Πανελλήνιες δεύτερη φορά

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Την περασμένη χρονιά δεν διάβαζα πανελλήνιες και πέρασα στα Ψηφιακά Συστήματα Σπάρτη.
Έγραψα 17.2 έκθεση όποτε μου άνεβασε τον ΜΟ
Είχα πάρει την απόφαση ότι θα προσπαθήσω αυτή την φορά σοβαρά, ώστε να περάσω σε κάποιο πανεπιστημιακο τμήμα της επιλογής μου που να θεωρώ ότι αξίζει. Τον τελευταίο μήνα από τότε που παρέλαβα τον Εύδοξο έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για διάβασμα πανελλήνιων, απλά έκανα πασαλήματα και προσπαθούσα να μάθω C (δεν είχα καθόλου επαφή με προγραμματισμό εκτός αεππ πριν ).
Και τώρα σκέφτομαι να παρατήσω τα πάντα και να πάω στο χωριό του λεωνίδα με τους 300.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι έχουν δώσει οι γονείς μου τόσα χρήματα για μαθήματα μέχρι στιγμής και ότι θα είναι πολύ εγωιστικό απλά να φύγω Σπάρτη. Αυτο που με χαλάει είναι ότι ενω εγώ κάνω για την ποσοστιαία μεταβολή οι συνομίλικοι μου εκεί κάνουν πίνακες σε C, όσο κάνουν τρόπους ανάπτυξης επιχειρήματος κάνουν κυκλώματα (τουλάχιστον στην γενική μου άρεσαν).
Δεν ξέρω τι να κάνω :/​
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Την περασμένη χρονιά δεν διάβαζα πανελλήνιες και πέρασα στα Ψηφιακά Συστήματα Σπάρτη.
Έγραψα 17.2 έκθεση όποτε μου άνεβασε τον ΜΟ
Είχα πάρει την απόφαση ότι θα προσπαθήσω αυτή την φορά σοβαρά, ώστε να περάσω σε κάποιο πανεπιστημιακο τμήμα της επιλογής μου που να θεωρώ ότι αξίζει. Τον τελευταίο μήνα από τότε που παρέλαβα τον Εύδοξο έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για διάβασμα πανελλήνιων, απλά έκανα πασαλήματα και προσπαθούσα να μάθω C (δεν είχα καθόλου επαφή με προγραμματισμό εκτός αεππ πριν ).
Και τώρα σκέφτομαι να παρατήσω τα πάντα και να πάω στο χωριό του λεωνίδα με τους 300.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι έχουν δώσει οι γονείς μου τόσα χρήματα για μαθήματα μέχρι στιγμής και ότι θα είναι πολύ εγωιστικό απλά να φύγω Σπάρτη. Αυτο που με χαλάει είναι ότι ενω εγώ κάνω για την ποσοστιαία μεταβολή οι συνομίλικοι μου εκεί κάνουν πίνακες σε C, όσο κάνουν τρόπους ανάπτυξης επιχειρήματος κάνουν κυκλώματα (τουλάχιστον στην γενική μου άρεσαν).
Δεν ξέρω τι να κάνω :/​
Δεν κάνεις μαθήματα ;;; Δεν στα εξηγεί ο καθηγητής;;; Κι εγώ έχω φέτος ένα νέο μάθημα και φοβόμουν πάρα πολύ αλλά τελικά αποδείχθηκε καλύτερο κ πιο εύκολο από το προηγούμενο
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Την περασμένη χρονιά δεν διάβαζα πανελλήνιες και πέρασα στα Ψηφιακά Συστήματα Σπάρτη.
Έγραψα 17.2 έκθεση όποτε μου άνεβασε τον ΜΟ
Είχα πάρει την απόφαση ότι θα προσπαθήσω αυτή την φορά σοβαρά, ώστε να περάσω σε κάποιο πανεπιστημιακο τμήμα της επιλογής μου που να θεωρώ ότι αξίζει. Τον τελευταίο μήνα από τότε που παρέλαβα τον Εύδοξο έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για διάβασμα πανελλήνιων, απλά έκανα πασαλήματα και προσπαθούσα να μάθω C (δεν είχα καθόλου επαφή με προγραμματισμό εκτός αεππ πριν ).
Και τώρα σκέφτομαι να παρατήσω τα πάντα και να πάω στο χωριό του λεωνίδα με τους 300.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι έχουν δώσει οι γονείς μου τόσα χρήματα για μαθήματα μέχρι στιγμής και ότι θα είναι πολύ εγωιστικό απλά να φύγω Σπάρτη. Αυτο που με χαλάει είναι ότι ενω εγώ κάνω για την ποσοστιαία μεταβολή οι συνομίλικοι μου εκεί κάνουν πίνακες σε C, όσο κάνουν τρόπους ανάπτυξης επιχειρήματος κάνουν κυκλώματα (τουλάχιστον στην γενική μου άρεσαν).
Δεν ξέρω τι να κάνω :/​
Ως πελοποννησια οφείλω να πω λιγα τα λόγια σου για την Σπάρτη .
Κοτζάμ πρωτεύουσα νομού, οχι πως τα χωριά ειναι κατώτερα, αλλα...

Με χιουμοριστική διάθεση πάντα ,για οποιον δεν με ξέρει 😂
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Αυτο που με χαλάει είναι ότι ενω εγώ κάνω για την ποσοστιαία μεταβολή οι συνομίλικοι μου εκεί κάνουν πίνακες σε C, όσο κάνουν τρόπους ανάπτυξης επιχειρήματος κάνουν κυκλώματα (τουλάχιστον στην γενική μου άρεσαν).​
Δεν χρειαζεται να συγκρινεις τον εαυτο σου με τους συνομηλικους σου καταρχας, αν και ξερω οτι ειναι δυσκολο.. Τωρα, αν πιστευεις οτι το προγραμμα της σχολης και γενικα το τμημα που εχεις περασει παιζει να grow on you με τον καιρο τοτε υποθετω μπορεις να πας Σπαρτη. Αν πιστευεις ομως οτι δεν υπαρχει καμια τετοια ελπιδα τοτε κανε ενα διαλειμμα να συμμαζεψεις τις σκεψεις σου και να υπενθυμισεις στον εαυτο σου τους στοχους σου και μετα συνεχισε το διαβασμα για πανελληνιες. Ποιο ειναι ο λογος που εχασες το ενδιαφερον σου ομως;
 
Τελευταία επεξεργασία:

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ως πελοποννησια οφείλω να πω λιγα τα λόγια σου για την Σπάρτη .
Κοτζάμ πρωτεύουσα νομού, οχι πως τα χωριά ειναι κατώτερα, αλλα...

Με χιουμοριστική διάθεση πάντα ,για οποιον δεν με ξέρει 😂
Η Σπάρτη είναι χωριό πάντως 😅
Πάντως Πάτρα Ναύπλιο Κόρινθο που έχω πάει είναι πολύ όμορφα
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Η Σπάρτη είναι χωριό πάντως 😅
Πάντως Πάτρα Ναύπλιο Κόρινθο που έχω πάει είναι πολύ όμορφα
Εχω παει στην Σπάρτη ,ναι ειναι μικρή αλλά οχι χωριό.
Ειναι πολυ όμορφη, αρκετά συμμετρική(μου αρέσει να κοιταω την αρχιτεκτονική κάθε μέρους) και με μεγάλη ιστορία.

Εντάξει δεν ενδείκνυται για φοιτητική ζωη αν αυτο αποζητας.

Αν μου την συγκρίνεις με την Πατρα λογικο να σου μοιάζει με χωριο, αλλα έλα που δεν ειναι 😂
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εχω παει στην Σπάρτη ,ναι ειναι μικρή αλλά οχι χωριό.
Ειναι πολυ όμορφη, αρκετά συμμετρική(μου αρέσει να κοιταω την αρχιτεκτονική κάθε μέρους) και με μεγάλη ιστορία.

Εντάξει δεν ενδείκνυται για φοιτητική ζωη αν αυτο αποζητας.

Αν μου την συγκρίνεις με την Πατρα λογικο να σου μοιάζει με χωριο, αλλα έλα που δεν ειναι 😂
Με Ηράκλειο βασικά σύγκρινα 😅
Δεν έχω θέμα με την πόλη, η κριτική που έκανα για το ίδρυμα της Σπάρτης ήταν καθαρά ως ίδρυμα και μόνο. Με βάση την ιστοσελίδα τους έχει ελάχιστους ΔΕΠ από ότι ρώτησα φοιτητές επίσης είναι πολύ υποστελεχωμένο χωρίς εργαστήρια.
Αφού παρέλαβα τα συγγράμματα από τον Εύδοξο σκέφτομαι πως έπρεπε να έχω πάει κι ας τα έβγαζα πέρα διαβάζοντας μόνος αν οι καθηγητές ήταν γάμησε τα ..
Δεν ξέρω τι να κάνω
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Με Ηράκλειο βασικά σύγκρινα 😅
Δεν έχω θέμα με την πόλη, η κριτική που έκανα για το ίδρυμα της Σπάρτης ήταν καθαρά ως ίδρυμα και μόνο. Με βάση την ιστοσελίδα τους έχει ελάχιστους ΔΕΠ από ότι ρώτησα φοιτητές επίσης είναι πολύ υποστελεχωμένο χωρίς εργαστήρια.
Αφού παρέλαβα τα συγγράμματα από τον Εύδοξο σκέφτομαι πως έπρεπε να έχω πάει κι ας τα έβγαζα πέρα διαβάζοντας μόνος αν οι καθηγητές ήταν γάμησε τα ..
Δεν ξέρω τι να κάνω
Καλα δεν ξέρω να σου πω για τη σχολή. Αλλα απ'οτι εχω ακούσει Σπάρτη και Καλαμάτα πολλοί καθηγητές(οχι ολοι)
ειναι απλοί καθηγητές λυκείου (δεν τους υποτιμώ αλλα ντάξει ειναι κάπως )
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Κοίτα αν σου αρέσει το αντικείμενο της σχολής είναι πολύ καλή σχολή
Ό ξάδερφος που τά έψαξε είδε ότι τά ψηφιακά δίνουν και παιδαγωγική επάρκεια, στην Λάρισα που τόν ενδιέφερε
Πληροφορικαριος βγαίνεις, μια χαρά
Αν έχεις άλλο στόχο ή δεν μπορείς να πας από οικονομικής άποψης να ξαναδώσεις
Αλλιώς μήν ακούς φήμες για σχολή
Ή αδερφή μου στα Τρίκαλα πήγε σέ νέα σχολή
Μια χαρά οργανώθηκε,πιο εύκολα περνάς μαθήματα γιατί οι καθηγητές είναι πιο προσιτοί καί μια χαρά μαθαίνεις
Ευτυχώς που δεν πέρασε διαιτολογία διπαε που έχει μαθήματα αλυσίδες και είναι παλούκι
Κάτσε και σκέψου τι ακριβώς θέλεις και μήν χάνεις χρόνο και κόπο αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής
Όι φοιτητές παντού καλά περνάνε
Επίσης υπάρχει και το 10%
Μήπως σε βολεύει για Κρήτη άλλη σχολή;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Την περασμένη χρονιά δεν διάβαζα πανελλήνιες και πέρασα στα Ψηφιακά Συστήματα Σπάρτη.
Έγραψα 17.2 έκθεση όποτε μου άνεβασε τον ΜΟ
Είχα πάρει την απόφαση ότι θα προσπαθήσω αυτή την φορά σοβαρά, ώστε να περάσω σε κάποιο πανεπιστημιακο τμήμα της επιλογής μου που να θεωρώ ότι αξίζει. Τον τελευταίο μήνα από τότε που παρέλαβα τον Εύδοξο έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για διάβασμα πανελλήνιων, απλά έκανα πασαλήματα και προσπαθούσα να μάθω C (δεν είχα καθόλου επαφή με προγραμματισμό εκτός αεππ πριν ).
Και τώρα σκέφτομαι να παρατήσω τα πάντα και να πάω στο χωριό του λεωνίδα με τους 300.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι έχουν δώσει οι γονείς μου τόσα χρήματα για μαθήματα μέχρι στιγμής και ότι θα είναι πολύ εγωιστικό απλά να φύγω Σπάρτη. Αυτο που με χαλάει είναι ότι ενω εγώ κάνω για την ποσοστιαία μεταβολή οι συνομίλικοι μου εκεί κάνουν πίνακες σε C, όσο κάνουν τρόπους ανάπτυξης επιχειρήματος κάνουν κυκλώματα (τουλάχιστον στην γενική μου άρεσαν).
Δεν ξέρω τι να κάνω :/​
Και κάπου αλλού κάποιος κάνει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό πάνω στους κβαντικούς υπολογιστές ενώ οι συμφοιτητές σου μαθαίνουν πως να γράφουν hello world σε C.

Ρε άσε τι κάνουν οι άλλοι και εστίασε στο τι θέλεις εσύ. Οι γονείς σου χαλάνε χρήματα για να κάνεις αυτό που σου αρέσει ώστε να είσαι ευτυχισμένος. Θα απογοητευτούν πολύ περισσότερο εαν καταλήξεις να κάνεις κάτι που δεν σε γεμίζει, παρά εαν χαλάσουν κάποια παραπάνω χρήματα για να σε στηρίξουν. Εαν θες πραγματικά να τους κάνεις μια χάρη, αυτή θα είναι να κάνεις την χάρη στον δικό σου εαυτό να είναι ελεύθερος. Οπότε it's your call. Θες να δώσεις μια ευκαιρία στην σχολή που είσαι ; Καλώς, αλλά κάνε το όντας σίγουρος και έχοντας καταλήξει σε αυτό μετά απο αντικειμενική σκέψη, όχι επηρεαζόμενος. Διαφορετικά, συνέχισε την προσπάθεια σου.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Και κάπου αλλού κάποιος κάνει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό πάνω στους κβαντικούς υπολογιστές ενώ οι συμφοιτητές σου μαθαίνουν πως να γράφουν hello world σε C.

Ρε άσε τι κάνουν οι άλλοι και εστίασε στο τι θέλεις εσύ. Οι γονείς σου χαλάνε χρήματα για να κάνεις αυτό που σου αρέσει ώστε να είσαι ευτυχισμένος. Θα απογοητευτούν πολύ περισσότερο εαν καταλήξεις να κάνεις κάτι που δεν σε γεμίζει, παρά εαν χαλάσουν κάποια παραπάνω χρήματα για να σε στηρίξουν. Εαν θες πραγματικά να τους κάνεις μια χάρη, αυτή θα είναι να κάνεις την χάρη στον δικό σου εαυτό να είναι ελεύθερος. Οπότε it's your call. Θες να δώσεις μια ευκαιρία στην σχολή που είσαι ; Καλώς, αλλά κάνε το όντας σίγουρος και έχοντας καταλήξει σε αυτό μετά απο αντικειμενική σκέψη, όχι επηρεαζόμενος. Διαφορετικά, συνέχισε την προσπάθεια σου.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το πρόβλημα που έχω αυτήν την περίοδο εκτός από το δειλειμα που ανέφερα προηγουμένως είναι μία ευρύτερη ανασφάλεια στο λύσιμο ασκήσεων.
Πάω να σπουδάσω κάτι που σε ένα πολύ σημαντικό ποσοστό έχει μαθηματικά και δεν έχω μάθει πώς να λύνω μαθηματικά. Απλά μου "βγαίνουν" οι ασκήσεις
Ο μόνος λόγος που πέρασα φέτος είναι επειδή έγραψα πολύ καλά έκθεση καθώς είχα την συνήθεια από μικρός να διαβάζω βιβλία μόνο φέτος διάβασα καμία 15αρια για β Παγκόσμιο πόλεμο, την μάχη του στρατοπέδου της ΕΛΔΥΚ ( 1974) κλπ οπότε με βοήθησε να γράψω καλά στην έκθεση κι ας μην ειχα δουλέψει ιδιαίτερα για το μάθημα της έκθεσης.
Φέτος εφόσον δώσω τελικά πανελλήνιες και δεν πάω Πελοπόννησο με αγχωνει το πώς θα διαβάσω.
Εννοώ ότι θα πάω σε αντίθεση με πέρσι με στόχο να μπω κάπου και δεν ξέρω πως να διαβάσω μαθηματικά ώστε πρώτον να καταλάβαινω τι λύνω και δεύτερον να πάρω έναν αξιοπρεπή βαθμό που θα μου δώσει την δυνατότητα να περάσω στο τμήμα της αρεσκείας μου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το πρόβλημα που έχω αυτήν την περίοδο εκτός από το δειλειμα που ανέφερα προηγουμένως είναι μία ευρύτερη ανασφάλεια στο λύσιμο ασκήσεων.
Πάω να σπουδάσω κάτι που σε ένα πολύ σημαντικό ποσοστό έχει μαθηματικά και δεν έχω μάθει πώς να λύνω μαθηματικά. Απλά μου "βγαίνουν" οι ασκήσεις
Ο μόνος λόγος που πέρασα φέτος είναι επειδή έγραψα πολύ καλά έκθεση καθώς είχα την συνήθεια από μικρός να διαβάζω βιβλία μόνο φέτος διάβασα καμία 15αρια για β Παγκόσμιο πόλεμο, την μάχη του στρατοπέδου της ΕΛΔΥΚ ( 1974) κλπ οπότε με βοήθησε να γράψω καλά στην έκθεση κι ας μην ειχα δουλέψει ιδιαίτερα για το μάθημα της έκθεσης.
Φέτος εφόσον δώσω τελικά πανελλήνιες και δεν πάω Πελοπόννησο με αγχωνει το πώς θα διαβάσω.
Εννοώ ότι θα πάω σε αντίθεση με πέρσι με στόχο να μπω κάπου και δεν ξέρω πως να διαβάσω μαθηματικά ώστε πρώτον να καταλάβαινω τι λύνω και δεύτερον να πάρω έναν αξιοπρεπή βαθμό που θα μου δώσει την δυνατότητα να περάσω στο τμήμα της αρεσκείας μου
Εάν δώσεις πάλι, σε τι τμήμα στοχεύεις ;
Γενικά πάντως απομυθοποίησε το θέμα των μαθηματικών. Κακά τα ψέματα, στην τριτοβάθμια(πλην του μαθηματικού) χρησιμοποιούνται κυρίως ως εργαλείο. Και αυτό αρκεί δηλαδή εάν δεν θέλεις να συνεχίσεις ερευνητικά. Εάν βασιζόμασταν στο να ξέρουν οι επιστήμονες μαθηματική ανάλυση όπως την μαθαίνει ο μαθηματικός για παράδειγμα, ζήτω που καήκαμε, η δουλειά δεν θα έβγαινε ποτέ. Ο σκοπός δεν είναι η ατέρμονη επίλυση μαθηματικών εξισώσεων, αλλά η απόκτηση βασικής αντίληψης μέσω αυτών. Αντίθετα ο μαθηματικός θέτει το εκάστοτε πρόβλημα όσο πιο γενικά γίνεται και αναζητεί μια γενική λύση ή αποδεικνύει οτι υπάρχει τουλάχιστον μια. Δεν τον απασχολεί η αντίληψη του προβλήματος που ξεφεύγει της μαθηματικής φύσης του. Ε ομοίως και ο επιστήμονας δεν ενδιαφέρεται για τα μαθηματικά αυτά καθαυτά αλλά για το insight που του προσφέρουν στο συγκεκριμένο πρόβλημα που μελετάει.

Τώρα για τις πανελλήνιες, ο τρόπος διαβάσματος είναι διαφορετικός. Το μυστικό είναι να λύσεις όσες πιο πολλές ασκήσεις μπορείς. Μακάρι να υπήρχε ειδική συνταγή για να τα καταλαβαίνεις κατευθείαν, αλλά δεν υπάρχει. Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι οτι όλοι δυσκολεύονται στα μαθηματικά, ο καθένας σε διαφορετικό βαθμό και επίπεδο(even the greatest). Οπότε αποδέξου οτι θα δυσκολευτείς σε κάποιο σημείο αλλά μην το βάλεις κάτω. Και εαν νιώθεις οτι έχεις κολλήσει για τα καλά, take a walk. Εαν και πάλι δεν σου έρθει, τότε απλά ζήτα βοήθεια απο κάποιον. Πες το x πράγμα δεν το καταλαβαίνω, μου το εξηγεί κάποιος ; Ας είναι καθηγητής,φίλος ή κάποιος ακόμα και απο εδώ.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εάν δώσεις πάλι, σε τι τμήμα στοχεύεις ;
Γενικά πάντως απομυθοποίησε το θέμα των μαθηματικών. Κακά τα ψέματα, στην τριτοβάθμια(πλην του μαθηματικού) χρησιμοποιούνται κυρίως ως εργαλείο. Και αυτό αρκεί δηλαδή εάν δεν θέλεις να συνεχίσεις ερευνητικά. Εάν βασιζόμασταν στο να ξέρουν οι επιστήμονες μαθηματική ανάλυση όπως την μαθαίνει ο μαθηματικός για παράδειγμα, ζήτω που καήκαμε, η δουλειά δεν θα έβγαινε ποτέ. Ο σκοπός δεν είναι η ατέρμονη επίλυση μαθηματικών εξισώσεων, αλλά η απόκτηση βασικής αντίληψης μέσω αυτών. Αντίθετα ο μαθηματικός θέτει το εκάστοτε πρόβλημα όσο πιο γενικά γίνεται και αναζητεί μια γενική λύση ή αποδεικνύει οτι υπάρχει τουλάχιστον μια. Δεν τον απασχολεί η αντίληψη του προβλήματος που ξεφεύγει της μαθηματικής φύσης του. Ε ομοίως και ο επιστήμονας δεν ενδιαφέρεται για τα μαθηματικά αυτά καθαυτά αλλά για το insight που του προσφέρουν στο συγκεκριμένο πρόβλημα που μελετάει.

Τώρα για τις πανελλήνιες, ο τρόπος διαβάσματος είναι διαφορετικός. Το μυστικό είναι να λύσεις όσες πιο πολλές ασκήσεις μπορείς. Μακάρι να υπήρχε ειδική συνταγή για να τα καταλαβαίνεις κατευθείαν, αλλά δεν υπάρχει. Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι οτι όλοι δυσκολεύονται στα μαθηματικά, ο καθένας σε διαφορετικό βαθμό και επίπεδο(even the greatest). Οπότε αποδέξου οτι θα δυσκολευτείς σε κάποιο σημείο αλλά μην το βάλεις κάτω. Και εαν νιώθεις οτι έχεις κολλήσει για τα καλά, take a walk. Εαν και πάλι δεν σου έρθει, τότε απλά ζήτα βοήθεια απο κάποιον. Πες το x πράγμα δεν το καταλαβαίνω, μου το εξηγεί κάποιος ; Ας είναι καθηγητής,φίλος ή κάποιος ακόμα και απο εδώ.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου !
Στοχεύω το τμήμα επιστήμης υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης - CSD
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Βγαίνω εκτος θεματος η αλήθεια ειναι, σορρυ ΟΔ, αλλα δεν μπορώ να μη πω τον καλο το λόγο (οπως και τον κακο 😂)

Λοιπόν, απλα ηθελα να πω @Samael οτι γενικά μου αρέσει ο τρόπος γραφής σου, βγάζεις μια ηρεμία και γενικά τα λεγόμενα σου, δεν ξερω τα λες πολύ ωραία(εντάξει δεν συμφωνω παντα και με ολα αλλα ειναι φυσιολογικό )

Αυτο.. απλα ήθελα να το πω (οχι πως σε νοιάζει κιολας 😂)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου !
Στοχεύω το τμήμα επιστήμης υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης - CSD
Τα μαθηματικά που χρειάζεται ένας επιστήμονας υπολογιστών κατά κύριο λόγο είναι τα διακριτά μαθηματικά.
Ένας υπέροχος κλάδος των μαθηματικών με πολλά αξιοπερίεργα και ενδιαφέρον προβλήματα. Το καλό είναι οτι δεν χρειάζεται κάποιος να έχει ήδη σημαντικό υπόβαθρο για να ξεκινήσει να τα μαθαίνει. Και η λυκειακή νοοτροπία επίλυσης ασκήσεων όχι μόνο δεν είναι χρήσιμη, αλλά μπορεί να κάνει και κακό. Γιατί εδώ ο σκοπός δεν είναι να λύσεις με κάποια γνωστή μεθοδολογία, αλλά να σκεφτείς ουσιαστικά και δημιουργικά το πρόβλημα που σου δίνεται. Οπότε πίστεψε με ακόμα και όσοι έχουν καλό υπόβαθρο απο το λύκειο θα πρέπει να μάθουν απο την αρχή όλο τον τρόπο σκέψης ή να διαβάζουν όπως λες. Που είναι και το πιο σωστό εάν θες την γνώμη μου. Γιατί ξεκινάς απο βασικά πράγματα όπως λογική, σύνολα, αποδείξεις και άλλα τέτοια που είναι η καρδιά κάθε κλάδου των μαθηματικών που θα μελετήσεις(πραγματική ανάλυση, μιγαδική, πιθανότητες, διαφορικές εξισώσεις κτλπ.) και μετά προχωράς σε άλλα(λογισμός,γραμμική άλγεβρα κτλπ.).

Σίγουρα εαν θες να ασχοληθείς με κάποιες ειδικές εφαρμογές θα χρειαστείς και άλλους κλάδους των μαθηματικών, αλλά ένα βήμα την φορά! Μόλις αποκτήσεις αυτοπεποίθηση, μετά ο δρόμος θα ανοίξει.

Μην σε ανησυχεί λοιπόν το μετά. Μόλις με το καλό βρεθείς εκεί που θες, θα ξεκινήσεις έναν άλλο "αγώνα",πιο ουσιαστικό απο των πανελληνίων. Προς το παρών όμως εστίασε στο να καταλάβεις του λυκείου με τον τρόπο που τα θέλουν. Και εαν κάτι σου φαίνεται πολύ δύσκολο ή τερατώδες, σπάστο σε επιμέρους "κομματάκια", βάλε στόχους δηλαδή και πες, σήμερα θα κάνω αυτό. Π.χ. δεν νιώθω 100% σίγουρος οτι ξέρω τις παραγώγους των βασικών συναρτήσεων ; Ωραία, θα αφιερώσω 3 με 4 ώρες σε ασκήσεις παραγώγων. Εαν το κάνεις αυτό με συνέπεια, και αρχίσεις να αποκτάς αίσθηση του τι σου γίνεται,τι ξέρεις και σε τι βαθμό, θα δεις οτι μπορείς να καταφέρεις οτιδήποτε θέλεις. Αυτά απο εμένα. Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και εαν κάνεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βγαίνω εκτος θεματος η αλήθεια ειναι, σορρυ ΟΔ, αλλα δεν μπορώ να μη πω τον καλο το λόγο (οπως και τον κακο 😂)

Λοιπόν, απλα ηθελα να πω @Samael οτι γενικά μου αρέσει ο τρόπος γραφής σου, βγάζεις μια ηρεμία και γενικά τα λεγόμενα σου, δεν ξερω τα λες πολύ ωραία(εντάξει δεν συμφωνω παντα και με ολα αλλα ειναι φυσιολογικό )

Αυτο.. απλα ήθελα να το πω (οχι πως σε νοιάζει κιολας 😂)
Ευχαριστώ Pak για τα καλά σου λόγια, τα εκτιμώ πολύ(πρόβλημα είναι να υπάρχουν μόνο συμφωνίες,λίγες διαφωνίες δεν βλάπτουν ποτέ)!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Καλα δεν ξέρω να σου πω για τη σχολή. Αλλα απ'οτι εχω ακούσει Σπάρτη και Καλαμάτα πολλοί καθηγητές(οχι ολοι)
ειναι απλοί καθηγητές λυκείου (δεν τους υποτιμώ αλλα ντάξει ειναι κάπως )

σοβαρά τώρα? καθηγητές λυκείου κάνουν μάθημα σε πανεπιστήμιο? οταν είπα εγώ κάτι
ανάλογο εδώ, δεν συμφωνούσαν όλοι και θεώρησα οτι ήταν τυχαία περίπτωση και
όχι κάτι που συμβαίνει γενικότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιπόν, απλα ηθελα να πω @Samael οτι γενικά μου αρέσει ο τρόπος γραφής σου, βγάζεις μια ηρεμία και γενικά τα λεγόμενα σου, δεν ξερω τα λες πολύ ωραία(εντάξει δεν συμφωνω παντα και με ολα αλλα ειναι φυσιολογικό )

του το έχω πει και εγώ ότι τα λέει ωραία.. με επιβεβαιώνεις! :)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
σοβαρά τώρα? καθηγητές λυκείου κάνουν μάθημα σε πανεπιστήμιο? οταν είπα εγώ κάτι
ανάλογο εδώ, δεν συμφωνούσαν όλοι και θεώρησα οτι ήταν τυχαία περίπτωση και
όχι κάτι που συμβαίνει γενικότερα.
Ναι, δυστυχώς ειναι αλήθεια τουλάχιστον για αυτες τις δυο πόλεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



του το έχω πει και εγώ ότι τα λέει ωραία.. με επιβεβαιώνεις! :)
Ξέρεις ποσο καιρό ηθελα να του το πω; Απλα δεν ηξερα πως θα το πάρει και ελεγα άσε πακ μη μιλάς. Αλλα δεν κρατήθηκα αλλο 😂
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Ναι, δυστυχώς ειναι αλήθεια τουλάχιστον για αυτες τις δυο πόλεις

Ξέρεις ποσο καιρό ηθελα να του το πω; Απλα δεν ηξερα πως θα το πάρει και ελεγα άσε πακ μη μιλάς. Αλλα δεν κρατήθηκα αλλο 😂
Αυτό αποκλείεται ακόμα κ στο ΙΕΚ που πήγαινα όλοι ήταν καθηγητές που δίδασκαν κ σε πανεπιστήμια ταυτόχρονα. Δεν νομίζω ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο σε ΑΕΙ . Που το άκουσες;;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Αυτό αποκλείεται ακόμα κ στο ΙΕΚ που πήγαινα όλοι ήταν καθηγητές που δίδασκαν κ σε πανεπιστήμια ταυτόχρονα. Δεν νομίζω ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο σε ΑΕΙ . Που το άκουσες;;
Και απο παιδιά, φιλους μου στις δυο πόλεις

Αλλα και ενας δικός μου καθηγητής πληροφορικής στο λύκειο μας ειχε πει οτι εκανε στο ΤΕΙ, βασικα πρωην τει, της Σπάρτης, τωρα πως λενε το τμημα δεν θυμάμαι κάτι με στατιστική.
Και ενα φιλόλογος μου εκανε καποτε στη φιλολογίας Καλαμάτας.
Αλήθεια λεω
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Και απο παιδιά, φιλους μου στις δυο πόλεις

Αλλα και ενας δικός μου καθηγητής πληροφορικής στο λύκειο μας ειχε πει οτι εκανε στο ΤΕΙ, βασικα πρωην τει, της Σπάρτης, τωρα πως λενε το τμημα δεν θυμάμαι κάτι με στατιστική.
Και ενα φιλόλογος μου εκανε καποτε στη φιλολογίας Καλαμάτας.
Αλήθεια λεω
Ναι σε πιστεύω απλά μου κάνει εντύπωση ...
 
Top