Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
η ιδιας δυσκολιας ειναι η πιο δυσκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να μην γίνουν παρεξηγήσεις, θεωρώ ότι λες τεχνολογικής Β τον διαδεδομένο κύκλο Ι : "Πληροφορικής και υπηρεσιών" και τεχνολογική Α υον κύκλο ΙΙ : "Τεχνολογίας και παραγωγής" ο οποίος δεν είναι τόσο διαδεδομένος.

Σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου έχουν δικαίωμα να δηλώσουν χωρίς απώλεια μορίων οι μαθητές της θετικής κατεύθυνσης και μόνο. Η χημεία-βιοχημεία του κύκλου ΙΙ της τεχνολογικής κατεύθυνσης δεν μπορεί να αντικαταστήσει την χημεία της θετικής και δεν λαμβάνεται στον υπολογισμό των μορίων ως δευτερεύων μάθημα βαρύτητας. Δικαίωμα να δηλώσει κάποιος από τεχνολογική κατεύθυνση, είτε έχει επιλέξει κύκλο Ι είτε κύκλο ΙΙ, έχει μόνο εαν επιλέξει ως μάθημα επιλογής βιολογία γενικής παιδείας όπως και κάποιοσ της θεωρητικής κατεύθυνσης. Τότε ως πρωτεύων μάθημα θεωρείται η βιολογία γενικής παιδείας με συντελεστή βαρύτητας 0,9 (και όχι 1,3) και ως δευτερεύον η νεοελληνική γλώσσα με συντελεστή βαρύτητας 0,4 (και όχι 0,7). Άρα όποιον κύκλο τεχνολογικής και να επιλέξεις είναι το ίδιο για οποιοδήποτε πεδίο και να σε ενδιαφέρει.

Η χημεία-βιοχημεία της τεχνολογικής μοιάζει με την χημεία της θετικής αλλά έχει περισσότερη αποστήθιση.

Αν οι σχολές που σε ενδιαφέρουν περισσότερο είναι : πληροφορικής, μηχανικών πληροφορικής και υπολογιστών, ηλεκτρονικών μηχανικών και αντίστοιχες σχολές, μηχανικών οικονομίας και διοίκησης, μηχανικών παραγωγής και διοίκησης και σχολές του 5ου πεδίου τότε η καλύτερη επιλογή είναι τεχνολογική κατεύθυνση κύκλος Ι

Αν οι σχολές που σε ενδιαφέρουν περισσότερο είναι : ηλεκτρολόγων μηχανικών, μηχανολόγων μηχανικών, ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών, χημικών μηχανικών, μηχανικών περιβάλλοντος, γεωπονικές σχολές, δασολογίας, βιοτεχνολογίας και βιοχημείας, επιστήμης των υλικών τότε η καλύτερη επιλογή είναι τεχνολογική κατεύθυνση κύκλος ΙΙ

Για σχολές όπως : πολιτικών μηχανικών, αγρονόμων-τοπογράφων μηχανικών, αρχιτεκτόνων μηχανικών, μηχανικών μεταλλείων-μεταλλουργών, μηχανικών ορυκτών πόρων, μηχανικών πολεοδομίας-χωροταξίας, μαθηματικό, φυσικό, ΣΕΜΦΕ, εφαρμοσμένων μαθηματικών, στατιστικής, γεωλογικό είναι το ίδιο όποιον κύκλο να επιλέξεις

Για σχολές όπως βιολογικό, χημικό και βιλογικών εφαρμογών καλύτερη επιλογή είναι η θετική κατεύθυνση.

Όλες τις παραπάνω σχολές μπορείς να τις δηλώσεις χωρίς απώλεια μωρίων τόσο από θετική όσο και από οποιοδήποτε κύκλο της τεχνολογικής κατεύθυνσης (σχολες 2ου και 4ου πεδίου). Το νόημα της καλύτερης επιλογής έχει να κάνει μόνο με το υπόβαθρο που σου προσφέρουν τα μαθήματα κάθε κατεύθυνσης για να συνεχίσεις σε αντίστοιχη σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για να μην γίνουν παρεξηγήσεις, θεωρώ ότι λες τεχνολογικής Β τον διαδεδομένο κύκλο Ι : "Πληροφορικής και υπηρεσιών" και τεχνολογική Α υον κύκλο ΙΙ : "Τεχνολογίας και παραγωγής" ο οποίος δεν είναι τόσο διαδεδομένος.

ναι αυτο εννοω, δεν ηξερα οτι το "τεχνολογιας και παραγωγης " ειναι το ΙΙ .. νομιζα πως ηταν αναποδα

Για σχολές όπως : πολιτικών μηχανικών, αγρονόμων-τοπογράφων μηχανικών, αρχιτεκτόνων μηχανικών, μηχανικών μεταλλείων-μεταλλουργών, μηχανικών ορυκτών πόρων, μηχανικών πολεοδομίας-χωροταξίας, μαθηματικό, φυσικό, ΣΕΜΦΕ, εφαρμοσμένων μαθηματικών, στατιστικής, γεωλογικό είναι το ίδιο όποιον κύκλο να επιλέξεις

Ας πουμε πως ειμαι καπου εδω.. οποτε συμφωνα με αυτα που λες ειτε παω θετικη ειτε τεχνολογικη δεν χανω μορια..

το προβλημα μου επομενως ειναι στα μαθηματα : χημεια-βιολογια ή βιοχημεια-ηλεκρολογια..

και για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενη, εφοσον με τη χημεια κ την ηλεκτρολογια ειμαι οκ, βιοχημεια ή βιολογια ?? ποιο εχει περισσοτερη παπαγαλια ? (κατι που θελωνα αποφυγω)

ευχαριστω για τη βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heracliulas

Νεοφερμένος

Η heracliulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σμαράγδα λάβε και κάτι άλλο υπόψην σου. Τα μαθήματα του 2ου κύκλου της τεχνολογικής δύσκολα θα βρεις καθηγητή - φροντιστήριο να τα διδάσκει. Οπότε θα έχεις πρόβλημα εφόσον αποφασίσεις, όπως η πλειοψηφία των μαθητών, να μην βασιστείς μόνο στο σχολείο αλλά να έχεις και "εξωτερική" βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σμαράγδα λάβε και κάτι άλλο υπόψην σου. Τα μαθήματα του 2ου κύκλου της τεχνολογικής δύσκολα θα βρεις καθηγητή - φροντιστήριο να τα διδάσκει. Οπότε θα έχεις πρόβλημα εφόσον αποφασίσεις, όπως η πλειοψηφία των μαθητών, να μην βασιστείς μόνο στο σχολείο αλλά να έχεις και "εξωτερική" βοήθεια.

Ακριβως αυτο λαμβανω υποψην μου ... :)
για να ξεκαθαρισω τι εννοω.. πηγαινω σε πολλα διαφορετικα φροντηστηρια..

στο φροντηστηριο που κανω φετος χημεια, ο καθηγητης μου κανει και βιοχημεια και ειναι παρα πολυ καλος..

το ιδιο ισχυει και για τον φυσικο μου ο οποιος κανει και ηλεκτρολογια.. αυτος ειναι το μεγαλυτερο κινητρο για να παω στο ''τεχνολογιας κ παραγωγης'' για να πω την αληθεια.. εχει μεταδοτικοτητα κ μεθοδο..

ενω για βιολογια θετικης θα εχω προβλημα.. υπαρχουν 1-2 καθηγητες ολο κ ολο στην πολη μου κ δεν ακουγονται κ τα καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ακριβως αυτο λαμβανω υποψην μου ... :)
για να ξεκαθαρισω τι εννοω.. πηγαινω σε πολλα διαφορετικα φροντηστηρια..

στο φροντηστηριο που κανω φετος χημεια, ο καθηγητης μου κανει και βιοχημεια και ειναι παρα πολυ καλος..

το ιδιο ισχυει και για τον φυσικο μου ο οποιος κανει και ηλεκτρολογια.. αυτος ειναι το μεγαλυτερο κινητρο για να παω στο ''τεχνολογιας κ παραγωγης'' για να πω την αληθεια.. εχει μεταδοτικοτητα κ μεθοδο..

ενω για βιολογια θετικης θα εχω προβλημα.. υπαρχουν 1-2 καθηγητες ολο κ ολο στην πολη μου κ δεν ακουγονται κ τα καλυτερα..

Να σου πω και εγώ τη γνώμη μου είναι πιο εύκολος ο κλάδος με τη Χημεία-βιοχημεία και ηλεκτρολογία και έχει και ενδιαφέρον . Μαθητές που είχα πέρσι έγραψαν πολύ καλά (100). Η βιοχημεία δεν θέλει την αποστήθιση που θέλει η βιολογία και τα περισσότερα κεφάλαια είναι μικρά και γνωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
να διαλεξω θετικη η τεχνολογικη?ο προγραμματισμος εχει αποστηθιση η μονο ασκησεις? δεν τα παω και πολυ καλα στην αποστηθιση.ποια κατευθυνση εχει πιο πολυ υλη για αποστηθιση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tι θες να περάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
μηχανολογος μηχανικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τεχνολογική;)Λίγη αποστήθιση έχει το ΑΕΠΠ.Την ΑΟΔΕ να φοβάσαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
μου ειπαν οτι η πληροφορικη μονο εχει 200 σελ. αποστηθιση.γιατι την ΑΟΔΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γιατί το ΑΕΠΠ είναι λογική ενώ το αοδε καθαρή αποστήθιση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ΜΗΠΩς συμφερει χημεια που δεν εχει αποστηθηση και βιολογια που εχει λογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι γιατί η βιολογία ναι μεν έχει λογική αλλά είναι 90 σελίδες που πρέπει και αυτές αποστήθιση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
το ΑΟΔΕ και ο προγραμματισμος μαζι λιγοτερο απο 90 σελ.μου ειπαν οτι ΑΟΔΕ ειναι τελειως ακατανοητο και κακογραμμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν συμφέρει το λούκι της βιολογίας.Anyway εσείς αποφασίζετε:) Καλή τύχη:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

martha

Νεοφερμένος

Η martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ILIASO
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique

Νεοφερμένος

Η Angelique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
τεχνολογικη με 1000 αν δεν θες 3ο πεδιο.Οσον αφορα τα μαθηματα πιστευω πως τα χεις ανετα αρκει να διαβαζεις :)!!Καλη συνεχεια και προσεξε τις κινησεις σου!! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για κάποιον αναποφάσιστο που δεν έχει ξεκαθαρίσει αν θέλει ή όχι να δηλώσει σχολές του 3ου πεδίου καθώς και για όσους θέλουν 3ο πεδίο, θετική. Για όσους έχουν αποκλείσει το 3ο πεδίο και θέλουν 2ο, 4ο τεχνολογική οποιουδήποτε κύκλου. Για όσους θέλουν 5ο πεδίο τεχνολογική-κύκλος πληροφορικής και υπηρεσιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ακριβως αυτο λαμβανω υποψην μου ... :)
για να ξεκαθαρισω τι εννοω.. πηγαινω σε πολλα διαφορετικα φροντηστηρια..

στο φροντηστηριο που κανω φετος χημεια, ο καθηγητης μου κανει και βιοχημεια και ειναι παρα πολυ καλος..

το ιδιο ισχυει και για τον φυσικο μου ο οποιος κανει και ηλεκτρολογια.. αυτος ειναι το μεγαλυτερο κινητρο για να παω στο ''τεχνολογιας κ παραγωγης'' για να πω την αληθεια.. εχει μεταδοτικοτητα κ μεθοδο..

ενω για βιολογια θετικης θα εχω προβλημα.. υπαρχουν 1-2 καθηγητες ολο κ ολο στην πολη μου κ δεν ακουγονται κ τα καλυτερα..

Καλά Βιολογία Κατ. ότι κάτσεις και κάνεις μόνη σου. Εγώ έκανα με έναν από Δυδιμότειχο και χαίρι δεν βρήκα :D, όπως κανείς από τους φετινούς υποψηφίους της θετικής από Ορεστιάδα και τα περίχωρα. Ο τυπάς αυτός δεν είχε ούτε μεταδοτικότητα ούτε τίποτα, άσε που δεν ενδιαφέρθηκε καθόλου για τους μαθητές του την ημέρα που δίναμε. Πήγε 3 το μεσημέρι και ακόμα τα θέματα δεν τα ήξερε. Όχι πως δεν έγραψα καλά, αλλά εδώ και 9 χρόνια αυτό γίνεται. Τα παιδιά που γράφουν καλά, είναι όλο με δική τους προσπάθεια και η τύχη που έχουν εκείνη την μέρα, κακά τα πράγματα. Η μόνη λύση πλέον είναι να πας Αλεξανδρούπολη, αρά να σπαταλάς τσάμπα 3 ώρες πάνε-έλα, γιατί Ορεστιάδα ικανό βιολόγο ΔΕΝ θα βρεις!

Εγώ αν δεν ήθελα ιατρική θα επέλεγα δαγκωτό τον κύκλο τεχνολογικής με Ηλεκτρολογία-Βιοχημεία. Η αποστήθιση μηδαμινή και γενικά την βρίσκω πιο εύκολη σαν κατεύθυνση για παιδιά που δεν τους αρέσει η αποστήθιση. Τα θέματα που μπήκαν είναι εύκολα όπως κάθε χρονιά. Καθηγητές όπως είπες υπάρχουν 2-3 και ικανοί οπότε είσαι gg.

To ΑΟΔΕ όντως είναι δυσνόητο και κακογραμμένο, όπως και η Βιολογία Θετικής άλλωστε. Το ΑΕΠΠ ντάξει αρκετά δύσκολο αλλά βατό. Όμως η ηλεκτρολογία σαν μάθημα είναι ΠΑΝεύκολο και συχνά τα θέματα Πανελλαδικών είναι πολύ πιο εύκολα από αυτά που κάνεις στο φροντιστήριο, ενώ η βιοχημεία αν εξαιρέσεις τη θεωρία είναι αρκετά εύκολη.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα :D

Άντε και καλά αποτελέσματα σε όλους τους φετινούς απόφοιτους!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top