Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
πηρες την βεβαιωση προσβασης απο το λυκειο; ακομα και οταν δινεις καποια μαθηματα βγαινει βεβαιωση προσβασης και οταν πας να γραφτεις τον φεβρουαριο για τις πανελληνιες(βγαινει ανακοινωση) σου ζητανε την πρωτοτυπη και οταν δωσεις πανελληνιες βγαινει νεα.


Ναι την είχα πάρει γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ναι την είχα πάρει γιατί;

επειδη τον φεβρουαριο που θα πας να γραφτεις θα σου την ζητησουν. οκ, ολα καλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα, περιμενε τελος ιανουαριου, αρχες φεβρουαριο την ανακοινωση για τις δηλωσεις πανελληνιων.
καλη επιτυχια και καλο διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αυτο ισχυει για ολους? Γιατι εγω δεν εχω τη δικη μου. Ειπαμε περασαν κ 10χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αυτο ισχυει για ολους? Γιατι εγω δεν εχω τη δικη μου. Ειπαμε περασαν κ 10χρονια...

Πανελλήνιες είχες δώσει; Θέλω να πω δεν ήταν τότε το σύστημα με τις δέσμες;
Και να στη ζητήσει δεν τη χρειάζεται σε κάτι! Η ξαδέλφη που είχε δώσει δεύτερη φορά της ζήτησε την παλιά της βεβαίωση αλλά στο τέλος της την έσκισε γιατί της είπε ότι δεν ίσχυε επειδή θα έπαιρνε καινούργια εφόσον θα ξαναέδινε!Νομίζω όμως ότι αν δεν την έχεις και δώσεις σε διαφορετικό σχολείο από αυτό της αποφοίτησής σου παίρνουν τηλ και τη ζητούν από αυτό που αποφοίτησες !Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει για σένα! Ίσως επειδή δίνεις μετά από αρκετά χρόνια μπορεί να μη στη ζητήσουν και καθόλου !Αν θες το ρωτάς στο λύκειο που θα δώσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
οχι δεν ηταν δεσμες, ηταν οι πανελληνιες με τα 9 μαθηματα :P
κοιτα εγω στην θεση σου δεν θα το αφηνα για τελευταια στιγμη. εμενα δεν την εσκισαν μπροστα μου ή κατι τετοιο, μπορει να το εκαναν μετα. εγω παντως την ειχα μαζι με το απολυτηριο μου. παρε ενα τηλεφωνακι στο λυκειο που θες να δωσεις και ρωτα απο τωρα, μην το κανεις τον φεβρουαριο τελευταια στιγμη για να σου πουν απο τωρα αν πρεπει να κανεις κατι επιπλεον στην περιπτωση που την εχεις χασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Συμφωνώ!
Στην τελική μπορεί να την πάρει κ από το λύκειο αποφοίτησής της.Τα έχουν καταχωρημένα σε αρχεία όλα αυτά,αν δν κάνω λάθος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Χμμ...πολυ ενδιαφερον παιδια. Νομιζα οτι απλως πας κ κανεις καποια αιτηση τυπου για να ξαναδωσεις. Γεια σου βρε buffon ηρωα μας! ?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juggernaut

Νεοφερμένος

Ο (A) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εχω και εγω μια σχετικη απορια.
Εδωσα φετος και δεν περασα σε καποια σχολη που ηθελα ( περασα σε σχολη που απλα την ειχα βαλει για να ειμαι σιγουρος αλλα τελικα αποφασισα να μην παω να κανω εγγραφη.) Φετος θα ξαναδωσω καθως αποφασισα να διαβασω περισσοτερο. Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1) Φετος που εδωσα Βιολογια Γεν και τωρα θελω να δωσω ΑΟΘ! , ποτε πρεπει να παω να ενημερωσω το σχολειο πως θελω να ξαναδωσω ΑΟΘ και Μαθ Γεν ;
2) Διαβαζω παραπανω κατι για βεβαιωση προσβασης .. τι ειναι αυτο ? :P Ποιος το δινει, και ποτε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εχω και εγω μια σχετικη απορια.
Εδωσα φετος και δεν περασα σε καποια σχολη που ηθελα ( περασα σε σχολη που απλα την ειχα βαλει για να ειμαι σιγουρος αλλα τελικα αποφασισα να μην παω να κανω εγγραφη.) Φετος θα ξαναδωσω καθως αποφασισα να διαβασω περισσοτερο. Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1) Φετος που εδωσα Βιολογια Γεν και τωρα θελω να δωσω ΑΟΘ! , ποτε πρεπει να παω να ενημερωσω το σχολειο πως θελω να ξαναδωσω ΑΟΘ και Μαθ Γεν ;
2) Διαβαζω παραπανω κατι για βεβαιωση προσβασης .. τι ειναι αυτο ? :P Ποιος το δινει, και ποτε ;

Τι είδους ενημέρωση εννοείς?
Απλά έχε το νου σου πότε θα βγάλει το υπουργείο παιδείας τις σχετικές ημερομηνίες για να υποβάλεις την αίτηση σου για να δώσεις εξετάσεις, και αντί για βιολογία, θα δηλώσεις μαθηματικά και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.
Η Βεβαίωση πρόσβασης είναι ένα χαρτί, που γράφει αναλυτικά τους προφορικούς σου βαθμούς, τους γραπτούς σου βαθμούς στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, από τα οποία σαφέσαστα προκύπτει ο βαθμός πρόσβασης σου, επομένως και τα μόρια εισαγωγής σου.
Το χαρτί αυτό το παραλαμβάνεις μετά τις πανελλήνιες, θα σε ενημερώσει το σχολείο σου. Θα σου χρειαστεί για να κάνεις την εγγραφή σου στην σχολή που θα περάσεις με το καλό ;)

Επίσης, εφόσον έδωσες και πέρσυ πανελλήνιες, πρέπει να έχεις μία βεβαίωση πρόσβασης με τους περσινούς σου βαθμούς. Για να κάνεις αίτηση φέτος για πανελλήνιες, πρέπει να την καταθέσεις..

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα! :redface:
Καλή σου επιτυχία & Καλή σταδιοδρομία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εχω και εγω μια σχετικη απορια.
Εδωσα φετος και δεν περασα σε καποια σχολη που ηθελα ( περασα σε σχολη που απλα την ειχα βαλει για να ειμαι σιγουρος αλλα τελικα αποφασισα να μην παω να κανω εγγραφη.) Φετος θα ξαναδωσω καθως αποφασισα να διαβασω περισσοτερο. Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1) Φετος που εδωσα Βιολογια Γεν και τωρα θελω να δωσω ΑΟΘ! , ποτε πρεπει να παω να ενημερωσω το σχολειο πως θελω να ξαναδωσω ΑΟΘ και Μαθ Γεν ;
2) Διαβαζω παραπανω κατι για βεβαιωση προσβασης .. τι ειναι αυτο ? :P Ποιος το δινει, και ποτε ;
1)τον φεβρουαριο περιπου προς το τελος κανεις το χαρτι για τις πανελληνιες,ποια κατευθυνση παιρνεις πια επιλογης κτλ,εκει θα δηλωσεις το Αοθ.Απλως,προφανως δεν θ εχεις προφορικο βαθμο αφου δινεις 2η φορα,ενα απλο χαρτι ειναι και φευγεις .
2)Για τη βεβαιωση οπως σου ειπε πριν η συμφορουμιτισσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
για τους προφορικους ρωτα να εισαι σιγουρος, καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ισχυουν για 2 χρονια, εχει ειπωθει εδω μεσα δηλαδη.
καλυτερα να εισαι ενημερωμενος γιατι αν ειναι χαμηλοι και σκοπευεις σε κατι υψηλο ισως θα πρεπει να κανεις μια παραπανω προσπαθεια και καλο ειναι να το ξερεις απο νωρις.
τα αλλα ειναι οπως ειπωθηκαν. θα πας στο λυκειο με βεβαιωση αυθεντικη, φωτοτυπια απολυτηριου, φωτοτυπια ταυτοτητας και θα κανεις την δηλωση σου. αργοτερα θα χρειαστει να ξαναπερασεις να παρεις το νεο καρτελακι υποψηφιου σου, δεν ισχυει το περσινο.
καλο διαβασμα και καλη επιτυχια, ολα καλα να πανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Όλα αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν,ανεπαρκέστατα.

Το σύστημα της ελληνικής παιδείας πάσχει,αλλάζουν το τίποτα για να πουν ότι κάτι κάνουν(λες και έχει ΤΟΣΟ μεγάλη σημασία πόσα μαθήματα θα δώσεις).

Όλα αλλάζουν και όλα τα ίδια μένουν,ανεπαρκέστατα.

Το σύστημα της ελληνικής παιδείας πάσχει,αλλάζουν το τίποτα για να πουν ότι κάτι κάνουν(λες και έχει ΤΟΣΟ μεγάλη σημασία πόσα μαθήματα θα δώσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
https://www.dikaiologitika.gr/eidhse...yli-pente-mathimaton-gia-tis-panellinies-2015
Αλλαζει η υλη σε μερικα μαθηματα. Το ειδατε;;

Πότε θα βγει απόφαση; Λέει τέλος του μήνα σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianna8814

Νεοφερμένος

Η gianna8814 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα και απο μένα, είμαι μια ημίτρελλη 35άρα που νομίζει ότι έχει αποφασίσει να ξαναδώσει πανελλήνιες, έχω 2 παιδάκια και δουλεύω και τα πρωί. Στην προσπάθεια μου να ενημερωθώ βέβαια τα έχω βρει λίγο έως πάρα πολύ μπαστούνια! βλέπω ότι το σύστημα αλλάζει και δεν ξέρω τι θα γίνει, προσπαθω να βρώ τη βαση εισαγωγής στις σχολές που με ενδιαφέρουν και δεν ξέρω σε πια κατηγορία ανήκω? το μόνο που δυστηχως επιβεβαιώνω είναι πως οι σχολές που με ενδιαφέρουν ανήκουν στο πρώτο επιστημονικό πεδίο. Όποιος έχει διαθεση ας βοηθήσει ας βοηθήσει την ταλαίπωρη που νομίζει πως θα βγάλει άκρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
καλησπέρα και απο μένα, είμαι μια ημίτρελλη 35άρα που νομίζει ότι έχει αποφασίσει να ξαναδώσει πανελλήνιες, έχω 2 παιδάκια και δουλεύω και τα πρωί. Στην προσπάθεια μου να ενημερωθώ βέβαια τα έχω βρει λίγο έως πάρα πολύ μπαστούνια! βλέπω ότι το σύστημα αλλάζει και δεν ξέρω τι θα γίνει, προσπαθω να βρώ τη βαση εισαγωγής στις σχολές που με ενδιαφέρουν και δεν ξέρω σε πια κατηγορία ανήκω? το μόνο που δυστηχως επιβεβαιώνω είναι πως οι σχολές που με ενδιαφέρουν ανήκουν στο πρώτο επιστημονικό πεδίο. Όποιος έχει διαθεση ας βοηθήσει ας βοηθήσει την ταλαίπωρη που νομίζει πως θα βγάλει άκρη

Στο ιδιο club ειμαστε! χαχα! Ποτε θες να δωσεις? Το '15 ή το '16? πες μας τι θες να μαθεις κ θα την βρουμε την ακρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianna8814

Νεοφερμένος

Η gianna8814 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
φέτος δεν νομίζω ότι προλαβαίνω, αρα για του χρόνου το βλέπω!, αρχικά εκει στις βάσεις που κοιτάμε στο 90%?, με ενδιαφέρουν τα τμηματα Ψυχολογίας και το ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας, άρα απο ότι είδα ανήκω στο 1ο επιστημονικό πεδία αλλά βρε παιδιά πως θα τα καταφέρω με λατινικά και αρχαία που δεν τα έχω ξανασυναντήσει στη ζωή μου(ήμουν 4η δέσμη)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
φέτος δεν νομίζω ότι προλαβαίνω, αρα για του χρόνου το βλέπω!, αρχικά εκει στις βάσεις που κοιτάμε στο 90%?, με ενδιαφέρουν τα τμηματα Ψυχολογίας και το ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας, άρα απο ότι είδα ανήκω στο 1ο επιστημονικό πεδία αλλά βρε παιδιά πως θα τα καταφέρω με λατινικά και αρχαία που δεν τα έχω ξανασυναντήσει στη ζωή μου(ήμουν 4η δέσμη)?

Γεια σου ! Καλωσορισες στο club !:D ναι , για τις βασεις στο 90% κοιταμε .
Οσον αφορα για τα αρχαια και τα λατινικα θα τα ξεκινησεις απο την αρχη , κ εγω ετσι εκανα κ ας ημουν θεωρητικη :)
Κ εμεμα μ ενδιαφερει η κοινωνικη εργασια :D
Του χρονου εφαρμοζεται το νεο συστημα οποτε θα πρεπει καποιος που γνωριζει να σε ενημερωσει, εγω δεν εχω ιδεα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Να σημειωθεί ότι φέτος υποτίθεται ότι είναι η τελευταία χρονιά που διέξανονται Πανελλήνιες με το σύστημα όπως το ξέρουμε.
Από του χρόνου τίθεται σε εφαρμογή το τελικό στάδιο του Νέου Λυκείου, μαζί με τις αλλαγές που επιφέρει στον τρόπο διεξαγωγής των Πανελληνίων.
Ωστόσο, δεν έχει διευκρινιστεί τι θα γίνει με τα άτομα προηγούμενων χρόνων που θέλουν να ξαναδώσουν. Να ισχύσει και για αυτούς το νέο σύστημα (και πώς θα ληφθούν υπόψην οι προφορικοί χωρίς Τράπεζα?), θα δώσουν με το ισχύον αντί του καινούργιου ή, τέλος πάντων, τι?

Οι αιτήσεις υποψηφιότητας για τις Πανελλήνιες γίνονται τις πρώτες βδομάδες του Φεβρουαρίου. Μέχρι τότε έχει καιρό να κάνεις μια φιλότιμη προσπάθεια και να δεις μέχρι ποιο σημείο θα φτάσεις. Αν το θεωρείς ικανοποιητικό, δηλώνεις συμμετοχή για τις φετινές Πανελλήνιες, αν όχι συνεχίζεις την προετοιμασία για του χρόνου.

Καλή σου επιτυχία!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να σημειωθεί ότι φέτος υποτίθεται ότι είναι η τελευταία χρονιά που διέξανονται Πανελλήνιες με το σύστημα όπως το ξέρουμε.
Από του χρόνου τίθεται σε εφαρμογή το τελικό στάδιο του Νέου Λυκείου, μαζί με τις αλλαγές που επιφέρει στον τρόπο διεξαγωγής των Πανελληνίων.
Ωστόσο, δεν έχει διευκρινιστεί τι θα γίνει με τα άτομα προηγούμενων χρόνων που θέλουν να ξαναδώσουν. Να ισχύσει και για αυτούς το νέο σύστημα (και πώς θα ληφθούν υπόψην οι προφορικοί χωρίς Τράπεζα?), θα δώσουν με το ισχύον αντί του καινούργιου ή, τέλος πάντων, τι?
1) Μέχρι τώρα όσες φορές έγινε αλλαγή του συστήματος εισαγωγής, για 1-2 χρόνια μπορούσαν οι "παλιοί" να εξεταστούν με το προηγούμενο σύστημα για κάποιο ποσοστό θέσεων.
2) Ο Τσίπρας (ανάμεσα στα πολλά που έχει πει) δήλωσε ότι (αν γίνει πρωθυπουργός) θα καταργήσει εντελώς το νέο σύστημα και θα γυρίσουμε στο παλιό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top