Γενικό -  [Παλιό Σύστημα] Θετική ή Τεχνολογική;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
άμα περιμένεις να μάθεις προγραμματισμό από αυτό το μάθημα, πλανάσαι πλάνην οικτράν φίλτατε, καλύτερα ψάξε στο νετ αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ για κανένα χαντμπουκ για αρχή και έπειτα βλέπεις, παρόλαυτα μην θεωρείς ότι στην τεχνολογική θα τα βρεις πιο εύκολα, γιατί μπορεί να τα μαθήματα να είναι πιο εύκολα, αλλά τα βαρύτητας μαθηματικά και φυσική παραμένουν σαφώς σε ανώτερη κλίμακα δυσκολίας από την βιολογία και την χημεία

έπειτα, πιστεύω πως θετική αξίζει να πας μόνο καθάρα από ενδιαφέρον ή άμα θες να ακολουθήσεις ιατρική σταδιοδρομία, η τεχνολογική σου ανοίγει περισσότερες πόρτες στο μηχανογραφικό

Υ.Γ με το πέρας των εξετάσεων, κατάλαβα πως το μάθημα αποκαλούμενο ΑΟΔΕ μου είναι τόσο άχρηστο όσο και η πληροφορία ότι δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης
το εχω καταλαβει πως δεν μαθαινεις προγραμματισμο μεσω του μαθηματος αυτου, αλλα τουλαχιστον εχει περισσοτερη σχεση με τις σχολες που στοχευω αποτι η βιολογια και η χημεια.

οσον αφορα την παρομοιωση σου του ΑΟΔΕ με τον αγιο βασιλη, δεν διαφωνω καθολου.αλλα καλως η κακως, πολλοι(οπως και εγω) διαλεγουν αυτο το 'αχρηστο' μαθημα για να μπορεσουν στην πορεια να εχουν μεγαλυτερη ανεση, αρα κα(τις περισσοτερες φορες)ι περισσοτερες πιθανοτητες,για να συνεχισουν την πορεια τους με κατι που ειναι πραγματικα 'χρησιμο' για αυτους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εγω πηγα στη δευτερα θετικη χωρις να το θελω εξ αρχης και στην τριτη πηγα τεχνολογικη...αν δε σε ενδιαφερουν η ιατρικες,βιολογικες και χημικες σχολες δεν αξιζει να περασει κανεις το λοθκι με τη χημεια κατ και τη βιολογια κατ...ειδικα στο σχολειο μας οι καθηγητες τα ξεζουμιζαν τα παιδια της θετικης(και να πεις οτι τα πηγαν τοοοοσο καλα).αντιθετως η τεχνολογικη σε ανεβαζει πολυ στα μορια γιατι αοδε αν στρωθεις και διαβασεις γραφεις πανω απο 19.5 και το αεππ ετσι οπως τα εχουν κανει τα θεματα τελευταια ειναι ευκολα τα πραγματα.εμενα με ζορισε λιγο το αεππ γτ στο φροντιστηριο εκαν και κατι δυσκολα κουλα και ειχα τρομοκρατηθει..παντως μη το σνομπαρετε τοσο το αοδε..ωραιο μαθηματακι ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
θετικη 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ πήγα και τα 2 χρόνια θετική ενώ στόχευα από την αρχή ΗΜΜΥ αλλά δεν το συνιστώ!!!
Εγώ τοκανα μόνο και μόνο επειδή είχα κανει τη μισή ύλη της χημείας από τη 2α!!!
Όντως η χημεία είναι μάλλον το πιο εύκολο μαθημα και από τις 3 κατευθύνσεις αλλά η βιολογία δε συγκρίνεται με την ΑΟΔΕ αμά κοιτάξεις τη διαφορά στον αριθμό σελίδων,στο μέγεθος σελίδας και στο μέγεθος γραμμάτων!!Θέλει 5 πλάσιο διάβασμα!!
Άσε που στη βιολογία σε σύγκριση με το ΑΟΔΕ είναι πολύ πιο δύσκολη η εξέταση!
Εβλεπα φέτος τους δικούς μας της Τεχνολογικής που μου έλεγαν ότι είχαν τελειώσει στη μισή ώρα με 3 τέταρτα και σε μας στη βιολογία δεν υπήρχε άτομο να τελειώσει πριν τις 2,5 ώρες!!!!!!!
από την άλλη σίγουρα στη θετική θαχεις καλύτερο τμήμα αλλά εγώ έτσι κι αλλιώς το 99% το'κανα από το φροντιστήριο!!

Και εννοείται ότι δε μαθαίνεις προγ/μο από αυτό που κάνουν στο σχολείο!!

Και σταματήστε να λέτε Θετική στάνταρ ή τεχνολογική σίγουρα και τέτοια!!!Δεν εχει νόημα να το λέτε έτσι σκέτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Και εννοείται ότι δε μαθαίνεις προγ/μο από αυτό που κάνουν στο σχολείο!!
Απο πού το συμπέρανες αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Απο πού το συμπέρανες αυτό?

Αν δεν ασχοληθεις και μονος σου,δν προκειται να μαθεις.Στο λυκειο κανεις τετριμμενα πραγματα,οχι τα παντα ή πολλα σχετικα με τον προγραμματισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Και εγω στη 2α ημουν θετικη..αλλα αλλαξα.. βασικα αν σε ενδιαφερουν σχολες 3ου πεδιου μεινε εκει..γτ απο τεχνολογικη χανεις αρκετα μορια..εγω παντως πιστευω οτι αν εμενα θετικη θα τα πηγαινα χειροτερα.. τι να πω αν εισαι πολυ καλος μαθητης ομως δε νομιζω να χεις προβλημα..πιστευω πως αοδε ειναι λιγοτερη αποστηθιση απο βιολογια, αν ομως σε ενδιαφερει η βιολογια θα ειναι πιο ευκολο οπως λεει κ ο exc...
Αν δν μπορεις να αποφασισεις..σκεψου η σχολη που σε ενδιαφερει σε ποιο πεδιο ειναι κ κοιταξε το ετσι..


:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree: Ακριβώς . Εγώ είμαι θετική γιατί δεν θέλω να αποκλείσω ακόμα το 3ο πεδίο . Μια συμμαθήτρια μου έβγαλε όλη την ύλη ΑΟΔΕ μέσα στο καλοκαίρι και λέει οτι είναι ευκολή . Απο εκεί μπορείς να κερδίσεις χρόνο για να διαβάσεις περισσότερο ένα πιο απαιτητικό μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tanatsos

Νεοφερμένος

Ο Tanatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουριος στο ischool και θελω τη γνωμη σας σχετικα με το θεμα αυτου του thread. Γενικα, ενδιαφερομαι για το 4ο πεδίο, αλλα σκεφτομαι να παω θετικη στι 2α γιατι ακουω οτι πηγαινουν καλυτεροι μαθητες και θελω το τμημα να με τραβαει μπροστα και να προσπαθησω πιο πολυ..αντι να με τραβαει πισω και ισως χαραμιστω εαν το τμημα που τυχει ειναι αδυναμο..Λοιπον, εσεις τι λετε; Να διαλεξω θετικη στη 2α και μετά εάν δν με ενδιαφέρει το 3ο πεδίο να πάω τεχνολογικη; Ευχαριστώ εκ των προταιρων(γιατι δεν είμαι posthunter και δν έχω σκοπο να κανω καινουριο post μονο κ μονο για ενα thanx και να δειχνει οτι έχω πιο πολλα post)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σου αρεσει η χημεια? Αν ναι πηγαινε θετικη. Τεχνολογικη πηγαινε αν εισαι πιο πολυ υπερ των πισιων και της τεχνολογιας επικοινωνιων.

Εγω παντως τεχνολογικη ειμαι και δεν εχω κανενα παραπονο. Οι καλοι αναγνωριζονται, μην ανησυχεις.

Αν θες απαντα, δεν θα σε πουμε posthunter. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

topsis

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Βύσσα (Έβρος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Απο πρωτη λυκειου εμενα μου αρεσε η χημεια γι'αυτο ακολουθησα θετικη κατευθυνση και συνεχιζω μεχρι φετος(3η λυκειου) παρολο που δεν με ενδιαφερει το 3ο πεδιο.....απλα αν δεν τα καταφερω στο 4ο που εχει υψηλες και καλες σχολες θα παω σε καποιο ΤΕΙ του 3ου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλα εχω διαβάσει και τις 11 σελιδες του θεματος και βλεπω πως σε ολες αναφερεστε στην τεχνολογικη Β σαν τεχνολογικη κατευθυνση.. ουτε λογος για τον 1 κυκλο της τεχνολογικης κατευθυνσης..
εγω προσωπικα τελειωνω τη Β λυκειου κ με προβληματιζει τον εαν θα συνεχισω θετικη ή θα παω τεχνολογική Α, για την οποια ξερω ότι το μαθημα χημεία-βιοχημεία μοιάζει με τη χημεία της θετικής.. σκέφτομαι αυτή τη λυση μηπως κ αποφύγω τη βιολογία που ξερω πως θελει αποστηθιση..

ξερετε αν απο την τεχνολογική Α εχω προσβαση στο 3 πεδιο/ τι με συμβουλεύετε να κάνω??


(* ειμαι καινουρια στο φόρουμ κ δεν προσεξα στο προφιλ μου να δηλώσω φυλο : γυναίκα πως μπορω να το διορθωσω? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εχει η πολη σου α κυκλο τεχνολογικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ναι φυσικα.. παρόλο που δεν είναι καμια μεγάλη πολη και στα δύο Γενικά λύκεια πάντα γίνεται τμήμα εστω και με 4 παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
δε νομιζω οτι εχεις προσβαση στο 3 πεδιο μονο αν παρεις βιολογια γ.π.η βιοχημεια θα σε βοηθησει για μαθηματα χημειας στα πολυτεχνεια κυριως π.χ. χημικος μηχανικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ναι, ξερω αλλα δεν με ενδιαφερουν τοσο οι πολυτεχνικες σχολες.. ουτε για το τριτο πεδιο ενδιαφερομαι ιδιαιτερα.. μονο τη φαρμακευτικη σκεφτομαι λιγο..

αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω είμαι 50-50..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ευχαριστω για την προταση αλλα μηπως μπορεις να μου πεις δυο τρια πραγματα, οπως πχ γιατί θετική?? δεν μου λεει κατι το ξερο "θετική" .. συμβουλες θελω δεν κανω γκάλοπ.. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εχεις προσβαση και στο τριτο δε χανεις τπτ...εξαλλου η βιοχημεια πρεπει να ειναι πιο δυσκολη απο τη χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μονο απο θετικη πας στο τριτο πεδιο χωρις απωλεια μοριων .Για ιατρικες και φαρμακευτικες υποχρεωτικα θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragda55

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Thanks.. δηλαδη για την τεχνολογικη Α ισχυει οτι και για τη Β οσον αφορα τα πεδια...

αυτο για τη βιοχημεια, οτι δηλαδη ειναι πιο δυσκολη απο τη χημεια ισχυει??

και σχετικα με την ηλεκτρολογια γνωριζει κανεις κατι?? απ' οτι ξερω ασχολειται κυριως με κυκλωματα κτλ ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top