[Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική - Θετική και επίπεδο τάξης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
είμαι ακριβώς στην ίδια φάση...ακριβώς όμωςσ...ολοι μιλάνε για διαφορετικό επίπεδο...και πλέον έχω αμφιβολίες ενώ ήμουν σίγουρη για τεχνολογική...όμως στο σχολείο μου όλα τα μαθήματα τεχνολογικήσ-θετικής γίνονται από κοινού εκτός από χημεία...και στην τεχνολογική είμαστε 2 παιδιά!!! οπότε δεν νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα επιπέδου αφού το μόνο που έχω να χάσω είναι η χημεία κατεύθυνσης.....!!! Συμφωνείτε??

Εννοείται!!! :) Εφ'όσον και στις σύο περιπτώσεις, είτε τεχνολογική διαλέξεις είτε θετική, τα μαθηματικά και η φυσική γίνονται απο κοινού (και είναι τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν)...

Πιστεύω πως το επίπεδο μιας τάξης καθορίζεται κυρίως απο τους μαθητές που συγκροτούν το τμήμα... Άλλο είναι μια τάξη με μαθητές του 11-12 που αδιαφορούν παρεμποδίζοντας τη διεξαγωγή του μαθήματος και άλλο μια τάξη με μαθητές υψηλότερης απόδοσης που ενδιαφέρονται για το μάθημα.. Όμως, όπως θα τύχει φέτος σε εμένα, υπάρχουν μαθητές που γενικότερα δεν τα πάνε τόσο καλά (μετρίου επιπέδου) και συνήθως ενοχλούν μεσα στη τάξη και όμως επέλεξαν τη θετική κατεύθυνση η οποία "είναι για τους καλούς" για το γνωστό "καλύτερο μάθημα στη Β' Λυκείου".. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι το ανεβασμένο επίπεδο της θετικής δεν υφίσταται πάντα γιατί ίσως να την επιλέξουν και "κατώτεροι" μαθητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top