[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λοιπον:
Εντος κλειστου δοχειου εισαγεται μιγμα Ν2, Η2 και ΝΗ3 με αναλογια μολ 1:1:5 αντιστοιχα! Εκεινη την στιγμη η πιεση στο δοχειο ειναι 10 ατμ και συνεχως αυξανει μεχρι να γινει 14 ατμ.
α) Να εξηγηθει το φαινόμενο
β)Να υπολογιστει η αποδοση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Λοιπον:
Εντος κλειστου δοχειου εισαγεται μιγμα Ν2, Η2 και ΝΗ3 με αναλογια μολ 1:1:5 αντιστοιχα! Εκεινη την στιγμη η πιεση στο δοχειο ειναι 10 ατμ και συνεχως αυξανει μεχρι να γινει 14 ατμ.
α) Να εξηγηθει το φαινόμενο
β)Να υπολογιστει η αποδοση σου!
Ετσι εργαζόμαστε όταν μας δίνουν σχέσεις και όχι ποσότητες
Υ.Γ Να διορθώσω . Οχι για να πετύχουμε ισορροπία πάει αριστερά αλλά, για να αυξηθεί η πίεση (δηλ. τα mole) πάει αριστερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΧΗΜΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.jpg
    ΧΗΜΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.jpg
    83.3 KB · Εμφανίσεις: 160

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
βρε φιλε σορρυ για την διορθωση αλλα εχω μια αντιρρηση
οταν η πιεση αυξανεται η χιμικη ισορροπια μετατοπιζεται προς τα λιγοτερα μολ
αρα προς τα δεξια!
κανω λαθος;;;

αστο λαθος
οταν η πιεση αυξανεται, το συστημα θελει να την μειωση αρα θα κινηθει προς τα περισσοτρα μολ
ατα αριστερα!
εχεις δικιο
εγω μπλεχτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
"οταν η πιεση αυξανεται, το συστημα θελει να την μειωση αρα θα κινηθει προς τα περισσοτρα μολ ατα αριστερα!"

ΕΔΩ κάνεις ένα λάθος. δεν αυξάνουμε εμείς την πίεση οπότε ορθά λες ότι το σύστημα πάει να την μειώσει. Γίνεται αντίδραση η οποία έχει σαν αποτέλεσμα (λέει η άσκηση) να αυξάνεται η πίεση και να αποκτά την τελική της τιμή (εδώ 14) στη θέση Χ.Ι.
Ρώτα ότι άλλο θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
α οκ
σε ευχαριστω πολυ φιλε!!!

αυτες οι ασκησεις θεωρουνται ευκολες;;;
στην πρωτη δεν ειχα βγαλει σωστα τα νουμερα αλλα την δευτερη δεν την ηξερα!
δεν ειχα ξανακανει με αναλογια αλλα τωρα το καταλαβα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Μια συμβουλή. Να μη ρωτάς για κάτι αν είναι εύκολο ή δύσκολο αλλά, όποτε σου δίνεται η ευκαιρία να το μάθεις μη την αφήνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
ωραια τοτε
προς το παρον ολα καλα!
κοιτα μου λενε οτι ειμαι καλη στην χημεια και η αληθεια ειναι πως τα παω αρκετα καλα!
ομως ψιλοαπογοητευτηκα που δεν μπορεσα να τις λυσω
( να φανταστεις οι φιλες μου {δευτερα λυκειου και αυτεσ} μου φερνουν τις ασκησεις τους απο τα φροντιστηρια και τις λυνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
και επειδή δεν έλυσες μια άσκηση (που είχε μια ιδιαιτερότητα0 δεν χάλασε ο κόσμος. τώρα θα ξέρεις να αντιμετωπίζεις και τέτοιες ασκήσεις. όπως ίσως υπάρχουν και άλλες. Διαβασε το συνημμένο που έγραψα. Ισως σε βοηθήσει. Πάντως το κεφάλι ψηλά.
ΥΓ. ξέρεις τι κάνουν τα παιδάκια όταν αρχίζουν να περπατούν. οταν πέφτουν , Κάποια μένουν εκεί και κλαίνε. άλλα σηκώνονται σκουπίζουν τα χεράκια και συνεχίζουν. Διάλεξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Μεθοδολογία Χημ Ισορροπ.pdf
    67.3 KB · Εμφανίσεις: 805

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
φιλε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για το συνημμενο!
αυτο που δεν καταλαβα ειναι το τελευταιο με την πυκνοτητα
μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Οχι για την πυκνότητα αλλά , για τη σχετική πυκνότητα. Νομίζω πως δεν σας την διδάσκουν τώρα οπότε θα έλεγα να την αφήσεις. Πάντως ν εξηγώ τι είναι.
Η πυκνότητα είναι η μάζα στην μονάδα όγκου και ισούται με d=m/V. Η σχετική είναι η πυκνότητα σε σχέση με την πυκνότητα μια άλλης ουσίας. dσχ=d/d'=m/m'. Αν προσέξεις στον αριθμητή τα γινόμενα n.MB=m. Το ίδιο και στον παρονομαστή. n=πλήθος mole. με άλλα λόγια είναι ένα μέγεθος και ισούται με αυτό που γράγω στο συνημμένο. Σαν μαθήτρια αγνόησέ το. Ως φοιτήτρια τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
χαχα οκ
κοιτα φιλε εγω εχω μια τρελα με την χημεια και ολοι μου το αναγνωριζουν!
παω καρφωτο για χημικο και ελπιζω να μην το μετανιωσω
προς το παρον πιστευω πως οτι μαθω, καλο θα μου ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Και κάτι ακόμη που το θυμήθηκα τώρα.
οταν δεν ξέρω προς τα που πάει η αντίδραση, κάνω την επιλογή μου τυχαία. Αν βγει θετικό το χ, έχει καλώς , αν βγει αρνητικό τότε προφανώς η αντίδραση είναι αντίθετα από αυτήν που διάλεξα. Επίσης από την Κc ή Kp μπορεί να βγούνε δύο τιμές. μη κάνεις το λάθος και πεις ότι απορρίπτεται η αρνητική. Μπορεί να είναι και οι δύο θετικές. μπορεί να δεχτείς και τυχούσα αρνητική. Τι κάνουμε/ Τις ελέγχουμε σε σχέση με τις ποσότητες που έχω. Πιστεύω να με κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
ναι
εγω παντα οταν φτιαχνω πινακα στην χημικη ισορροπια, βαζω περιορισμους!
ετσι καποιες φορες προκυπτουν 2 θετικες λυσεις και εγω απορριπτω την μια που δεν επαληθευει τον περιορισμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ναι
εγω παντα οταν φτιαχνω πινακα στην χημικη ισορροπια, βαζω περιορισμους!
ετσι καποιες φορες προκυπτουν 2 θετικες λυσεις και εγω απορριπτω την μια που δεν επαληθευει τον περιορισμο!
Πολύ ωραία κάνεις. Μπράβο. Σ'αφήνω τώρα. Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
καληνυχτα
και παλι σε ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ποιοί σκοπεύτε να δηλώσετε συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
μπορεις να με ενημερωσεις σχετικα με τον διαγωνισμο;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Για το διαγωνισμό:
https://edu.klimaka.gr/scholikes-dra...s-diagwnismos-chhmeias-olympiada-xhmeias.html

Είναι ωραία εμπειρία για όποιον ενδιαφέρεται για την Χημεία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Λέει για ύλη 2009-2010 ή πρόκειτα για λάθος ή θα είναι η ίδια ύλη.

Πάντως, μου κάνει εντύπωση που έχει ύλη και από τις 3 ή 2 τάξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Η ύλη παραμένει η ίδια απ' όσο ξέρω. Μπορείς όμως να ρωτήσεις τον διευθυντή του σχολείου σου για να βεβαιωθείς.

Η κάθε τάξη εξετάζεται στην δική της ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top