rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Είχαμε και εμείς ένα παλικάρι στην τάξη που δίναμε και είχε έρθει να δώσει για να παίρνει άδειες και καθόταν 3 ώρες και κοιμόταν.:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Είχαμε και εμείς ένα παλικάρι στην τάξη που δίναμε και είχε έρθει να δώσει για να παίρνει άδειες και καθόταν 3 ώρες και κοιμόταν.:P:lol:

δεν θα μπορει να περνει αδεια αιωνιος ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είχαμε και εμείς ένα παλικάρι στην τάξη που δίναμε και είχε έρθει να δώσει για να παίρνει άδειες και καθόταν 3 ώρες και κοιμόταν.:P:lol:

Άλλος καθιέρωσε την πατέντα τελικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Ονοκρόταλος

Νεοφερμένος

Ο Ονοκρόταλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας,
είμαι 29 χρόνων και θέλω να δώσω πανελλήνιες το 2010 για να περάσω σε κάποιο ΑΕΙ που είναι το όνειρό μου. Δεν ξέρω ακόμα τί ΑΕΙ, μάλλον Φιλολογίας ή Αγγλικής Φιλολογίας. Πιστεύω με μεθοδικό και συστηματικό διάβασμα θα τα καταφέρω. Το πρόβλημά μου είναι πως μετά από τόσο καιρό είμαι εκτός κλίματος. Θυμάμαι στα χρόνια μου ήταν όλα απλά. 4 μαθήματα δέσμης, μετα το μηχανογραφικό και όπου πέρναγες. Τώρα πολλά έχουν αλλάξει. Ήμουν 3η δέσμη.

1) Καταρχάς, ποιά είναι τα μαθήματα των εξετάσεων; Υπάρχουν και προφορικά μαθήματα;
2) Πώς θα προμηθευτώ τα βασικά βιβλία που έχουν την ύλη;
3) Πώς θα μάθω την εξεταστέα ύλη για κάθε μάθημα;
4) Με αγχώνουν τα διαδικαστικά πολύ. Θα πρέπει να ενημερώσω από τώρα κάποιο Λύκειο, να κάνω καμιά αίτηση; Παλιά είχαμε το μηχανογραφικό και κάποια στιγμή πριν το Πάσχα το υποβάλλαμε. Τώρα αγχώνομαι, μήπως υπάρχει κάτι διαδικαστικό και δεν το κάνω, επειδή είμαι εκτός κλίματος εντελώς.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. Επειδή η φύση των ερωτήσεών μου απαιτεί απαντήσεις μιας κάποιας έκτασης (εκτός αν υπάρχει κανένα site και δεν το ξέρω) ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων όποιον απαντήσει. Να 'στε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Το καλυτερο ειναι να πας να ενημερωθεις απο καποιο σχολειο ...
Γιατι η περιπτωση σου ειναι αρκετα περιπλοκη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ονοκρόταλος

Νεοφερμένος

Ο Ονοκρόταλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου, ευχαριστώ για την απάντηση. Στο Λύκειό μου ντρέπομαι να πάω να ρωτήσω... καταλαβαίνεις. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος σε αυτό το forum να με διαφωτίσει, γιατί απ' ό,τι βλέπω έχει μεγάλη επισκεψιμότητα και μπαίνουν και καθηγητές κιόλας.
Γιατί είναι η περίπτωσή μου αρκετά περίπλοκη; Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι σαν εμένα. Απόφοιτος Γενικού Λυκείου είμαι που θέλει να μπει σε Πανεπιστήμιο. Μέσω πανελληνίων δε γίνεται; Πρέπει να πληρώσω κολέγιο ή να πληρώσω Ανοιχτό Πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Τα βιβλία μπορείς να τα πάρεις και από βιβλιοπωλεία.Η εξεταστέα ύλη ανακοινώνεται 1-2 μήνες μετά την αρχή του σχολικού έτους.Μπορείς να βρεις την υπάρχουσα ύλη στο site του υποργείου και να αρχίσεις να διαβάζεις,καθώς κάθε φορά η καινούργια ύλη δεν διαφέρει σχεδόν καθόλου.Όσο για την αίτηση,αν και δεν τα ξέρω καλά,νομίζω την κάνεις κανονικά όπως όλοι οι απόφοιτοι κάπου κοντά στις εξετάσεις.

Απόφοιτος είσαι και εσύ,δεν υπάρχει τίποτα περίπλοκο.

Καλη επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Γεια σου!

1) Καταρχάς, ποιά είναι τα μαθήματα των εξετάσεων; Υπάρχουν και προφορικά μαθήματα;

Λοιπον, λογικα θα επιλεξεις Θεωρητικη κατευθυνση. Τα μαθηματα στα οποια θα εξεταστεις ειναι:

1) Ιστορια κατευθυνσης
2) Αρχαια κατεύθυνσης
3) Λογοτεχνια κατευθυνσης
4) Λατινικά κατεύθυνσης

5) Έκθεση γενικής παιδιειας
6) Μαθημα επιλογης γενικής παιδειας

Επιλεγεις δηλαδη ενα μαθημα απο τα παρακατω : Φυσικη, Ιστορια, Βιολογια, Μαθηματικα (και τα 4 ειναι γεινκης παιδειας)

Τα μαθηματα βαρυτητας της κατευθυνσης σου (δηλαδη αυτα τα οποια εχουν μεγαλυτερο συντελεστη) ειναι τα Αρχαια με 1,3 και η Ιστορια με 0,7

Εαν θελεις να περασεις αγγλικη φιλολογια πρεπει να δωσεις και ενα 7ο μαθημα, τα Αγγλικα, που πρεπει να γραψεις 10. Σε περιπτωση που γραψεις λιγοτερο απο 10 δεν εισαι υποψηφιος για Αγγλικη φιλολογια ακομα και αν εχεις τα μορια για να μπεις στη σχολη. Αν δεν παρουσιαστεις τελικα στο μαθημα δεν επηρεαζει το μεσο ορο σου

Προφορικα μαθηματα δεν υπαρχουν, επειδη εχεις αποφοιτησει εδω και πολλα χρονια δεν μετρανε οι προφορικοι βαθμοι των μαθηματων.

2) Πώς θα προμηθευτώ τα βασικά βιβλία που έχουν την ύλη;

Αν εχεις κάποιο γνωστο ή φιλο σου σε δημοσιο σχολειο, μπορεις να τα ζητησει απο αυτον. Διαφορετικα ισως χρειαστει να τα αγορασεις (το καθε βιβλιο στοιχιζει 2-3 ευρω)

3) Πώς θα μάθω την εξεταστέα ύλη για κάθε μάθημα;

Η εξεταστεα υλη ανακοινωνεται το Σεπτεμβρη, ωστοσο συνηθως παραμενει η ιδια απο χρονια σε χρονια. Την εξεταστεα υλη του 2009 μπορεις να τη βρεις εδω:https://www.ischool.gr/goto.php?section=yli


4) Με αγχώνουν τα διαδικαστικά πολύ. Θα πρέπει να ενημερώσω από τώρα κάποιο Λύκειο, να κάνω καμιά αίτηση; Παλιά είχαμε το μηχανογραφικό και κάποια στιγμή πριν το Πάσχα το υποβάλλαμε. Τώρα αγχώνομαι, μήπως υπάρχει κάτι διαδικαστικό και δεν το κάνω, επειδή είμαι εκτός κλίματος εντελώς.


Λοιπον, αυτο που πρεπει να κανεις ειναι το Φεβρουαριο (η προθεσμια συνηθως ειναι 1-20 Φεβρουαριου, καλο θα ειναι να εχεις το νου σου γιατι μπορει να αλλαξει) ειναι να κανεις αιτηση για συμμετοχη στις πανελληνιες, στην οποια θα δηλωσεις την κατευθυνση , το μαθημα επιλογης και το ειδικο μαθημα (αγγλικα) που θελεις να δωσεις. Λιγες μερες πριν τις εξετασεις (ενα δεκαημερο συνηθως) πρεπει να περασεις απο το σχολειο να παρεις την ταυτοτητα υποψηφιου.
Μετα τις εξετασεις, και μετα την ανακοινωση των βαθμολογιων, θα πρεπει να περασεις απο το σχολειο να παρεις τη βεβαιωση προσβασης και το μηχανογραφικο το οποιο το καταθετεις σε συγκεκριμενες ημερομηνιες τον Ιουλιο, φετος για παραδειγμα η προθεσμια αυτη ειναι 1-20 Ιουλιου. Τελος Αυγουστου βγαινουν οι βασεις και τοτε θα δεις που ακριβως περασες.

Χρησιμοι μπορει να σου φανουν οι εξης συνδεσμοι:
https://www.ypepth.gr/docs/b6_155944_08_081208.doc (συντομη ενημερωση σχετικα με τα μαθηματα και τον τροπο εισαγωγης)
www.mixanografiko.gr (οι σχολες που πριλαμβανονται στο μηχανογραφικο και τα επιστημονικα πεδια)
https://www.ypepth.gr/el_ec_category103.htm (αναλυτικα το συστημα προσβασης στην τριτοβαθμια)

Για ο,τιδηποτε αλλο θελεις, ρωτα εδω και ισως μπορουμε να βοηθησουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Ναι ρε γαμώτο. Έχασα τη δόξα:D
Οχι ρε συ. Εχω ακουσει για πολλους. Πανε στις εξετασεις με τον καφε και τα σανδαλια,κοιμουνται και φευγουν στη δυνατη αποχωρηση για να παρουν αδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οχι ρε συ. Εχω ακουσει για πολλους. Πανε στις εξετασεις με τον καφε και τα σανδαλια,κοιμουνται και φευγουν στη δυνατη αποχωρηση για να παρουν αδεια.

Έτσι, ε? Τελικά έχουμε πολλούς λουφαδόρους στην Ελλάδα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ονοκρόταλος

Νεοφερμένος

Ο Ονοκρόταλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου aleka,
σ' ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ! Θα φυλάξω το μήνυμά σου ως κόρην οφθαλμού. Πιστεύω πως είναι πλήρες, έτσι κι αλλιώς αν υπάρχει κανένα λάθος μάλλον θα βρεθεί κάποιος να σε διορθώσει. Αν ξέχασες κανένα μάθημα και κοπώ θα ψάξω να σε βρω και αλίμονό σου! (αστειεύομαι... :P)

Παρεπιμπτόντως εσύ τί σπουδάζεις; Ίσως δηλώσω το ίδιο κι εγώ και βρεθούμε στην ίδια σχολή :):):)

Σ' ευχαριστώ θερμά για τη συγκινητική σου ανταπόκριση και πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν κανει τιποτα!
Εγω δεν εχω καμια σχεση με θεωρητικη, θετικη κατευθυνση ημουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Ρε παιδια καποια στιγμη θα πατε ουτως η αλλως ... τι νοημα εχει να το καθηστερησετε μερικα χρονια? μπας και μειωθει η θητια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σου προτείνω να πας στο σχολείο. Δεν είσαι ο μόνος μεγάλος που δίνεις πανελλήνιες! Επίσης είναι ενα σημαντικό ζήτημα και πρέπει να το ψάξεις σοβαρά και όχι μέσω ενός φόρουμ.

Επίσης, ζήτα τους αν γίνεται να πάρεις απο το σχολείο τα βιβλία. Κάθε χρόνο στις αποθήκες τους μένουν παρα πολλά βιβλία και δεν έχουν τι να τα κάνουν. Αν δεν γίνεται, δεν πειράζει τα βρίσκεις σε κάθε μεγάλο βιβλιοπωλείο και είναι φθηνά.
Η εξεταστέα ύλη κυκλοφορεί κάθε χρονο και στο ίντερνετ. "Ανανεώνεται" κάθε χρόνο αλλά σπάνια αλλάζει.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία αν τελικά αποφασίσεις να δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Σου προτείνω να πας στο σχολείο. Δεν είσαι ο μόνος μεγάλος που δίνεις πανελλήνιες! Επίσης είναι ενα σημαντικό ζήτημα και πρέπει να το ψάξεις σοβαρά και όχι μέσω ενός φόρουμ.

Επίσης, ζήτα τους αν γίνεται να πάρεις απο το σχολείο τα βιβλία. Κάθε χρόνο στις αποθήκες τους μένουν παρα πολλά βιβλία και δεν έχουν τι να τα κάνουν. Αν δεν γίνεται, δεν πειράζει τα βρίσκεις σε κάθε μεγάλο βιβλιοπωλείο και είναι φθηνά.
Η εξεταστέα ύλη κυκλοφορεί κάθε χρονο και στο ίντερνετ. "Ανανεώνεται" κάθε χρόνο αλλά σπάνια αλλάζει.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία αν τελικά αποφασίσεις να δώσεις.

+100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
γτ δν παιρνεις τρελοχαρτο? να ησυχασεις για παντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά ηρεμήστε γιατί έχετε χάσει την μπάλα. Υπάρχει χοντή παρεξήγηση εδώ πέρα. Δεν δίνω πανελλήνιες για να πάρω επιπλέον αναβολή αλλά για να πάρω την ειδική άδεια η οποία είναι επιπλέον της κανονικής άδειας. Τρελλόχαρτο δεν παίρνω γιατί δεν είμαι τρελλός και επιπλέον πως θα γίνω αξιωματικός αν πάρω τρελλόχαρτο;
-----------------------------------------
Όσοι ξέρετε, έχουν αλλάξει τα σχολικά βιβλία από το 2002; Με ενδιαφέρουν τα εξής μαθήματα:

1)Μαθηματικά γενικής παιδείας
2)Αρχές οικονομικής θεωρίας
3)Μαθηματικά κατεύθυνσης
4)Φυσική κατεύθυνσης
5)Χημεία θετικής κατεύθυνσης
6)Βιολογία θετικής κατεύθυνσης
7)Έκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top