ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ

Νεοφερμένος

Η ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πολίνα πρώτα απ' όλα καλωσόρισες στην παρέα του ischool! :)

αρχικά, πρέπει να σου πω πως όποιες απαντήσεις πάρεις από 'δω η απόφαση πρέπει να είναι αποκλειστικά δική σου και απόλυτα συνειδητή!

εγώ δε θα σου πω τι ("πρέπει") να κάνεις, πάντως θα σου πω ότι έκανες πολύ καλά που έδωσες για δεύτερη φορά ανεξάρτητα το αποτέλεσμα, γιατί όλοι δικαιούμαστε τουλάχιστον μία δεύτερη ευκαιρία! και μην απογοητεύεσαι ακόμα, οι βάσεις θα πέσουν φέτος, οπότε τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα!

πες μου, όμως, τώρα:

α) σε ποια σχολή στοχεύεις;
β) έχεις σκεφτεί αν υπάρχει κάποια άλλη σχολή που να σου παρέχει τα ίδια αποκατάσταση; (πχ εγώ αν και ενδιαφέρομαι για καθαρή φιλολογία, το έχω ψάξει και φιλόλογος μπορείς να γίνεις ακόμα από ιστορικό-αρχαιολογικό και φπψ).
γ) έχεις ψάξει αν υπάρχει κάποια σχολή που μετά με κατατακτήριες να μπορείς να δώσεις και για αυτή που θες;
δ) εκτός από όσα σου λέει η μαμά σου, η σχολή αυτή εσένα σε γεμίζει;; είναι κάτι που σου αρέσει ή απλά κοιτάς την αποκατάσταση;

πάντως, όπου και να περάσεις να πας να γραφτείς είτε ξαναδώσεις είτε όχι, έτσι ώστε αν αποφασίσεις να δώσεις και 3η χρονιά και δεν τα καταφέρεις να ξέρεις ότι έχεις μία εξασαφλισμένη θέση...





εμενα πολυ μου αρεσει η σχολη . ηθελα απο ν α ασχοληθω με τη σχολη αυτη. βλεπειςπάντα ήμουν καλη στη σχεση με τα ζωα. αυτο ομως το οποιο με ενδιαφερει ακομα περισσοτερο ειναι η ερευνα σε αυτό το αντικειμενο. η σχολη σου δινει τη δυνατοτητα και αποκαταστασης και ενασχοληση με το αγαπημενο μου αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
leftmano αυτά που μου είπες με βοηθάνε πολύ.Και εγώ είμαι της άποψης κάλλιο αργά παρά ποτέ και πιστεύω ότι είναι τιμή μου κ καμάρι που θα ξαναπροσπαθήσω κ όχι αποτυχία μου.Επίσης νιώθω πολύ πιο ώριμη τώρα που θα ξαναδώσω γιατί θα το κάνω καθαρά για μένα ενώ την πρώτη φορά η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν ότι "πρέπει" να γράψω για γονείς κ καθηγητές και όχι για τον εαυτό μου. Εσύ έκανες και μεγάλη αλλαγή στην κατεύθυνση! Και εγώ θα προτιμούσα να πάω θετική γιατί θα κυνηγήσω μοριακή βιολογία,βιοχημεία και βιοτεχνολογία και τα συναφή παραϊατρικά Καλή συνέχεια σου εύχομαι κ καλά αποτελέσματα! :)

χαίρομαι που σε βοηθούν οι απόψεις μου... Είναι κατά βάση αισιόδοξες και απαλείφουν πλήρως τον παράγοντα "χρόνο" όταν μιλάμε για σπουδές και γνώση.
Σου εύχομαι καλή προσπάθεια κι ακόμη καλύτερη επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
χαίρομαι που σε βοηθούν οι απόψεις μου... Είναι κατά βάση αισιόδοξες και απαλείφουν πλήρως τον παράγοντα "χρόνο" όταν μιλάμε για σπουδές και γνώση.
Σου εύχομαι καλή προσπάθεια κι ακόμη καλύτερη επιτυχία!

Ε ναι!Ο χρόνος δεν έχει σημασία αν θέλεις κάτι!Αν κ στη δική μου περίπτωση δεν πέρασαν κ τοοοόσο πολύ τα χρόνια..:P
Και εγώ γενικώς είμαι αισιόδοξη σαν άνθρωπος κ βοηθάει πολύ! :D
Ευχαριστώ πολύ!Το εύχομαι κ εγώ να επιτύχω!! :P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά εγώ φέτος έδινα για 2η φορά! Για να κυνηγήσω το όνειρό μου και αυτό που θέλω να κάνω.. Όμως ίσως απέτυχα και φέτος! Είμαι παρ'όλα αυτά διατεθιμένη να δώσω μια τρίτη (αλλά τελευταία φορά) και να μην συμβιβαστώ σε κάτι που μπορεί να είναι καλό αλλά δεν μου αρέσει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Πώς ξέρεις ότι το να συμβιβαστείς σε κάτι που μπορεί να είναι καλό και να μην σου αρέσει, όταν δεν το ξέρεις καθόλου; Πώς ξέρεις ότι θα σου αρέσει το "όνειρό" σου μετά και δεν θα αναθεωρήσεις; Αφού δεν έχετε ιδέα από επιστήμες, γιατί απορρίπτετε κάτι πριν το γνωρίσετε; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ

Νεοφερμένος

Η ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γιατί εχει κανένας ιδέα από επιστήμες πριν τις πανελλαδικές . nPb αφού είσαι τόσο αρνητικός στο να ξαναδώσει κάποιος γιατί είσαι σε αυτή τη συζήτηση; εσύ ποια σχολή πέρασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Τελειώνω Πανεπιστήμιο...

Απλά Πολίνα έχω μάθει να μην εκφέρω απόλυτες απόψεις του στυλ "μ' αρέσει εκείνο ή το άλλο" πριν φάω το αγγούρι, επειδή πολλές φορές έχω φάει χαστούκια. Στην ζωή πρέπει να κρατάμε πισινές και να λέμε μικρές κουβέντες. Βέβαια μπορείς να ξεκινήσεις από μια επιστήμη και να καταλήξεις σε μια άλλη μέσω μεταπτυχιακών,...κτλ. Πλέον ένα Πανεπιστήμιο δεν σου προσδίδει κάτι, ειδικά στην Ελλάδα...όπου σπουδάζει και η κάθε πικραμένη και ο κάθε πικραμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Να επιμένετε μέχρι να καταφέρετε το όνειρό σας! Κι αν μετά απο όλη την προσπάθεια πάλι δεν ''κάτσει'' τότε κάθε εμπόδιο για καλό και θα ανοίξει άλλος δρόμος.Εγώ έδωσα 4, ναι 4, φορές πανελλήνιες.Με το σύστημα των δεσμών την πρώτη φορά και με τις κατευθύνσεις την τελευταία.Δυο λάθη του υπουργείου τότε, που δεν ενημερώθηκε κανένας οτι θα διαγωνιζόμασταν οι ''παλιοι'' με το 10% και η ''απάτη'' -όπως και φέτος- με τα δύο απολυτήρια με κράτησαν τόσα χρόνια πίσω αλλα τελικά εκεί που έψαχνα για να σπουδάσω ξενόγλωσση φιλολογία έξω (με δύσκολα οικονομικά) τελικά τα κατάφερα διαβάζοντας καινούργια ύλη απο την αρχή να περάσω σε κάτι που μου άρεσε πολύ και στην Ελλάδα!Γι'αυτό σας λέω μην τα παρατάτε αλλά επίσης να σπουδάσετε κάτι που σας αρέσει και όχι για το ''τι θα πει ο κόσμος'' αν δεν πάτε ή αν ξαναπροσπαθήσετε.
Και για να δώσω μια ''ώθηση'' και σε πιο παλιούς που σκέφτονται αν θα ξαναδώσουν, είμαι 30 χρονών κι επειδή λατρεύω τις ξένες γώσσες και πολιτισμούς είχα προετοιμαστεί να ξαναδώσω και φέτος πανελλήνιες για το τμήμα ασιατικών σπουδών μέχρι που είδα μια ανακοίνωση οτι δεν θα ανοίξει νέα σχολη :((( Δεν πειράζει όμως...του χρόνου πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Να επιμένετε μέχρι να καταφέρετε το όνειρό σας! Κι αν μετά απο όλη την προσπάθεια πάλι δεν ''κάτσει'' τότε κάθε εμπόδιο για καλό και θα ανοίξει άλλος δρόμος.Εγώ έδωσα 4, ναι 4, φορές πανελλήνιες.Με το σύστημα των δεσμών την πρώτη φορά και με τις κατευθύνσεις την τελευταία.Δυο λάθη του υπουργείου τότε, που δεν ενημερώθηκε κανένας οτι θα διαγωνιζόμασταν οι ''παλιοι'' με το 10% και η ''απάτη'' -όπως και φέτος- με τα δύο απολυτήρια με κράτησαν τόσα χρόνια πίσω αλλα τελικά εκεί που έψαχνα για να σπουδάσω ξενόγλωσση φιλολογία έξω (με δύσκολα οικονομικά) τελικά τα κατάφερα διαβάζοντας καινούργια ύλη απο την αρχή να περάσω σε κάτι που μου άρεσε πολύ και στην Ελλάδα!Γι'αυτό σας λέω μην τα παρατάτε αλλά επίσης να σπουδάσετε κάτι που σας αρέσει και όχι για το ''τι θα πει ο κόσμος'' αν δεν πάτε ή αν ξαναπροσπαθήσετε.
Και για να δώσω μια ''ώθηση'' και σε πιο παλιούς που σκέφτονται αν θα ξαναδώσουν, είμαι 30 χρονών κι επειδή λατρεύω τις ξένες γώσσες και πολιτισμούς είχα προετοιμαστεί να ξαναδώσω και φέτος πανελλήνιες για το τμήμα ασιατικών σπουδών μέχρι που είδα μια ανακοίνωση οτι δεν θα ανοίξει νέα σχολη :((( Δεν πειράζει όμως...του χρόνου πάλι :)

ορίστε ρε παιδιά ένα αισιόδοξο άτομο... συμφωνώ απόλυτα...!! καλή επιτυχία όταν δώσεις πάλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άλλο αισιοδοξία, άλλο δίνω ξανά πανελλαδικές, άλλο έχω κάνει επάγγελμα το να δίνω πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άλλο αισιοδοξία, άλλο δίνω ξανά πανελλαδικές, άλλο έχω κάνει επάγγελμα το να δίνω πανελλαδικές.

Μη κουράζεσαι να πληκτρολογείς τα αυτονόητα. Το μόνο που θέλουν να ακούσουν είναι "μπράβο, κυνηγάς τα όνειρα σου" και "καλά κάνεις και δίνεις 100 φορές μπας και περάσεις κάπου", άσχετα αν και ούτε και αυτοί ξέρουν τι θέλουν. Εμείς είμαστε αδαείς και δεν κατανοούμε τον πόνο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μη κουράζεσαι να πληκτρολογείς τα αυτονόητα. Το μόνο που θέλουν να ακούσουν είναι "μπράβο, κυνηγάς τα όνειρα σου" και "καλά κάνεις και δίνεις 100 φορές μπας και περάσεις κάπου", άσχετα αν και ούτε και αυτοί ξέρουν τι θέλουν. Εμείς είμαστε αδαείς και δεν κατανοούμε τον πόνο τους.

Μωρέ καταλαβαίνω τον πόνο τους, και γι αυτό σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά στο να δίνουν δεύτερη φορά..Αλλά αν συνεχίσουν οι αποτυχίες, δεν πρέπει να ψάξουν τι κάνουν λάθος...;Γιατί κάτι λάθος θα γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
δε νομίζω ότι η κοπέλα το έχει κάνει επάγγελμα να δίνει πανελλήνιες, αν αυτό εννοείς..δεν είναι κακό να κάνεις και κάτι άλλο που να σου αρέσει εξίσου με αυτό που ασχολείσαι ήδη..ή ακόμα και να ξαναδίνεις πανελλήνιες άμα έχεις μια αποτυχία.. το θέμα είναι να κάνουμε κάτι που να αγαπάμε ακόμα και αν περάσει χρόνος.τουλάχιστον να μη τα παρατάμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δε νομίζω ότι η κοπέλα το έχει κάνει επάγγελμα να δίνει πανελλήνιες, αν αυτό εννοείς..δεν είναι κακό να κάνεις και κάτι άλλο που να σου αρέσει εξίσου με αυτό που ασχολείσαι ήδη..ή ακόμα και να ξαναδίνεις πανελλήνιες άμα έχεις μια αποτυχία.. το θέμα είναι να κάνουμε κάτι που να αγαπάμε ακόμα και αν περάσει χρόνος.τουλάχιστον να μη τα παρατάμε.:)

Δεν αναφέρθηκα στην κοπέλα συγκεκριμένα, δεν τη γνωρίζω, μπορεί να συντρέχουν και άλλοι (λεπτοί) λόγοι, οπότε δεν την κρίνω.
Απλά θεωρώ (και δεκτά τα μείον, είμαι λίγο ακραία) ότι αν μετά από κάποιες φορές δεν πιάσεις το όνειρό σου, κάτι κάνεις λάθος. Ή ακόμα χειρότερα, μπορεί να μην μπορείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Άλλο αισιοδοξία, άλλο δίνω ξανά πανελλαδικές, άλλο έχω κάνει επάγγελμα το να δίνω πανελλαδικές.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το πτυχίο μου, το οποίο εκτιμώ ιδαίτερα, το έχω ήδη αποκτήσει και εργάζομαι με αυτό.Απλά δεν άφησα τις όποιες δυσκολίες μου έφερνε το κράτος να με ρίξουν και το αποτέλεσμα ήταν να τα καταφέρω.Εξάλλου δεν νομίζω να θεωρεί κανένας χόμπι τις πανελλήνιες γιατί είναι μια αρκετά στρεσογονος διαδικασία και για να μπεις στο ''παιχνίδι'' σημαίνει οτι ξέρεις τι σε περιμένει ή τουλάχιστον προετοιμάζεσαι σκληρά για ότι έρθει.Αμφιβάλλω οτι υπάρχει κανείς που δίνει πανελλήνιες, πόσο μάλλον για πάνω απο μια φορά, και δεν σκέφτεται τον χρόνο που περνάει ή δεν καταβάλλει διπλό κόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μωρέ καταλαβαίνω τον πόνο τους, και γι αυτό σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά στο να δίνουν δεύτερη φορά..Αλλά αν συνεχίσουν οι αποτυχίες, δεν πρέπει να ψάξουν τι κάνουν λάθος...;Γιατί κάτι λάθος θα γίνεται...

Αυτό λέγεται υπερεκτίμηση δυνατοτήτων και έλλειψη plan b, ήτοι εναλλακτικών λύσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα στην κοπέλα συγκεκριμένα, δεν τη γνωρίζω, μπορεί να συντρέχουν και άλλοι (λεπτοί) λόγοι, οπότε δεν την κρίνω.
Απλά θεωρώ (και δεκτά τα μείον, είμαι λίγο ακραία) ότι αν μετά από κάποιες φορές δεν πιάσεις το όνειρό σου, κάτι κάνεις λάθος. Ή ακόμα χειρότερα, μπορεί να μην μπορείς...

ναι συμφωνώ ότι βασικό ρόλο παίζουν οι δυνατότητες του κάθε παιδιού..αλλά πρέπει να έχουμε και αυτογνωσία..πχ ένας μαθητής που δεν του πολυκόβει και είναι το πολύ του 14-15 με το ζόρι, δεν μπορεί να λέει ,θέλω ιατρική..γιατί εκεί πια, δεν είναι θέμα ξαναδίνω πανελλήνιες για τον στόχο..είναι τζάμπα χρόνος..απλά άμα δεν εξαντλούμε το 100% των δυνατοτήτων μας και έτσι δεν πετυχαίνουμε τον στόχο, που ανταποκρίνεται και στις δυνατότητες μας, μπορούμε να προσπαθήσουμε ξανά και ξανά..μέχρι να πούμε ότι οκ, μέχρι εκεί μπόρεσα..και όχι να το παίρνουμε χαλαρά και να λέμε..εεε εντάξει του χρόνου ή επειδή στο 1ο μάθημα των πανελληνίων δεν γράψαμε πολύ καλά, να μας πάρει από κάτω και να μην προσπαθήσουμε για τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Επισημαίνω οτι δεν εννοώ ''κολλήστε'' κάπου και μην κοιτάτε τίποτ'άλλο.Όπως προανέφερα αν δεν γίνει τελικά, για οποιονδήποτε λόγο, αυτό που επιθυμούμε τώρα ίσως να ανοιχτεί μια άλλη πόρτα αργότερα.Και μάλιστα μπορεί το καινούργιο που θα συναντήσουμε να μας αρέσει πιο πολύ τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Πώς ξέρεις ότι το να συμβιβαστείς σε κάτι που μπορεί να είναι καλό και να μην σου αρέσει, όταν δεν το ξέρεις καθόλου; Πώς ξέρεις ότι θα σου αρέσει το "όνειρό" σου μετά και δεν θα αναθεωρήσεις; Αφού δεν έχετε ιδέα από επιστήμες, γιατί απορρίπτετε κάτι πριν το γνωρίσετε; :whistle:
Αρχικά! Την πρώτη φορά πέρασα σε κάτι άσχετο εντελώς με τα ενδιαφέροντά μου και εκτός Αθηνών.. Επίσης δεν μπορώ να πω ότι προσπάθησα όσο έπρεπε.. Επομένως έδωσα και 2η για να τα καταφέρω καλύτερα.. Κι επειδή όπως είπα είναι εντελώς άσχετο συν άλλους προσωπικούς λόγους δεν πήγα καν να δω πως είναι.. Την 2η λοιπόν (φέτος) τα πήγα αρκετά καλύτερα (πιστεύω) αλλά έχασα (πιθανόν) αυτό για το οποίο προσπάθησα πολύ... Υπάρχουν φυσικά μερικές εναλλακτικές που με ενδιαφέρουν αρκετά και αν τις πιάσω θα πάω.. Αλλιώς, προτιμώ να δώσω άλλη μία φορά και να προσπαθήσω όσο μπορώ για να πετύχω το στόχο μου, παρά να συμβιβαστώ σε κάτι άλλο.. Φυσικά δεν απορρίπτω τη σχολή που θα περάσω, γιατί ακριβώς όπως είπες δεν ξέρω πως μπορεί να είναι.. Κάτι που παρέλειψα να πω πριν! Μπορεί όντως, να ξετρελαθώ με αυτήν και να μείνω τελικά! Όμως, πάντα είμαι διατεθιμένη να ξαναδώσω.. :)
Άλλο αισιοδοξία, άλλο δίνω ξανά πανελλαδικές, άλλο έχω κάνει επάγγελμα το να δίνω πανελλαδικές.
Άλλο δίνω 100 φορές πανελλήνιες και τα ξύνω και στις 100 φορές, κι άλλο δίνω 3η φορά με πλήρη επίγνωση του τι κάνω και γιατί το κάνω... Έχοντας πάντα θέληση και αγάπη γι'αυτό που κυνηγάω.. Μιλώντας για εμένα, αν και ξέρω ότι δεν ανεφερόσουν ειδικά σε εμένα, έχω να σου πω, ότι δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα από το να κυνηγάς αυτό που θες... Χωρίς να σε επηρεάζει η κριτική των γύρω σου.. (αν και πάντα πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψην, γιατί πολλές φορές σε βοηθάει να εξελιχθείς..)
Μη κουράζεσαι να πληκτρολογείς τα αυτονόητα. Το μόνο που θέλουν να ακούσουν είναι "μπράβο, κυνηγάς τα όνειρα σου" και "καλά κάνεις και δίνεις 100 φορές μπας και περάσεις κάπου", άσχετα αν και ούτε και αυτοί ξέρουν τι θέλουν. Εμείς είμαστε αδαείς και δεν κατανοούμε τον πόνο τους.
Το μόνο που μπορώ να απαντήσω εδώ, είναι ότι αδιαφορώ για το τι θα μου πει ο καθένας.. Εγώ ξέρω τι θέλω και αυτό έχει σημασία!

δε νομίζω ότι η κοπέλα το έχει κάνει επάγγελμα να δίνει πανελλήνιες, αν αυτό εννοείς..δεν είναι κακό να κάνεις και κάτι άλλο που να σου αρέσει εξίσου με αυτό που ασχολείσαι ήδη..ή ακόμα και να ξαναδίνεις πανελλήνιες άμα έχεις μια αποτυχία.. το θέμα είναι να κάνουμε κάτι που να αγαπάμε ακόμα και αν περάσει χρόνος.τουλάχιστον να μη τα παρατάμε.:)

συμφωνώ απόλυτα... προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο που στα 35 του, με ένα σωρό πτυχία και μεταπτυχιακά, θέλησε να περάσει με κατατακτήριες ιατρική (!) και μου δίνει μεγάλη δύναμη και κουράγιο η θέληση και η αγάπη του γιάυτό το πράγμα.. Δεν υπάρχουν όρια όταν θες κάτι πολύ.. :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Μπορεί όντως, να ξετρελαθώ με αυτήν και να μείνω τελικά! Όμως, πάντα είμαι διατεθιμένη να ξαναδώσω.. :)

...όσο πληρώνει άλλος το μέλι! :)

Χρυσοπληρώτε μαλάκες Έλληνες γονείς τα παιδιά σας να δίνουν πανελλήνιες για το χόμπυ τους. Έτσι μάθανε στην Ελλάδα των φροντιστηρίων. Ο σκοπός κάθε Έλληνα είναι να στιβάξει το παιδί του σε κάποιο Πανεπιστήμιο αξίζει ή όχι. Εδώ ο κόσμος καίγεται και κάποιοι ζούν στον κόσμο της μη πραγματικότητας. Η ζωή είναι τόσο μικρή για να την κάψεις σε σπουδές μόνο. Ξέρω αρκετούς 35αρηδες που είναι να τους κλαίνε...μπορεί να έχουν ένα σωρό πτυχία και μεταπτυχιακά, αλλά δεν είναι ικανοί να ψωνίσουν μισό κιλό ψωμί. Τι να το κάνω ο άλλος να εξασκείται στο άθλημα των πανελληνίων δοκιμάζοντας επιστήμες και να είναι άχρηστος για την καθημερινή ζωή συντηρούμενος από την οικογένειά του; Γιατί μην μου πείτε ότι δουλεύουν κάτι τέτοιοι τύποι. Δουλεύουν την ματαιοδοξία τους κανονικότατα. Η ζωή είναι σαν ένα τρένο. Αυτό το τρένο όμως, δεν περνάει από το ίδιο σημείο ποτέ. Άπαξ και δεν ανέβει κάποιος τότε που έπρεπε (στην ώρα του) από εκείνο το σημείο, θα μπει στο τρένο σε μια άλλη στάση...μόνο που τότε η χρονική αφετηρία θα είναι διαφορετική. Μην αφήνετε να φεύγει η ζωή σε υποτιθέμενες προτιμήσεις εφόσον δεν γνωρίζετε ακριβώς τι θέλετε από την ζωή σας. Μάθετε πρώτα τι θέλετε από την ζωή σας και ελάτε να μας το πείτε. Διακρίνω μια εφηβική ανωριμότητα ενώ υποτίθεται ότι θεωρείστε ώριμοι ενώ σκέφτεστε να στελεχώσετε ως φοιτητικό δυναμικό το Πανεπιστήμιο. Μακάρι να μην κοπανάτε το κεφάλι σας και τότε είναι αργά... :)

Αν έχετε την πυγμή, γιατί δεν δίνετε Πανελλήνιες με δεδομένη την διαγραφή σας από το παρόν Τμήμα σας; Γιατί στερείτε θέσεις από κάποια άτομα που πραγματικά θέλουν να σπουδάσουν και δεν μπορούν ενώ δεν πάνε "δοκιμαστικά", όπως εσείς; Τα Ελληνικά Πανεπιστήμια γέμισαν εγγεγραμμένους αδιάφορους φοιτητές με ένα 20% να ενδιαφέρεται για σπουδές, εφόσον οι περισσότεροι βρίσκονται για άλλους λόγους, για δοκιμές,...κτλ, ότι να 'ναι δηλαδή. Μετά μας φταίει το Παν. Cambridge που έχει καλύτερη οργάνωση από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Τα ξένα Πανεπιστήμια εκτός από καλή οργάνωση έχουν και συνειδητοποιημένους φοιτητές, κάτι που λείπει εδώ και 35 χρόνια από την χώρα μας. Στην Ελλάδα οι Πανεπιστημιακές σπουδές ...έχουν μετατραπεί σε υποχρεωτικό κοινωνικό αγαθό. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top