dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Κοίτα έλεγα ψυχολογία ή παιδαγωγικά, νηπιαγωγών κλπ. Τελικά καταλήγω στο νηπιαγωγών. Μου αρέσει περισσότερο..Πώς κατάφερες βρε θηρίο όσα μου λές;;; Για δώσε μαθήματα κ σε μας που είμαστε κολλητοί με το άγχος! Μόνο που το διάβασα τρελάθηκα! Εσύ έκανες φροντιστήριο;

Οχι δεν εκανα ουτε κανω φροντιστηριο , δεν υπαρχουν χρηματα ουτε χρονος για τετοιες πολυτελειες . Απλως ξεκινησα απο το 0 απο τους τονους και πηγαινα οπως πηγαινει το βιβλιο το οποιο ειναι παρα πολυ καλο!! Οι σχολες που θες ειναι απο τις υψηλοβαθμες οποτε χρειαζεται να γραψεις αρκετα καλα! Ειδικα αρχαια! Εχει μεγαλο συντελεστη βαρυτητας. Κ εγω νηπιαγωγων ή ψυχολογια στοχευω αν κ εχω αρχισει να φλερταρω με την ιδεα της κοινωνικης εργασιας! Θα δουμε... Καλη επιτυχια στους στοχους σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Α ούτε εσυ έχεις δώσει ακόμα;;; Καλή επιτυχία κ σε σένα τότε! Ποιο βιβλίο λες; Την γραμματική; Μπράβο που τα έχεις μάθει. Εγω πιστεύω πώς δεν θα τα μαθω ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Α ούτε εσυ έχεις δώσει ακόμα;;; Καλή επιτυχία κ σε σένα τότε! Ποιο βιβλίο λες; Την γραμματική; Μπράβο που τα έχεις μάθει. Εγω πιστεύω πώς δεν θα τα μαθω ποτε

Κι εγω ετσι ελεγα! Φετος θα δωσω :) . οχι δεν λεω τη γραμματικη , τα βιβλια αρχαιων α, β , γ γυμνασιου διαβασα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τι διάβασες δηλαδή από τα βιβλία; Έχουν μέσα γραμματική; Σε ζάλισα....
Άσχετο αλλά κοινωνικής εργασίας που λές είναι πολύ καλό κ αυτό. Στη δουλειά μου έχουμε κοινωνικούς λειτουργούς κ είναι πολύ ωραία δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Τι διάβασες δηλαδή από τα βιβλία; Έχουν μέσα γραμματική; Σε ζάλισα....
Άσχετο αλλά κοινωνικής εργασίας που λές είναι πολύ καλό κ αυτό. Στη δουλειά μου έχουμε κοινωνικούς λειτουργούς κ είναι πολύ ωραία δουλειά.

Τα βιβλια σε πανε βημα βημα κ σου μαθαινουν γραμματικη - συντακτικο , ειναι πολυ καλα! Τα κατεβασα απο το digitalschool.gr ριξε μια ματια . Δεν με ζαλισες! Καθε αλλο , χαρα μου αν μπορω να σε βοηθησω! Οντως πολυ ωραια να μπορεις να βοηθας τον κοσμο μεσω του επαγγελματος σου! Οτι θες μη διστασεις!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλημερα! Κατ αρχην να χαιρεσαι την οικογενεια σου κ με το καλο να ερθει το δευτερο μελος!Περυσι λοιπον τετοια εποχη που πηρα την αποφαση να ξαναδωσω , ενιωθα ακριβως οπως εσυ. Παρα πολλες υποχρεωσεις και ελαχιστος προσωπικος χρονος,Ηξερα οτι η μεγαλη μου αδυναμια ηταν στη γραμματικη - συντακτικο αρχαιων κ στα λατινικα. Εκανα λοιπον το εξης; κατεβασα τα βιβλια του γυμνασιου κ αρχισα να μαθαινω αρχαια απο την α γυμνασιου, μολις τελειωσα το βιβλιο της β γυμνασιου αρχισα να μαθαινω λατινικα και ειδα πως ειχαν πολλες ομοιοτητες με τα αρχαια κ γι αυτο δεν μπορουσα να τα κατανοησω προηγουμενως. Τωρα πλεον βλεπω αγνωστο κ το μεταφραζω :D βλεπω λατινικα κ κανω συντακτικη αναλυση :D .θεωρω λοιπον πως καλο ειναι να αφιερωσεις λιγο χρονο για να καλυψεις καποια κενα κ μετα να αρχισεις την υλη. Για που στοχευεις αν επιτρεπεται;
Να ρωτήσω και εγώ πάνω σε αυτό που είπες λόγω ότι αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες με τα αρχαία κυρίως στο άγνωστο λόγω κενών. Πιστεύεις πως αν διαβάσει κάποιος τα αρχαία από Α',Β', Γ' γυμνασίου καλύπτει τα όποια κενά του; Στην ουσία δεν είναι μέσα η ίδια γραμματική και το συντακτικό που είναι όλα μαζί σούμα στα βιβλία της Γ΄Λυκείου ή εκεί τα λέει πιο αναλυτικά και καθαρά;
Εσύ πως νιώθεις με τον εαυτό σου; Είδες βελτίωση και πάνω σε τι ακριβώς στην γραμματική,συντακτικό αλλά και στις μεταφράσεις κειμένων; Αξίζει δηλαδή να κάτσω να τα ρίξω μια ματιά; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Καλημερα! Απο την ασπρη γραμματικη δεν καταλαβαινα τιποτα απλα αγχωνομουν. Τα βιβλια ειναι αναλυτικα οπως και των αγγλικων για παραδειγμα , σε μαθαινουν απο την αρχη! Νιωθω πολυ ικανοποιημενη με τον εαυτο μου :) πριν δεν καταλαβαινα γρι τωρα αυτο που χρειαζεται ειναι αρκετη εξασκηση! Ριξε μια ματια, δεν χανεις κατι . καλη επιτυχια κ σε σενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Nαι, θα το κοιτάξω! Ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλημερα! Απο την ασπρη γραμματικη δεν καταλαβαινα τιποτα απλα αγχωνομουν. Τα βιβλια ειναι αναλυτικα οπως και των αγγλικων για παραδειγμα , σε μαθαινουν απο την αρχη! Νιωθω πολυ ικανοποιημενη με τον εαυτο μου :) πριν δεν καταλαβαινα γρι τωρα αυτο που χρειαζεται ειναι αρκετη εξασκηση! Ριξε μια ματια, δεν χανεις κατι . καλη επιτυχια κ σε σενα!

Μπορείς να στείλεις το site που κατέβασες τα βιβλία Aρχαίων της Α', Β', Γ' γυμνασίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ποιόν λόγο αλλά το e-books δεν μου ανοίγει. Προσπαθώ από χθές ώστε να δω κ τα βιβλία του γυμνασίου αλλά δεν! Δεν ξέρω αν φταίει η σελίδα. Εσας ανοίγει; Στο μεταξύ διάβασα ότι υπάρχουν λέει αλλαγές σε κάποια βιβλία κ ένα από αυτά είναι τα λατινικά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

Jov7

Νεοφερμένος

Η Jov7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μήπως διάβασες για την κατάργηση των Λατινικών;; Αυτό ισχύει για τους φετινούς που είναι Β' Λυκείου άρα ούτε στην Γ' Λυκείου για αυτούς θα υπάρχει το μάθημα. Εμείς δίνουμε κανονικά με το παλιό το σύστημα φέτος!

Ευχαριστώ Dum :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δεν κανει τιποτα :):)
Σχετικα με τα λατινικα εχω ακουσει πως θα αλλαξει το βιβλιο γιατι θα διδασκονται μονο στην γ λυκειου κ οχι στη β αλλα αυτο δεν ισχυει για φετος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μπορει να μη το διαβασα καλα... Πάντως Dum....αυτό με τα βιβλία που είπες όντως πολύ βοηθητικό!!!!!! Ευχαριστούμε! Το κάνω τώρα στα λατινικά που δεν ξέρω τίποτα απολύτως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους! Παιδιά έχω ξαναγράψει σε άλλο θέμα αλλά για τον ίδιο λόγο...θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες αλλά ο χρόνος μου είναι απίστευτα περιορισμένος κ έχω αγχωθεί απίστευτα πια...θα δώσω από Θεωρητική, είμαι 28, έχω ένα μωράκι κ σε λίγες μέρες περιμένω το δεύτερο. Οικονομικά δεν μπορώ να "σηκώσω" φροντιστήριο κ προσπαθώ ΄να διαβάσω μέσω study4exams. Αρχαία δεν βρίσκω πια νόημα να ασχοληθώ με κάτι πέρα από το γνωστό κ λατινικά μου είναι παντελώς άγνωστα κ δυσκολεύομαι. Δεν ξέρω τι να κάνω...τι πρέπει να διαβάσω λατινικά πχ. Έχω ξεκινήσει μεταφράσεις κ να μάθω τους χρόνους. Βλέπω κάτι πλάγιους λόγους κ νιώθω εξωγήινη.

για αρχαια δεν ξερω να σου πω, δεν διαβασα απολυτως τιποτα απο αγνωστο κι εγραψα ακριβως 14. πριν 11 χρονια που διαβαζα αρκετα αλλα ηταν το χειροτερο μου μαθημα ειχα γραψει 15. ωστοσο αν θες για ψυχολογια πρεπει να κανεις μια προσπαθεια.

τωρα θα σου πω για λατινικα. λατινικα ηταν το αγαπημενο μου μαθημα. οταν τα ανοιξα επαθα σοκ, δεν θυμομουν τιποτα, δεν εμοιαζαν πια τοσο χαριτωμενα. στην αρχη σκεφτηκα να μαθω μονο τις μεταφρασεις οπως οπως (ηθελα για χαμηλοβαθμη σχολη). τελικα τα πηρα σιγα σιγα και ολα καλα.
για αρχη επιασα το βιβλιο της γραμματικης και ξεκινησα. το εβαλα κατω το βιβλιο και του αλλαξα τα φωτα. ουσιαστικα, ρηματα ομαλα-ανωμαλα, επιθετα, αντωνυμιες κλπ. βασικα ολα αυτα για να αναγνωριζεις και στο κειμενο τι ειναι τι. αφου εμαθα την γραμματικη καλα, καμια σχεση με τελεια ομως επιασα τα κειμενα. εβλεπα το study4exams βιντεοδιαλεξεις του καθε κειμενου. πρωτα αναγνωτιζει τις λεξεις γραμματικα και μετα συντακτικα. ακομα κι ετσι θα δεις οτι σε βοηθαει στην γραμματικη γιατι επαναλαμβανεις οσα εμαθες και τα ξαναβλεπεις. οσο για το συντακτικο μπορει στην αρχη να σου φαινοται κινεζικα αλλα στο τεταρτο πεμπτο κειμενο θα αρχισεις να καταλαβαινεις τι συμβαινει. φυσικα ταυτοχρονα μαθαινεις και την μεταφραση που πρεπει να ειναι λεξη-λεξη μαζι με το συντακτικο. στο καθε κειμενο μαθαινεις και τις δευτερευουσες. αφου τελειωσα τα κειμενα ειδα το γενικο συντακτικο, βρισκεις ασκησεις και στο study4exams και στο ιντερνετ γενικα αν γουγλαρεις, για μετατροπη μετοχων, πλαγιο λογο, γερουνδιακη ελξη κλπ. απο εκει και περα κανεις και παλι επαναληψεις και επαναληψεις. ειχα κατεβασει και ενα βοηθημα απο το taexeiola. εχει το κειμενο(εκει εγραφα το συντακτικο), τις λεξεις του κειμενου και αν εχουν καποια ανωμαλια στην κλιση τους πχ, τις δευτερευουσες προτασεις, την μεταφραση.
τελικα εγραψα 17 αλλα διαβαζα πολυ λιγο καιρο, δεν θελω να πω γιατι δεν θελω να φανει προκλητικο. α αρχικους χρονους διαβαζα παντου, μπορει να ημουν στο αμαξι και να τους κοιτουσα, στο μετρο, τους ειχα εκτυπωσει και τους εριχνα παντου μια ματια! μην τα φοβασαι τα λατινικα, δεν ειναι τιποτα, ξεκινα να διαβαζεις, ασε στην ακρη την αρχικη απογοητευση και θα δεις ποσο γρηγορα θα μπουν τα πραγματα σε μια σειρα!
να χαιρεσαι την οικογενειεα σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γειά σου buffon μου! Τα έχουμε ξαναπεί εμεις... πω, πω βουνό μου φαίνονται όλα αυτά. Εχω ζαλιστεί τόσο πολύ κ όσο ασχολούμαι ξαναθυμάμαι γιατι ποτέ δεν διάβασα λατινικά...ΤΑ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ πραγματικά! Τι αρχικούς χρόνους διάβαζες; Μπορείς να με προσανατολίσεις λίγο;
Τελικά πάω μόνο για παιδαγωγικά..πιο πολύ για νηπιαγωγών αλλά αποκλείεται η Αθήνα. Με τίποτα δεν τη πιάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γειά σου buffon μου! Τα έχουμε ξαναπεί εμεις... πω, πω βουνό μου φαίνονται όλα αυτά. Εχω ζαλιστεί τόσο πολύ κ όσο ασχολούμαι ξαναθυμάμαι γιατι ποτέ δεν διάβασα λατινικά...ΤΑ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ πραγματικά! Τι αρχικούς χρόνους διάβαζες; Μπορείς να με προσανατολίσεις λίγο;
Τελικά πάω μόνο για παιδαγωγικά..πιο πολύ για νηπιαγωγών αλλά αποκλείεται η Αθήνα. Με τίποτα δεν τη πιάνω

ναι τα εχουμε ξαναπει :) δεν υπαρχει λογος να σου φαινονται βουνο! θα τα πιανεις ενα ενα. σημερα θα μαθω τα ουσιαστικα, σημερα θα μαθω 10 αντωνυμιες, σημερα θα βγαλω ενα κειμενο και θα δεις οτι ολα θα μπουν σε μια σειρα σιγα σιγα. αν τωρα πιασεις να κανεις μετατροπη δευτερευουσας σε μετοχη εννοειται πως δεν θα καταλαβεις τιποτα και θα νιωσεις εξωγηινη! σιγα σιγα ενα ενα! σου λεω κι εγω σκεφτομουν να διαβασω μονο μεταφρασεις, ειχα απελπιστει.

οι αρχικοι χρονοι ειναι αυτοι https://www.6lk.mysch.gr/index.php?o...d=487:-21-50&catid=77:-linguistics&Itemid=119
(ισως καποια μαθηματα να ειναι τωρα εκτος υλης) στην α συζυγια δεν στους εχει γιατι εννοειται οτι παει οπως το amo amavi amatum amare. λοιπον μην τους δεις τωρα και απογοητευτεις και στενοχωρηθεις. εγω στην αρχη ειχα φρικαρει. αλλα μετα τους εριχνα μια ματια παντου, σου ειπα στο αμαξι, στο μετρο κλπ. θα δεις οτι μετα απλα θα σου βγαινουν αυτοματα.

η απογοητευση που νιωθεις ειναι κατι το λογικο, τα πιανεις μετα απο τοσα χρονια, αρχη ειναι ακομα. δεν γινεται να βαλεις εναν τεραστιο στοχο, πρεπει να βαζεις μικρους. σημερα θα μαθω τα ουσιαστικα κλπ. δεν γινεται να βαλεις στοχο οτι θα μαθω ολη την γραμματικη απ εξω και ανακατωτα, θα βαλεις στοχο οτι θα μαθω τους χρονους ενεργητικης φωνης στην οριστικη κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εντάξει...είσαι πολύ μπροστά... Λοιπόν, πρέπει να σου μιλάω κάθε μέρα να παίρνω τα πάνω μου! Η αλήθεια είναι ότι πήγα κ είδα πλάγιο λόγο κ το κοίταγα πλαγίως μήπως κ το διαβάζω ανάποδα! Φρίκη δεν λες τίποτα... Το μοναδικό που μου βγαίνει χαλαρά είναι οι μεταφράσεις. Σε 10-15 λεπτάκια νεράκι. Μακάρι να έβγαζα κ τα άλλα ετσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εντάξει...είσαι πολύ μπροστά... Λοιπόν, πρέπει να σου μιλάω κάθε μέρα να παίρνω τα πάνω μου! Η αλήθεια είναι ότι πήγα κ είδα πλάγιο λόγο κ το κοίταγα πλαγίως μήπως κ το διαβάζω ανάποδα! Φρίκη δεν λες τίποτα... Το μοναδικό που μου βγαίνει χαλαρά είναι οι μεταφράσεις. Σε 10-15 λεπτάκια νεράκι. Μακάρι να έβγαζα κ τα άλλα ετσι....

στην διαθεση σου ειμαι!!:D

χαχα ανποδα λεει!:P εμενα μου χε πει μια φιλη μου οτι ειναι εκολος ο πλαγιος και να τον διαβασω πρωτο απο το συντακτικο!:blink::look:
τελικα τελευταιο τον "εβγαλα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris86

Νεοφερμένος

Η Doris86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ευχαριστω! Εγω νομιζω πρωτα θα βγαλω τα ματια μου με τοσα που πρεπει να μαθω κ μετα τον πλαγιο. Ευτυχως μου εχεις δωσει κ εσυ κ τα κοριτσια απο πανω πολυ σημαντικες κ βοηθητικες συμβουλες.
Να κανω μια χαζη ερωτηση? οι αρχικοι χρονοι κ στα λατινικα κ στα αρχαια, που βοηθανε? Μη καραφλιασετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top