apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σχετικά με τα βιβλία, ξέρει να μου πει κάποιος αν έχουν αλλάξει καθόλου τα τελευταία χρόνια; Απ' ό,τι είδα από τα εξώφυλλα των βιβλίων εδώ, τότε είναι τα ίδια που είχα κι εγώ.

Επίσης, κάτι άλλο. Είναι εφικτό, εγώ που ήμουν θεωρητική, να δώσω πανελλήνιες τεχνολογικής/θετικής;
ΡΙξε μια ματια στα .pdf εδω να δεις αν τα βιβλια σου συμφωνουν με τα νεα. Τα βιβλια αλλαζουν συχνα αλλα οι αλλαγες συνηθως ειναι ησσονος σημασιας. (Εξωφυλλα-ιστορικα σημειωματα-παραθεσεις κτλ)

Οι δηλωσεις ολοκληρωνονται συνηθως τελος Φεβρουαριου.

Την υλη θα την βρεις εδω.

Οσον αφορα την κατευθυνση απο οσο ξερω οπου θελεις δινεις αλλα φυσικα αν δεν εχεις γνωσεις σχετικες, η προετοιμασια θα ειναι επιπονη και χρονοβορα διαδικασια.
Ειναι επισεις γνωστο οτι η προετοιμασια για την Τεχνολογικη ειναι αισθητα για να μην πω σημαντικα δυσκολοτερη της Θεωρητικης λογω των Μαθηματικων/Φυσικης κατ. και αντιστοιχα η Θετικη ακομα δυσκολοτερη εξαιτιας των τελευταιων αλλα και των Βιολογια/Χημεια κατ.

Προσωπικα θα σου πω πως αν αποφασισεις να δωσεις Τεχνολογικη η ακομα χειροτερα Θετικη και υποθετοντας οτι εισαι ασχετος με Μαθηματικα/Φυσικη (+Χημεια/Βιολογια) για τις εξετασεις του '15 θα επρεπε να ειχες ξεκινησει διαβασμα χτες. Καλη τυχη και μη μασας!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xatzhpetros12

Νεοφερμένος

Ο Xatzhpetros12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να 'σαι καλά φίλε. Με κάλυψες. Για τις άλλες κατευθύνσεις έτσι ρώτησα γιατί είχα την απορία. Από θεωρητική θα δώσω μιας και τα ψιλοθυμάμαι λίγο και η σχολή που θέλω (Πολιτισμική Τεχνολογία κι Επικοινωνία στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Μυτιλήνη) είναι στο 1ο πεδίο. Η περσινή βάση ήταν 10.372 οπότε δε νομίζω να συναντήσω ιδιαίτερο πρόβλημα.

Κάτι τελευταίο. Πότε πιστεύεις ότι πρέπει να πάω να ρωτήσω/ενημερώσω στο Λύκειο που πήγαινα; Να πάω μια και καλή όταν έρθει η ώρα να κάνω τη δήλωση τον Φεβρουάριο όπως λέτε; Και σε ποιον να πάω; Στον διευθυντή φαντάζομαι ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Κάτι τελευταίο. Πότε πιστεύεις ότι πρέπει να πάω να ρωτήσω/ενημερώσω στο Λύκειο που πήγαινα; Να πάω μια και καλή όταν έρθει η ώρα να κάνω τη δήλωση τον Φεβρουάριο όπως λέτε; Και σε ποιον να πάω; Στον διευθυντή φαντάζομαι ε;
Δεν χανεις κατι να πεταχτεις μια βολτα ενα πρωινο. Θα σου πουν αν χρειαζεται κατι, αλλα δεν νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Γράφω εδώ και δεν ανοίγω καινούριο θέμα μιας και αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι παρόμοια με ό,τι ρωτάνε τις τελευταίες σελίδες.

Στο θέμα μας τώρα. Έδωσα πανελλήνιες το 2009-2010, θεωρητική κατεύθυνση, δηλαδή αρχαία, ιστορία, κείμενα, λατινικά, έκθεση, βιολογία γενικής (1ο και 3ο πεδίο). Έβγαλα 15.000+ μόρια. Τώρα, ύστερα από 4 χρόνια θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για να περάσω στο τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας κι Επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Μυτιλήνη (σχολή πρώτου πεδίου με βάση 90% για το 2013 - 10.372 μόρια).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Προλαβαίνω να δώσω και φέτος ή είναι πλέον αργά να δηλώσω; (ξέρω ότι θα πατώσω χωρίς διάβασμα αλλά έτσι για να θυμηθώ πώς είναι)
2) Αν δεν μπορώ να δώσω φέτος και μπορώ να δώσω του χρόνου, πότε περίπου (ποιο μήνα) πρέπει να αρχίσω να ασχοληθώ με αιτήσεις κλπ;
3) Όσον αφορά το σύστημα, διάβασα τις τελευταίες σελίδες ότι παραμένει ίδιο μέχρι και του χρόνου σίγουρα. Τι παίζει όμως με τα μαθήματα και τα βιβλία; είναι ίδια ή άλλαξαν; (για την ύλη δε ρωτάω μιας και είμαι σίγουρος ότι αλλάζει κάθε χρόνο)
4) Υπάρχει καμιά περίπτωση να μπορώ να περάσω στη σχολή αυτή με κάποιον άλλο τρόπο πέραν των πανελληνίων; Δεν έχω κάποιο πτυχίο, μόνο απολυτήριο λυκείου, proficiency στα αγγλικά και B2 στα γαλλικά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που μου αφιερώσατε.

Γεια σου φίλε!

1) Φέτος όχι δεν γίνεται πλέον , έχουν κλείσει οι εγγραφές, τον επόμενο χρόνο τον Φεβρουάριο θα ξαναπας για να γραφτείς μόλις ξανα ανοίξουν οι εγγραφές ΕΚΤΟΣ αν κάτι αλλάξει , να παρακολουθείς εδώ το φόρουμ για τυχών νέα ή να ρωτάς και αν έχεις κάποια απορία, συνεχώς αλλάζουνε τα πράγματα στο εκπαιδευτικό σύστημα αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι υπάρχει όμως η πιθανότητα.

2) Όπως σου έγραψα τον Φεβρουάριο εκτός αν αλλάξει κάτι και το κάνουνε πιο νωρίς ή πιο μετά. Συνήθως Φεβρουάριο μήνα!

3) Ναι το σύστημα παραμένει όπως είπε, αλλάζει το 2016. Εγώ αποφοίτησα το 2008 , τα βιβλία δεν έχουνε αλλάξει αλλά σιγούρεψε το όπως είπε και ο φίλος στο άλλο ποστ, την ύλη θα την βρεις αναρτημένη κάθε φορά στο Ιντερνετ στην σελίδα https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies.html εκεί που λέει Εξεταστέα Ύλη πάταςσυνήθως όπως είπανε την βάζουνε Σεμπτέμβριο μήνα.

4) Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό , ρώτα στο σχολείο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioonet

Νεοφερμένος

Ο dioonet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμενα εξαιρετικα χρησιμες αυτες οι αποψεις που ακουγονται,ας απασχολησω και γω λιγο το κοινο με τις δικιες μου αποψεις(ερωτησεις,ανασφαλειες,σκεψεις).Ειμαι 27 ετων,εχω τελειωσει το τμημα Πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στο τει της Λαρισας ,δουλευω σε μια εταιρεια αρκετα μεγαλη ,μισθολογικα ομως δεν ειμαι ικανοποιημενος,οπως αλλωστε και η μεγαλη πλειοψηφια του ελληνα εργαζομενου.Ετσι λοιπον μου περνουν σκεψεις δευτερου πτυχιου (εχω ψαξει για μεταπτυχιακο,με εχουν δεχτει σε ενα πανεπιστημιο στην αγγλια,αλλα δεν ειμαι πολυ θετικος για την αγγλια συγκεκριμενα).Οσον αφορα το δευτερο πτυχιο σκεφτομαι οτι ο τροπος εισαγωγης μου θα ειναι μεσω κατατακτηριων ή μεσω πανελληνιων.Αρα η πρωτη ερωτηση ειναι κατα ποσο πιστευετε οτι ειναι εφικτο με δουλεια ,να πετυχω απο πανελλαδικες μια ιδιαιτερα δυσκολη σχολη οπως οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι στο εμπ.Ειστε υπερ της αποψης δευτερου πτυχιου?Ή ακομα ειστε υπερ της αποψης το δευτερο πτυχιο να ειναι διαφορετικο αντικειμενο απο το πρωτο (με δεδομενο την ηλικια μου)??Θα ηθελα πολυ να μου απαντησει καποιος που το εχει κανει ή ακομα καποιος που εχει σπουδασει/σπουδαζει στην συγκεκριμενη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμενα εξαιρετικα χρησιμες αυτες οι αποψεις που ακουγονται,ας απασχολησω και γω λιγο το κοινο με τις δικιες μου αποψεις(ερωτησεις,ανασφαλειες,σκεψεις).Ειμαι 27 ετων,εχω τελειωσει το τμημα Πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων στο τει της Λαρισας ,δουλευω σε μια εταιρεια αρκετα μεγαλη ,μισθολογικα ομως δεν ειμαι ικανοποιημενος,οπως αλλωστε και η μεγαλη πλειοψηφια του ελληνα εργαζομενου.Ετσι λοιπον μου περνουν σκεψεις δευτερου πτυχιου (εχω ψαξει για μεταπτυχιακο,με εχουν δεχτει σε ενα πανεπιστημιο στην αγγλια,αλλα δεν ειμαι πολυ θετικος για την αγγλια συγκεκριμενα).Οσον αφορα το δευτερο πτυχιο σκεφτομαι οτι ο τροπος εισαγωγης μου θα ειναι μεσω κατατακτηριων ή μεσω πανελληνιων.Αρα η πρωτη ερωτηση ειναι κατα ποσο πιστευετε οτι ειναι εφικτο με δουλεια ,να πετυχω απο πανελλαδικες μια ιδιαιτερα δυσκολη σχολη οπως οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι στο εμπ.Ειστε υπερ της αποψης δευτερου πτυχιου?Ή ακομα ειστε υπερ της αποψης το δευτερο πτυχιο να ειναι διαφορετικο αντικειμενο απο το πρωτο (με δεδομενο την ηλικια μου)??Θα ηθελα πολυ να μου απαντησει καποιος που το εχει κανει ή ακομα καποιος που εχει σπουδασει/σπουδαζει στην συγκεκριμενη σχολη.

Αν σ' αρέσει η πληροφορική και πιστεύεις ότι είσαι καλός στο αντικείμενό σου, θα πρότεινα να κάτσεις εκεί που είσαι, να εξελιχθείς στη δουλειά σου και σταδιακά να διεκδικήσεις επαγγελματικά κάτι καλύτερο.
Η κατάσταση είναι δύσκολη αλλά ακόμα και στις μέρες μας, βλέπω ανθρώπους στο χώρο της πληροφορικής που έχουν την πολυτέλεια να αλλάζουν δουλειά για να πετύχουν καλύτερο μισθό, καλύτερες συνθήκες εργασίας, πιο ενδιαφέρον αντικείμενο κλπ... Σκέψου ότι έχοντας ήδη μία δουλειά είσαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τους εκατοντάδες αποφοίτους που βγαίνουν κάθε χρόνο από τις σχολές και δεν έχουν καθόλου επαγγελματική εμπειρία.

Αν όμως η πληροφορική δε σε γεμίζει και όνειρό σου είναι να ασχοληθείς με κάτι άλλο, τότε αλλάζει το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioonet

Νεοφερμένος

Ο dioonet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν σ' αρέσει η πληροφορική και πιστεύεις ότι είσαι καλός στο αντικείμενό σου, θα πρότεινα να κάτσεις εκεί που είσαι, να εξελιχθείς στη δουλειά σου και σταδιακά να διεκδικήσεις επαγγελματικά κάτι καλύτερο.
Η κατάσταση είναι δύσκολη αλλά ακόμα και στις μέρες μας, βλέπω ανθρώπους στο χώρο της πληροφορικής που έχουν την πολυτέλεια να αλλάζουν δουλειά για να πετύχουν καλύτερο μισθό, καλύτερες συνθήκες εργασίας, πιο ενδιαφέρον αντικείμενο κλπ... Σκέψου ότι έχοντας ήδη μία δουλειά είσαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τους εκατοντάδες αποφοίτους που βγαίνουν κάθε χρόνο από τις σχολές και δεν έχουν καθόλου επαγγελματική εμπειρία.

Αν όμως η πληροφορική δε σε γεμίζει και όνειρό σου είναι να ασχοληθείς με κάτι άλλο, τότε αλλάζει το πράγμα.




Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.Αρχικα η κινηση μου για δευτερο πτυχιο ειναι για να εξελιχθω στην δουλεια μου.Ειμαι σε πλεονεκτικη θεση αλλα ομως θελω να κανω τα παντα για να ανεβω.Η πληροφορικη μου αρεσει (για να ειμαστε πιο ακριβεις μου αρεσουν τα δικτυα και οι τηλεπικοινωνιες) ομως για καιρο δεν το εξασκουσα το αθλημα και ο,τι δεν εξασκεις σε αφηνει.Μια σχολη που θα ηθελα να περνουσα αν ημουν νεοτερος αυτη θα ηταν οι ναυπηγοι μηχανικοι.Ομως τωρα πρεπει να πατησω στην δουλεια που εχω και να "χτισω" πανω σε αυτην.Θεωρεις οτι αν θελω να αλλαξω αντικειμενο μπορω να το σε αυτη την ηλικια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.Αρχικα η κινηση μου για δευτερο πτυχιο ειναι για να εξελιχθω στην δουλεια μου.Ειμαι σε πλεονεκτικη θεση αλλα ομως θελω να κανω τα παντα για να ανεβω.Η πληροφορικη μου αρεσει (για να ειμαστε πιο ακριβεις μου αρεσουν τα δικτυα και οι τηλεπικοινωνιες) ομως για καιρο δεν το εξασκουσα το αθλημα και ο,τι δεν εξασκεις σε αφηνει.Μια σχολη που θα ηθελα να περνουσα αν ημουν νεοτερος αυτη θα ηταν οι ναυπηγοι μηχανικοι.Ομως τωρα πρεπει να πατησω στην δουλεια που εχω και να "χτισω" πανω σε αυτην.Θεωρεις οτι αν θελω να αλλαξω αντικειμενο μπορω να το σε αυτη την ηλικια?

Μία απόφαση να αλλάξεις αντικείμενο θα είναι καθαρά δική σου. Δε μπορώ να σου προτείνω κάτι. Εγώ δε θα το επιχειρούσα. Και από τους γνωστούς μου ελάχιστοι είναι αυτοί που το έχουν δοκιμάσει και όλοι έχουν συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό τους (πχ να τελειώσουν μια σχολή που θα τους επιτρέψει να συνεχίσουν έτοιμη δουλειά των γονιών, και όχι απλά για να πάρουν παραπάνω εφόδια).

Όσον αφορά τι μπορείς να κάνεις για να γίνεις καλύτερο στο αντικείμενο με το οποίο ήδη ασχολείσαι, σίγουρα από μία 2η σχολή έχεις πολλά να μάθεις, αλλά σκέψου ότι και η αγορά εργασίας είναι μεγάλο σχολείο. Ειδικά από μια ηλικία και μετά, μαθαίνεις πιο εύκολα πρακτικά πράγματα μέσα από τη δουλειά, παρά θεωρίες από βιβλία που δε ξέρεις αν θα σου χρησιμέψουν. Σε μια 2η σχολή θα αφιερώσεις πολύ χρόνο και ενέργεια για πράγματα που ίσως δε σου χρησιμέψουν. Όλη αυτή την ενέργεια μπορείς να την αφιερώσεις στον εργασιακό τομέα. Αυτή είναι η γνώμη μου αλλά δε θέλω να σε επηρεάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Χαρά στο κουράγιο σας,που δίνετε ξανά Πανελλήνιες.
Δεν θα μπορούσα να ξαναμπώ σε τέτοια διαδικασία!

Καλή επιτυχία σε όλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

javelin mp

Νεοφερμένος

Η javelin mp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας. Εχω αποφοιτησει απο γενικο λυκειο , εχω το απολυτηριο μου και εχω και πτυχιο νοσηλευτικης Δ.Ε. κ εργαζομαι θελω ομως να δωσω για ιατρικη...μπορω να γραφτω σε εσπερινο γενικο λυκειο και να δωσω πανελληνιες εκει;
Ξερω οτι τα πραγματα εκει ειναι πιο ευκολα...ποια ειναι η δικη σας αποψη; μπορει να γινει κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ρωτησω παιδια εγω θα δωσω ξανα πανελληνιες του χρονου πρωτη φορα εδωσα το '12, ποτε πρεπει να παω στο σχολειο να τους το πω και επισης θα αλλαξω και το μαθημα της γενικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
να ρωτησω παιδια εγω θα δωσω ξανα πανελληνιες του χρονου πρωτη φορα εδωσα το '12, ποτε πρεπει να παω στο σχολειο να τους το πω και επισης θα αλλαξω και το μαθημα της γενικης?

Νομίζω ότι έπρεπε να έχεις πάει ήδη, αλλά δεν είμαι σίγουρη . Τσέκαρε λίγο σε μηχανές αναζήτησης την ημερομηνία δηλώσεων για τη συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις , μπορεί να έχεις ακόμη περιθώριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Νομίζω ότι έπρεπε να έχεις πάει ήδη, αλλά δεν είμαι σίγουρη . Τσέκαρε λίγο σε μηχανές αναζήτησης την ημερομηνία δηλώσεων για τη συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις , μπορεί να έχεις ακόμη περιθώριο.
Oι δηλώσεις γίνονται τον Φεβρουάριο, και αφού θέλει να δώσει του χρόνου, και όχι φέτος, φυσικά και έχει ακόμα χρόνο. Νομίζω ότι το μάθημα γενικής μπορείς να το αλλάξεις αν θες, αλλά δεν χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Oι δηλώσεις γίνονται τον Φεβρουάριο, και αφού θέλει να δώσει του χρόνου, και όχι φέτος, φυσικά και έχει ακόμα χρόνο. Νομίζω ότι το μάθημα γενικής μπορείς να το αλλάξεις αν θες, αλλά δεν χρειάζεται.

Sorry έχει δίκιο η methexys , εγώ απλώς νόμιζα ότι έδινες φέτος .Οπότε έχεις καιρό μέχρι τον επόμενο φεβρουάριο ,μην ανησυχείς .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι εννοεις δε χρειαζεται να το αλλαξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
τι εννοεις δε χρειαζεται να το αλλαξω?

Στην δήλωση που υποβάλλεις τον Φεβρουάριο, δηλώνεις και το μάθημα Γεν. που θα δώσεις. Δεν έχει σημασία αν θα κρατήσεις αυτό που έδωσε το '12 ή αν θα αλλάξεις. Δεν θεωρείται, δηλαδή, αυτονόητο ότι, άμα δεν δηλώσεις μάθημα γενικής, κρατάς το "παλιό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α οκ θενξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Sheep

Νεοφερμένος

Ο Black_Sheep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Είμαι 32 χρονών, τελείωσα το λύκειο το 1999. Βρίσκομαι σε ενα δύσκολο σταυροδρόμι στη ζωή μου και αποφάσισα ότι θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές στη ζωή μου. Έχω ενθουσιαστεί με τη διδασκαλία και συγκεκριμένα την διδασκαλία Ισπανικής γλώσσας.
Από ότι έχω καταλάβει μπορώ να δώσω εξετάσεις και θα είμαι στο 90% όπως οι υπολοιποι καινούργιοι, σωστά;
Σε πόσα μάθημα και ποια θα πρέπει να δώσω;
Αν υπάρχει και κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες θα ήταν τέλειο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χρήστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Είμαι 32 χρονών, τελείωσα το λύκειο το 1999. Βρίσκομαι σε ενα δύσκολο σταυροδρόμι στη ζωή μου και αποφάσισα ότι θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές στη ζωή μου. Έχω ενθουσιαστεί με τη διδασκαλία και συγκεκριμένα την διδασκαλία Ισπανικής γλώσσας.
Από ότι έχω καταλάβει μπορώ να δώσω εξετάσεις και θα είμαι στο 90% όπως οι υπολοιποι καινούργιοι, σωστά;
Σε πόσα μάθημα και ποια θα πρέπει να δώσω;
Αν υπάρχει και κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες θα ήταν τέλειο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χρήστος

Να φανταστώ στοχεύεις για το τμήμα Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας!
Μπορείς να δώσεις εξετάσεις με Θεωρητική Κατεύθυνση.

Λοιπόν, θα δώσεις Αρχαία Κατεύθυνσης,Ιστορία Κατεύθυνσης (που είναι μαθήματα βαρύτητας) όπως επίσης Λατινικά,Λογοτεχνία,Έκθεση και 1 μάθημα επιλογής (θα σου πρότεινα Βιολογία Γενικής Παιδείας)
Επίσης, για να ανοίξεις το τμήμα αυτό πρέπει να δώσεις και ειδικό μάθημα Ισπανικά, στο οποίο πρέπει να γράψεις απαραιτήτως πάνω από την βάση και σου δίνει από 2000 μέχρι 4000 επιπρόσθετα μόρια για το τμήμα Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας.
Να σημειώσω εδώ ότι το ποσοστό επιτυχόντων (που γράφουν πάνω από 10) τα 2 τελευταία χρόνια είναι πάνω από 90% αλλά ποικοίλει ανάλογα με τα θέματα.

Δηλαδή, αν γράψεις 12.500 μόρια γενικά και Ισπανικά έχεις 15.7
Θα έχεις για το τμήμα, 12.500 + 3140 (15,7 Χ 200) = 15.640

Επιπρόσθετα, θα σου πρότεινα να δώσεις του χρόνου γιατί μετά αλλάζει το σύστημα.

Να σε ενημερώσω επίσης ότι η βάση του τμήματος αυτού είναι πολύ χαμηλή κατά βάση, οπότε λογικά δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα να περάσεις.

Με το ειδικό μάθημα αυτές είναι οι βάσεις :

ΒΑΣΗ 2008 12.127
ΒΑΣΗ 2009 12.628
ΒΑΣΗ 2010 9.404
ΒΑΣΗ 2011 13.169
ΒΑΣΗ 2012 10.991
ΒΑΣΗ 2013 10.483

Όπως καταλαβαίνεις, είναι εύκολο να περάσεις.
Ειδικά αν είσαι καλός στα Ισπανικά, τότε ίσως χρειαστείς και βαθμολογία γύρω (μόνο) στο 8 στα υπόλοιπα μαθήματα.

Τέλος, η βάση είναι χαμηλή γιατί φαντάσου πχ ότι πέρσυ το ειδικό μάθημα το δήλωσαν 145 άτομα από τους οποίους πέρασαν τη βάση οι 134 (92,41%) και οι προσφερόμενες θέσεις του τμήματος είναι 68. Και φαντάσου ότι δεν το δηλώνουν όλοι 1η επιλογή παρόλο που έχουν πάρει τα Ισπανικά για να περάσουν. Οπότε, καταλαβαίνεις.

Εδώ μπορείς να βρεις τα ηλεκτρονικά σχολικά βιβλία : https://ebooks.edu.gr/2013/

Και ότι άλλο θες, μας ρωτάς!
Καλό ξεκίνημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Είμαι 32 χρονών, τελείωσα το λύκειο το 1999. Βρίσκομαι σε ενα δύσκολο σταυροδρόμι στη ζωή μου και αποφάσισα ότι θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές στη ζωή μου. Έχω ενθουσιαστεί με τη διδασκαλία και συγκεκριμένα την διδασκαλία Ισπανικής γλώσσας.
Από ότι έχω καταλάβει μπορώ να δώσω εξετάσεις και θα είμαι στο 90% όπως οι υπολοιποι καινούργιοι, σωστά;
Σε πόσα μάθημα και ποια θα πρέπει να δώσω;
Αν υπάρχει και κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες θα ήταν τέλειο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χρήστος
Αν έχεις πτυχίο απο τριτοβάθμια μπορείς και με κατατακτήριες αλλιώς με το 90%. Τώρα, για να περάσεις ισπανική φιλολογία θα δώσεις απο θεωρητική για 1ο πεδίο 6 μαθήματα + 1 ειδικό ισπανικά, (που προφανώς πρέπει να έχεις κάποιο επίπεδο για να εξεταστείς σ'αυτή τη γλώσσα) σύνολο 7 μαθήματα. https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...ies-ejetazomena-mathimata-ana-kateyuynsh.html Τώρα, η βάση της συγκεκριμένης σχολής είναι απ τις χαμηλότερες, οπότε με ένα νορμάλ διάβασμα σε ένα έτος, αν δεν έχεις παρα πολλά κενά, έχεις πολλές πιθανότητες να τα καταφέρεις. Καλή επιτυχία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top