PIXELina

Νεοφερμένος

Η PIXELina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας!
Είμαι απόφοιτη δημοσίου ΙΕΚ, στον τομέα των εφαρμοσμένων τεχνών, και πήρα την απόφαση να μπώ ξάνα σε αυτή τη διαδικασία των πανελλήνιων εξετάσεων. Στοχεύω προς τα παιδαγωγικά τμήματα, μιας και είναι κάτι που πάντα μου άρεσε και που είχα το 2007 σαν επιλογή.. αλλά δυστιχώς τα μόρια μου δεν επαρκούσαν για αύτες τις σχολές. Η επόμενη επιλογή, ήταν το ΙΕΚ. Βλέπετε, δεν ήθελα να ξαναμπώ σε ολο αυτό το θέμα των εξετάσεων, μου εχε φανεί πολύ ψυχοφθόρο... Anyway, τώρα θέλω πάρα πολύ να ξαναπροσπαθήσω :D !!! Αν και έχω κάποιες απορίες, για τις οποίες θα ήθελα να μου απαντήσεται, όποιος γνωρίζει φυσικά.

1) Τα βιβλία τις θεωριτικής έχουν αλλάξει από τότε?
2) Ο προφορικός βαθμός του 2007, θα μετρήσει στο μέρο όρο των μορίων?
3) Αν επιλέξω μόνο το πρώτο πεδίο, τι μάθημα επιλογής έχω? Ιστορία γενικής???

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
1)δεν ξερω
2) οχι δε μετρανε οι προφορικοι σου, πας μονο με γραπτους
3) αν απο Θεωρητικη θες μονο 1ο πεδιο, μπορεις να διαλεξεις οποιο μαθημα επιλογης θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvii

Νεοφερμένος

Η silvii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά κανένας παλιός απόφοιτος που θα δώσει πανελλήνιες το Μάιο του 2011; Θέλω συμπαράσταση :worry: !!! Τα έχω ξεχάσει και ψιλοδυσκολεύομαι τώρα που είναι αρχή, αλλά σιγα-σιγα εγκλιματίζομαι...


Zeta δεν είσαι μόνη!!! :D είμαι 25 ετων σκέφτομαι να ξαναδώσω -όπως ήδη εχω πει-αλλά δεν έχω πάρει τελική απόφαση ακόμη! Ως απόφοιτος φιλολογίας δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα, θα ακολουθήσω θεωρητική κατεύθυνση αλλά και πάλι χρειάζεται και στην δική μου περιπτωση διαβασμα αρκετο! Εσυ φαντάζομαι ξεκίνησες διάβασμα ε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Zeta δεν είσαι μόνη!!! :D είμαι 25 ετων σκέφτομαι να ξαναδώσω -όπως ήδη εχω πει-αλλά δεν έχω πάρει τελική απόφαση ακόμη! Ως απόφοιτος φιλολογίας δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα, θα ακολουθήσω θεωρητική κατεύθυνση αλλά και πάλι χρειάζεται και στην δική μου περιπτωση διαβασμα αρκετο! Εσυ φαντάζομαι ξεκίνησες διάβασμα ε??

Τέλεια! Να δώσεις πιστεύω δεν θα δυσκολευτείς πολύ.. Ναι Silvii μου άρχισα το διάβασμα, όσο προλαβαίνω δηλαδή γιατί δουλεύω κιόλας... Ως φιλόλογος που είσαι θα καταλάβεις τον πόνο μου... Έχω ένα θεματάκι με τη γραμματική και το συντακτικό των αρχαίων...Έχεις να μου προτείνεις κάτι ως τρόπο διαβάσματος γιατί βοηθήματα έχω ήδη προμηθευτεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIXELina

Νεοφερμένος

Η PIXELina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι πολύ μπερδεμένη με αυτό το θέμα των προφορικών :hmm:, άλλοι λένε ότι μετράει και άλλοι όχι..
Παρ'όλα αυτά σε ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Κατηγορηματικα και σιγουρα οι προφορικοι σου ΔΕΝ μετρανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Οταν λεμε μετρανε η δε μετρανε τι εννοουμε, γιατι οι προφορικοι παιζουν καθοριστικο ρολο στον υπολογισμο των μοριων ή υπαρχει καινουρια διαδικασια για τον υπολογισμο μοριων απο το υπουργειο?
Να το ξεκαθαρισουμε λιγο αυτο γιατι μπερδευτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Οταν λεμε οτι δεν μετρανε, εννοουμε οτι ειναι σαν να μην τους πηρες ποτε. ΝΑΙ, δεν υπολογιζονται στα μορια.

Ο,τι υπολογισμους κανεις για τα μορια, τον κανεις ΜΟΝΟ με τους γραπτους βαθμους. Ο,τι γραψεις σε καθε μαθημα ειναι και ο βαθμος προσβασης του καθε μαθηματος. Ο μεσος ορος των γραπτων βαθμων ειναι ο γενικος βαθμος προσβασης, και παει λεγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIXELina

Νεοφερμένος

Η PIXELina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ Sourotiri!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
καλό κουράγιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvii

Νεοφερμένος

Η silvii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τέλεια! Να δώσεις πιστεύω δεν θα δυσκολευτείς πολύ.. Ναι Silvii μου άρχισα το διάβασμα, όσο προλαβαίνω δηλαδή γιατί δουλεύω κιόλας... Ως φιλόλογος που είσαι θα καταλάβεις τον πόνο μου... Έχω ένα θεματάκι με τη γραμματική και το συντακτικό των αρχαίων...Έχεις να μου προτείνεις κάτι ως τρόπο διαβάσματος γιατί βοηθήματα έχω ήδη προμηθευτεί..

Καθώς έχεις καιρό να τα πιάσεις τα αρχαία (φαντάζομαι) το μυστικο ειναι η συστηματικη επαναληψη..σιγουρα το εχεις καταλαβει και συ αυτο...Ξεκινας πχ με τα ουσιαστικα, κανεις ασκησεις (όσο το δυνατον περισσοτερες!!),μολις τελειωσεις τα κανεις επαναληψη. Συνεχιζεις πχ με επιθετα(με τις αναλογες ασκησεις τους). Πριν προχωρησεις παρακατω κανεις επαναληψη και στα ουσιαστικα κ στα επιθετα και παει λέγοντας! το ιδιο ισχυει και για το συντακτικο.Αν το κάνεις αυτο θα μπορεις να δουλεψεις πιο ευκολα και το αγνωστο αργοτερα.
Αυτο τουλαχιστον κανω εγω αλλα ο καθενας εχει τον τροπο του. Το διαβασμα ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση απλως σου εξηγω τον δικο μου τροπο που πιστευω ειναι και ο πιο συνηθισμενος!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliolousth

Νεοφερμένος

Η Hliolousth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θρακομακεδόνες (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
πρωτον συγχαρητηρια για την αποφαση που πηρεσ να ξαναδωσεις πανελληνιες..
αυτο που εχω να πω ειναι οτι αφου εισαι θεωρητικη παρε βιολογια..ουσιαστικα σου ανοιγει και 3ο πεδιο κατι που απ οτι καταλαβα δεν σε ενδιαφερει..
παρ ολα αυτα η βιολογια διαβαζεται πολυ ευκολα ειναι μονο θεωρια και ενα σιγουρο 20αρι στο τελος... μην ασχοληθεις με ιστορια..το βιβλιο ειναι ειλικρινα τραγικο...
αυτα απ εμενα...καλη επιτυχια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έχω ρίξει πολύ γράψιμο για να τα αφομοιώνω...Έχω βγάλει κάλους...Είχα να τα δω 10 χρόνια!!! Ελπίζω να τα καταφέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voula pap

Νεοφερμένος

Η Voula pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλή επιτυχία μας παιδιά...υπομονή και επιμονή...ένας χρόνος είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RainbowEU

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έδωσα πριν από λίγα χρόνια. Δεν μπορώ να πω ότι τα πήγα και άσχημα, αλλά τότε οι βάσεις χάθηκαν πάνω από τα σύννεφα. Δεν είναι κάτι το τρομερό. Όλα είναι θέμα οργάνωσης χρόνου και πίστης στους στόχους.
Πέρσι σταμάτησα το διάβασμα πριν τα Χριστούγεννα, γιατί έπρεπε να οργανώσω ένα συνέδριο ακριβώς τις μέρες των πανελληνίων. (Καλά που με ενημέρωσαν εγκαίρως από τη δουλειά μου). Φέτος το καλοσκέφτομαι. Θα σας παρακολουθώ και ίσως δεν ξέρω, κάνω πάλι τη βουτιά. Άλλωστε το κάνουμε πρώτα απ'όλα για εμάς τους ίδιους.

Ότι βοήθεια μπορώ να προσφέρω - ευχαρίστως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παίδες, επειδή στο φροντιστήριο που πάω γίνεται ψιλοχαμός - τα πιτσιρίκια κανουν φασαρία - σκέφτομαι να κάνω ιδιαίτερα μέσα σε φροντιστήριο (δεν μπορώ σπίτι γιατί μένω με τους γονείς μου και δεν τους το έχω πει). Ξέρετε πόσο πάει η ώρα; Θα με εξυπηρετούσε αν μου λέγατε ενδεικτικά γιατί δεν έχω ιδέα..Χαίρομαι που βρίσκονται κι άλλοι στη θέση μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixman

Νεοφερμένος

Ο mixman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Kαλησπέρα παιδιά...είμαι καινούριος εδώ και συγνώμη αν κάνω κάτι λάθος.... είμαι στο 7 εξάμηνο σε κάποιο τει τις καβαλας και σκέφτομαι να ξαναδώσω φέτος πανελλήνιες για να περάσω στη σχολη αξιωματικών η αστυφυλάκων... αυτό που θέλω να μάθω είναι αν μπορώ να δώσω πανελλήνιες, αν έχει αλλάξει κάτι και αν μπορώ να πετύχω τον στόχο μου χωρίς φροντιστήριο μονο με διάβασμα..... Eυχαριστωωωωώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
γεια χαρά σε όλους και όλες!
είμαι 43 χρ. και παρόλο που έχω πτυχίο ΑΕΙ,μεταπτυχιακό και διδακτορικό (Δασολογία, Περιβάλλον και Πολυτεχνείο αντίστοιχα) καθώς και σταθερή δουλειά (δημ. υπάλληλος) προετοιμάζομαι για πανελλήνιες το 2011 στη θεωρητική κατεύθυνση για το τμήμα Πολιτικών Επιστημών (ΑΠΘ ή ΔΠΘ). Οι καταταρκτήριες μου φαίνονται δυσκολότερες κι επειδή αυτή τη σχολή την είχα μεράκι χρόνια, κι επειδή νομίζω πως έχω μάθει πια πως να διαβάζω στη ζωή μου (!!!!) προτίμησα τις πανελλήνιες. Λοιπόν, στη Βιολογία (την έχω φάει με το κουτάλι και στο πτυχίο και στο μάστερ) δεν δυσκολεύομαι καθόλου την έβγαλα μέσα σε μια βδομάδα, Ιστορία κατευθυνσης επίσης , πάντα μου άρεσε και τα γεγονότα είναι λίγο πολύ εγκυκλοπαιδικά γνωστά (αλλά θέλω συχνές επαναληψεις για να εμπεδώσω τις ημερομηνίες), Λογοτεχνία (Παπαδιαμάντης, Σολωμός και οι σουρρεαλιστές είναι αγαπημένα μου διαβάσματα από τότε που ήμουν στο Λύκειο, έχω ερασιτεχνικά ασχοληθεί με κριτικές ποίησης κλπ κι επιπλέον στα Νέα (ήταν αγαπημένο μου μάθημα αν και σε καμία Δέσμη δεν εξεταζόταν τότε-ούτε καν στην 3η παρόλο που ήταν η λεγόμενη θεωρητική) είχα 19 αν και πρωτοδεσμίτης ο ίδιος, Έκθεση (ήμουν πάντα πολύ καλός, χειρίζομαι πολύ καλά το λόγο, μελέτησα και το σχολικό βιβλίο καθώς και το βοήθημα που τα έχει συνοπτικά ,κυρίως γιατί στα χρόνια μας δεν είχε ερωτήσεις το μάθημα παρά μόνο να γράψεις μια σκέτη έκθεση και τέλος) και στις πανελλήνιες το ...μακρινό 1985 είχα πάρει 19 (πρωτοδεσμίτης άνθρωπος...) σε ένα πολύ δύσκολο θέμα με άγνωστες λέξεις την "αρωγή"και την "ευδοκίμηση". 18 από τον έναν βαθμολογητή και 20 από τον άλλον, έτσι βαθμολογιόταν τότε και οι βαθμοί ήταν ακέραιοι, ή στον μ.ό. το πολύ μισό (π.χ. 18 και 19 μ.ο. 18,5). Μάλιστα τη χρονία εκείνη, υπήρξε μαζική αποτυχία, το 82% ήταν κάτω από τη βάση κι εγώ μπήκα στο πανεπιστήμιο τότε με τρία 14-15άρια σε Μαθηματικά, φυσική χημεία και 19 έκθεση. Γέλαγε ο κόσμος μαζί μου γιατί ήταν τελείως αδιανόητος βαθμός για έκθεση εκείνη τη χρονιά. Θεωρώ πλέον πως με την ωριμότητα που επήλθε με τα χρόνια, σε μαθήματα όπως η Λογοτεχνία και η Γλώσσα μπορώ να εξασφαλίσω μια υψηλή επίδοση. Προβάροντας τα θέματα των τελευταίων ετών (2005 και μετά), στα τέσσερα μαθήματα που προανέφερα μπορώ να προσπαθήσω για ένα 18 και.
Κι έρχομαι στο πρόβλημα. Θέλω τουλάχιστο 16.000 μόρια για το τμ.Πολ.Επιστημών ΑΠΘ και 14.000 για την Κομοτηνή (που την προτιμώ γιατί θα έχει και τομέα Περιβαλλοντικής Πολιτικής οσονούπω, που είναι και η καθαρή εξειδίκευση του μετ/κού μου και του διδακτορικού μου).
Αρχαία, αν και ήμουν καλός στην α΄ και β ' λυκείου ...το 83 και το 84, φυσικά δεν θυμάμαι πάρα πολλά αν και θυμάμαι σχετικά καλά, μεγάλα κομμάτια της γραμματικής (αρχικοί χρόνοι, κλίσεις επιθέτων και ουσ/κών, παραθετικά κ.λ.π καθώς και ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ συντακτικό (όχι εξεζητημένα πράγματα). Αν διαβάσω, μετάφραση γνωστού, πραγματολογικά και σχόλια, παλεύω ένα 7-8/20. Λιγο πασάλειμμα το γνωστό και κανένα γραμματικό ή συντακτικό άντε να πάω στο 10. Με καλή μελέτη μπορώ να πάω μέχρι το 12 άντε 13 με δεδομένο ότι στο συντακτικό δεν μπορώ να βελτιωθώ πολύ και θα εστιάσω στη γραμματική που μου είναι και πιο οικεία.
Λατινικά, εδώ μιλάμε για κινέζικο έργο (χωρίς υπότιτλους) διότι ποτέ δεν τα διδάχτηκα. Αν και μιλάω άριστα αγγλικά, γαλλικά και ισπανικά δεν νομίζω πως βοηθά αυτό πουθενά, παρά μόνο στο ότι έχω μια ιδέα στο πως μαθαίνεται μια ξένη γλώσσα. Να μάθω απέξω μεταφράσεις για το 8άρι/20, χλωμό, αλλά θα το παλέψω. Να μάθω γραμματική για το 6 άρι/20 (μαξιμουμ πάντα), επίσης χλωμό κι ακόμα δυσκολότερο. Τα υπόλοιπα, συντακτικό, γερουνδιακές έλξεις δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ γιατί νομίζω πως θα ξοδεψω πολύ και χρήσιμο χρόνο σε κάτι πολύ αμφίβολο αν θα το μάθω στο τέλος. Είπαμε πρωτοδεσμίτης με καλές επιδόσεις σε θεωρητικά μαθήματα αλλά μέχρι εκεί...Δεν είμαι και φιλόλογος. Στην καλύτερη, και με πολύ μελέτη να πίάσω κανένα 10άρι. Με δεδομένο πως η απομνημόνευσή μου στα κείμενα δεν μπορεί να είναι και η καλύτερη καθώς το να μάθω κείμενα απέξω χωρίς κανένα συνδετικό στοιχείο ή λογική , μου είναι έξω από αυτό που έχω συνηθίσει. Κόβω απο δω κόβω απο κει, στο τέλος πιθανολογώ ένα 5άρι συνολικά στο μάθημα.
Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να οργανώσω το διάβασμά μου στα Αρχαία και στα Λατινικά σε ότι αφορά τη Γραμματική και το Συντακτικό αλλά και τη μετάφραση (στα Λατινικά κυρίως) ώστε να πάρω ένα άθροισμα 15 με 18 και στα δύο (όχι στο καθένα, προς θεού!) ώστε να επιδιώξω με αξιώσεις την εισαγωγή μου; Με δεδομένο ότι με ένα άθροισμα 70 ακόμα και περισσότερο στα υπόλοιπα τέσσερα μαθήματα που υπολογίζω, δεν φτάνω να συγκεντρώσω τα μόρια που χρειάζομαι αν δεν πιάσω και " κατι "έστω σε αυτά τα δύο...Και με τα Αρχαία παλεύεται, αλλά με τα Λατινικά τι να κάνω; Γνωρίζετε αν υπάρχει δυνατότητα ενισχυτικής διδασκαλίας στο δημόσιο σχολείο ή κάπου αλλού για αποφοίτους; Όχι φροντιστήριο γιατί είμαστε δυσκολα φέτος και τέτοια πολυτέλεια δεν μπορώ να επιτρέψω στον εαυτό μου...
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα με τη φλυαρία μου αλλά ακόμη κι αυτή η ιδέα των πανελληνίων με έχει ενθουσιάσει και με έχει ξανανιώσει! Κι ας με πειράζει ο οικογενειακός και φιλικός μου περίγυρος ότι δίνω πανελλήνιες με το βαφτιστήρι και το ανήψι μου που γίνονται 18 φέτος!
ΥΓ. Το "κακό" είναι ότι είναι της θετικής αυτοί (όπως κάποτε κι εγώ βέβαια) και δεν μπορούν να με βοηθήσουν στα δυο μαθήματα που προβληματίζομαι!
Ευχαριστώ και θα χαρώ να έχω τις απόψεις σας τόσο για το συνολικό μου εγχείρημα όσο και για τα δύο μαθήματα που με προβληματίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIXELina

Νεοφερμένος

Η PIXELina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Hliolousth thanks! Να σαι καλα! :)
Βιολογία θα δώσω... με έπεισες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Leftmano,

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι καλή επιτυχία στις εξετάσεις και ότι είμαι σίγουρη ότι θα τα πας άψογα.. Όσον αφορά στα λατινικά εφόσον λες ότι δεν μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις όλες αυτές τις μεταφράσεις, θα σου πρότεινα να διαβάσεις τουλάχιστον κάποιες και που ξέρεις μπορεί να πέσει κάποια που θα έχεις διαβάσει (αν και θα σου πρότεινα να τις μελετήσεις όλες). Ιστορία ξέρω ότι πρέπει να τη μάθεις παπαγαλία... Καλό κουράγιο και πάλι μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top