jivko_8921

Νεοφερμένος

Ο Ζησης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι ο Ζησης και καταγωμαι απο Βουλγαρια. Τελειωσα το λυκειο το 2008.Στις πανελληνιες επεσα ηρωικα, εβγαλα μεσω ορο 6-7 περιπου. Το προβλημα ηταν οτι καθ'ολη τη διαρκεια της σχολικης χρονιας δεν ανοιξα βιβλιο καθως ειχα κατι προβληματα και το ειχα παρει αποφαση απο την αρχη οτι δεν θα ασχοληθω ιδιαιτερα με το διαβασμα. Τελος παντων. Οπως ειπα απετυχα(μονο στην εκθεση εγραψα 18.3,και στα κειμενα 12.4,ενω στα υπολοιπα μαθηματα... Αρχαια τραγωδια!),κατι για το οποιο μετανιωνω οικτρα! Αποφασισα λοιπον φετος να ξαναδωσω πανελληνιες και να ασχοληθω σοβαρα με το διαβασμα. Το προβλημα ειναι οτι λογω οικονομικης δυσχερειας δεν μπορω να παρκολουθησω φροντιστηρια, κι ουτε στο σχολειο απόπου αποφοιτησα μπορω να παω εξαιτιας της πρωινης μου δουλειας. Οποτε θα κατσω σπιτι, μονος μου θα διαβασω. Οσοι λοιπον εχουν παρομοια εμπειρια ας με συμβουλεψουν για το πως να προγραμματισω το διαβασμα, που να προσεξω πιο πολυ, ποια βοηθητικα να παρω, τελος παντων πως να τα βγαλω περα;Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Φιλε η περίπτωση σου μου θυμίζει αρκετά την δικη μου.Και εγώ την πρώτη φορα δεν έγραψα τόσο καλά (11000 περίπου) και ξανάδωσα δεύτερη φορα χωρίς φροντιστήρια.Μπορεί να μην είχα δουλειά αλλα παρακολουθούσα μαθήματα στην σχολη που είχα περάσει (και μάλιστα δεν ήταν και εύκολη σχολη).Τελικά κατάφερα και να περάσω τα μαθήματα της σχολης μου αλλα και να γράψω αρκετά πάνω από τα μόρια που ήθελα (υπολόγιζα 13000-14000 και τελικά έγραψα 16600).Βεβαια εσύ από ότι κατάλαβα είσαι στην θεωρητική οποτε δεν μπορώ να σε βοηθήσω συγκεκριμένα πάντως το μονο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι τα φροντιστήρια δεν είναι απαραίτητα. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Φίλε Ζήση, συγχαρητήρια για την απόφαση αλλά και για τον σούπερ ουάου βαθμό στην έκθεση, αν λάβεις υπόψην ότι τα ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα
Μπράβο και πάλι μπράβο.
Αν και είσαι θεωρητική και δεν μπορώ να βοηθήσω, θεωρώ ότι η αιτία ήταν το ανεπαρκές διάβασμα και όχι η έλλειψη φροντιστηρίου.

Αν είσαι βέβαιος ότι δεν θα εγκαταλείψεις την προσπάθεια, γιατί πρόκειται για μεγάλο ψυχολογικό κυρίως αγώνα, τότε μόνο κερδισμένος μπορείς να βγεις.

Σόρρυ που δε βοηθάω πρακτικά, ψυχολογικά τουλάχιστον κάνω ό,τι μπορώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athina84

Νεοφερμένος

Η athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
καλημέρα παιδιά!!!
είμαι 25 ετών και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλαδικές εξετάσεις μετά από 7 χρόνια. Έχω τελειώσει μία σχολή στην Καβάλα η οποία δεν μου άρεσε ποτέ ιδιαίτερα και δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα αρκετά χρόνια.
Επείδη ανέκαθεν μου άρεσαν τα παιδαγωγικά, θα ήθελα να προσπαθήσω να δώ αν μπορώ να περάσω στο Εκπαιδευτικό Νηπιαγωγών. Ξέρω ότι τώρα πια είναι δύσκολο να περάσεις σε μία τέτοια σχολή είδικά μετά από τόσα χρόνια και πόσο μάλλον τώρα που οι βάσεις έχουν ανέβει στα ύψη.
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με την διαδικασία την οποία πρέπει να ακολουθήσω? Πρέπει να πάω να δηλώσω στην αρχή της χρονιάς στο λύκειο ότι θα συμετάσχω στις εξετάσεις?
Ποιά μαθήματα πρέπει να προσέξω περισσότερο?
Ο βαθμός εισαγωγής πως βγαίνει? Προφορική βαθμολογία υπάρχει?
Χρειάζεται να κάνω φροντιστήριο σε όλα τα μαθήματα?
Ποιό μάθημα γενικής παιδείας θεωρείται πιό εύκολο?

Αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει και να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων!!!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εξαρτάται καταρχήν ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσεις...!
Όλοι οι υποψήφιοι ανεξάρτητα από την κατεύθυνση που έχουν επιλέξει, διαλέγουν ένα μάθημα γενικής παιδείας στο οποίο θα δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις από τα εξής:

(i) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
(ii) Φυσική γενικής παιδείας
(iii) Ιστορία γενικής παιδείας
(iv) Βιολογία γενικής παιδείας

Οι διαθέσιμες κατευθύνσεις είναι:

1) Θεωρητική κατεύθυνση
2) Θετική κατεύθυνση
3) Τεχνολογική κατεύθυνση
α. Κύκλος Ι : Πληροφορικής και υπηρεσιών
β. Κύκλος ΙΙ: Τεχνολογίας και παραγωγής

Για τους αποφοίτους του προηγούμενου συστήματος των δεσμών ως βαθμός πρόσβασης μαθήματος ορίζεται ο γραπτός βαθμός στις πανελλήνιες εξετάσεις, δηλαδή ο προφορικός δεν συμμετέχει καθόλου. Το ίδιο ισχύει και για τους αποφοίτους του υφιστάμενου συστήματος των κατευθύνσεων που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις μετά από χρονικό διάστημα 2 ετών ή μεγαλύτερο από το έτος αποφοίτησής τους.

(Α) Εξεταζόμενα Μαθήματα ανά κατεύθυνση για υποψηφίους που δεν έχουν επιλέξει το επιπλέον μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Θεωρητική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Αρχαία ελληνικά θεωρητικής κατεύθυνσης
4) Λατινικά θεωρητικής κατεύθυνσης
5) Νεοελληνική λογοτεχνία θεωρητικής κατεύθυνσης
6) Ιστορία θεωρητικής κατεύθυνσης

Θετική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία θετικής κατεύθυνσης
6) Βιολογία θετικής κατεύθυνσης

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος Ι

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων τεχνολογικής κατεύθυνσης

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος ΙΙ

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία-Βιοχημεία τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Ηλεκτρολογία τεχνολογικής κατεύθυνσης


(Β) Εξεταζόμενα Μαθήματα ανά κατεύθυνση για υποψηφίους που θέλουν να δηλώσουν σχολές 5ου πεδίου (οικονομίας-διοίκησης)

Θεωρητική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Αρχαία ελληνικά θεωρητικής κατεύθυνσης
4) Λατινικά θεωρητικής κατεύθυνσης
5) Νεοελληνική λογοτεχνία θεωρητικής κατεύθυνσης
6) Ιστορία θεωρητικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Θετική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία θετικής κατεύθυνσης
6) Βιολογία θετικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος Ι

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων τεχνολογικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος ΙΙ

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία-Βιοχημεία τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Ηλεκτρολογία τεχνολογικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Οι σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ταξινομούνται σε 5 επιστημονικά πεδία (Επειδή έδωσες με τις καταπληκτικές δέσμες σου γράφω σε παρένθεση δίπλα στον αριθμό κάθε πεδίου από ποια δέσμη θα μπορούσες να πας, έτσι για να θυμηθείς τα παλιά):

1ο πεδίο (3η Δέσμη) : Πεδίο Ανθρωπιστικών, Νομικών και Κοινωνικών Επιστημών
2ο πεδίο (1η Δέσμη) : Πεδίο Θετικών επιστημών
3ο πεδίο (2η Δέσμη) : Πεδίο Επιστημών Υγείας
4ο πεδίο (1η Δέσμη) : Πεδίο Τεχνολογικών Επιστημών
5ο πεδίο (4η Δέσμη) : Πεδίο επιστημών οικονομίας και διοίκησης

Όποια κατεύθυνση και αν ακολουθήσεις έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις σχολές από 1 ή το πολύ από 2 διαφορετικά επιστημονικά πεδία:

Με το πρόγραμμα (Α) (που δεν σε ενδιαφέρει, απλά πληροφοριακά)

Από θεωρητική κατεύθυνση μπορείς να δηλώσεις σχολές μόνο του 1ου πεδίου χωρίς να υποστείς μείωση των μορίων σου. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία τότε μπορείς να επιλέξεις με μειωμένα μόρια σχολές του 3ου πεδίου.

Από θετική κατεύθυνση έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, του 3ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την ιστορία έχεις πρόσβαση και σε σχολές του 1ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (οποιουδήποτε κύκλου) έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την ιστορία έχεις πρόσβαση σε σχολές του 1ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία έχεις πρόσβαση σε σχολές του 3ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια.

Με το πρόγραμμα (Β)

Από θεωρητική κατεύθυνση μπορείς να δηλώσεις σχολές του 1ου και του 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.

Από θετική κατεύθυνση έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, 3ου, 4ου και 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (οποιουδήποτε κύκλου) έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, 4ου και 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athina84

Νεοφερμένος

Η athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ μαράκι για τις πληρφορίες!!!
θεωρητική κατεύθυνση θα ακολουθήσω όπως και τότε (δεν έδωσα με δέσμες, ήταν η δεύτερη χρονιά που το σύστημα άλλαξε). Από το πρώτο πεδίο δεν περνάς στα εκπαιδευτικά? Μήπως ξέρεις να μου προτείνεις κάποιο μάθημα επιλογής?

Ευχαριστώ και πάλι! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ναι,στο 1ο πεδίο είναι! Θα σου πρότεινα ανεπιφύλαχτα να πάρεις 100% βιολογία,γιατί είναι ένα μάθημα με λίγη ύλη και μπορείς να γράψεις 20,ενώ στα μαθηματικά π.χ δεν ξέρεις τι ασκηση θα σου τύχει!!! ό,τι άλλο χρειστείς στείλε μου p.m,εγώ φέτος τέλειωσα θεωρητική ήμουν,βιολογία πήρα και ελπιζω οτι περναω δασκαλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athina84

Νεοφερμένος

Η athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κι εγω την βιολογία σκεφτόμουν;)
αντε με το καλό ελπίζω να σου πάνε όλα καλά και να περάσεις ακριβώς αυτό που σου αρέσει!!! :):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!! Και ό,τι χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εξαρτάται καταρχήν ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσεις...!
Όλοι οι υποψήφιοι ανεξάρτητα από την κατεύθυνση που έχουν επιλέξει, διαλέγουν ένα μάθημα γενικής παιδείας στο οποίο θα δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις από τα εξής:

(i) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
(ii) Φυσική γενικής παιδείας
(iii) Ιστορία γενικής παιδείας
(iv) Βιολογία γενικής παιδείας

Οι διαθέσιμες κατευθύνσεις είναι:

1) Θεωρητική κατεύθυνση
2) Θετική κατεύθυνση
3) Τεχνολογική κατεύθυνση
α. Κύκλος Ι : Πληροφορικής και υπηρεσιών
β. Κύκλος ΙΙ: Τεχνολογίας και παραγωγής

Για τους αποφοίτους του προηγούμενου συστήματος των δεσμών ως βαθμός πρόσβασης μαθήματος ορίζεται ο γραπτός βαθμός στις πανελλήνιες εξετάσεις, δηλαδή ο προφορικός δεν συμμετέχει καθόλου. Το ίδιο ισχύει και για τους αποφοίτους του υφιστάμενου συστήματος των κατευθύνσεων που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις μετά από χρονικό διάστημα 2 ετών ή μεγαλύτερο από το έτος αποφοίτησής τους.

(Α) Εξεταζόμενα Μαθήματα ανά κατεύθυνση για υποψηφίους που δεν έχουν επιλέξει το επιπλέον μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Θεωρητική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Αρχαία ελληνικά θεωρητικής κατεύθυνσης
4) Λατινικά θεωρητικής κατεύθυνσης
5) Νεοελληνική λογοτεχνία θεωρητικής κατεύθυνσης
6) Ιστορία θεωρητικής κατεύθυνσης

Θετική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία θετικής κατεύθυνσης
6) Βιολογία θετικής κατεύθυνσης

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος Ι

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων τεχνολογικής κατεύθυνσης

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος ΙΙ

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μάθημα γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία-Βιοχημεία τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Ηλεκτρολογία τεχνολογικής κατεύθυνσης


(Β) Εξεταζόμενα Μαθήματα ανά κατεύθυνση για υποψηφίους που θέλουν να δηλώσουν σχολές 5ου πεδίου (οικονομίας-διοίκησης)

Θεωρητική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Αρχαία ελληνικά θεωρητικής κατεύθυνσης
4) Λατινικά θεωρητικής κατεύθυνσης
5) Νεοελληνική λογοτεχνία θεωρητικής κατεύθυνσης
6) Ιστορία θεωρητικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Θετική κατεύθυνση

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία θετικής κατεύθυνσης
6) Βιολογία θετικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος Ι

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων τεχνολογικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Τεχνολογική κατεύθυνση-Κύκλος ΙΙ

1) Νεοελληνική γλώσσα γενικής παιδείας
2) Μαθηματικά και στοιχεία στατιστικής γενικής παιδείας
3) Μαθηματικά θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
4) Φυσική θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης
5) Χημεία-Βιοχημεία τεχνολογικής κατεύθυνσης
6) Ηλεκτρολογία τεχνολογικής κατεύθυνσης
7) Αρχές οικονομικής θεωρίας

Οι σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ταξινομούνται σε 5 επιστημονικά πεδία (Επειδή έδωσες με τις καταπληκτικές δέσμες σου γράφω σε παρένθεση δίπλα στον αριθμό κάθε πεδίου από ποια δέσμη θα μπορούσες να πας, έτσι για να θυμηθείς τα παλιά):

1ο πεδίο (3η Δέσμη) : Πεδίο Ανθρωπιστικών, Νομικών και Κοινωνικών Επιστημών
2ο πεδίο (1η Δέσμη) : Πεδίο Θετικών επιστημών
3ο πεδίο (2η Δέσμη) : Πεδίο Επιστημών Υγείας
4ο πεδίο (1η Δέσμη) : Πεδίο Τεχνολογικών Επιστημών
5ο πεδίο (4η Δέσμη) : Πεδίο επιστημών οικονομίας και διοίκησης

Όποια κατεύθυνση και αν ακολουθήσεις έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις σχολές από 1 ή το πολύ από 2 διαφορετικά επιστημονικά πεδία:

Με το πρόγραμμα (Α) (που δεν σε ενδιαφέρει, απλά πληροφοριακά)

Από θεωρητική κατεύθυνση μπορείς να δηλώσεις σχολές μόνο του 1ου πεδίου χωρίς να υποστείς μείωση των μορίων σου. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία τότε μπορείς να επιλέξεις με μειωμένα μόρια σχολές του 3ου πεδίου.

Από θετική κατεύθυνση έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, του 3ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την ιστορία έχεις πρόσβαση και σε σχολές του 1ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (οποιουδήποτε κύκλου) έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου και του 4ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την ιστορία έχεις πρόσβαση σε σχολές του 1ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια. Αν επιλέξεις ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία έχεις πρόσβαση σε σχολές του 3ου πεδίου με μειωμένα όμως μόρια.

Με το πρόγραμμα (Β)

Από θεωρητική κατεύθυνση μπορείς να δηλώσεις σχολές του 1ου και του 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.

Από θετική κατεύθυνση έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, 3ου, 4ου και 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.

Από τεχνολογική κατεύθυνση (οποιουδήποτε κύκλου) έχεις πρόσβαση σε σχολές του 2ου, 4ου και 5ου πεδίου χωρίς μείωση μορίων.


Maraki, κάτι μου θυμίζουν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Maraki, κάτι μου θυμίζουν αυτά.

Ναι,υπάρχουν και κάπου αλλού εδώ μέσα και στο ypepth νομιζω επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αφου εχεις τελειωσει το τμημα στην Καβαλα, γιατι δε διαβαζεις για να δωσεις κατατακτηριες εξετασεις?? Νομιζω οτι γινονται μεσα στο Νοεμβριο (εξαρταται απο τη σχολη) και την υλη μπορεις να τη μαθεις απο το σαιτ της σχολης!! Παντως ειναι και αυτη μια καλη λυση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Για τους αποφοίτους του προηγούμενου συστήματος των δεσμών ως βαθμός πρόσβασης μαθήματος ορίζεται ο γραπτός βαθμός στις πανελλήνιες εξετάσεις, δηλαδή ο προφορικός δεν συμμετέχει καθόλου. Το ίδιο ισχύει και για τους αποφοίτους του υφιστάμενου συστήματος των κατευθύνσεων που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις μετά από χρονικό διάστημα 2 ετών ή μεγαλύτερο από το έτος αποφοίτησής τους.

Νομιζω μεγαλύτερο των 2 ετων απο το ετος αποφοιτησης.Αλλα αυτο ειναι σιγουρο ή υπαρχουν καποιες προυποθεσεις για να ισχυει??
Εγω για παραδειγμα θελω να δωσω δευτερη φορα αλλα εχουν περασει σχεδον 2 χρονια απο το ετος αποφοιτησης.Δηλαδη σαν να δινω τριτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tepa

Νεοφερμένος

Ο tepa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! και εγώ είμαι απόφοιτος του 1991 και αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες για οικονομικές ή λογιστικές σχολές από την θεωρητική κατεύθυνση. Ήμουν 3η δέσμη. Αν έχεις να μου προτείνεις συγκεκριμένα βοηθήματα θα σου ήμουν ευγνώμων!
-----------------------------------------
Οπως έχω αναφέρει και σε άλλο topic, έδωσα κι εγώ φέτος και είμαι απόφοιτος 1991!! Συγκέντρωσα 16500 μόρια με το ειδικό μάθημα ξένης γλώσσας στη θεωρητική κατεύθυνση!! Περνάω στην πρώτη μου επιλογή Ιταλική Φιλολογία.Ηταν μοναδική εμπειρία για μένα και νιώθω φοβερή ικανοποίηση που θα μπορέσω να είμαι φοιτήτρια (όνειρο ζωής).
Μάλιστα όποιος από τους παλιούς απόφοιτους αποφασίσει για θεωρητική έχω μπόλικο υλικό από φροντιστήριο και βοηθήματα στη διάθεσή του!! Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν, αξίζει τον κόπο!!!

Καλησπέρα! και εγώ είμαι απόφοιτος του 1991 και αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες για οικονομικές ή λογιστικές σχολές από την θεωρητική κατεύθυνση. Ήμουν 3η δέσμη. Αν έχεις να μου προτείνεις συγκεκριμένα βοηθήματα θα σου ήμουν ευγνώμων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crystal96

Νεοφερμένος

Ο Crystal96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συγχαρητηρια σε ολους οσους πετυχαν στις πανελληνιες αλλα και σε οσους αποφασισαν
λαβουν μερος μετα απο χρονια.
Ειμαι και εγω αποφοιτη του '96, 4η δεσμη τοτε,δεν εδωσα ομως ποτε πανελλαδικες διοτι εκεινη την εποχη εδωσα εξετασεις για τις σχολες ξεναγων.
Περυσι αποφασισα να συμμετασχω στις πανελλαδικες με στοχο την ιταλικη φιλολογια.
Πρεπει να πω οτι χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα αυτη τη σελιδα,μου εχετε δωσει πολυ κουραγιο και εμπνευση.
-----------------------------------------
Οπως έχω αναφέρει και σε άλλο topic, έδωσα κι εγώ φέτος και είμαι απόφοιτος 1991!! Συγκέντρωσα 16500 μόρια με το ειδικό μάθημα ξένης γλώσσας στη θεωρητική κατεύθυνση!! Περνάω στην πρώτη μου επιλογή Ιταλική Φιλολογία.Ηταν μοναδική εμπειρία για μένα και νιώθω φοβερή ικανοποίηση που θα μπορέσω να είμαι φοιτήτρια (όνειρο ζωής).
Μάλιστα όποιος από τους παλιούς απόφοιτους αποφασίσει για θεωρητική έχω μπόλικο υλικό από φροντιστήριο και βοηθήματα στη διάθεσή του!! Καλή επιτυχία σε όσους το επιχειρήσουν, αξίζει τον κόπο!!!
Συγχαρητηρια :)
Εισαι εκει που θα ηθελα να φτασω εγω.Αποφοιτη του '96 και με ενδιαφερει η Ιταλικη Φιλολογια. Ελπιζω να τα καταφερω.
Θα μπορουσες να μου συστησεις καποια βοηθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas2113293

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kwstas2113293 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Βασικα οσοι εχουν δωσει πριν απο πολλα χρονια ειναι πιθανον να εχουν αλλαξει και τοπο διαμονης...
Οποτε για να δωσουν πανελληνιες σε ενα σχολειο της περιοχης τους λογικα θα πρεπει να πανε στο σχολειο που αποφοιτησαν και να κανουν αιτηση για μεταφορα εδρας.Οι ενδιαφερομενοι καλο ειναι να το ψαξουν μην βρεθουν προ εκπληξεων λιγο πριν τις πανελληνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάρκος21

Νεοφερμένος

Ο Μάρκος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Kαλησπερα, συμφωνα με οσα διαβασα παραπανω θα ηθελα να σας κανω την εξης ερωτηση μηπως γνωριζει καποιος να μου απαντησει.
Αποφοιτησα το 2001 σε σχολειο της Αθηνας και σκεφτομαι μετα απο χρονια να ξαναδωσω πανελληνιες ενω παραλληλα θα εργαζομαι.
Το θεμα ειναι αν μπορω να δωσω σε καποιο σχολειο στην περιοχη που μενω (Γιαννινα) ή χρειαζεται να ταξιδευω Αθηνα για να δηλωσω αλλαγη τοπου διαμονης.
Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχων απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalek

Νεοφερμένος

Ο Dalek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Kαλησπερα, συμφωνα με οσα διαβασα παραπανω θα ηθελα να σας κανω την εξης ερωτηση μηπως γνωριζει καποιος να μου απαντησει.
Αποφοιτησα το 2001 σε σχολειο της Αθηνας και σκεφτομαι μετα απο χρονια να ξαναδωσω πανελληνιες ενω παραλληλα θα εργαζομαι.
Το θεμα ειναι αν μπορω να δωσω σε καποιο σχολειο στην περιοχη που μενω (Γιαννινα) ή χρειαζεται να ταξιδευω Αθηνα για να δηλωσω αλλαγη τοπου διαμονης.
Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχων απαντηση.


Μπορείς να δώσεις σε όποιο λύκειο της χώρας σε βολευεί. Η μόνη δήλωση που χρειαζεσαι είναι η δήλωση για σύμετοχη στις εξετάσεις στο λύκειο της επιλογής σου.
-----------------------------------------
Βασικα οσοι εχουν δωσει πριν απο πολλα χρονια ειναι πιθανον να εχουν αλλαξει και τοπο διαμονης...
Οποτε για να δωσουν πανελληνιες σε ενα σχολειο της περιοχης τους λογικα θα πρεπει να πανε στο σχολειο που αποφοιτησαν και να κανουν αιτηση για μεταφορα εδρας.Οι ενδιαφερομενοι καλο ειναι να το ψαξουν μην βρεθουν προ εκπληξεων λιγο πριν τις πανελληνιες...

Δεν υπάρχει κατι τετοιο. Αν πάρεις το αντίγραφο της εγγραφής το φεβρουάριο απο το λύκειο δεν υπάρχουν εκπλήξεις μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Draggon26

Νεοφερμένος

Ο Draggon26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε ολους. Ειμαι 31 ετων, ελευθερος επαγγελματιας, αποφοιτος τεχνικου επαγγελματικου λυκειου (Τ.Ε.Λ.) το 1996. Θα ηθελα - εστω και αργα- να συμμετασχω στις επομενες πανελλαδικες εξετασεις με βασικο στοχο τη σχολη πλοιαρχων εμπορικου ναυτικου. Αν μπορειτε σας παρακαλω, διαφωτιστε με στο αν εχω δικαιωμα συμμετοχης (λογω Τ.Ε.Λ.) και αν μπορω να εισαχθω στη συγκεκριμενη σχολη (λογω ηλικιας). Ευχαριστω προκαταβολικα και καλο χειμωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalek

Νεοφερμένος

Ο Dalek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σε ολους. Ειμαι 31 ετων, ελευθερος επαγγελματιας, αποφοιτος τεχνικου επαγγελματικου λυκειου (Τ.Ε.Λ.) το 1996. Θα ηθελα - εστω και αργα- να συμμετασχω στις επομενες πανελλαδικες εξετασεις με βασικο στοχο τη σχολη πλοιαρχων εμπορικου ναυτικου. Αν μπορειτε σας παρακαλω, διαφωτιστε με στο αν εχω δικαιωμα συμμετοχης (λογω Τ.Ε.Λ.) και αν μπορω να εισαχθω στη συγκεκριμενη σχολη (λογω ηλικιας). Ευχαριστω προκαταβολικα και καλο χειμωνα.

Ναι, δες εδώ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=49663

Για την ηλικία δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top