anna papadopoul

Νεοφερμένος

Η anna papadopoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
πριν 16 χρονια ηρθα να μεινω μονιμα στην ελλαδα απο γερμανια.εκει ειχα βγαλει μεχρι και την 2.λυκειου σε γερμανικο σχολειο και ετσι αποφασισα να παρω το απολυτηριο μου εδω για να εχω κατι στα χερια μου.μετα απο τοσα χρονια σκεφτηκα οτι θα ηθελα να σπουδασω γερμανικη φιλολογια,που σημαινει πως πρεπει να δωσω πανελληνιες.δεν ξερω ομως απο που να αρχισω.σιγουρα χρειαζομαι προετοιμασια αλλα αυτο μονο σε καποιο σχολειο θα γινοταν.μηπως ξερετε αν υπαρχουν σχολεια δευτερης ευκαιριας για ενηλικες αλλα οχι γυμνασιο αλλα λυκειο.θα μπορουσα να προετοιμαστω και μονη μου;και αν ναι με ποια βιβλια;η οποια απαντηση ειναι ευπροσδεκτη!!ευχαριστω παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εσυ και ο λακης ο γλυκουλης...

Μπορεις να προμηθευτεις τα βιβλια διαβαζοντας μονη σου ή κανοντας ιδιαιτερα. Αν δε δουλευεις, κουτσα στραβα κατι προλαβαινεις. Και οπως ειπε και ο ολι, καλο κουραγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
πριν 16 χρονια ηρθα να μεινω μονιμα στην ελλαδα απο γερμανια.εκει ειχα βγαλει μεχρι και την 2.λυκειου σε γερμανικο σχολειο και ετσι αποφασισα να παρω το απολυτηριο μου εδω για να εχω κατι στα χερια μου.μετα απο τοσα χρονια σκεφτηκα οτι θα ηθελα να σπουδασω γερμανικη φιλολογια,που σημαινει πως πρεπει να δωσω πανελληνιες.δεν ξερω ομως απο που να αρχισω.σιγουρα χρειαζομαι προετοιμασια αλλα αυτο μονο σε καποιο σχολειο θα γινοταν.μηπως ξερετε αν υπαρχουν σχολεια δευτερης ευκαιριας για ενηλικες αλλα οχι γυμνασιο αλλα λυκειο.θα μπορουσα να προετοιμαστω και μονη μου;και αν ναι με ποια βιβλια;η οποια απαντηση ειναι ευπροσδεκτη!!ευχαριστω παρα πολυ!

Kαταρχας, να σου δωσω χιλια συγχαρητηρια που, αν και 38 ετων, πηρες την μεγαλη αποφαση! Μην με παρεξηγησεις, δεν λεω οτι εισαι μεγαλη, απλα δεν ξερω και πολλους 38ρηδες να παιρνουν μια τετοια αποφαση!

Κοιταξε, εφοσον οπως λες "χρωστας" την Γ' Λυκειου, αυτο που μου φαινεται λογικο ειναι οτι θα πρεπει να την κανεις κανονικα σαν μαθητρια, αυτο σημαινει πως, θα πρεπει να παρακολουθεις τα μαθηματα, και φυσικα, δεν θα δωσεις μονο πανελληνιες αλλα και ενδοσχολικες!

Αν αυτο οντως ισχυει, δεν ξερω αν ειναι αργα, μιας και εχουμε ηδη 6 Οκτωβριου.

Μπορεις επισης να πας και σε εσπερινο [νυχτερινο δηλαδη], σε περιπτωση που δουλευεις.

Οπως και να'χει, σιγουρες πληροφοριες θα βρεις στο κοντινοτερο σχολειο της περιοχης σου ή στο γραφειο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Προκειται να δωσω δευτερη φορα φετος πανελλαδικες στο σχολειο που εδωσα και περυσι...Τι πρεπει να κανω γνωριζεται? Πρεπει να παω να το δηλωσω δηλαδη στο σχολειο οτι θα δωσω παλι και αν ναι ποτε γινεται αυτο?:hmm:
Απαντηστε μου συντομα παρακαλω!!!
Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Προκειται να δωσω δευτερη φορα φετος πανελλαδικες στο σχολειο που εδωσα και περυσι...Τι πρεπει να κανω γνωριζεται? Πρεπει να παω να το δηλωσω δηλαδη στο σχολειο οτι θα δωσω παλι και αν ναι ποτε γινεται αυτο?:hmm:
Απαντηστε μου συντομα παρακαλω!!!
Ευχαριστω!!
Ναι, το δηλώνεις. Φεβρουάριο συνήθως.
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs/odhgies_geniko_lykeio_091207.pdf, σελ 7.

Πρόλαβα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

619zx

Νεοφερμένος

Ο 619zx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

mathwannabe

Νεοφερμένος

Ο mathwannabe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια. Είμαι κι εγώ ένας από εκείνους τους δεινόσαυρους που θα δώσουν πανελλήνιες το 2011. Έχω ήδη πτυχίο και μεταπτυχιακό αλλά θα ήθελα να πραγματοποιήσω ένα σχετικά νέο όνειρο. Παρακολουθώ αρκετά χρόνια το forum αυτό και ο λόγος που γράφω είναι για να δώσω κουράγιο σε όσους θέλουν να κάνουν αυτή την προσπάθεια. Παρατηρώ αρκετούς αποφοίτους –κυρίως του συστήματος των δεσμών - να αναρωτιούνται για το αν μπορούν να τα καταφέρουν και συχνά οι απαντήσεις που λαμβάνουν είναι αποθαρρυντικές. Η γνώμη μου είναι πως όλοι μπορούν να τα καταφέρουν. Ο απόφοιτος, ακόμη κι αν έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που έπιασε βιβλίο στο χέρι, έχει μια άλλου είδους εμπειρία που του δίνει τη δυνατότητα να διαχειριστεί διαφορετικά τις πανελλήνιες. Βεβαίως, όλοι οι απόφοιτοι δεν έχουν το ίδιο υπόβαθρο και σίγουρα δεν ξεκινάνε όλοι από το ίδιο σημείο. Όμως, αν το θέλεις πολύ μπορείς να τα καταφέρεις. Έστω ότι κάποιος δεν ήταν καλός μαθητής στο σχολείο, ότι είχε πολλά κενά και πως τώρα, χρόνια μετά, θέλει να κάνει την προσπάθειά του. Η γνώμη μου είναι να το παλέψει, να ψάξει να μάθει τι πρέπει να διαβάσει και να πάει να δώσει. Ίσως τα πολλά κενά να μη μπορέσει να τα καλύψει μέσα σε λίγους μήνες. Θα δει όμως τις ιδιαιτερότητες του τωρινού συστήματος και το 2012 θα μπει εκεί που θέλει. Αυτός πάλι που κράτησε κάποια επαφή με το βιβλίο, που δεν είχε πολλά κενά προλαβαίνει να πετύχει τον στόχο του φέτος αρχίζοντας από τώρα την προσπάθεια. Καλή μας επιτυχία…;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
leftmano, ορίστε λίγα πράγματα για τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν.

Λατινικά:
Χρειάζεσαι τα σχολικά βιβλία των β΄ και γ΄ λυκείου καθώς και τα αντίστοιχα βοηθήματα. Προτείνω Βολονάκη. Στα Λατινικά, αν δεν έχει αλλάξει κάτι, τα θέματα είναι αποκλειστικά από τα 25 κείμενα της ύλης. Άρα μαθαίνεις νεράκι τις μεταφράσεις που είναι στάνταρ μόρια και ό,τι περισσότερο μπορέσεις από γραμματική. Το μόνο δύσκολο είναι χρονικές εγκλιτικές αντικαταστάσεις αλλά παλεύονται. Το συντακτικό, θα είναι αποκλειστικά από τα κείμενα, προσπάθησε να βρεις συνταγμένα τα κείμενα του βιβλίου και μάθε τα νεράκι. Στη σύνταξη έχει κάποια απλά πράγματα που είναι ύλη της β΄ λυκείου και κάποια δύσκολα όπως η τροπή των προτάσεων που είναι ύλη της γ΄ λυκείου. Με καλό διάβασμα Λατινικά το 15 είναι ρεαλιστικός στόχος.

Αρχαία:
Μάθε μεταφράσεις και σχόλια νεράκι. Επίσης λεξιλογικά ώστε να πιάσεις καλό σκορ στο γνωστό. Άγνωστο διάβασε καλά τη γραμματική που είναι κάπως στάνταρ, και από συντακτικό μάθε τουλάχιστον τα απλά. Για μετάφραση αγνώστου είτε πάρε ένα βοήθημα θεματογραφίας και λύσε θέματα ή διάβασε κείμενα αρχαίων συγγραφέων από το πρωτότυπο. Ένα 12- 14 είναι εφικτό.

Λογοτεχνία κατεύθυνσης:
Βρες καλές αναλύσεις των κειμένων. Είναι μάθημα παγίδα, πολλοί την έχουν πατήσει.

Ιστορία κατεύθυνσης:
Παπαγαλία το βιβλίο, και προσοχή στην ανάλυση των πηγών. Ζόρικο μάθημα.

Βιολογία γενικής:
Μάθε παπαγαλία το βιβλίο και πρόσεξε τα προβλήματα- ασκήσεις. Γράφεις καλό βαθμό εδώ.

Έκθεση:
Δούλεψε το βιβλίο του λυκείου και δώσε έμφαση στις ασκήσεις όπως περιλήψεις. Δίκοπο μαχαίρι.

Γενικά: αν έχεις κανά φιλόλογο ώστε να σου λύνει τις απορίες μια φορά την βδομάδα και να σου εξηγήσει τα των πηγών και τα σχετικά είναι συν. Από κει και πέρα με προσωπικό διάβασμα θα τα πας μια χαρά. Η θεωρητική είναι αποκλειστικά κατεύθυνση διαβάσματος και παπαγαλίας. Καλή δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλησπερα
Σκεπτομαι αν δεν τα καταφερω με τις κατατακτηριες το Δεκεμβρη να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο 8 περιπου χρονια:):redface:
Ημουν θεωρητικη και θελω να παω τριτο πεδιο.
Μπορει καποιος να με κατατοπισει με την υλη, μαθηματα επιλογης κλπ γιατι δεν θυμαμαι τπτ απολυτως....ασε που εχουν αλλαξει και πολλα...θα εξεταστουμε σε ποσα μαθηματα φετος? 6 η 4?
πολλα πολλα ευχαριστω:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γεια σου Αφροδίτη,

Τα αναγκαστικά μαθήματα (θεωρητικής) κατεύθυνσης [1ο πεδίο] είναι τα εξής :

-Αρχαία (με συντελεστή βαρύτητας x1.3) , Ύλη : https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...etastea-ylh-archaia-ellhnika-thewrhtikhs.html
-Ιστορία Κατ. (με συντελεστή βαρύτητας x0.7) , Ύλη : https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...tea-ylh-istoria-thewrhtikhskatevhtynshs.html
-Λατινικά , Ύλη : https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...ea-ylh-latinika-thewrhtikhs-katevthynshs.html
-Λογοτεχνία , Ύλη : https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...-ylh-neoellhnikh-logotechnia-thewrhtikhs.html


Και το αναγκαστικό μάθημα γενικής είναι :
Έκθεση , Ύλη : https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...nies/69-exetastea-ylh-neoellhnikh-glwssa.html

Επειδή θέλεις [3ο πεδίο]
σαν "6ο πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα-επιλογής" πρέπει να δώσεις αναγκαστικά :
Βιολογία Γενικής Παιδείας , Ύλη : https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...lhnies/75-exetastea-ylh-viologia-genikhs.html

Αξίζει όμως εδώ να σημειωθεί ότι στο 3ο πεδίο έχεις απώλεια μορίων της τάξεως του 7%
και αυτό γιατί τα δύο μαθήματα βαρύτητας** είναι πλέον τα εξής :

-Βιολογία Γενικής Παιδείας (με συντελεστή βαρύτητας x0.9)
-Έκθεση (με συντελεστή βαρύτητας x0.4)

**Με χαμηλότερους βέβαια συντελεστές βαρύτητας,όπως βλέπεις, σε σχέση με
των μαθημάτων βαρύτητας για το 1ο πεδίο -> Γι'αυτό έχεις και απώλεια μορίων !

Ελπίζω να σε βοήθησα ,

Χρήστος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Φυσικα και βοηθησες απειρα και δε ευχαριστω πολυ:)
δηλαδη αν βγαλω πχ 15 χιλιαδες μορια θα πρεπει να αφαιρεσω 7% απο τη συνολικη βαθμολογια?
επισης ποτε πρεπει να δηλωσω οτι θα δωσω πανελληνιες?παω στο σχολειο μου και συμπληρωνω καποια αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μέχρι τώρα δηλώναμε το Φεβρουάριο, δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
οκ ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebekka

Νεοφερμένος

Η rebekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους
δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αυτό το chατ.
Θέλω να ρωτήσω κάποιον αν γνωρίζει τι γίνεται αν κάποιος θέλει να ξαναδώσει πανελλαδικές.
Δηλαδή εχω εδώ και αρκετά χρόνια που τελείωσα το λύκειο είχα περάσει σας ένα τει δούλεψα αρκετα χρόνια και τώρα επειδη τα πραγματα έχουν δυσκολέψει για όλους σκεφτόμουνα να διαβάσω και να περάσω σε κάποια άλλη σχολή.
Γίνεται κάτι τέτοιο? Έχω σκεφτεί και τις κατατακτήριες εξετάσεις αλλά πια για να μπεις σε μια σχολή χρειάζεται μεγάλος βαθμός πτυχίου.
Αυτά αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας απαντήσει.
Καλη σας μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σχολή.
Γίνεται κάτι τέτοιο? Έχω σκεφτεί και τις κατατακτήριες εξετάσεις αλλά πια για να μπεις σε μια σχολή χρειάζεται μεγάλος βαθμός πτυχίου.
Να ξεχάσεις τις πανελλήνιες και να δώσεις κατακτήριες. Ο ανταγωνισμός είναι μικρότερος και εξετάζεσαι σε μαθήματα της σχολής (που ίσως σου αρέσουν παραπάνω) από τα λυκειακα.
Yπάρχουν σχολές πολλές που οι κατακτήριες γίνονται με γραπτό διαγωνισμό σε ποια σχολή ενδιαφέρεσαι να δώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κα
Θέλω να ρωτήσω κάποιον αν γνωρίζει τι γίνεται αν κάποιος θέλει να ξαναδώσει πανελλαδικές.
Γίνεται κάτι τέτοιο?
Αυτά αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας απαντήσει.
Καλη σας μέρα
https://www.ypepth.gr/el_ec_page109.htm

Ερώτηση 1:
Πως μπορεί αυτός που αποφοίτησε από το Λύκειο το 1999 και παλαιότερα να εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση;

Απάντηση:
Από φέτος και μετά ο απόφοιτος αυτός για να εισαχθεί στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση πρέπει να εξεταστεί σε όλα τα μαθήματα της Γ τάξης που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο προκειμένου να αποκτήσει βεβαίωση πρόσβασης και να ενταχθεί στο νέο σύστημα. Για τη συμμετοχή στις εξετάσεις υποβάλλει σχετική αίτηση στο Λύκειο από 1 έως 10 Φεβρουαρίου του οικείου έτους.
----------
ότι γίνεται, γίνεται.
Ποιά είναι τα εξεταζόμενα μαθήματα δεν ξέρω (τελειώσα το 1999 το Λύκειο με το παλαιό σύστημα των Δεσμών) αλλά σίγουρα αρκετοί θα μπορούν να σε διαφωτίσουν και εδώ και αν πας να κάνεις μια ερώτηση στο κοντινότερο λύκειο της περιοχής σου. Και σίγουρα κάπου θα υπάρχουν και στο site του ΥΠΕΠΘ (www.ypepth.gr) άμα το ψάξεις.
Αν είναι καλύτερα οι πανελλήνιες ή οι κατατακτήριες, επίσης δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω. :/:

εδιτ: από ότι βλέπω το site του ΥΠΕΠΘ άλλαξε (μιας και απέκτησε πιο "fancy" ονομασία--βλέπε παιδείας, δια βίου μάθησης και θρησκευμάτων(!), οπότε τσέκαρε αυτό το Link καλύτερα)
https://www.minedu.gov.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εγώ δεν ξέρω αν συμφέρουν οι κατατακτήριες ή οι πανελλήνιες.


Για πανελλήνιες έχεις 3 κατευθύνσεις:
ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ

Ι. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

(α) Θεωρητική κατεύθυνση
1. Αρχαία Ελληνικά: 5
2. Νεοελληνική Λογοτεχνία: 3/2
3. Λατινικά: 2/3
4. Ιστορία: 2

(β) Θετική κατεύθυνση
1. Μαθηματικά: 5
2. Φυσική: 3
3. Χημεία: 2
4. Βιολογία: 2

(γ) Τεχνολογική κατεύθυνση
Α. Κύκλος Τεχνολογίας και Παραγωγής
1. Μαθηματικά: 5
2. Φυσική: 3
3. Χημεία -Βιοχημεία: 2
4. Ηλεκτρολογία: 2
Β. Κύκλος Πληροφορικής και Υπηρεσιών
1. Μαθηματικά: 5
2. Φυσική: 3
3. Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον: 2
4. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών: 2
[FONT=&quot]Εκτός από τα 4 μαθήματα κατεύθυνσης δίνεις έκθεση γενικής παιδείας και ένα μάθημα επιλογής (στατιστική, ιστορία, ΑΟΘ, φυσική κτλ)[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]Πες στο περίπου για τι ενδιαφέρεσαι για να μη σε μπερδέψω με τα πεδία και τα σχετικά. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και εγώ δεν ξέρω αν συμφέρουν οι κατατακτήριες ή οι πανελλήνιες.


Για πανελλήνιες έχεις 3 κατευθύνσεις:
[FONT=&quot]Εκτός από τα 4 μαθήματα κατεύθυνσης δίνεις έκθεση γενικής παιδείας και ένα μάθημα επιλογής (στατιστική, ιστορία, ΑΟΘ, φυσική κτλ)[/FONT]

[FONT=&quot]Πες στο περίπου για τι ενδιαφέρεσαι για να μη σε μπερδέψω με τα πεδία και τα σχετικά. [/FONT]

Στις πανελλήνιες έχεις να ανταγωνιστές μαθητές που τα έχουν πρόσφατα, έχουν καλύτερη αφομοιωτική ικανότητα και σπαταλάνε πάρα πολύ χρόνο στα φροντιστήρια και προετοιμάζονται 2 χρόνια + για αυτές τις εξετάσεις. Η ύλη στις πανελλήνιες είναι πιο εύκολη αλλά ο ανταγωνισμός είναι πολύ πιο μεγάλος και ένα μεγάλο μέρος του βαθμού σε όλα τα μαθήματα εξαρτάται από την παπαγαλία που ένας μικρότερος υπερτερεί.

Μια κοπέλα 34 χρόνων εργαζόμενη (όπως και οποιοδήποτε μεγαλης ηλικίας) είναι πολύ πιο δύσκολο να ανταγωνιστεί παιδιά που η μοναδική δουλειά που κάνουν είναι το διάβασμα για τις πανελλαδικές.
Και καθηγητές να δίναν πανελλαδικές (που ασχολούνται χρόνια με αυτό) πέρα από το μάθημα που διδάσκουν σε πολλά μαθήματα θα γράψουν χειρότερα από πολλούς μαθητές..

Είχε γίνει παλιά μια ένα πειράμα (στις δέσμες). Βάλανε επαγγελματίες συγγραφείς να γράψουν έκθεση στις πανελλαδικες (στις δέσμες η έκθεση ήταν μόνο η έκθεση) το μέσο όρο βαθμολογίας τους ήταν λίγο πάνω από το 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για κατατακτήριες όμως έχει ενδοιασμούς διότι χρειάζεται καλός βαθμός πτυχίου.
Και να αποτύχει στις πανελλήνιες, δηλαδή να μην πιάσει την πρώτη της επιλογή, έχει και άλλα παρεμφερή επαγγέλματα, ενώ στις κατατακτήριες είναι μονόδρομος.

Όπως και να 'χει, θεωρώ πως δεν είμαστε αρμόδιοι να πούμε σε κάποιον τι να κάνει. Δίνουμε πληροφορίες και αφήνουμε τον άλλον να επιλέξει το καλύτερο για τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Είχε γίνει παλιά μια ένα πειράμα (στις δέσμες). Βάλανε επαγγελματίες συγγραφείς να γράψουν έκθεση στις πανελλαδικες (στις δέσμες η έκθεση ήταν μόνο η έκθεση) το μέσο όρο βαθμολογίας τους ήταν λίγο πάνω από το 10.

Λογικό το βρίσκω, άλλο η έκθεση έτσι όπως την δίνουμε στις πανελλήνιες κι άλλο η λογοτεχνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top