Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Πρόβλημα με τις AOΔΕ

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Επίσης να προσέξετε το πρώτο κεφάλαιο, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πέσει κάτι κι από εκεί...:confused:

Στο ΑΟΔΕ, η λογική του SOS απλά δεν συμφέρει. Ξεκολλήστε από λογικές του στυλ "έπεσε πέρυσι φέτος ΔΕΝ πέφτει" γιατί στο τέλος θα κλάψουνε μανούλες. Διαβάζουμε ό,τι είναι στην ύλη, δεν παραμελούμε τίποτα, δεν προσέχουμε ΤΙΠΟΤΑ.
Όλα παίζουν. :)

Ασφαλως,συμφωνω απολυτα το μονο ας πουμε σιγουρακι ειναι ο fayol αλλα και παλι ασφαλως δεν υπαρχει τιποτα sos σε αυτο το μαθημα και γενικοτερα στις πανελληνιες...(αντε εξαιρεση τ στασιμο επειδησ ε συμπαθησα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias77

Νεοφερμένος

Ο ilias77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
όντος το Α.Ο.Δ.Ε ειναι αρκετα δυσκολο για να το μάθεις αλλα αν κάτσει και διβασεις με σύστημα και συγκέντρωση θα δεις οτι ειναι εύκολο. Προσοπικά στην αρχη δεν το συμπαθούσα κα8όλου αλλα μετα διάβασα και σιγα σιγα βγένει η ύλη.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θοδωρής93

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ εφαρμόζω την εξής τακτική:
Αρχικά, χωρίζω σε παραγράφους το μάθημα που πρέπει να διαβάσω. Στη συνέχεια, ξεκινάω να διαβάζω τις παραγράφους. Αφού μάθω καλά την πρώτη, πάω στην επόμενη και όταν μάθω και αυτή το ξαναλέω όλο από την αρχή..
Εμένα αυτό με βοηθάει πολύ, ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο!
Όσον αφορά τις επαναλήψεις, μπορείς να ορίσεις, εκτός από τις ώρες που διαβάζεις τη καινούρια υλη και δυο με τρεις ώρες στις οποίες θα κάνεις επανάληψη τα προηγούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εγώ εφαρμόζω την εξής τακτική:
Αρχικά, χωρίζω σε παραγράφους το μάθημα που πρέπει να διαβάσω. Στη συνέχεια, ξεκινάω να διαβάζω τις παραγράφους. Αφού μάθω καλά την πρώτη, πάω στην επόμενη και όταν μάθω και αυτή το ξαναλέω όλο από την αρχή..
Εμένα αυτό με βοηθάει πολύ, ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο!
Όσον αφορά τις επαναλήψεις, μπορείς να ορίσεις, εκτός από τις ώρες που διαβάζεις τη καινούρια υλη και δυο με τρεις ώρες στις οποίες θα κάνεις επανάληψη τα προηγούμενα.

Oπα δε το έπιασα αιτο το τελευταιο

Δηλαδη να δαιβασω το μαθημα(με τον τροπο που ειπες το κανω και εγω αλλα χρονοβορο)
και μετα απο 2-3 ωρες να διαβασω τα παλαιοτερα που ειχα??
δε θα ξεχναω ετσι τα καινουρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απλά θα αρχίσεις σιγά σιγά να το αποστηθίζεις όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Απλά θα αρχίσεις σιγά σιγά να το αποστηθίζεις όλο.

α οκ σοζ αλλο καταλαβα βλακεια μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frizstyler

Νεοφερμένος

Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 121 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
μαλλον τα αλλα ειναι ανεφαρμοστα,δηλαδη μονο θεωριες σαν αυτα που κανουμε στην 3η(?)
λαθος,τελικα δεν ειναι μονο θεωριες αυτα που κανουμε,μαλιστα τωρα που προχωραμε το βιβλιο φαινεται ολα αυτα να ειναι και εφαρμοσιμα.Παρ' ολα αυτα,το βιβλιαρακι τα λεει τοσο ασυναρτητα που ειναι σα να διαβαζεις ΓΛΩΣΣΑΡΙ.ΛΟΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
λαθος,τελικα δεν ειναι μονο θεωριες αυτα που κανουμε,μαλιστα τωρα που προχωραμε το βιβλιο φαινεται ολα αυτα να ειναι και εφαρμοσιμα.Παρ' ολα αυτα,το βιβλιαρακι τα λεει τοσο ασυναρτητα που ειναι σα να διαβαζεις ΓΛΩΣΣΑΡΙ.ΛΟΛ.

Δε καταλαβα δηλαδη που τ χρησιμοποιούμε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω μόνο Σ/Κ ΑΟΔΕ...Τα Χριστούγεννα είχα βγάλει την ύλη μέχρι και πριν τις ομάδες (προσανατολισμούς ηγέτη κλπ)
Σαββατοκύριακα καλό θα ήταν να βγάζεις 2-3 σελίδες επανάληψη και 1-2 καινούργιες...βοηθάει πολύ..Φυσικά θα υπάρχουν κομμάτια τα οποία δεν θα τα θυμάσαι αλλά πολλά θα σου μένουν....Εγώ δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να μάθω οικονομικό περιβάλλον, Ιστορική εξέλιξη του managment και σπουδαιότητα των ομάδων... :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω μόνο Σ/Κ ΑΟΔΕ...Τα Χριστούγεννα είχα βγάλει την ύλη μέχρι και πριν τις ομάδες (προσανατολισμούς ηγέτη κλπ)
Σαββατοκύριακα καλό θα ήταν να βγάζεις 2-3 σελίδες επανάληψη και 1-2 καινούργιες...βοηθάει πολύ..Φυσικά θα υπάρχουν κομμάτια τα οποία δεν θα τα θυμάσαι αλλά πολλά θα σου μένουν....Εγώ δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να μάθω οικονομικό περιβάλλον, Ιστορική εξέλιξη του managment και σπουδαιότητα των ομάδων... :@

Ασε ρ φιλε και εγω αυτο κανω,προσπαθω και μαθαινω 5 σελιδες καθε σαβατο και διαβαζω και 35λεπτα και τ Σαββατο και τη κυριακη τα παλια να τα θυμαμαι καπως αλλα ματαια....


Πολυ παλούκα μάθημα ειναι εμεις τωρα ειμαστε στη επικοινωνια και σ καμια 15αρια σελιδες τελειωνει η υλη.Δε τ μπορω αυτο το μαθημα καθολου δυστυχως φοβαμαι οτι θα μ καψει...

Εγω την ερευνας και αναπτυξη μ τπτ και την ιστορικη εξεληξη του management ασφαλως και την εχω γραψει τοσες φορες...:beating:
Οσο για την σπουδαιότητα των ομάδωνειναι sos και προσπαθω πολυ να τ μαθω αφου ειναι απο τα καινουρια και λογικα θα πέσει αλλα παρα ειναι διαστημικά αυτα που λεει ρ γμτ:angry:
I get you man...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ρε παιδιά εσείς που έχετε τελειώσει το λυκειο εδω και καιρο, τώρα θυμάστε τιποτα απο αυτα που είχατε αποστηθίσει τότε απο την ύλη της ΑΟΔΕ ή εχετε ξεχάσει αρκετα πράγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ασε ρ φιλε και εγω αυτο κανω,προσπαθω και μαθαινω 5 σελιδες καθε σαβατο και διαβαζω και 35λεπτα και τ Σαββατο και τη κυριακη τα παλια να τα θυμαμαι καπως αλλα ματαια....


Πολυ παλούκα μάθημα ειναι εμεις τωρα ειμαστε στη επικοινωνια και σ καμια 15αρια σελιδες τελειωνει η υλη.Δε τ μπορω αυτο το μαθημα καθολου δυστυχως φοβαμαι οτι θα μ καψει...

Εγω την ερευνας και αναπτυξη μ τπτ και την ιστορικη εξεληξη του management ασφαλως και την εχω γραψει τοσες φορες...:beating:
Οσο για την σπουδαιότητα των ομάδωνειναι sos και προσπαθω πολυ να τ μαθω αφου ειναι απο τα καινουρια και λογικα θα πέσει αλλα παρα ειναι διαστημικά αυτα που λεει ρ γμτ:angry:
I get you man...:/:
Έλα ρε, η Έρευνα και Ανάπτυξη μακάρι να πέσει. Την Οικονομική Λειτουργία δεν πρέπει να βάλουν με τίποτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κάτι μου λέει οτι θα πέσουν οι απόψεις των Cyert και March.
(Η κανας Weber)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Σιγά μη θυμούνται timiosrg...:P
Οικονομική λειτουργία το καλό που τους θέλω να μη βάλουν...Δεν μαθαίνεται :(:(:(:(

Κάτι μου λέει οτι θα πέσουν οι απόψεις των Cyert και March.
(Η κανας Weber)

Μακάρι να πέσουν Cyert και March.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εύκολη ειναι η Οικονομική λειτουργία :D
Ναι και γω τους ξέρω πολύ καλά :D Γενικά όλα τα ξέρω τέλεια απο 1ο,2ο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εύκολη ειναι η Οικονομική λειτουργία :D
Ναι και γω τους ξέρω πολύ καλά :D Γενικά όλα τα ξέρω τέλεια απο 1ο,2ο :D

Συμφωνω και σε εμενα μ φαίνεται ευκολη η Οικ.λειτουργια
Ρ γμτ απο 2ο τα ξεχναω τα περισσοτερα κυριως εκει κατα το τελος Cyert..

Τι να σας πω...εμεις τωρα μπηκαμε επικοινωνια μιλαμε ειναι ακαταλαβίστικα εντελώς...
Να δω ποτε θα τα μαθω ολα αυτα.Ελπιζω να αλλλαξουν τα πραγματα οταν τελειωσουμε την υλη και αρχισουμε επαναληψη...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ρε παιδιά εσείς που έχετε τελειώσει το λυκειο εδω και καιρο, τώρα θυμάστε τιποτα απο αυτα που είχατε αποστηθίσει τότε απο την ύλη της ΑΟΔΕ ή εχετε ξεχάσει αρκετα πράγματα?
Γιατί θυμόμαστε τίποτα από τα άλλα μαθήματα; :P
Αφού δεν υπάρχει εμβάθυνση τα ξεχνάμε μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Παιδιά, αναμφίβολα ο τρόπος που είναι γραμμένο το βιβλίο και ο τρόπος εξέτασης του μαθήματος στις πανελλήνιες δεν αποτελούν πλεονεκτήματα του μαθήματος, αλλά σας συνιστώ μην το αντιμετωπίζετε με τέτοια προκατάληψη γιατί ακόμα και η πιο εύκολη ενότητα του μαθήματος θα φαντάζει "βουνό".
Πριν αρχίζετε να αποστηθίζετε κάθε κομμάτι, προσπαθήστε να κατανοήσετε το περιεχόμενό του. Επίσης προσπαθήστε να διαθέσετε λιγο χρόνο παραπάνω και να γράψετε κάθε κομμάτι στο τετράδιο. Έχει αποδειχθεί ότι σε πολλά παιδιά αυτή η τεχνική φέρνει καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΗΔΙΑ.
εγω ολο το χρονο μισοδιαβαζα, αλλα ποτε δε μαθαινα απ εξω. 1 βδομαδα πριν δωσω με μαλωσε η καθηγητρια στο σχολειο:redface:, ε... και επι 1 βδομαδα (η μονη που ξενυχτησα) διαβαζα συνεχεια για να το μαθω απ εξω... Βοηθαει πολυ να το λες στη μαμα σου η στην αδερφη/αδερφο σου ή σε οποιον εχει χρονο στριμωξτε τους:P:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αχ, τι μου θυμιζετε... Περσυ τετοιο καιρο φουντωνανε τα μπινελικια των καθηγητων γιατι βλεπανε οτι ειχα παρατησει το ΑΟΔΕ. Οι χειμερινοι μηνες αντιστοιχουν στα τμηματα της υλης που δεν ειχα προσπαθησει να παρακολουθησω και τελικα δεν εμαθα ποτε. Οταν τελικα 10 μερες πριν τις εξετασεις πανικοβληθηκα και προσπαθησα να μαθω καλα οσα κομματια ειχα ελπιδες να μαθω εκανα το εξης: επιανα και αντεγραφα σε χαρτι ολο το κειμενο. Ολο. Αν ξεκινησεις τωρα εχεις καιρο να το κανεις αυτο με ολη την υλη, 3-4 φορες. Εγω ειχα προλαβει να αντιγραψω περιπου τα μισα. Δοκιμασε το για μερικες εβδομαδες και δες αν σε βοηθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top