Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Προσεχε γιατι φετος και του χρονου δινεις 6 μαθηματα. Μετα θα δινεις 4 και με λιγο διαφορετικη υλη.
Για το καινούριο σύστημα ,χωρίς να ξέρω πως θα λειτουργήσει, περιμένω πιο απαιτητικές εξετάσεις με περισσότερη ύλη και βαθμό δυσκολίας. Σίγουρα με συμφέρει να δώσω με το παλιο σύστημα. Και θα συμβουλέψω και άλλους να το κάνουν γιατί μετά αγνοείται τι αποφάσεις θα παρθούν για τους απόφοιτους, ειδικά για εμάς που το καινούριο σύστημα θα είναι άγνωστο.

Παρακολουθω κοινωνικο φροντιστηριο με 6 ωρες Μαθηματικα, 3 ωρες Φυσικη και 2 ωρες Εκθεση την εβδομαδα.
Και γω σκέφτομαι για κάποιο κοινωνικό φροντιστήριο του χρόνου,για να κάνω κάποια μαθήματα. Απλά δεν ξέρω αν δέχονται ενήλικες που έχουν τελειώσει το λύκειο. Υπάρχει δηλαδή δυνατότητα και για εμάς; Τι ώρες γίνονται τα μαθήματα συνήθως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ποτέ δεν θεώρησα την ηλικία μου ως εμπόδιο.:eek:
Πολύ καλό αυτό. Θαυμάζω τους ανθρώπους με αυτό τον τρόπο σκέψής!
Σημαίνει ότι έχουν επίγνωση το τι συμβαίνει γύρω τους. Ποτέ κάποιος δεν σταματά να εξελίσσεται. Κάποιος που σκέφτεται αντίθετα σίγουρα δεν ξέρει την προσωπικότητα του, ούτε έχει στόχους στην ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Και γω σκέφτομαι για κάποιο κοινωνικό φροντιστήριο του χρόνου,για να κάνω κάποια μαθήματα. Απλά δεν ξέρω αν δέχονται ενήλικες που έχουν τελειώσει το λύκειο. Υπάρχει δηλαδή δυνατότητα και για εμάς; Τι ώρες γίνονται τα μαθήματα συνήθως;;
Κανονικα το κοινωνικο φροντ ειναι για ολους, δεν εχει απο οσο ξερω περιορισμους στην ηλικια.
Βεβαια εξαρταται και απο τον δημο της περιοχης σου καθως οπως και ολα τα πραγματα στην Ελλαδα εχουν και πολιτικο παρασκηνιο. Συνηθως ρωτας στο τοπικο Δημαρχειο οπου και κανεις την αιτηση συμμετοχης.
Εγω ειχα την ατυχια να μην εχει τετοια υπηρεσια ο δημος μου αλλα πηγα σε γειτονικο δημο να το ζητησω με την λογικη οτι δεν εχω τιποτα να χασω. Εκανα την αιτηση και απο Δευτερα ξεκινησα!

Τα μαθηματα γινονται σε σχολικα κτηρια συνεπως παντοτε ειναι απογευματινα/βραδυνα. (~5-9)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τωρα με τις εκλογες ειδικα θα δεχονται και παππουδες για φροντιστηρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τωρα με τις εκλογες ειδικα θα δεχονται και παππουδες για φροντιστηρια!
χαχα πες το ψεμματα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τα μαθηματα γινονται σε σχολικα κτηρια συνεπως παντοτε ειναι απογευματινα/βραδυνα. (~5-9)
Αυτή την Δευτέρα ξεκίνησες;; Ή έχει καιρό; Σε ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να αρχίσω και από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αυτή την Δευτέρα ξεκίνησες;; Ή έχει καιρό; Σε ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να αρχίσω και από τώρα.
Εχω ξεκινησει πριν ~2 μηνες. Το Δευτερα ηταν σχημα λογου. :redface:

Εχε υποψιν σου οτι περιπου τελος Μαιου τελειωνουν για την σεζον και ξανα ξεκινανε μαζι με την σχολικη χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Υπάρχει καμία περίπτωση να γίνονται και Σαββατοκύριακα μαθήματα στο κοινωνικό φροντιστήριο;; Δύσκολα εεε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Υπάρχει καμία περίπτωση να γίνονται και Σαββατοκύριακα μαθήματα στο κοινωνικό φροντιστήριο;; Δύσκολα εεε;;
Δεν ξερω, δεν νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τελικά είδα ότι θα αρχίσουν μέσα Μαρτίου κάποια κοινωνικά φροντιστήρια από το Υπουργείο και θα διαρκέσουν 8 βδομάδες άρα πιάνουν και το καλοκαίρι..Άντε να δούμε! Περιμένουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τελικά είδα ότι θα αρχίσουν μέσα Μαρτίου κάποια κοινωνικά φροντιστήρια από το Υπουργείο και θα διαρκέσουν 8 βδομάδες άρα πιάνουν και το καλοκαίρι..Άντε να δούμε! Περιμένουμε!
link?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τωρα με τις εκλογες ειδικα θα δεχονται και παππουδες για φροντιστηρια!

Η γνώση δεν έχει ηλικία!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΩΣΤΑΣ Β.

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ Β. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα και απο μενα!ειμαι καινουριος στο forum γι αυτο συγνωμη για τυχον λαθη κυριως σε offtopics.Ειμαι αποφοιτος του 2007 οταν και περασα σε μια στρατιωτικη σχολη.τωρα στα 24 μου θα ηθελα να πραγματοποιησω το ονειρο μου που ηταν και ειναι η οδοντιατρικη.στο σχολειο ημουν στη θεωρητικη (οχι τοσο γιατι μου αρεσε αλλα ειχα αρκετα κενα στα μαθηματικα) και περασα χωρις φροντιστηριο.τωρα ομως πρεπει να ξαναδωσω απο θετικη.δε με βιαζει να δωσω το 2015 γιατι η υλη που πρεπει να καλυψω στα τεσσερα μαθηματα ειναι μαλλον χαωδης και τα κενα μεγαλα.θα ηθελα καποιος να μου πει αν μπορει τι γιναται με το νεο συστημα που λενε οτι θα εφαρμοστει και πως με επιρεαζει εφοσον δε θα εχω προφορικους γι αυτα τα μαθηματα και απο που θα μπορουσα να ξεκινησω με βοηθηματα να διαβαζω μιας και ορεξη υπαρχει πολλη αλλα λογω υποχρωσεων ουτε λογος για φροντηστηρια η ιδιαιτερο..ευχαριστω εκ των προτερων!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
4 μαθηματακια θα δωσεις, φυσικη, χημεια, εκθεση, βιολογια. Η υλη θα ειναι μαλλον μια επαυξημενη εκδοση της σημερινης διοτι αυξανονται καπως οι ωρες στο νεο λυκειο οποτε παιζει να μεγαλωσει η υλη. Σκεψου οτι περιπου θα γινει υλη δεσμων, μαλλον δηλαδη θα μπουν μεσα τα κεφαλαια που τωρα δε διδασκονται γιατι το κρατος δεν εχει λεφτα για νεα βιβλια. Παιζει να κανει και κοπτοραπτικη με τα βιβλια οπως εκανε σε μαθ-φυσ δηλ παιρνω ενα κεφαλαιο απ τη β και το παω στη γ. Τα προφορικα που ειχες δε μετρανε, μετραει μονο τι θα γραψεις. Οποτε μαθε την τωρινη υλη και παιζει να προστεθει κανα κεφαλαιακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apollo11

Νεοφερμένος

Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπερα και απο μενα!ειμαι καινουριος στο forum γι αυτο συγνωμη για τυχον λαθη κυριως σε offtopics.Ειμαι αποφοιτος του 2007 οταν και περασα σε μια στρατιωτικη σχολη.τωρα στα 24 μου θα ηθελα να πραγματοποιησω το ονειρο μου που ηταν και ειναι η οδοντιατρικη.στο σχολειο ημουν στη θεωρητικη (οχι τοσο γιατι μου αρεσε αλλα ειχα αρκετα κενα στα μαθηματικα) και περασα χωρις φροντιστηριο.τωρα ομως πρεπει να ξαναδωσω απο θετικη.δε με βιαζει να δωσω το 2015 γιατι η υλη που πρεπει να καλυψω στα τεσσερα μαθηματα ειναι μαλλον χαωδης και τα κενα μεγαλα.θα ηθελα καποιος να μου πει αν μπορει τι γιναται με το νεο συστημα που λενε οτι θα εφαρμοστει και πως με επιρεαζει εφοσον δε θα εχω προφορικους γι αυτα τα μαθηματα και απο που θα μπορουσα να ξεκινησω με βοηθηματα να διαβαζω μιας και ορεξη υπαρχει πολλη αλλα λογω υποχρωσεων ουτε λογος για φροντηστηρια η ιδιαιτερο..ευχαριστω εκ των προτερων!!:)
Μιας και δεν εχεις καμια σχεση με τα μαθηματα της θετικης θα φας χοντρο πακετο αν ξεκινησεις να διαβαζεις αναρχα βιολογια/χημεια/μαθηματικα/φυσικη κατευθυνσης . Μονο και που θα παρεις τα σχολικα βιβλια στα χερια σου και θα τα ξεφυλλισεις θα πελαγωσεις. Η ορεξη καλη ειναι αλλα τα μαθηματα της κατευθυνσης θελουν εκπαιδευση στο διαβασμα τους και φυσικα πολυ χρονο. Γνωμη μου πως χωρις φροντιστηριο μην περιμενεις πολλα. Η τουλαχιστον να μην περιμενεις τα ~18000 μορια που θελει η σχολη που στοχευεις.
Προφορικους δεν θα εχεις ετσι και αλλιως ειτε δωσεις φετος η του χρονου η του παραχρονου.
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες γιατι αλλο το ονειρο και αλλο πως θα φτασεις εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
δυστυχως θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα και υπηρξα αρκετα καλη στα θετικα μαθηματα ενω διαλεξα θεωρητικη καθαρα για την σχολη που εβγαλα.
μια δοκιμη να ανοιξεις ενα βιβλιο κατευθυνσης για να μην σου πω και γενικης πλεον θα σε πεισει... :/: σκεφτηκες την πιθανοτητα για κατατακτηριες? γιατι δεν πας να κοιταξεις τα βιβλια να δεις την υλη?
γενικως ειμαι υπερ των πανελληνιων σε μεγαλη ηλικια και οχι υπερ των κατατακτηριων αλλα οταν μιλαμε για ανθρωπο που θελει να αλλαξει κατευθυνση ενω ηδη στα σχολικα χρονια ειχε διαλεξει αλλη λογω κενων στα μαθηματα το θεωρω κατι πολυ δυσκολο. σκεψου οτι θα ανταγωνιστεις παιδια που ασχολουνται μονο με αυτο με φροντιστηρια και ιδιαιτερα. σκεψου και δες τις επιλογες σου. τα βιβλια ειναι στο ιντερνετ. τα βιβλια της οδοντιατρικης φανταζομαι θα τα βρεις στην σχολη ωστε να ριξεις μια ματια στην υλη.
αν μιλας για υποχρεωσεις οικονομικες προσπαθησε να δεις μηπως μπορεις να γραφτεις σε καποιο κοινωνικο φροντιστηριο, αν μιλας για θεμα ελευθερου χρονου ουτως ή αλλως θα χρειαστει απειρο χρονο για να βγαλεις μονος σου υλη πανελληνιων ή κατατακτηριων οποτε καλυτερα αυτον να τον διαθεσεις σε καθηγητη που εστω θα σε βαλει σε μια σειρα.
ο,τι και να αποφασισεις καλη επιτυχια. ευχομαι να πραγματοποιησεις το ονειρο σου και πιστευω πως ποτε δεν ειναι αργα για τιποτα. αν εχεις θεληση θα βρεις τον δρομο σου απλα δεν υπαρχει λογος να διαλεξεις τον πιο δυσκολο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xatzhpetros12

Νεοφερμένος

Ο Xatzhpetros12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, παιδιά! Γράφω εδώ και δεν ανοίγω καινούριο θέμα μιας και αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι παρόμοια με ό,τι ρωτάνε τις τελευταίες σελίδες.

Στο θέμα μας τώρα. Έδωσα πανελλήνιες το 2009-2010, θεωρητική κατεύθυνση, δηλαδή αρχαία, ιστορία, κείμενα, λατινικά, έκθεση, βιολογία γενικής (1ο και 3ο πεδίο). Έβγαλα 15.000+ μόρια. Τώρα, ύστερα από 4 χρόνια θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για να περάσω στο τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας κι Επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου στη Μυτιλήνη (σχολή πρώτου πεδίου με βάση 90% για το 2013 - 10.372 μόρια).

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Προλαβαίνω να δώσω και φέτος ή είναι πλέον αργά να δηλώσω; (ξέρω ότι θα πατώσω χωρίς διάβασμα αλλά έτσι για να θυμηθώ πώς είναι)
2) Αν δεν μπορώ να δώσω φέτος και μπορώ να δώσω του χρόνου, πότε περίπου (ποιο μήνα) πρέπει να αρχίσω να ασχοληθώ με αιτήσεις κλπ;
3) Όσον αφορά το σύστημα, διάβασα τις τελευταίες σελίδες ότι παραμένει ίδιο μέχρι και του χρόνου σίγουρα. Τι παίζει όμως με τα μαθήματα και τα βιβλία; είναι ίδια ή άλλαξαν; (για την ύλη δε ρωτάω μιας και είμαι σίγουρος ότι αλλάζει κάθε χρόνο)
4) Υπάρχει καμιά περίπτωση να μπορώ να περάσω στη σχολή αυτή με κάποιον άλλο τρόπο πέραν των πανελληνίων; Δεν έχω κάποιο πτυχίο, μόνο απολυτήριο λυκείου, proficiency στα αγγλικά και B2 στα γαλλικά.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που μου αφιερώσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Πρωτον, δεν γινεται να δωσεις φετος, επρεπε ηδη να εχεις δηλωσει οτι θα δωσεις. Αιτηση κανεις συνηθως το Φεβρουαριο. Αν εχεις ξαναδωσεις λογικα ξερεις ποτε κανεις αιτηση και τι χρειαζεται. Επισης, απ οτι ξερω, αν δεν εχεις πτυχιο τριτοβαθμιας, μονο με πανελληνιες μπορεις να μπεις. Για την υλη δεν ειμαι σιγουρος να σου πω. Καλη επιτυχια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xatzhpetros12

Νεοφερμένος

Ο Xatzhpetros12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πρωτον, δεν γινεται να δωσεις φετος, επρεπε ηδη να εχεις δηλωσει οτι θα δωσεις. Αιτηση κανεις συνηθως το Φεβρουαριο. Αν εχεις ξαναδωσεις λογικα ξερεις ποτε κανεις αιτηση και τι χρειαζεται. Επισης, απ οτι ξερω, αν δεν εχεις πτυχιο τριτοβαθμιας, μονο με πανελληνιες μπορεις να μπεις. Για την υλη δεν ειμαι σιγουρος να σου πω. Καλη επιτυχια!:)

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση, φίλε μου. Σχετικά με τα βιβλία, ξέρει να μου πει κάποιος αν έχουν αλλάξει καθόλου τα τελευταία χρόνια; Απ' ό,τι είδα από τα εξώφυλλα των βιβλίων εδώ, τότε είναι τα ίδια που είχα κι εγώ.

Επίσης, κάτι άλλο. Είναι εφικτό, εγώ που ήμουν θεωρητική, να δώσω πανελλήνιες τεχνολογικής/θετικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top