buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ευχαριστω! Εγω νομιζω πρωτα θα βγαλω τα ματια μου με τοσα που πρεπει να μαθω κ μετα τον πλαγιο. Ευτυχως μου εχεις δωσει κ εσυ κ τα κοριτσια απο πανω πολυ σημαντικες κ βοηθητικες συμβουλες.
Να κανω μια χαζη ερωτηση? οι αρχικοι χρονοι κ στα λατινικα κ στα αρχαια, που βοηθανε? Μη καραφλιασετε...

οι αρχικοι χρονοι ειναι για να μπορεις να κλινεις το ρημα.

πχ το amo amavi amatum amare

ενεστωτας βγαινει απο το amo
παρακειμενος απο το amavi. απο εκει αντιστοιχα βγαινει και το amaveram, amavero κλπ.
απο το amatum οι μετοχες amatus, amaturus, το σουπινο amatum


απο την αλλη το
teneo - tenui - tentum - tenere
ενεστωτα θα εχει teneo
παρακειμενο tenui και αναλογα ολους τους χρονους που προκυπτουν (tenueram, tenuero klp)
ενω μετοχες tentus, tenturus κλπ

δηλαδη για να μπορεσεις να κλινεις ενα ρημα χρειαζεται να ξερεις:
να κλινεις τα 4 ρηματα (amo, deleo,lego, audio)
και τους αρχικους χρονους
εφαρμοζεις δηλαδη τον αρχικο χρονο πανω στο ρημα υποδειγμα.
συγγνωμη αν στα λεω μπερδεμενα, αν εχεις θεμα το βραδυ μπορω να σου στειλω πιο αναλυτικα γιατι πρεπει να τα δω κι εγω.

κατι παρομοιο συμβαινει και στα αρχαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Απλώς αναρωτιέμαι...αφου έτσι κ αλλιώς μαθαίνουμε όλους τους χρόνους σε τι εξυπηρετεί να ξέρουμε τους αρχικους; Εκεί κατι χάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Απλώς αναρωτιέμαι...αφου έτσι κ αλλιώς μαθαίνουμε όλους τους χρόνους σε τι εξυπηρετεί να ξέρουμε τους αρχικους; Εκεί κατι χάνω...

α βρηκα και στην γραμματικη τις λεπτομερειες

Οι διάφοροι τύποι όλων των ρημάτων της Λατινικής σχηματίζονται από τρία κυρίως θέματα: 1) από το θέμα του ενεστώτα, 2) από το θέμα του ενεργητικού παρακειμένου και 3) από το θέμα του σουπίνου.
Για το λόγο αυτό ο ενεστώτας, ο (ενεργητικός) παρακείμενος και το σουπίνο (με το απαρέμφατο του ενεστώτα) λέγονται αρχικοί χρόνοι του ρήματος (tempora primitiva), π.χ.
amo amāvi amātum amāre
deleo delēvi delētum delēre
lĕgo lēgi lectum legĕre κτλ.
1) Από το θέμα του ενεστώτα σχηματίζονται ο ενεστώτας και ο παρατατικός οριστικής και υποτακτικής, ο μέλλοντας της οριστικής, η προστακτική, το απαρέμφατο του ενεστώτα, η μετοχή του ενεργητικού ενεστώτα και το γερούνδιο.
(θ. ama-) amo, amor (από το ama-o, ama-or) - amem - amer (από το ama-em, ama-er) — ama-bam, ama-bar, ama-rem, ama-rer, ama-bo, ama-bor, — ama, ama-to κτλ. — ama-re, ama-ri — ama-ns, ama-ndi κτλ.
2) Από το θέμα του (ενεργ.) παρακειμένου σχηματίζονται οι συντελικοί χρόνοι της ενεργητικής φωνής, δηλ. ο ενεργητικός παρακείμενος και ο υπερσυντέλικος σε όλες τις εγκλίσεις και ο τετελεσμένος μέλλοντας της οριστικής:
(θ. amav-) amā-vi, amav-ĕrim, amav-ĕram, amav-issem, amav-isse, amav-ĕro κτλ.
3) Από το θέμα του σουπίνου σχηματίζονται το σουπίνο, η μετοχή του ενεργητικού μέλλοντα και η μετοχή του παθητικού παρακειμένου (καθώς και όλοι οι περιφραστικοί τύποι που σχηματίζονται με τις μετοχές αυτές ή με το σουπίνο):
(θ. amat-) amāt-um, amāt-u, amat-ūrus, -a, -um, amāt-us, -a, -um — amatū-rus sim, sis κτλ.— amatus, -a, -um sum, es κτλ. amatum īri κτλ


λοιπον αυτα απο την γραμματικη. τωρα θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

λοιπον μαθαινεις να κλινεις παρακειμενο γ συζυγιας (legi, legisti, legit, legimus, legistis, legerunt/legere)
με βαση αυτο λοιπον θες να βρεις τον παρακειμενο του cognosco (αρχ.χρονοι: cognosco, cognovi, cognitum, cognoscere)
αν δεν ξερεις τους αρχικους χρονους δεν θα μπορεσεις να βρεις τον παρακειμενο του. πρεπει να ξερεις πως το cognosco εχει παρακειμενο cognovi. αλλιως συμφωνα με το lego-legi θα μπορουσες να υποθεσεις οτι ειναι cognosco-cognosci.
δηλαδη απο το ρημα-υποδειγμα χρειαζεσαι μονο τις καταληξεις
επομενως με τον αρχικο χρονο cognovi και τις καταληξεις του lego μπορεις να βρεις τον παρακειμενο --> cognovi, cognovisti, cognovit, cognovimus κλπ

συγγνωμη που στα εξηγω λιγο απλοικα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγω πάλι θα πω ευχαριστώ που μου τα εξηγεις απλοικα!!! Κατάλαβα λοιπόν επιτέλους το νόημα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εγω πάλι θα πω ευχαριστώ που μου τα εξηγεις απλοικα!!! Κατάλαβα λοιπόν επιτέλους το νόημα! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩ!!

τελεια!
αν εχεις οποιαδηποτε απορια μην διστασεις να την εκφρασεις! αν μπορω ευχαριστως θα βοηθησω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εδώ είναι όλοι οι αρχικοί χρόνοι όλων των μαθημάτων από τα λατινικά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εδώ είναι όλοι οι αρχικοί χρόνοι όλων των μαθημάτων από τα λατινικά;;

δεν εχω ιδεα αλλα αν γουγλαρεις θα δεις διαφορες λιστες
https://latistor.blogspot.gr/2012/08/blog-post_5996.html
εδω πχ ειναι η λιστα του latistor που κανει φοβαρη δουλεια στο blog του. δες και αυτην.
αυτος εχει και φοβερο υλικο για λογοτεχνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Άντε να δούμε! Εγώ αρχίζω από 1 Οκτωβρίου τον αγώνα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Το άσχημο είναι ότι δεν μετράνε οι βαθμοί του σχολείου όταν δίνεις μετά από 3+ χρόνια, οι οποίοι κατά κανόνα σε ανεβάζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι όντως αυτή είναι η βλακεία αλλά δεν πειράζει θα το παλέψουμε και έτσι Διονύση!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ναι όντως αυτή είναι η βλακεία αλλά δεν πειράζει θα το παλέψουμε και έτσι Διονύση!! :hmm:
Εννοείται, ο στόχος είναι στόχος! ;) Απλώς τονίζω πως είναι άδικο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και δεν παρουσιάστηκα μετά από κάποια μαθήματα, φέτος δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξαναγραφτώ για να δώσω; Ας επιβεβαιώσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και δεν παρουσιάστηκα μετά από κάποια μαθήματα, φέτος δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξαναγραφτώ για να δώσω; Ας επιβεβαιώσει κάποιος.

Ο καθένας μπορεί να δώσει Πανελλήνιες.Όταν λες ότι δεν παρουσιάστηκες μετά από κάποια μαθήματα εννοείς ότι δεν έδωσες μερικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ο καθένας μπορεί να δώσει Πανελλήνιες.Όταν λες ότι δεν παρουσιάστηκες μετά από κάποια μαθήματα εννοείς ότι δεν έδωσες μερικά?

Ναι, υπάρχει πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Όχι,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα(αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον).Για το σύστημα εσύ είσαι απλά άλλος ένας υποψήφιος Πανελλαδικών,κανείς δεν θα κοιτάξει ποια μαθήματα έδωσες και ποια όχι πέρυσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Όχι,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα(αυτή την εντύπωση έχω τουλάχιστον).Για το σύστημα εσύ είσαι απλά άλλος ένας υποψήφιος Πανελλαδικών,κανείς δεν θα κοιτάξει ποια μαθήματα έδωσες και ποια όχι πέρυσι.

Όταν με το νέο σύστημα θα δίνουνε, τι γίνεται με τους απόφοιτους παλαιών ετών; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εσύ φέτος θα δώσεις?Το νέο σύστημα Πανελληνίων ισχύει από το 2015-2016.Το συγκεκριμένο δεν μπορώ να στο διευκρινίσω γιατί δεν το έχω ψάξει και όποιον γνωστό καθηγητή μου έχω ρωτήσει δεν ξέρει ούτε ο ίδιος.Εγώ πιστεύω ότι θα δίνουν με το παλιό τους σύστημα γιατί το νέο περιλαμβάνει την ισχύ του μέσου όρου βαθμολογίας κάθε χρονιάς,πράγμα που δεν ξέρω αν μπορούν να το προσαρμόσουν σε παλαιότερους υποψήφιους,εννοώντας δλδ να λάβουν υπόψιν τη βαθμολογία κάθε χρόνου,μιας και στο δικό τους σύστημα κάτι τέτοιο δεν ίσχυε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Εσύ φέτος θα δώσεις?Το νέο σύστημα Πανελληνίων ισχύει από το 2015-2016.Το συγκεκριμένο δεν μπορώ να στο διευκρινίσω γιατί δεν το έχω ψάξει και όποιον γνωστό καθηγητή μου έχω ρωτήσει δεν ξέρει ούτε ο ίδιος.Εγώ πιστεύω ότι θα δίνουν με το παλιό τους σύστημα γιατί το νέο περιλαμβάνει την ισχύ του μέσου όρου βαθμολογίας κάθε χρονιάς,πράγμα που δεν ξέρω αν μπορούν να το προσαρμόσουν σε παλαιότερους υποψήφιους,εννοώντας δλδ να λάβουν υπόψιν τη βαθμολογία κάθε χρόνου,μιας και στο δικό τους σύστημα κάτι τέτοιο δεν ίσχυε.

Ναι φέτος δίνω, το ξέρω. Απλά ρωτάω μπας και ξέρει κάποιος τι γίνεται επειδή μέχρι στιγμής κανείς δεν ξέρει τι γίνεται και ίσως υπήρχανε κάποια νέα με το θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Νομίζω ότι όποια επίσημη ανακοίνωση(κ μάλιστα διευκρινιστική) θα δημοσιευθεί το 2016.Εκτός και αν ανακοινώσουν κάτι χρήσιμο φέτος.

Α,και καλή τύχη.Σου εύχομαι να περάσεις εκεί που επιθυμείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες και δεν παρουσιάστηκα μετά από κάποια μαθήματα, φέτος δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξαναγραφτώ για να δώσω; Ας επιβεβαιώσει κάποιος.

πηρες την βεβαιωση προσβασης απο το λυκειο; ακομα και οταν δινεις καποια μαθηματα βγαινει βεβαιωση προσβασης και οταν πας να γραφτεις τον φεβρουαριο για τις πανελληνιες(βγαινει ανακοινωση) σου ζητανε την πρωτοτυπη και οταν δωσεις πανελληνιες βγαινει νεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top