποια κατεύθυνση, πώς σου φάνηκε η διαδικασία;είσαι παλιά και εσύ ε;:)

Παναγιώτη διδάσκω αγγλικά, γαλλικά και γερμανικά!Παίζει τέτοιο ενδεχόμενο;είχα γνωστές που το έχουν κάνει και μία και δύο φορές!

Καταρχήν ζήτω συγνώμη για τον ενικό..!λοιπόν..φέτος έδωσα Πανελλήνιες και είμαι του 1997..θεωρητική κατεύθυνση..όνειρο μου είναι η δημοσιογραφία και θα ξαναδωσω φέτος μόνο για αυτήν..!τολμώ να πω πως πήγα αρκετά προετοιμασμένη να γράψω ωστόσο εξαιτίας του άγχους και της δυσκολίας των θεμάτων δεν τα πήγα όπως ήθελα..το σύστημα των έξι μαθημάτων..δλδ το περσινό ..είναι αρκετά καλό καθώς μπορείς να ανοίξει δύο πεδία..βέβαια εσείς και εγώ πάμε για κάτι συγκεκριμένο οπότε και το ένα πεδίο που ανοίγουμε μας αρκεί..επέλεξα το καινούργιο σύστημα φέτος για την αποφυγή της υποκειμενικότητας διόρθωσης της λογοτεχνίας την οποία λατρευω..και επίσης άφησα πίσω την βιολογία την οποία πλέον φοβάμαι και πλέον δεν χρειάζομαι..

Φέτος, του χρόνου όμως που αλλάζει το σύστημα;; Δεν είμαι και σίγουρος καλύτερα να το ψάξει η κοπέλα.

Έχεις δίκιο Παναγιώτη καλύτερα να το ψάξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κορίτσι μου μη ζητάς συγνώμη προς Θεού, μιλάμε ελεύθερα, άλλωστε είμαι μόλις 32 ετών χαχα :D απλά δεν έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια με το θέμα πανελλαδικές εκτός από το ειδικό μάθημα που βοηθάω τους μαθητές μου και με ενδιαφέρει να αποκτήσω άλλο ένα πανεπιστημιακό πτυχίο!Σας ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απόψεις σας!Κάποιος άλλος μήπως μπορεί να μου πει την άποψη του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κορίτσι μου μη ζητάς συγνώμη προς Θεού, μιλάμε ελεύθερα, άλλωστε είμαι μόλις 32 ετών χαχα :D απλά δεν έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια με το θέμα πανελλαδικές εκτός από το ειδικό μάθημα που βοηθάω τους μαθητές μου και με ενδιαφέρει να αποκτήσω άλλο ένα πανεπιστημιακό πτυχίο!Σας ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απόψεις σας!Κάποιος άλλος μήπως μπορεί να μου πει την άποψη του;

Σας εύχομαι τα καλύτερα..:) και προτείνω με το νέο σύστημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ και εσύ καλό κουράγιο και μακάρι να πετύχεις στον στόχο σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Κορίτσι μου μη ζητάς συγνώμη προς Θεού, μιλάμε ελεύθερα, άλλωστε είμαι μόλις 32 ετών χαχα :D απλά δεν έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια με το θέμα πανελλαδικές εκτός από το ειδικό μάθημα που βοηθάω τους μαθητές μου και με ενδιαφέρει να αποκτήσω άλλο ένα πανεπιστημιακό πτυχίο!Σας ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απόψεις σας!Κάποιος άλλος μήπως μπορεί να μου πει την άποψη του;

Έχεις σκεφτεί να δώσεις κατατακτήριες τότε; Υπάρχουν λίγες θέσεις βέβαια αλλά ποτέ δε ξέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ακριβώς επειδή είναι λίγες οι θέσεις γι'αυτό είπα να προτιμήσω την οδό των πανελληνίων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liquid Snake

Νεοφερμένος

Ο Liquid Snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι γενικού λυκείου που πήραν απολυτήριο το έτος 2014-2015 ή προγενέστερο αυτού και επιθυμούν το 2016 να είναι υποψήφιοι εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις το 2016 σύμφωνα με το σύστημα των κατευθύνσεων όπως ίσχυε το έτος 2014-2015. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης γενικού λυκείου κατά το έτος 2015-2016 θα δώσουν το 2016 πανελλήνιες εξετάσεις σύμφωνα με το νέο σύστημα των ομάδων προσανατολισμού. Οι θέσεις εισακτέων και οι βάσεις εισαγωγής θα είναι διαφορετικές για κάθε κατηγορία υποψηφίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariast

Νεοφερμένος

Η Mariast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά Καλησπέρα ! Ζητάω μια φορά βοήθεια γιατί είμαι πραγματικά μπερδεμένη ...έδωσα φέτος συγκεντρωνοντας 11.000 μόρια γιατί δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο στόχο και επιθυμώ να ξαναδώσω για το γεωπονικο για το τμήμα φυτικής παραγωγής ...είμαι τεχνολογική κ θα ήθελα να μου προτείνετε αν είναι καλή ιδέα να δώσω με το καινούριο , φροντιστήριο θα γραφτώ σε άλλο οπωσδήποτε απλά το θέμα είναι αν θα μπορέσω να τα πάω καλά με τη χημεία καθώς παρόλο που ήμουν θετική στην β λυκείου δε μου άρεσε η ύλη και έτσι την παράτησα όμως παιδιά που πήγαιναν στην γ θετική μου είπαν ότι δεν έχει καμία σχέση ..τι προτεινετε;μήπως να περιμένω τα ποσοστά που θα δωθουν κ μετά να αποφασισω; να σημειωθεί πως μπορώ άνετα να τελειοποίησω τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις μου από τα μαθήματα τεχνολογικής καθώς πατωσα μαθηματικά και φυσική ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Liquidsnake λες δηλαδή πως δεν έχω δικαίωμα επιλογής συστήματος και θα δώσω με τα 6 μαθήματα;σωστά κατάλαβα, γιατί έχω μπερδευτεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liquid Snake

Νεοφερμένος

Ο Liquid Snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς Marifei.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μάλιστα!ξέρουμε τι ποσοστό θα διεκδικήσουμε οι παλιοί απόφοιτοι ή αναμένουμε να το μάθουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Να σαι καλα και συγχαρητηρια.
ευχαριστω πολυ φιλε επισης για την φετινη σου προσπαθεια αλλα και συγχαρητηρια για το γεγονος οτι κυνηγας τον στοχο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς Marifei.
Ποιος το ανακοίνωσε αυτό; Αφού το υπουργείο αρχικά,είχε πει ότι οι απόφοιτοι,θα μπορούν να δώσουν και με το καινούριο σύστημα,διεκδικώντας ποσοστό θέσεων 90 τοις εκατό και με το παλιό,διεκδικώντας το 10 τοις εκατό επί του συνόλου των θέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top