Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική: Κύκλος Τεχνολογίας & Παραγωγής ή Πληροφορικής & Υπηρεσιών;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
γιατι ομως τοση απαξιωση απο σχολεια-φροντιστες για την Τ-1?
Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα του θέματος, όπου έχει εξηγηθεί αναλυτικά.
Περιληπτικά: Τα σχολεία βαριούνται να κάνουν κάτι νέο, ενώ στα φροντιστήρια δεν συμφέρουν πολλά μαθήματα, καινούργιοι καθηγητές, περισσότερα και πιο μικρά τμήματα.

η υλη που εχει η χημεια στο μαθημα τις βιοχημειας ειναι της κατευθυνσης ή της γενικης της β λυκειου???
Η ύλη χημείας της Τ-1 περιλαμβάνει 2 κεφάλαια:
1ο : Οξέα και βάσεις που συνδέεται αρκετά με τη χημεία Β κατεύθυνσης (χημική ισορροπία)
3ο : Οργανική χημεία που συνδέεται (πολύ) με τη χημεία Β γενικής και λίγο με τη χημεία Β κατεύθυνσης (οξειδαναγωγή).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

highlander21

Νεοφερμένος

Ο highlander21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε όλους,
Φετος (μετά από πολύ σκέψη μπορώ να πω...) αποφάσισα να πάρω τεχνολογική 1ου
Πιστεύω πως ειναι η καλύτερη κατευθηνση που μπορεί να πάρει κάποιος που αντιπαθεί την αποστήθιση (ξέρω οτι έχει η βιοχημεία, αλλά αν δείτε τα θέματα που έχουν πέσει θα καταλαβετε γιατι το λέω...).
Μια γενική άποψη είναι η εξής:

Ηλεκτρολογια: Εύκολο μαθημα να γράψεις πάνω από 18. Έχει πολυ μικρή ύλη, και το κυριώτερο είναι (σε 'μενα έπιασε...) οτι στο κεφαλαιο του εναλλασσόμενου ρεύματος με βοηθησε παρα πολυ η σύνθεση ταλαντώσεων από την φυσική κατ'.

Χημεία: 2 κεφάλαια, το ένα ελαφρώς ζόρικο, το άλλο επιοικως γελοίο. Χρειάζονται πολύ προσοχη οι ασκήσεις στην ιοντικη ισορροπία.

Βιοχημεία: Θελει χρονο, διαβασμα και αρκετές επαναλήψεις. Τα θέματα ως τώρα ήταν σχετικα εύκολα αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Μεγάλη προσοχη στις λεπτομέριες γιατι έχουν ζητηθεί με "χαζους" τρόπους (αντιστοιχίσεις, συμπληρώσεις κενών κ.τ.λ.) αλλά είναι μοναδες οι οποιες δεν αξίζει να χαθούν έτσι. Επίσης πολύ προσοχη στις "περίεργες" λέξεις όπως ονόματα διαφόρων ενζύμων κ.α.

Γενικά ειναι μια εύκολη κατευθηνση η οποία σου επιτρέπει να αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρονο στα μαθηματικα και στην φυσική, τα οποία ειναι και τα πιο δύσκολα μαθηματα της Γ λυκείου. Επίσης αν είστε από μικρή πόλη συμφερει να την επιλέξετε γιατι θα είστε λιγα άτομα στο σχολείο, εγώ είμαι από Καστοριά και είμαστε τμήμα με 9 άτομα, από τους οποίους οι 2 δεν θα δώσουν εξετάσεις. Οπότε οι καθηγητές κάνουν μαθημα με μόνο 7 άτομα και μπορώ να πω ότι μου θυμίζει φροντιστήριο η όλη κατασταση γιατι οι καθηγητές ασχολουντε με τον καθενα μας ξεχωριστά (αυτό βέβαια ειναι και θέμα τύχης, γιατι εμάς μας έτυχαν καλοί καθηγητές που αξίζουν τον μισθό τους...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειμαι θετικη φετος αλλα για Γ' θα επιλεξω τεχνολογικη. Το προβλημα μου ειναι αν θα επιλεξω βιοχημεια/ηλεκτρολογια ή αοδε/πληροφορικη. :hmm: Γενικοτερα τα παω πολυ καλα με τη χημεια αλλα δεν τα παω καθολου καλα με την βιολογια. Η ηλεκτρολογια δε με φοβιζει και πολυ και ισα ισα απο αυτα που εχω δει μου φαινεται απλη. Αν επιλεξω ομως αοδε/πληροφορικη (που οπως μου ειπαν θα μου φανουν και πιο χρησιμα για το επαγγελμα που θελω να ακολουθησω) θα εχω μεγαλο προβλημα με την αποστηθιση του αοδε. Δεν το εχω καθολου με αυτο το θεμα! Αλλα παλι σκεφτομαι πως ενταξει εναν ολοκληρο χρονο 60 σελιδες θα καταφερω να τις αποστηθισω.. νομιζω.. Και ειναι και η πληροφορικη που απο το γυμνασιο τα πηγαινα μια χαρα και μ'αρεσε αλλα απο δω και απο εκει που ακουω με εχουν φοβισει λιγο :/: Τι προτεινετε?

Επισήμανση: Τα μηνύματα 123-145 μεταφέρθηκαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν γίνεται, η επιλογή ηλεκτρολογίας-βιοχημείας είναι μονόδρομος. Η καλύτερη κατεύθυνση είναι, αλλά δεν γίνεται στα περισσότερα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν γίνεται, η επιλογή ηλεκτρολογίας-βιοχημείας είναι μονόδρομος. Η καλύτερη κατεύθυνση είναι, αλλά δεν γίνεται στα περισσότερα σχολεία.

Στο σχολειο μου εχουν μαζευτει ηδη αρκετα ατομα για βιοχημεια/ηλεκτρολογια και οπως φαινεται θα γινει σιγουρα τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ακου να δεις!! τα πραγματα ειναι πολυ απλα!! σου αρεσει η χημεια? παρε κλαδο βιοχημεια ηλεκτρολογια!!Μη νομιζεις οτι ο αλλος ο κλαδος ειναι ευκολος!! Μονο αν εισαι καλη στην παπαγαλια!! εμενα προσωπικα μου εχει βγει η πιστη για να μαθω κατα λεξη το αοδε γιατι πρεπει να ξερεις και τα ''και'', ασε που θα τα μαθαινεις κ θα τα ξεχνας. οσον αφορα το αεππ μονο ευκολο δεν μου φαινεται, και δεν εχει καμια σχεση με την πληροφορικη που εκανες στο γυμνασιο. Αν θεωρεις οτι μπορεις να μαθεις παπαγαλια με ευκολια και οτι καταλαβαινεις τη γλωσσα ενος υπολογιστη τοτε πηγαινε σ αυτον τον κλαδο.Κατα τη γνωμη μου, μη ρωτας κανεναν για το τι ειναι ποιο ευκολο γιατι ειναι τελειως υποκειμενικο.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ενωμερωθεις παρα πολυ καλα πριν επιλεξεις γιατι δυστυχως στα σχολεια σε βαζουν να επιλεξεις χωρις καμια σωστη ενημερωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αξιοσημείωτο είναι, πως στην χημεία της τεχνολογικής, διδάσκεται μέρος της ύλης της θετικής και πέφτουν πολύ πιο απλές ασκήσεις. Ηλεκτρολογία δεν έχω κάνει, αλλά αν σ' ενδιαφέρουν τα κυκλώματα θα πρέπει να 'ναι πολύ ωραίο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
η καλυτερη κατευθυνση παιδια ειναι η θεωρητικη απο την οποια εισαγεσαι σε σχολες με υψηλο κοινωνικο γοητρο και γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση οπως π.χ. φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειδα το βιβλιο του αεππ και μου φανηκε απλο :| Μ'αρεσει να ασχολουμε με αυτο το θεμα και εκτος σχολειου. Αλλα πιστευω πως θα εχω το ιδιο προβλημα με σενα στο αοδε :/:

Για τη χημεια τα εχω ακουσει αλλα και παλι ανησυχω. Στο φροντηστηριο απ'οτι εχω καταλαβει οι μαθηματικοι με παραπεμπουν προς αοδε και οι χημεικοι προς βιοχημεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
η καλυτερη κατευθυνση παιδια ειναι η θεωρητικη απο την οποια εισαγεσαι σε σχολες με υψηλο κοινωνικο γοητρο και γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση οπως π.χ. φιλολογια

Δεν τα παω καθολου καλα με τα θεωρητικα και στις σχολες που με ενδιαφερουν μπορω να μπω και απο τεχνολογικη χωρις καμια επιβαρυνση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ειδα το βιβλιο του αεππ και μου φανηκε απλο :| Μ'αρεσει να ασχολουμε με αυτο το θεμα και εκτος σχολειου. Αλλα πιστευω πως θα εχω το ιδιο προβλημα με σενα στο αοδε :/:

Για τη χημεια τα εχω ακουσει αλλα και παλι ανησυχω. Στο φροντηστηριο απ'οτι εχω καταλαβει οι μαθηματικοι με παραπεμπουν προς αοδε και οι χημεικοι προς βιοχημεια :P

Ντάξει, το ΑΟΔΕ δεν είναι και τόοοσο δύσκολο... Αν ασχολείσαι με αυτό μία φορά την εβδομάδα, κάνεις συχνές επαναλήψεις και κατανοείς τι διαβάζεις (δεδομένου ότι το βιβλίο είναι κακογραμμένο) δε θα έχεις πρόβλημα.
Σχετικά με το ΑΕΠΠ, τη λογική αξιοποιείς, απλά τη μεταφράζεις στη γλώσσα του προγραμματισμού.
Ωστόσο, κι εγώ θα επέλεγα τον α' κύκλο, δηλαδή Βιοχημεία-Ηλεκτρολογία, αν είχα την ευκαιρία. :)
Απλές προτιμήσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ντάξει, το ΑΟΔΕ δεν είναι και τόοοσο δύσκολο... Αν ασχολείσαι με αυτό μία φορά την εβδομάδα, κάνεις συχνές επαναλήψεις και κατανοείς τι διαβάζεις (δεδομένου ότι το βιβλίο είναι κακογραμμένο) δε θα έχεις πρόβλημα.
Σχετικά με το ΑΕΠΠ, τη λογική αξιοποιείς, απλά τη μεταφράζεις στη γλώσσα του προγραμματισμού.
Ωστόσο, κι εγώ θα επέλεγα τον α' κύκλο, δηλαδή Βιοχημεία-Ηλεκτρολογία, αν είχα την ευκαιρία. :)
Απλές προτιμήσεις. :P

Με οσους εχω μιλησει που επελεξαν αοδε/πληροφορικη μου λενε οτι θα προτιμουσαν να ειχαν επιλεξει βιοχημεια/ηλεκτρολογια. Γιατι ρε παιδια? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Because the grass is greener on the other side :(

ΥΓ: Η θετική είναι η καλύτερη κατεύθυνση, από εκεί βγαίνουν οι μελλοντικοί γιατροί που θα οδηγούν πόρσε και θα χουν πισίνες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
^ θα συμφωνησω με το πρωτο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τυχεροί, μακάρι να κάναν και στο δικό μας Τ1...
Απ'ότι έχω καταλάβει είναι ο μοναδικός τρόπος για έναν θετικοτεχνολογικό να αποφύγει την αποστήθιση-παπαγαλία.
Η ηλεκτρολογία είναι φυσική αλλά σε πιο εύκολο. Για την Βιοχημεία, αφού ήσουν θετική στην Β, δεν θα έχεις και κενά.
Δες και αυτό το thread για περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
^ Σε ευχαριστω για το thread. Θα το κοιταξω.

Επ'ευκαιρια. Μπορει να μου πει καποιος που ξερει την υλη που θα συναντησω στη βιοχημεια σε συγκριση με αυτα που εχουμε συναντησει μεχρι τωρα? Τα εχω ξανασυζητησει με καθηγητες αλλα απλα για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη :worry:
Αν σας βρισκεται κανενα παρομοιο thread θα ηταν χρησιμο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Με οσους εχω μιλησει που επελεξαν αοδε/πληροφορικη μου λενε οτι θα προτιμουσαν να ειχαν επιλεξει βιοχημεια/ηλεκτρολογια. Γιατι ρε παιδια? :worry:

Τώρα θυμήθηκαν ότι υπάρχει κι αυτός ο κύκλος.:P
Κυρίως προτιμήσεις στα μαθήματα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fictional

Νεοφερμένος

Ο Fictional αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τυχεροί, μακάρι να κάναν και στο δικό μας Τ1...
Απ'ότι έχω καταλάβει είναι ο μοναδικός τρόπος για έναν θετικοτεχνολογικό να αποφύγει την αποστήθιση-παπαγαλία.
Η ηλεκτρολογία είναι φυσική αλλά σε πιο εύκολο. Για την Βιοχημεία, αφού ήσουν θετική στην Β, δεν θα έχεις και κενά.
Δες και αυτό το thread για περισσότερες πληροφορίες.

Το thread αυτο με αγχωσε περισσοτερο. Ολοι συγκρινουν θετικη με τεχνολογικη β' :'(
______________________________

Ω! Ενταξει βοηθησε.. ευχαριστω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μακάρι το σχολείο μου να είχε την τεχνολογική κατεύθυνση με Βιοχημεία και Ηλεκτρολογία... :( Θα την επέλεγα σίγουρα... (αλλά θα ήμουν ο μόνος μάλλον)
Βασικά δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος αλλά ακόμα και με τα άλλα μαθήματα, θα προτιμούσα μία κατεύθυνση με Μαθηματικά-Φυσική-Χημεία-Προγραμματισμό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν είσαι ο μόνος, παίρνεις τα πιο εύκολα μαθήματα από κάθε κατεύθυνση, χημεία από θετική και προγραμματισμό από τεχνολογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top