Πανελλήνιες: ήδη κούραση από τον Οκτώβριο

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,484 μηνύματα.
Πάω Γ' λυκείου ανθρωπιστικών και έχω κουραστεί. Στο σχολείο μας βάζουν χίλια πράγματα και στο φροντιστήριο ακόμα περισσότερα με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω να τα κάνω όλα. Είμαι φουλ απογοητευμένη με τον εαυτό μου γιατί δεν κάνω το διάβασμα που πρέπει. Συγκεκριμένα στο γνωστό στο φροντιστήριο τις περισσότερες φορές έχω πάει αδιάβαστη επειδή τρέχω να κάνω την ιστορία του σχολείου και του φροντ, τα λατινικά κ.ο.κ. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και συγχιζομαι απίστευτα. Απλά θέλω να τελειώσει αυτό το μαρτύριο των πανελλαδικών
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Και εγώ Βρίσκομαι στην ίδια θέση αλλά δεν πηγαίνω φροντιστήριο το σχολείο μας βάζουν πολλά στα Λατινικά και γενικά δεν έχεις τι να κάνεις πιστεύω ότι άμα θέλεις τόσο πολύ να περάσεις κάπου θα τα καταφέρεις Σε ποια σχολή θέλεις να περάσεις αν επιτρέπεται;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,484 μηνύματα.
Και εγώ Βρίσκομαι στην ίδια θέση αλλά δεν πηγαίνω φροντιστήριο το σχολείο μας βάζουν πολλά στα Λατινικά και γενικά δεν έχεις τι να κάνεις πιστεύω ότι άμα θέλεις τόσο πολύ να περάσεις κάπου θα τα καταφέρεις Σε ποια σχολή θέλεις να περάσεις αν επιτρέπεται;
Δεν είμαι σίγουρη ακόμα
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Η κούραση φυσιολογική είναι. Θα σου έλεγα να κάνεις μία ιεράρχηση (π.χ. πρώτα του φροντιστηρίου και μετά του σχολείου) με βάση τη σπουδαιότητα. Καλύτερα να εστιάσεις στη νέα ύλη που κάνεις στο φροντιστήριο για την ώρα κατά τη γνώμη μου.

Καλή σας τύχη και μην απογοητεύεστε, ό,τι νιώθετε είναι φυσιολογικό και το έχουμε νιώσει όλοι!
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Πάω Γ' λυκείου ανθρωπιστικών και έχω κουραστεί. Στο σχολείο μας βάζουν χίλια πράγματα και στο φροντιστήριο ακόμα περισσότερα με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω να τα κάνω όλα. Είμαι φουλ απογοητευμένη με τον εαυτό μου γιατί δεν κάνω το διάβασμα που πρέπει. Συγκεκριμένα στο γνωστό στο φροντιστήριο τις περισσότερες φορές έχω πάει αδιάβαστη επειδή τρέχω να κάνω την ιστορία του σχολείου και του φροντ, τα λατινικά κ.ο.κ. Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και συγχιζομαι απίστευτα. Απλά θέλω να τελειώσει αυτό το μαρτύριο των πανελλαδικών
είναι απολύτως λογικό να νιώθεις κουρασμένη και να συγχύζεσαι από τον φόρτο εργασίας ή οτιδήποτε σχετικά με τις πανελλήνιες, αλλά η απογοήτευση δεν πρόκειται να σε βοηθήσει σε τίποτα. Ιεράρχησε τις υποχρεώσεις σου και, όπως ήδη ειπώθηκε, δώσε έμφαση στα πιο σημαντικά πράγματα. Καλώς ή κακώς, η περισσότερη και ουσιαστικότερη δουλειά γίνεται στα φροντιστήρια και όχι στα σχολεία, οπότε δώσε σημασία στα μαθήματα και τις υποχρεώσεις του φροντιστηρίου και αγνόησε το σχολείο, αν δεν προλαβαίνεις. Στην τρίτη λυκείου γενικά κανείς δεν διαβάζει για το σχολείο, ούτε καν τα άτομα που στην αρχή της χρονιάς δήλωναν με αυτοπεποίθηση πως "εγώ θα μελετώ και για το σχολείο γιατί δεν είμαι υποχείριο της παραπαιδείας και πιστεύω πως πρέπει να στηρίξουμε τον θεσμό του σχολείου". Οι καθηγητές του σχολείου ξέρουν ότι σχεδόν κανένας δεν περιμένει από αυτούς να μάθει τα βασικά και ότι έχετε ήδη τεράστιο φόρτο εργασίας από τα φροντιστήρια και συνήθως δεν επιμένουν στο να είστε ιδιαίτερα επιμελείς στο σχολικό μάθημα. Αλλά ακόμα και αν δεν καταλαβαίνουν, τους αγνοείς και λύνεις ασκήσεις φροντιστηρίου την ώρα του μαθήματος τους για να τους την σπάσεις.

Το περισσότερο που μπορείς να πάρεις από το σχολικό μάθημα είναι "εμπειρία" σχετικά με τον τρόπο σκέψης κάθε μαθήματος. Γι'αυτό αν ήμουν στην θέση σου (όπως κι έκανα δηλαδή όταν ήμουν στην θέση σου), απλώς θα παρακολουθούσα τα μαθηματα του σχολείου αν έχουν να μου προσφέρουν κάτι, αλλιώς θα τα αξιοποιούσα ως χρόνο για να διαβάσω για τα φροντιστηριακά.

Αυτά. Μην πελαγώνεις και μην απογοητευέσαι, you're gonna make it. Εν τέλει όλοι επιβιώνουμε, το θέμα είναι να αξίζει κιόλας η επιβίωση.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Στην τρίτη λυκείου γενικά κανείς δεν διαβάζει για το σχολείο, ούτε καν τα άτομα που στην αρχή της χρονιάς δήλωναν με αυτοπεποίθηση πως "εγώ θα μελετώ και για το σχολείο γιατί δεν είμαι υποχείριο της παραπαιδείας και πιστεύω πως πρέπει να στηρίξουμε τον θεσμό του σχολείου". Οι καθηγητές του σχολείου ξέρουν ότι σχεδόν κανένας δεν περιμένει από αυτούς να μάθει τα βασικά και ότι έχετε ήδη τεράστιο φόρτο εργασίας από τα φροντιστήρια και συνήθως δεν επιμένουν στο να είστε ιδιαίτερα επιμελείς στο σχολικό μάθημα.
Χαχαχ, κι εγώ κάπως έτσι ήμουν στην αρχή της χρονιάς. Προσπάθησα να το τηρήσω και σε έναν ικανοποιητικό βαθμό το έκανα, ωστόσο είναι έκδηλο ότι αυτό δεν κατέστη πάντα δυνατό και φυσικά υπήρξαν φορές που είχα πάει χωρίς να έχω κάνει ασκήσεις. Αδιάβαστο στην ιστορία για παράδειγμα δεν με είχε πιάσει γιατί τα θυμόμουν από το φροντιστήριο αλλά ναι, ασκήσεις είχε τύχει να μην κάνω ή να τις καθυστερήσω. Εκεί που θέλω να καταλήξω όμως είναι αυτό που λες κι εσύ, ότι οι καθηγητές στο σχολείο δείχνουν κατανόηση αν τύχει καμία φορά να πας αδιάβαστος/η. Ειδικά αν γενικά δείχνεις προσπάθεια και έχεις καλή εικόνα από τις προηγούμενες χρονιές.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
+φωνώ με τους προηγούμενους.

Δώσε έμφαση στο φροντιστήριο και λιγότερη στο σχολείο. Όσα λέγονται για παραπαιδείες κλπ. αληθή είναι αλλά εσύ υποψήφιος είσαι πάνω από όλα. Αυτό που μετράει τώρα είναι να περάσεις.

Focus σε ένα κομμάτι και τα άλλα ψιλοάστα για χαβαλέ.

Storytime: όταν ήμουν Λύκειο (πριν από 5 ένδοξα έτη) και δίναμε πανελλήνιες είχα μια συμμαθήτρια η οποία διάβαζε σαν το σκύλο από το πρωί μέχρι το βράδυ, και προσπαθούσε να είναι καλή σε όλα --και σχολείο και φροντ και ιδιαίτερα--. Γενικής παιδείας, κατεύθυνση τα πάντα και παντού μόνο διάβαζε. Πηγαίναμε σινεμά με το σχολείο και πήγαινε κλειδωνόταν σε τουαλέτα με το βιβλίο στα χέρια (ειλικρινά σας μιλάω). Όπως καταλάβαμε όλοι, ήθελε ιατρική να περάσει. Λόγω του ζήλου της, όλοι λέγαμε θα περάσει για πλάκα κλπ. Δίνουμε, βγαίνουν τα αποτελέσματα. Μόρια δικά μου: περίπου 14.500 (δεν διάβαζα σαν σκύλος χαχα), μόρια δικά της 12.300.

Κάνε focus φίλε.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Χαχαχ, κι εγώ κάπως έτσι ήμουν στην αρχή της χρονιάς. Προσπάθησα να το τηρήσω και σε έναν ικανοποιητικό βαθμό το έκανα, ωστόσο είναι έκδηλο ότι αυτό δεν κατέστη πάντα δυνατό και φυσικά υπήρξαν φορές που είχα πάει χωρίς να έχω κάνει ασκήσεις. Αδιάβαστο στην ιστορία για παράδειγμα δεν με είχε πιάσει γιατί τα θυμόμουν από το φροντιστήριο αλλά ναι, ασκήσεις είχε τύχει να μην κάνω ή να τις καθυστερήσω. Εκεί που θέλω να καταλήξω όμως είναι αυτό που λες κι εσύ, ότι οι καθηγητές στο σχολείο δείχνουν κατανόηση αν τύχει καμία φορά να πας αδιάβαστος/η. Ειδικά αν γενικά δείχνεις προσπάθεια και έχεις καλή εικόνα από τις προηγούμενες χρονιές.
ακριβώς αυτό. Εγώ, εκτός από τον πρώτο έναν, άντε δύο μήνες, δεν προλάβαινα να λύνω ασκήσεις για τα μαθήματα του σχολείου, αλλά τα ήξερα από το φροντ (τα θετικά δεν χρειάζονται κιόλας αποστήθιση, οπότε δεν είναι ότι θα μπορούσα να ξεχάσω πως να λύνω ασκήσεις πχ) και απλώς συμμετείχα στο μάθημα λύνοντας εκείνη την στιγμή ασκήσεις που μας είχαν βάλει θεωρητικά για το σπίτι κλπ. Αλλά ναι, αν έχεις δώσει μια καλή εικόνα τα προηγούμενα χρόνια και συνεχίζεις στην τρίτη να δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι και μελετάς κλπ (γιατί φαίνεται πότε κάποιος έχει αφιερώσει χρόνο στην μελέτη, ακόμα κι αν δεν έχει λύσει τις ασκήσεις της μέρας ας πούμε), δεν νομίζω πως μπορεί να έχεις πρόβλημα με τους καθηγητές.

οκέι, ομπβιουσλι υπάρχουν πειραγμένοι ή καθηγητές που κάποτε θα επιμείνουν (ο μαθηματικός μου στο σχολείο, ας πούμε, μέχρι τα Χριστούγεννα ψιλό-γκρίνιαζε και μου την ψιλό-έλεγε που δεν έλυνα ποτέ τις ασκήσεις που μας έβαζε, αλλά με τον καιρό το ξεπέρασε), αλλά συνήθως καταλαβαίνουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,761 μηνύματα.
Storytime: όταν ήμουν Λύκειο (πριν από 5 ένδοξα έτη) και δίναμε πανελλήνιες είχα μια συμμαθήτρια η οποία διάβαζε σαν το σκύλο από το πρωί μέχρι το βράδυ, και προσπαθούσε να είναι καλή σε όλα --και σχολείο και φροντ και ιδιαίτερα--. Γενικής παιδείας, κατεύθυνση τα πάντα και παντού μόνο διάβαζε. Πηγαίναμε σινεμά με το σχολείο και πήγαινε κλειδωνόταν σε τουαλέτα με το βιβλίο στα χέρια (ειλικρινά σας μιλάω). Όπως καταλάβαμε όλοι, ήθελε ιατρική να περάσει. Λόγω του ζήλου της, όλοι λέγαμε θα περάσει για πλάκα κλπ. Δίνουμε, βγαίνουν τα αποτελέσματα. Μόρια δικά μου: περίπου 14.500 (δεν διάβαζα σαν σκύλος χαχα), μόρια δικά της 12.300.
Αυτό πόσο αληθινό ρε μόρτη μου. Έβλεπα κάτι τυπάκια να ουμε που έκανα αλισβερίσι τότες στο σχολείο να λένε ότι αν δεν διαβάσουν τουλάχιστον 6 ώρες την ημέρα νιώθουν ότι απέτυχαν και μάλιστα με πουλούσαν και μούρη επειδή εγώ δεν φημιζόμουν και για τον υπερβάλλοντα ζήλο μου εις το σχολείον ενώ άλλοι ξέρω γω τους έβλεπες ξενυχτισμένους δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους στο σχολειό το πρωί ( σαν πρεζάκια ήταν από τη κούραση ) και εν τέλει όλοι αυτοί έγραψαν κάπου 11.000-13.000 μόρια και εγώ 15.500 μόρια. Ποιος; Εγώ που μέχρι 1-2 μήνες πριν τις εξετάσεις έκανα διακοπές και δεν διάβαζα ούτε για φροντιστήριο ούτε για σχολείο :laugh:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Αυτό πόσο αληθινό ρε μόρτη μου. Έβλεπα κάτι τυπάκια να ουμε που έκανα αλισβερίσι τότες στο σχολείο να λένε ότι αν δεν διαβάσουν τουλάχιστον 6 ώρες την ημέρα νιώθουν ότι απέτυχαν και μάλιστα με πουλούσαν και μούρη επειδή εγώ δεν φημιζόμουν και για τον υπερβάλλοντα ζήλο μου εις το σχολείον ενώ άλλοι ξέρω γω τους έβλεπες ξενυχτισμένους δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους στο σχολειό το πρωί ( σαν πρεζάκια ήταν από τη κούραση ) και εν τέλει όλοι αυτοί έγραψαν κάπου 11.000-13.000 μόρια και εγώ 15.500 μόρια. Ποιος; Εγώ που μέχρι 1-2 μήνες πριν τις εξετάσεις έκανα διακοπές και δεν διάβαζα ούτε για φροντιστήριο ούτε για σχολείο :laugh:
Για αυτό ακριβώς λέω το ίδιο σε όλα τα παιδάκια: βρείτε σύστημα και ακολουθήστε το. Στην τελική 17 χρονών είστε, όχι 40 για όνομα του καλού Θεού.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Elia738283

Νεοφερμένος

Η Elia738283 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Νιώθω χαμένη . Είμαι 6 μηνες πριν τις πανελλήνιες και νιώθω εξαντλημένη ψυχικά και σωματικά … τα χω παρατήσει εδώ και δυι βδομαδες δεν εχω τηξ ενέργεια να διαβασω να μεινω όρθια δεν ρχω υην ενέργεια βασικα να κάνω τιποτα .βλέπω τις συμμαθιτριες μου να είναι ηδη στις επαναλήψεις στην ιστορια και γω είμαι ακομα στην αρχή . Δεν ξερω εχω να πάω φροντηστιριο μια βδομαδα σκευτομαι ότι οο γονείς μου πληρώνουν τσάμπα .το χειρότερο ΕΙΝΑΗ ότι εχω αφήσει τόσα κενά και δεν ξερω ποτέ θα τα ξανα γεμίσω
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Τι θέλεις να ακούσεις; Ότι θα πάνε όλα καλά με καθόλου διάβασμα δεν θα το ακούσεις πάντως. Θα κάτσεις και θα διαβάσεις. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Τα άλλα να ‘χαμε να λέγαμε.
 

Guest 909602

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην δίνεις σημασία στην κομπλεξική Joji. Γενικά, υπάρχουν κάποιοι κομπλεξικοί στο φορουμ που καλο ειναι να τους αγνοείς. Κάνε το καλύτερο που μπορείς και στο χειροτερο σεναριο, αν δεν περασεις εκει που θες φετος, θα προετοιμαστεις καλυτερα και θα περασεις σιγουρα του χρονου.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Μην δίνεις σημασία στην κομπλεξική Joji. Γενικά, υπάρχουν κάποιοι κομπλεξικοί στο φορουμ που καλο ειναι να τους αγνοείς. Κάνε το καλύτερο που μπορείς και στο χειροτερο σεναριο, αν δεν περασεις εκει που θες φετος, θα προετοιμαστεις καλυτερα και θα περασεις σιγουρα του χρονου.
@Joji κλαψε παιδακι
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Κάνε το καλύτερο που μπορείς και στο χειροτερο σεναριο, αν δεν περασεις εκει που θες φετος, θα προετοιμαστεις καλυτερα και θα περασεις σιγουρα του χρονου.
Πολύ καλή τοποθέτηση, με την οποία συμφωνώ!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.

Elia738283

Νεοφερμένος

Η Elia738283 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καταρχάς είσαι αυτή που ξαναέδινε;
Όχι πρωτη φορά δίνω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πως πάει εκεί στο παραμύθι σας; Όλα καλά
Τι θέλεις να ακούσεις; Ότι θα πάνε όλα καλά με καθόλου διάβασμα δεν θα το ακούσεις πάντως. Θα κάτσεις και θα διαβάσεις. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Τα άλλα να ‘χαμε να λέγαμε.
Εμ οκευ εσενα περίμενα να μου πεις ότι πρπεει να διαβασω για να περάσω 😍
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Όχι πρωτη φορά δίνω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εμ οκευ εσενα περίμενα να μου πεις ότι πρπεει να διαβασω για να περάσω 😍
Ιματζιν να εισαι 17 χρονων και να μην ακους τα μεγαλυτερα ατομα που εχουν δωσει πανελληνιες (και μερικα οχι μονο μια φορα) και να εχεις και υφακι. Μπηκες στο φορουμ λογικα για να δεχτεις καποια συμβουλη . Ε οριστε μια συμβουλη. Ειτε σαρεσει ειτε οχι , ειναι και η αληθεια οσο πικρη και αν ειναι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πως πάει εκεί στο παραμύθι σας; Όλα καλά;
Αστον , ακομα προσπαθει να αποδειξει πραγματα για την φιλολογια . Εχει καψει εγκεφαλικα κυτταρα και δεν μπορει να σκεφτει καθαρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top