Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στις AOΔE

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Χθες το βράδυ τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο στο ΑΟΔΕ.Αλλά πήγα μετά να κάνω επανάληψη από την αρχή και δεν θυμόμουν απολύτως τίποτα.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την παπαγαλία,τα αποστηθίζω όπως τα έχει το βιβλίο,αλλά τα ξεχνάω μετά.Και σκέφτομαι πως γίνεται να τα θυμάμαι όλα αυτά στο τέλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,860 μηνύματα.
Οι συνεχείς επαναλήψεις ειναι το κλειδί νομιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Ναι,μην περιμένετε να θυμάστε όλες τις λεπτομέρειες από την αρχή. Χρειάζονται πολλές επαναλήψεις και πολλά τεστάκια. Ακόμα και αν δεν πηγαίνετε φροντ και στο σχολείο δεν γράφετε συχνά, μπορείτε να βγάλετε ερωτήσεις,να τις γράψετε σε ένα ξεχωριστό χαρτί και κάποια στιγμή να βάζετε στον εαυτό σας ένα τεστάκι. Δηλαδή να γράφετε κάποιες από αυτές τις ερωτήσεις σε ένα άλλο χαρτί και να τις απαντάτε. Το ΑΟΔΕ δίνει σίγουρο βαθμό, οπότε αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Εδω που φτασαμε το αοδε μου φαινεται το πιο ξεκουραστο μαθημα,τωρα μπαινω επικοινωνια, μεχρι στιγμης το πιο δυσκολο νομιζω μου φανηκε αυτο με τα θετικα στοιχεια των ομαδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εδω που φτασαμε το αοδε μου φαινεται το πιο ξεκουραστο μαθημα,τωρα μπαινω επικοινωνια, μεχρι στιγμης το πιο δυσκολο νομιζω μου φανηκε αυτο με τα θετικα στοιχεια των ομαδων
wtf???:beating::beating::beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εδω που φτασαμε το αοδε μου φαινεται το πιο ξεκουραστο μαθημα,τωρα μπαινω επικοινωνια, μεχρι στιγμης το πιο δυσκολο νομιζω μου φανηκε αυτο με τα θετικα στοιχεια των ομαδων

το κεφάλαιο με την δυναμική ομάδων λες ;
Αν λες αυτό, και εμένα αυτό με δυσκόλεψε περισσότερο απ' όλα.
Ήταν η πρώτη φορά που πήγα σχολείο και ενώ το διάβασα δεν το θυμόμουν καθόλου.

Χθες το βράδυ τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο στο ΑΟΔΕ.Αλλά πήγα μετά να κάνω επανάληψη από την αρχή και δεν θυμόμουν απολύτως τίποτα.Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την παπαγαλία,τα αποστηθίζω όπως τα έχει το βιβλίο,αλλά τα ξεχνάω μετά.Και σκέφτομαι πως γίνεται να τα θυμάμαι όλα αυτά στο τέλος?

Το πρώτο κεφάλαιο είναι πανεύκολο.
Προσωπικά με την πρώτη φορά που το έκανα και μετά με μια υπενθύμιση δεν χρειάστηκε να ξανακοιτάξω το βιβλίο, το έλεγα πάντα απ'έξω κατευθείαν.
Αν δεν τα διάβασες καλά τότε λογικό είναι να τα ξεχάσεις.
Την πρώτη φορά που θα διαβάσεις κάτι δεν πρέπει να το πας κομμάτι κομμάτι και να κλείσεις το βιβλίο αλλά κομμάτι κομμάτι και στο τέλος όλο μαζί.
Και τακτικά επαναλήψεις π.χ κάθε ΣΚ από λίγο. Και διαγωνίσματα στο σχολείο τακτικά, τουλάχιστον 6-8 μέσα στον χρόνο.
Αυτά κάνε και θα πάρεις το μέγιστο, ε καλά εγώ πήρα 19,9 αλλά νομίζω δεν σε χαλάει και αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ-Λ : Η προσφορά απασχόλησης αποτελεί ευθύνη της επιχείρησης απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.

Λογικά σκεπτόμενος την πήρα σωστή, όμως δεν αναφέρεται ρητά στο βιβλίο (δηλ. Μου την πήρε λάθος). Τι λέτε; Επίσης:

Σ-Λ: Η οικονομική προμήθεια μηχανημάτων και πρώτων υλών θα μπορούσε να ενταχθεί στην Οικονομική λειτουργία.

Εδώ;;; Θα μπορούσε να θεωρηθεί σωστή εφόσον εντάσσεται στην ορθή αξιοποίηση του κεφαλαίου, που ανήκει στην οικονομική λειτουργία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς (μάλλον το δεύτερο) οι ερωτήσεις κλειστού τύπου στις πανελλαδικές απαντώνται (χωρίς καμία παρέκκλιση) με βάση τα γραφόμενα στο σχολικό βιβλίο κι όχι με βάση τη σκέψη ή τη λογική καθενός από εμάς.
Πάντως σύμφωνα με τη λογική των θεμάτων που έχουν τεθεί μέχρι τώρα, δεν υπάρχει πιθανότητα να τεθούν ερωτήσεις σαν την πρώτη που αναφέρεις, ενώ η δεύτερη θεωρείται αναμφισβήτητα λανθασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.

Κι ομως κινειται. Απαιτει το λιγοτερο χρονο απ' ολα, και δε σε κουραζει γιατι δε χρειαζεται να σκεφτεις κατι το συγκλονιστικο, μασημενη τροφη. Και παροτι ουτε σαν επιστημη με ενδιαφερει η διοικηση και ειναι το πιο ασχετο απο τα 5 με τις σχολες που θελω - και γενικα μου ειναι το πιο αδιαφορο μαθημα- ειναι ξε κου ρα στο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Κι ομως κινειται. Απαιτει το λιγοτερο χρονο απ' ολα, και δε σε κουραζει γιατι δε χρειαζεται να σκεφτεις κατι το συγκλονιστικο, μασημενη τροφη. Και παροτι ουτε σαν επιστημη με ενδιαφερει η διοικηση και ειναι το πιο ασχετο απο τα 5 με τις σχολες που θελω - και γενικα μου ειναι το πιο αδιαφορο μαθημα- ειναι ξε κου ρα στο.

Το σχόλιο πήγαινε στο γεγονός ότι μπήκες στο κεφάλαιο της Επικοινώνιας από τα μέσα Νοεμβρίου. Τέτοια περίοδο εμείς μαθαίναμε τους πατέρες του management (μεγάλη η χάρη του Fayol)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ναι,μην περιμένετε να θυμάστε όλες τις λεπτομέρειες από την αρχή. Χρειάζονται πολλές επαναλήψεις και πολλά τεστάκια. Ακόμα και αν δεν πηγαίνετε φροντ και στο σχολείο δεν γράφετε συχνά, μπορείτε να βγάλετε ερωτήσεις,να τις γράψετε σε ένα ξεχωριστό χαρτί και κάποια στιγμή να βάζετε στον εαυτό σας ένα τεστάκι. Δηλαδή να γράφετε κάποιες από αυτές τις ερωτήσεις σε ένα άλλο χαρτί και να τις απαντάτε. Το ΑΟΔΕ δίνει σίγουρο βαθμό, οπότε αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο.

Καλά και Βιολογία έκανα επανάληψη και έγραψα προχθές διαγώνισμα στο πρώτο κεφάλαιο και σήμερα τα ξέχασα πάλι.Ενώ τα αποστηθίζω όπως τα έχει το βιβλίο και λέω το κάθε μάθημα 5-6 φορές,μετά τα ξεχνάω,αυτό είναι το πρόβλημα μου,ακόμα και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.Τώρα αυτό που λες για συνεχή επανάληψη,δεν το κάνω,έχεις δίκιο.Αλλά που να προλάβεις από τα Μαθηματικά,από την ώρα που καταπιάνομαι με 4 βοηθηματα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με παίρνει να αφήσω το ΑΟΔΕ. Δεν αντέχω να το διαβάζω... Έχω βγάλει τα δύο κεφάλαια, μου μένει μόνο το τρίτο. Θα 'χω κανένα πρόβλημα αν ασχοληθώ Μάρτιο - Απρίλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να του ρίξεις μια ματιά.. Μην το μάθεις τέλεια, αλλά κάνε 2-3 αναγνώσεις ώστε να μπορείς να το μάθεις πιο εύκολα στο τέλος. Αλλιώς ίσως να είσαι απασχολημένος με τα άλλα μαθήματα, να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν ξέρεις τίποτα ακομα από το τρίτο κεφάλαιο,και να αγχωθείς. Τουλάχιστον τα δύο πρώτα τα ξέρεις καλά; Ο χρόνος στο τέλος είναι χρήσιμος για να κάνεις πολλές επαναλήψεις, μην τον ξοδέψεις στο να μάθεις το τρίτο κεφάλαιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με παίρνει να αφήσω το ΑΟΔΕ. Δεν αντέχω να το διαβάζω... Έχω βγάλει τα δύο κεφάλαια, μου μένει μόνο το τρίτο. Θα 'χω κανένα πρόβλημα αν ασχοληθώ Μάρτιο - Απρίλιο;

Ξέρω οτι ειναι πολύ σπαστικό το μάθημα, αλλα καλο ειναι σε αυτο το μάθημα να στοχεύσει κάποιος για μεγάλο βαθμό... Θα σου πρότεινα λοιπόν, εφόσον ειναι μάθημα παπαγαλίας, να κανεις όσο μπορείς περισσότερες επαναλήψεις και να μην το αφησεις τόσο καιρό... Θα με θυμηθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Το πρώτο και δεύτερο με 1-2 μέρες επανάληψη το ξέρω παπαγαλία στο 99.9%

Απλώς ρε 'συ γράφω αύριο μέχρι και παρακίνηση, δε ξέρω που πάνε τα τέσσερα. Πάω να τα μάθω, αλλά είναι πολλά. Με τσαντίζει πολύ το μάθημα.
Συν τοις άλλοις, το γεγονός ότι φέτος το Πάσχα πέφτει υπερβολικά βολικά (εγώ αρχές Απρίλη κόβω εντελώς το σχολείο - άρα 2 μήνες σχεδόν διάβασμα στο full -) με κάνει ακόμη περισσότερο να λέω <<Oh, f*ck it!>>


ΥΓ: Financial πίστεψε με, I want to. Απλώς βαριέμαι αφάνταστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τα πρώτα δύο κεφάλαια είναι πολύ πιο εύκολα από το τρίτο.
Και φυσικά το τρίτο είναι και το μεγαλύτερο.
Θα σε συμβούλευα να μην το παρατήσεις.
Η επικοινωνία είναι αρκετά δύσκολη, μεγάλη και επαναλαμβανόμενη, πράγμα που μπορεί να σε κάνει να μπερδέψεις παραγράφους.
Και η δυναμική ομάδων εμένα για κάποιο λόγο με δυσκόλεψε περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα.
Καλύτερα να ασχοληθείς από τώρα και να έχεις ένα σίγουρο 19(τουλάχιστον) στις πανελλήνιες παρά να τρέχεις τον τελευταίο καιρό να καλύψεις κενά.
ΟΚ, δεν είναι και το καλύτερο μάθημα αλλά εδώ δεν ψάχνουμε ωραία μαθήματα αλλά μόρια !

Δεν έχεις πολλά να διαβάσεις, ειδικά αφού λες πως έχεις χαλαρά τα δύο πρώτα κεφάλαια.
Καλύτερα μην σχεδιάσεις κάτι για το (σύντομο) μέλλον ενώ δεν ξέρεις αν θα προκείψει κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το δεύτερο κεφάλαιο είναι πιο δύσκολο από το τρίτο. Είναι μεν μικρό (5 σελίδες), αλλά έχει πολύ δυσκολότερη ορολογία. Μην συγκρίνεις μόνο με βάση την έκταση. Το τρίτο κεφάλαιο είναι 30/50 σελίδες της ύλης. Προφανώς θα σου πάρει περισσότερη ώρα να το μάθεις, αλλά δεν φτάνει σε βαθμό δυσκολίας το δεύτερο.

Btw, μακράν, η πιο π@π@ρι@ παράγραφος του βιβλίου είναι αυτή:
Σήμερα, οι προσεγγίσεις που αφορούν τις διάφορες διαστάσεις του management και των οργανώσεων (οικονομική, επιχειρηματική, πληροφορική, ποσοτική, ψυχολογική, κοινωνική, πολιτική, κτλ.) αντλούν το επιστημονικό τους υπόβαθρο από άλλες επιστήμες, όπως τα μαθηματικά, την οικονομία, την κοινωνιολογία, την ανθρωπολογία, την ψυχολογία, κτλ. και οριοθετούν επιμέρους κλάδους ή επιστημονικές προσεγγίσεις της ευρύτερης επιστήμης του μάνατζμεντ.

Το είχα διαβάσει δέκα χιλιάδες φορές, το είχα αποστηθίσει και ήξερα να το πω νεράκι. Αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τι λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καλά αν ψαξεις λογική στο ΑΟΔΕ το έχασες το παιχνίδι... Και ασυνάρτητο ειναι και λάθη γραμματικά και συντακτικά έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ρε παιδιά, που είστε στην ύλη; Εγώ μόλις μπήκα στο 3ο κεφάλαιο με το φροντιστήριο και βλέπω πως και στο σχολείο και οι φίλοι μου στα φροντιστήρια τους είναι πιο μπροστά. Φοβάμαι ότι δεν θα προλάβουμε την ύλη πριν τα τέλη Απριλίου έτσι όπως πάει το πράγμα, και τώρα είδα και το μήνυμα του Νίκου Συμιδαλά και αγχώθηκα περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top