[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αυτό ξαναπες το!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για τους παραπάνω φίλους των 401 και 402 Αυτοί που θα βαθμολογήσουν γνωρίζουν την ηλεκτροθετικότητα. μην έχετε αγωνία.
Για τις διάφορες versions , είναι νόμος το πυκνό ΗΝΟ3 να δίνει (κυρίως) ΝΟ2 και το αραιό (κυρίως) ΝΟ. Σας πληροφορώ πως σε κάθε αντίδραση δεν παραγονται μόνο τα προϊόντα που γράφουμε. Αυτά που γράφουμε είναι τα κύρια προϊόντα. (Στο βιβλίο γενικής φυσικής της Γ λυκείου γράφει κάπου για μια πυρηνική αντίδραση ότι μπορεί να οδηγήσει σε 90!!!!!! διαφορετικές κατευθύνσεις, αν το θυμάμαι καλά)
Στις version που είδες και που πιθανόν να δείτε στο μέλλον, θα ονομάζει ποια είναι τα προϊόντα πχ Ν2Ο, Ν2Ο3. Τα βασικά είναι ΝΟ2 για το πυκνό και ΝΟ για το αραιό.
Ρίξτε και μια ματιά στο συνημμένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • XHM(Ο Ξ Ε Ι Δ Ο Α Ν Α Γ Ω Γ Η).pdf
    40.4 KB · Εμφανίσεις: 289

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
εχεις καποιο συννημενο το οποιο να περιλαμβανει ολα τα σημαντικα απο την β' λυκειου απο κατευθυνση και γενικη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Τη τριτη γραφω χημεια κατευθυηνσης και τωρα που κανω επαναληψη που δημιουργουνται αρκετες αποριες
καταρχας οταν εχουμε μια αμφιδρομη αντιδραση και συγκεκριμενα την Η2(υδρογονο) + Ι2(ιωδιο) -> 2 ΗΙ και προσθετουμε 3 mol Η2 και 3 mol ΗΙ ταυτοχρονα η ισορροπια μετατοπιζεται;και αν ναι προς τα που;

εγω παντως θα εγραφα οτι δε μετατοπιζεται γιατι η μια μεταβολη ειναι σαν να αναιρει την αλλη...πραγμα το οποιο συμφωνα με το βοηθημα ειναι λαθος και δε καταλαβαινω το γιατι...
αν μπορει καποιος να με διαφωτισει επι του θεματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Πάρε την Qc για τις νέες συγκεντρώσεις και σύγκρινέ την με την Κc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Τα αέρια Α, Β και Γ ισορρπούν σύμφωνα με την αμφίδρομη αντίδραση 2Α + Β (διπλό βελάκι) 4Γ
Αν αυξηθεί ο όγκος σε σταθερή θερμοκρασία, τι θα συμβεί με τις συγκεντρώσεις όλων των αερίων;

Λοιπόν, εγώ σκέφτηκα το εξής: Με την αύξηση του όγκου οι συγκεντρώσεις όλων των αερίων μειώνονται και σύμφωνα με την αρχή Le Chatelier η αντίδραση ΤΕΙΝΕΙ να αναιρέσει τη μεταβολή. Άρα οι συγκεντρώσεις όλων των αερίων τελικά μειώνονται. Είναι σωστός αυτός ο τρόπος σκέψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Άμα αυξηθεί ο όγκος, η πίεση μειώνεται, άρα σύμφωνα με την αρχή Le Chatelier η αντίδραση τείνει να αναιρέσει τη μεταβολή με την αύξηση της συνολικής πίεσης των αερίων που επιτυγχάνεται αν η θέση ισορροπίας της αντίδρασης μετακινηθεί προς τα αριστερά όπου τα mol είναι περισσότερα...

Τα αέρια Α, Β και Γ ισορρπούν σύμφωνα με την αμφίδρομη αντίδραση 2Α + Β (διπλό βελάκι) 2Γ
Αν αυξηθεί ο όγκος σε σταθερή θερμοκρασία, τι θα συμβεί με τις συγκεντρώσεις όλων των αερίων;

Λοιπόν, εγώ σκέφτηκα το εξής: Με την αύξηση του όγκου οι συγκεντρώσεις όλων των αερίων μειώνονται και σύμφωνα με την αρχή Le Chatelier η αντίδραση ΤΕΙΝΕΙ να αναιρέσει τη μεταβολή. Άρα οι συγκεντρώσεις όλων των αερίων τελικά μειώνονται. Είναι σωστός αυτός ο τρόπος σκέψης;
ναι είναι σωστός.... συνεχίζει ως εξής... επειδή οι συγκεντρώσεις μειώνονται το σύστημα θα τείνει να αυξήσει τις συγκεντρώσεις με την μετακίνηση της θέσης ισορροπίας προς τα αριστερά που είναι τα περισσότερα mol....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δες αν μπορείς και αυτή την άσκηση:
Έστω η ισορροπία 2ΝΟ(g) + Cl2(g) (διπλό βελάκι) 2NOCl(g). Διατηρώντας σταθερή τη θερμοκρασία, διπλασιάζουμε τον όγκο του δοχείου. Τι μεταβολή έχουμε στη συγκέντρωση του Cl2; H σωστή απάντηση σύμφωνα με το βοήθημα είναι ότι η συγκέντρωση μειώνεται αλλά μπορώ να το δικαιολογήσω μόνο με το σκεπτικό στο προηγούμενο ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δες αν μπορείς και αυτή την άσκηση:
Έστω η ισορροπία 2ΝΟ(g) + Cl2(g) (διπλό βελάκι) 2NOCl(g). Διατηρώντας σταθερή τη θερμοκρασία, διπλασιάζουμε τον όγκο του δοχείου. Τι μεταβολή έχουμε στη συγκέντρωση του Cl2; H σωστή απάντηση σύμφωνα με το βοήθημα είναι ότι η συγκέντρωση μειώνεται αλλά μπορώ να το δικαιολογήσω μόνο με το σκεπτικό στο προηγούμενο ποστ μου.
ναι μειώνεται ΣΥΝΟΛΙΚΑ.... Δηλαδή π.χ. έχεις αρχική συγκέντρωση λέμε τώρα 1Μ, με την αύξηση του όγκου έχει στιγμιαία συγκέντρωση 0,5Μ αλλά τελικά λόγω Le Chatelier έχουμε τελική συγκέντρωση 0,6Μ... Άρα συνολικά ναι έχεις μείωση της συγκέντρωσης από 1Μ σε 0,6Μ στο παράδειγμα μου. Γιατί έστω ότι πήγαινε λόγω Le Chatelier ξανά 1Μ, τότε θα είχαμε παραβίαση της αρχής διατήρησης της ενέργειας κατά έμμεσο τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
ναι είναι σωστός.... συνεχίζει ως εξής... επειδή οι συγκεντρώσεις μειώνονται το σύστημα θα τείνει να αυξήσει τις συγκεντρώσεις με την μετακίνηση της θέσης ισορροπίας προς τα αριστερά που είναι τα περισσότερα mol....
Απλώς έχω αμφιβολίες γιατί μου φαίνεται υπερβολικά απλοικός ο τρόπος σκέψης μου.
Στο φροντιστήριο είχαμε πει άλλο τρόπο. Η ισορροπία με την αύξηση του όγκου μετακινείται προς τα δεξιά, άρα μειώνονται τα mol του Α και του Β και αφού ο όγκος αυθήθηκε, μειώθηκαν και οι συγκεντρώσεις τους. Στη συνέχεια, εξισώσαμε τις Kc πριν και μετά και είπαμε ότι αφού ο παρονομαστής μειώθηκε πρέπει υποχρεωτικά ο αριθμητής (δηλαδή η συγκέντρωση του Γ) να μειώθηκε και αυτός για να παραμείνει σταθερός ο λόγος. Έτσι εργάζεται και ο Σαλτερής (β λυκείου κατεύθυνση τόμος β σελίδα 81).Στο δεύτερο παράδειγμα όμως που έγραψα, η συγκέντρωση του χλωρίου δεν μπορεί να υπολογιστεί με αυτό τον τρόπο (νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Απλώς έχω αμφιβολίες γιατί μου φαίνεται υπερβολικά απλοικός ο τρόπος σκέψης μου.
Στο φροντιστήριο είχαμε πει άλλο τρόπο. Η ισορροπία με την αύξηση του όγκου μετακινείται προς τα δεξιά, άρα μειώνονται τα mol του Α και του Β και αφού ο όγκος αυθήθηκε, μειώθηκαν και οι συγκεντρώσεις τους. Στη συνέχεια, εξισώσαμε τις Kc πριν και μετά και είπαμε ότι αφού ο παρονομαστής μειώθηκε πρέπει υποχρεωτικά ο αριθμητής (δηλαδή η συγκέντρωση του Γ) να μειώθηκε και αυτός για να παραμείνει σταθερός ο λόγος. Έτσι εργάζεται και ο Σαλτερής (β λυκείου κατεύθυνση τόμος β σελίδα 81).Στο δεύτερο παράδειγμα όμως που έγραψα, η συγκέντρωση του χλωρίου δεν μπορεί να υπολογιστεί με αυτό τον τρόπο (νομίζω)
τα mol δεν μειώνονται αλλά τα M. Αφού μειώνονται και τα Μ των Α και Β, μειώνονται και του Γ [αφού έχεις τα ίδια mol σε περισσότερο χώρο, πιο απλά].... Μετά από αυτό, η ισορροπία μετακινείται προς τα αριστερά όμως. Δεν μπορεί με απλή λογική ο όγκος όλου του αερίου να μειωθεί επειδή αυξήθηκε ο όγκος του δοχείου [ή διαφορετικά δεν μπορεί να ασκήσουν τα αέρια ύστερα ακόμα μικρότερη πίεση]... Θα τείνει να αυξήσει τον όγκο των αερίων η αρχή.... Δεν ξέρω, ίσως ξεχνάω κάποιους παράγοντες, αλλά από απλή λογική έτσι μου φαίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Θα ρωτήσω και μετά στο φροντιστήριο να είμαι 100% σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eugene

Νεοφερμένος

Η eugene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
υπαρχει τροπος να μην μαθω απεξω τους πινακες οξειδοαναγωγης ; ΗΕLP ! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
υπαρχει τροπος να μην μαθω απεξω τους πινακες οξειδοαναγωγης ; ΗΕLP ! :worry:
Να τους κάνεις σκονάκι ίσως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να μάθεις τους πίνακες είναι να τους διαβάσεις:book:. Δεν θα σας τους δίνει τους πίνακες στις εξετάσεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eugene

Νεοφερμένος

Η eugene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να μάθεις τους πίνακες είναι να τους διαβάσεις:book:. Δεν θα σας τους δίνει τους πίνακες στις εξετάσεις?:hmm:
δυστυχως..στο φροντηστηριο ειχαμε το βιβλιο μπροστα αλλα αυτος του σχολειου δεν καταλαβαινει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
https://www.thecatalyst.org/oxnotabl.html
Ο βασικός αριθμός οξείδωσης κάθε ατόμου έχει σχέση με τον αριθμό ηλεκτρονίων που μπορεί να προσλάβει ή να δώσει ώστε να αποκτήσει σταθερή δομή ευγενούς αερίου (8e στην εξωτερική στιβάδα ή 2e αν πρόκειται για την στιβάδα Κ).
Όπως φαίνεται στον πίνακα, άμα γνωρίζεις την ομάδα του στοιχείου στον Π.Π., γνωρίζεις και τον βασικό αριθμό οξείδωσής του.
π.χ. ο άνθρακας ανήκει στην ομάδα 4Α και έχει 4e στην εξωτερική στιβάδα. Έτσι, μπορεί να δώσει 4e
(αριθμός οξείδωσης = +4) και να αποκτήσει τη δομή του προηγούμενού του ευγενούς αερίου (He) ή να προσλάβει 4e
(αριθμός οξείδωσης = -4) και να αποκτήσει τη δομή του επόμενού του ευγενούς αερίου (Ne).

Mάθε ποιά είναι τα αλκάλια (1η ομάδα), ποιές είναι οι αλκαλικές γαίες (2η ομάδα) και ποιά είναι τα αλογόνα (17η ομάδα) σαν πρώτο βήμα για να τα συνδυάζεις με τους αριθμούς οξείδωσης και τα υπόλοιπα μαθαίνονται μέσα από την επίλυση ασκήσεων...
Βέβαια εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θες να τα μάθεις...:worry:
Άμα έχεις πολύ λίγο χρόνο μπροστά σου κάνε κανα σκονάκι να 'σαι σίγουρη! :P:whistle: (πλάκα κάνω, μην μ' ακούς εμένα, διάβασέ τα καλά!:spasiklas:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eugene

Νεοφερμένος

Η eugene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
https://www.thecatalyst.org/oxnotabl.html
Ο βασικός αριθμός οξείδωσης κάθε ατόμου έχει σχέση με τον αριθμό ηλεκτρονίων που μπορεί να προσλάβει ή να δώσει ώστε να αποκτήσει σταθερή δομή ευγενούς αερίου (8e στην εξωτερική στιβάδα ή 2e αν πρόκειται για την στιβάδα Κ).
Όπως φαίνεται στον πίνακα, άμα γνωρίζεις την ομάδα του στοιχείου στον Π.Π., γνωρίζεις και τον βασικό αριθμό οξείδωσής του.
π.χ. ο άνθρακας ανήκει στην ομάδα 4Α και έχει 4e στην εξωτερική στιβάδα. Έτσι, μπορεί να δώσει 4e
(αριθμός οξείδωσης = +4) και να αποκτήσει τη δομή του προηγούμενού του ευγενούς αερίου (He) ή να προσλάβει 4e
(αριθμός οξείδωσης = -4) και να αποκτήσει τη δομή του επόμενού του ευγενούς αερίου (Ne).

Mάθε ποιά είναι τα αλκάλια (1η ομάδα), ποιές είναι οι αλκαλικές γαίες (2η ομάδα) και ποιά είναι τα αλογόνα (17η ομάδα) σαν πρώτο βήμα για να τα συνδυάζεις με τους αριθμούς οξείδωσης και τα υπόλοιπα μαθαίνονται μέσα από την επίλυση ασκήσεων...
Βέβαια εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θες να τα μάθεις...:worry:
Άμα έχεις πολύ λίγο χρόνο μπροστά σου κάνε κανα σκονάκι να 'σαι σίγουρη! :P:whistle: (πλάκα κάνω, μην μ' ακούς εμένα, διάβασέ τα καλά!:spasiklas:)
κοιτα τους ΑΟ τους ξερω απο κατι ποιηματακια:P απλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να συνδιαστουν αυτα..δηλαδη αμα ξερω τον ΑΟ ενος στοιχειου σε μια αντιδραση και μπορω να καταλαβω αν το σωμα ειναι αναγωγικο ή οξειδωτικο, βγαινει ; και πες οκ αυτο.αλλα οταν μπαινουν κατι H2SO4 ~> chaos !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Να τους κάνεις σκονάκι ίσως?
αχαχαχαχαχα.... μου άρεσε τόσο πολύ έτσι όπως το είπες..... :D:D +1 για το Humour
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
κοιτα τους ΑΟ τους ξερω απο κατι ποιηματακια:P απλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να συνδιαστουν αυτα..δηλαδη αμα ξερω τον ΑΟ ενος στοιχειου σε μια αντιδραση και μπορω να καταλαβω αν το σωμα ειναι αναγωγικο ή οξειδωτικο, βγαινει ; και πες οκ αυτο.αλλα οταν μπαινουν κατι H2SO4 ~> chaos !
Υπάρχουν περιπτώσεις που γνωρίζεις ότι η ένωση μπορεί μόνο να αναχθεί, γιατί βρίσκεται στο υψηλότερο σκαλοπάτι οξείδωσης, αλλά η ένωση που θα προκύψει εξαρτάται από την ένωση που αντιδρά με το οξειδωτικό. Αυτό απαιτεί γνώση της θεωρίας, οπότε πρέπει να ανατρέξεις στο βιβλίο και να λύσεις σχετικές ασκήσεις για να εξοικειωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top