[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μιας και είδα φοιτητές Χημείας εδω γύρω θα είθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι πάνω σε μία άσκηση!Λοιπόν...Έχουμε ενα ρυθμιστικό διάλυμα και προσθέτουμε σε αυτό ένα αέριο(έστω HCL).Αρχικά είχαμε υπολογίσει το pH του ρυθμιστικού διαλύματος(συγκεκριμένα ήταν 9).Η άσκηση τότε μας ζητάει τα moles του αερίου ώστε το pH του ρυθμιστικού διαλύματος να μεταβληθεί κατά μία μονάδα.Θεώρησα(εφόσον το αέριο είναι HCL) ότι το pH θα φτάσει στο 8 και την έλυνα κανονικά μέχρι που στην αντίδραση(NH3+HCL-->NH4CL)υπέθεσα ότι αντιδρά πλήρως το HCL οπότε περισσεύουν moles NH3 και NH4CL.Ύστερα,κοιτώντας τις απαντήσεις των ασκήσεων στο βοήθημα παρατήρησα τη φράση''Κάνοντας διερεύνηση'' βρίσκουμε οτι τα moles είναι τάδε.Βρήκα μεν σωστό αποτέλεσμα αλλά δεν κατάλαβα πως γίνεται η συγκεκριμένη διερεύνηση!Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βασικά πώς είσαι ρυθμιστικά χωρίς να ξέρεις τι είναι διερεύνηση; Μήπως την έκανες ασυναίσθητα μέχρι τώρα και δεν ξέρεις ότι την ξέρεις; :P

Well, όταν φτάσεις στην αντίδραση έχεις άγνωστο τα moles του HCL, οπότε δε μπορείς να συνεχίσεις αφού δεν ξέρεις τι θα αντιδράσει και τι όχι. Γενικά οι περιπτώσεις είναι τρεις: i) στοιχειομετρικές ποσότητες NH3 και HCL, ii) περίσσεια NH3, iii) περίσσεια HCL. Ξεκινάς λοιπόν με την υπόθεση πως έχεις στοιχειομετρικές ποσότητες, προχωράς την αντίδραση, βρίσκεις το pH του υποθετικού διαλύματος και αποφασίζεις τι γίνεται με τις ποσότητες των αρχικών αντιδρώντων (αυτές που υπέθεσες ότι είναι ίσες).

Στη συγκεκριμένη άσκηση δε χρειάζεται καν να υπολογίσεις το pH στην περίπτωση στοιχειωμετρικών ποσοτήτων. Αν έχεις στοιχειομετρία, αντιδρά όλη η NH3 και όλο το HCL και παράγεται NH4CL, το οποίο διίσταται και σου δίνει NH4+ (οξύ) και CL- (που δεν αντιδρά με το νερό). Άρα το διάλυμά σου τώρα είναι όξινο λόγω του NH4+ (ρυθμιστικό είναι άρα έχεις και ποσότητα NH4 πέρα απ' αυτή που παρήχθηκε απ' την αντίδραση), έχεις δηλαδή pH<7. Ε, λες τώρα, εσύ θες pH 8, άρα η NH3 είναι σε περίσσεια και προχωράς την αντίδρασή σου κανονικά ξέροντας τώρα τι θα αντιδράσει.

Με λίγα λόγια βρήκες σωστό αποτέλεσμα επειδή ήσουν τυχερός. Υπέθεσες ότι το HCL αντιδρά πλήρως και σου 'κατσε. :D

Ρίξε μια ματιά στη διαδικασία, παίζει σ' όλα τα βοηθήματα φαντάζομαι και είναι απαραίτητη σε τέτοιες ασκήσεις. Ακόμα κι από τύχη να τη βγάλεις, θα σου κόψουν για την ''αυθαίρετη'' υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Βασικά πώς είσαι ρυθμιστικά χωρίς να ξέρεις τι είναι διερεύνηση; Μήπως την έκανες ασυναίσθητα μέχρι τώρα και δεν ξέρεις ότι την ξέρεις; :P

Well, όταν φτάσεις στην αντίδραση έχεις άγνωστο τα moles του HCL, οπότε δε μπορείς να συνεχίσεις αφού δεν ξέρεις τι θα αντιδράσει και τι όχι. Γενικά οι περιπτώσεις είναι τρεις: i) στοιχειομετρικές ποσότητες NH3 και HCL, ii) περίσσεια NH3, iii) περίσσεια HCL. Ξεκινάς λοιπόν με την υπόθεση πως έχεις στοιχειομετρικές ποσότητες, προχωράς την αντίδραση, βρίσκεις το pH του υποθετικού διαλύματος και αποφασίζεις τι γίνεται με τις ποσότητες των αρχικών αντιδρώντων (αυτές που υπέθεσες ότι είναι ίσες).

Στη συγκεκριμένη άσκηση δε χρειάζεται καν να υπολογίσεις το pH στην περίπτωση στοιχειωμετρικών ποσοτήτων. Αν έχεις στοιχειομετρία, αντιδρά όλη η NH3 και όλο το HCL και παράγεται NH4CL, το οποίο διίσταται και σου δίνει NH4+ (οξύ) και CL- (που δεν αντιδρά με το νερό). Άρα το διάλυμά σου τώρα είναι όξινο λόγω του NH4+ (ρυθμιστικό είναι άρα έχεις και ποσότητα NH4 πέρα απ' αυτή που παρήχθηκε απ' την αντίδραση), έχεις δηλαδή pH<7. Ε, λες τώρα, εσύ θες pH 8, άρα η NH3 είναι σε περίσσεια και προχωράς την αντίδρασή σου κανονικά ξέροντας τώρα τι θα αντιδράσει.

Με λίγα λόγια βρήκες σωστό αποτέλεσμα επειδή ήσουν τυχερός. Υπέθεσες ότι το HCL αντιδρά πλήρως και σου 'κατσε. :D

Ρίξε μια ματιά στη διαδικασία, παίζει σ' όλα τα βοηθήματα φαντάζομαι και είναι απαραίτητη σε τέτοιες ασκήσεις. Ακόμα κι από τύχη να τη βγάλεις, θα σου κόψουν για την ''αυθαίρετη'' υπόθεση.

Ευχαριστώ!Τελικά εντόπισα,μία παρόμοια,λυμένη και ευτυχώς την κατάλαβα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ασ το θα προσπαθήσω να το βγάλω μόνη μου...μετά θα χω και φροντιστήριο οπότε το ρωτάω εκεί άμα δεν μπορέσω/..
Όταν υπόσχομαι κάτι το κάνω. (Δεν ήταν δα και δύσκολες. Αν είχες καταλάβει τα παραδείγματα του βιβλίου, με λίγη σκέψη έβγαιναν).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ty Dia αλάνι:Pαν και σου είπα ότι δεν χρειαζόταν γιατί μετά θα είχα μάθημα!!
Τώρα μπορείς να μου λύσεις μια άλλη απορία. Οταν δεν έχω όγκο και μολ πως βρίσκω απόδοση και τα μολ μετά; Για να καταλάβεις γράφω την άσκηση.
Σε δοχείο σταθ όγκου εισάγονται μολ αερίου Α τα οποία διασπώνται σύμφωνα με την : 2Α<--->Β+2Γ
Και έχει και ένα διάγραμμα με τη συγκ του Α προς χρόνο και στην αρχή η c είναι 1,5 και μετά από t γίνεται 0,5 και εκεί σταματά και η αντίδραση. Και θέλει τώρα να βρω την απόδοση και τον αριθμό των μολσ Β και Γ.Καμιά ιδέα;;Νομίζω ότι η απόδοση βγαίνει και από τις συγκεντρώσεις το ίδιο αλλά πως θα βρω τα μολ β ΚΑΙ Γ;

Καμια ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε δοχείο σταθ όγκου εισάγονται μολ αερίου Α τα οποία διασπώνται σύμφωνα με την : 2Α<--->Β+2Γ
Και έχει και ένα διάγραμμα με τη συγκ του Α προς χρόνο και στην αρχή η c είναι 1,5 και μετά από t γίνεται 0,5 και εκεί σταματά και η αντίδραση. Και θέλει τώρα να βρω την απόδοση και τον αριθμό των μολσ Β και Γ.
Με ίδιο τρόπο όπως στις άλλες βρίσκουμε συγκεντρώσεις [Γ], [Β]. Για να βρούμε mol πρέπει να ξέρουμε τον όγκο του δοχείου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λοιπόν..Εδώ τώρα βλέπω μια άσκηση λίγο δυσκολούτσικη...
Σε κενό σοχείο σταθερού όγκου εισάγεται ορισμένη ποσότητα co2 το οποίο διασπάται σε σταθερή θερμοκρασία με απόδοση 50% σύμφωνα με την: 2CO2<--> 2CO + O2 ΔΗ>0
Ποιες από τις παρακάτω προτάσεις είναι σωστές;
α) Ο βαθμός διάσπασης του co2 είναι 0,5. Αυτή την έβαλα σωστή από το 50%
β) Στην χι ισχύει co2=pco=po2
g)Στην χι το γραμμομοριακό κλάσμα του ο2 είναι 1/3
δ)Στην χι ισχύει: Ρολ=5Ρο2
ε)Η ολική πίεση στην χι είναι ίση με την αρχική πίεση στο δοχείο.
στ)Από την έναρξη της αντίδρασης μέχρι τη χι το σύστημα απορροφά θερμότητα από το περιβάλλον ενώ στη χι δεν απορροφά θερμότητα.

Εκτός από την πρώτη που νομίζω πως τη βρήκα μπορεί να με βοηθήσει κανείς με τις υπόλοιπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Λοιπόν..Εδώ τώρα βλέπω μια άσκηση λίγο δυσκολούτσικη...
Σε κενό σοχείο σταθερού όγκου εισάγεται ορισμένη ποσότητα co2 το οποίο διασπάται σε σταθερή θερμοκρασία με απόδοση 50% σύμφωνα με την: 2CO2<--> 2CO + O2 ΔΗ>0
Ποιες από τις παρακάτω προτάσεις είναι σωστές;
α) Ο βαθμός διάσπασης του co2 είναι 0,5. Αυτή την έβαλα σωστή από το 50%
β) Στην χι ισχύει co2=pco=po2
g)Στην χι το γραμμομοριακό κλάσμα του ο2 είναι 1/3
δ)Στην χι ισχύει: Ρολ=5Ρο2
ε)Η ολική πίεση στην χι είναι ίση με την αρχική πίεση στο δοχείο.
στ)Από την έναρξη της αντίδρασης μέχρι τη χι το σύστημα απορροφά θερμότητα από το περιβάλλον ενώ στη χι δεν απορροφά θερμότητα.

Εκτός από την πρώτη που νομίζω πως τη βρήκα μπορεί να με βοηθήσει κανείς με τις υπόλοιπες;

Επειδή η απόδοση είναι 50% αντέδρασε η μισή ποσότητα του αντιδρώντος, έστω α mol από αρχική ποσότητα 2α mol.
CO2 ---> CO + O2

-α # +α # +1/2α (mol)
α # α # 1/2α

β) Λάθος. Από την καταστατική εξίσωση PV=nRT, επειδή τα V,R,T είναι σταθερά, προκύπτει ότι η πίεση, P και τα mol, n είναι ανάλογα μεγέθη. Δηλαδή P(CO2)/P(O2) = n(CO2)/n(O2) = 2 δηλαδή P(CO2) = 2P(O2)
γ) Λάθος. n(O2)/nολ = 1/5 αφού nολ = 5/2α mol
δ) Σωστή. Από το (γ) είναι P(O2)/Pολ = n(O2)/nολ = 1/5 άρα Ρολ = 5ΡΟ2
ε) Λάθος. Η πίεση, P και τα mol, n είναι ανάλογα μεγέθη. Επειδή κατά τη διάρκεια της αντίδρασης τα mol αυξάνονται (από 2mol CO2 παράγονται 2mol CO και 1 mol Ο2), αυξάνεται και η ολική πίεση στο δοχείο.
στ) Σωστή. Το σύστημα απορροφά θερμότητα από το περιβάλλον[FONT=&quot]λόγω διαφοράς θερμοκρασίας[/FONT]. Όταν οι θερμοκρασίες εξισωθούν, σταματά η ροή ενέργειας από το περιβάλλον στο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Tελικά κατάφερα να τη λύσω αλλά ευχαριστώ για την απάντηση!!
Τη στ βέβαια είδα το ΔΗ και την απάντησα που είναι >0 αρα η αντίδραση είναι ενδόθερμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagdaDim

Νεοφερμένος

Η MagdaDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δυσκολευομαι στις πραξεις με υποριζα στην χημεια κατ στο κεφαλαιο του νομου ταχυτητας.. Μπορει καποιος να με διαφωτισει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δυσκολευομαι στις πραξεις με υποριζα στην χημεια κατ στο κεφαλαιο του νομου ταχυτητας.. Μπορει καποιος να με διαφωτισει?
Υπόριζα στο νόμο ταχύτητας? Δεν μου λέει κάτι. Γίνε πιο σαφής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω μια άσκηση, είναι χημεία γενικής βέβαια, αλλα τελοσπάντων δεν είμαι πολύ off topic...
Έχουμε 6,72 L αλκινίου και 11,2 l υδρογόνο σε STP που εισάγονται σε κλειστό δοχείο που περιέχει νικέλιο.
α) να βρεθούν τα δυνατά προιόντα της αντίδρασης
β)τα προιόντα της αντίδρασης διαβιβάζονται σε δ/μα βρωμίου σε τετραχλωράνθρακα και η μάζα του δ/τος αυξάνεται κατά 4,2 g. Nα βρεθεί ο συντακτικός τύπος του αλκινίου.

Ξέρω πως δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, όμως βρίσκω αρνητικό ν!!! Αρχικά βγαίνουν 0,3 mol αλκινίου και 0,5 mol υδρογόνο, και όταν αντιδρούν στην πρώτη φάση παίρνω 0,3mol αλκενίου και 0,2mol υδρογόνου, και στη δεύτερη τελικά παίρνω 0,1mol αλκενίου και 0,2mol αλκανίου. Όσον αφορά το δ/μα βρωμίου,αντιδρά το CvH2ν με το Br2, έχω διβρωμοπαράγωγο, έτσι δεν είναι? Το Mr δεν βγαίνει 14ν+160? Άρα τα mol του διβρωμοπαράγωγου είναι 4,2/14ν+160? άμα μετά κάνω απλή μέθοδο, μου βγαίνει 4,2=1,4ν+16... γίνεται αυτό? Πού κάνω λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.......τα προιόντα της αντίδρασης διαβιβάζονται σε δ/μα βρωμίου σε τετραχλωράνθρακα και η μάζα του δ/τος αυξάνεται κατά 4,2 g. ...........Πού κάνω λάθος?
Το λάθος σου είναι ότι στην αύξηση της μάζας του διαλύματος βάζεις και το Br ενώ αυτό υπάρχει από πριν στο διάλυμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω μια άσκηση, είναι χημεία γενικής βέβαια, αλλα τελοσπάντων δεν είμαι πολύ off topic...
Έχουμε 6,72 L αλκινίου και 11,2 l υδρογόνο σε STP που εισάγονται σε κλειστό δοχείο που περιέχει νικέλιο.
α) να βρεθούν τα δυνατά προιόντα της αντίδρασης
β)τα προιόντα της αντίδρασης διαβιβάζονται σε δ/μα βρωμίου σε τετραχλωράνθρακα και η μάζα του δ/τος αυξάνεται κατά 4,2 g. Nα βρεθεί ο συντακτικός τύπος του αλκινίου.

Ξέρω πως δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, όμως βρίσκω αρνητικό ν!!! Αρχικά βγαίνουν 0,3 mol αλκινίου και 0,5 mol υδρογόνο, και όταν αντιδρούν στην πρώτη φάση παίρνω 0,3mol αλκενίου και 0,2mol υδρογόνου, και στη δεύτερη τελικά παίρνω 0,1mol αλκενίου και 0,2mol αλκανίου. Όσον αφορά το δ/μα βρωμίου,αντιδρά το CvH2ν με το Br2, έχω διβρωμοπαράγωγο, έτσι δεν είναι? Το Mr δεν βγαίνει 14ν+160? Άρα τα mol του διβρωμοπαράγωγου είναι 4,2/14ν+160? άμα μετά κάνω απλή μέθοδο, μου βγαίνει 4,2=1,4ν+16... γίνεται αυτό? Πού κάνω λάθος?

Ακυρο το πρώτο φταιει που ξύπνησα μολις τωρα.Δεύτερον 4,2 αυξάνεται λες,όχι τόσο είναι σύνολο.Αρα πιο πολύ για μάζα βρωμίου μου κάνει αυτό κι όχι αλκυλαλογονιδίου.Οπως τα βλέπω πρόχειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ευχαριστώ ρε παιδιά ;) Νομίζω πως τώρα το βρήκα ^^ Μήπως μπορείται να μου πείτε και τι γίνεται όταν καίω μια οργανική ένωση, ψύχω τα προιόντα και μετά τα διαβιβάζω σε δ/μα ΚΟΗ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από την καύση θα παραχθεί CO2 και H20. Αφού ψύξεις, οι υδρατμοί υγροποιούνται και διαβιβάζοντας τα προϊόντα σου σε διάλυμα KOH το CO2 αντιδρά με τη βάση (σα να έχεις H2CO3 και KOH η αντίδραση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Έχω δύο ασκήσεις που δεν μπορώ να τις λύσω...Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
1) Σε κλειστό δοχείο περιέχονται σε κατάσταση χ.ι ισομοριακές ποσότητες Η και Ι2 σύμφωνα με την χημ εξίσωση: Η2+Ι2<=>2ΗΙ(όλα g)
για την οποία είναι Κc=16.Αν η μάζα του μίγματος ισορροπίας είναι76,8 γρνα υπολογιστούν η σύσταση του μίγματος σε γρ και η % περιεκτ του μίγματος

2)Σε κενό δοχείο εισάγονται 6μολ ισομοριακού μιγματος Η και Ι οπότε αποκαθίσταται Χ.Ι. : (ίδια με την προηγούμενη η χημ εξίσωση)
Αν στη θερμοκρασία που γίνεται η αντίδραση είναι Kc=36 και η πίεση του μίγματος ισορροπίας είναι 8 ατμ να υπολογιστούν η απόδοση της αντίδρασης και οι μερικές πιέσεις των αερίως στην κατάσταση ισορροπίας.
Για δώστε καμιά ιδέα πλιζ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Έχω δύο ασκήσεις που δεν μπορώ να τις λύσω...Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;
1) Σε κλειστό δοχείο περιέχονται σε κατάσταση χ.ι ισομοριακές ποσότητες Η και Ι2 σύμφωνα με την χημ εξίσωση: Η2+Ι2<=>2ΗΙ(όλα g)
για την οποία είναι Κc=16.Αν η μάζα του μίγματος ισορροπίας είναι76,8 γρνα υπολογιστούν η σύσταση του μίγματος σε γρ και η % περιεκτ του μίγματος

2)Σε κενό δοχείο εισάγονται 6μολ ισομοριακού μιγματος Η και Ι οπότε αποκαθίσταται Χ.Ι. : (ίδια με την προηγούμενη η χημ εξίσωση)
Αν στη θερμοκρασία που γίνεται η αντίδραση είναι Kc=36 και η πίεση του μίγματος ισορροπίας είναι 8 ατμ να υπολογιστούν η απόδοση της αντίδρασης και οι μερικές πιέσεις των αερίως στην κατάσταση ισορροπίας.
Για δώστε καμιά ιδέα πλιζ...
1) H2 + I2 <===> 2HI
αρχικά έχουμε n mol n mol --------
αντιδρούν x mol x mol και δίνουν 2x mol (απλή μέθοδος με βάση τους συντελεστές)
τελικά στη θέση ισορροπίας n-x n-x 2x
n.MB(Υδρογονου) + n.ΜΒ(Ιωδίου)=76,8gr => n.2+n.254=76.8 => n=0,3 mol
{K}_{c}=\frac{[{\frac{2x}{V}}^{2}]}{\frac{n-x}{V}\frac{n-x}{V}}
Αντικαθιστάς στον τύπο ισορροπίας και βρίσκεις χ=0,2 mol
Αρα στη Χ.Ι. έχεις 0,3-0,2=0,1 mol H2, 0.3-0.2=0.1 mol I2 και 2.0.2=0.4 mol HI ή 0,2gr H2, 25.4gr I2 kai 51.2gr HI σύνολο 76,8gr (Η μάζα δεν αλλάζει. Νόμος Lavoisier) Με αυπή μέθοδο βρίσκουμε Η: 0,26% Ι: 33,2% ΗΙ: 66,6% w/w
2) Αφού οι ποσότητες είναι ισομοριακές θα είναι από 3mol.
Με την ίδια διαδικασία βρίσκουμε χ=2,25mol και στην ισορροπία είναι 0,75 0,75 1,5 mol
Παίρνουμε την καταστατική εξίσωση για το Η2, για το Ι2 , για το ΗΙ και για το μίγμα αυτών και διαιρώ αυτές με την καταστατική του μίγματος . βρίσκω ΡΗ/Ρμιγ=0,75/6=>ΡΗ=1Ατμ ΡΙ=1Ατμ ΡΗΙ=6Ατμ

Η απόδοση είναι 2,25/3=0,75 ή 75%
Υ.Γ. Το Latex πως δουλεύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
1) H2 + I2 <===> 2HI
αρχικά έχουμε n mol n mol --------
αντιδρούν x mol x mol και δίνουν 2x mol (απλή μέθοδος με βάση τους συντελεστές)
τελικά στη θέση ισορροπίας n-x n-x 2x
n.MB(Υδρογονου) + n.ΜΒ(Ιωδίου)=76,8gr => n.2+n.254=76.8 => n=0,3 mol
{K}_{c}=\frac{[{\frac{2x}{V}}^{2}]}{\frac{n-x}{V}\frac{n-x}{V}}
Αντικαθιστάς στον τύπο ισορροπίας και βρίσκεις χ=0,2 mol
Αρα στη Χ.Ι. έχεις 0,3-0,2=0,1 mol H2, 0.3-0.2=0.1 mol I2 και 2.0.2=0.4 mol HI ή 0,2gr H2, 25.4gr I2 kai 51.2gr HI σύνολο 76,8gr (Η μάζα δεν αλλάζει. Νόμος Lavoisier) Με αυπή μέθοδο βρίσκουμε Η: 0,26% Ι: 33,2% ΗΙ: 66,6% w/w
εγώ εδώ από το τριώνυμο βρίσκω δύο τιμές. 0,6 και 0,2. Τη 0,6 πως καταλαβαίνω ότι την αποκλείουμε;


Το κατάλαβα τελικά κι αυτό. Κάπου σβήνουμε τα τετράγωνα για να βγει εξίσωση πρώτου βαθμού .. Αλλά άμα δεν τα σβήσουμε και μείνει δευτε΄ρου πως καταλαβαίνω μετά ποια λύση απορρίπτεται;

στις λύσεις δίνει για την πρώτη ότι η περιεκτικότητα Η και Ι είναι 16,7%:hmm:

2) Αφού οι ποσότητες είναι ισομοριακές θα είναι από 3mol.
Με την ίδια διαδικασία βρίσκουμε χ=2,25mol και στην ισορροπία είναι 0,75 0,75 1,5 mol
Παίρνουμε την καταστατική εξίσωση για το Η2, για το Ι2 , για το ΗΙ και για το μίγμα αυτών και διαιρώ αυτές με την καταστατική του μίγματος . βρίσκω ΡΗ/Ρμιγ=0,75/6=>ΡΗ=1Ατμ ΡΙ=1Ατμ ΡΗΙ=6Ατμ Η απόδοση είναι 2,25/3=0,75 ή 75%
Υ.Γ. Το Latex πως δουλεύει?
εγω βρίσκω χ1=0.5 και χ2=ο,33.....
Που κάνω λάθος στις πράξεις;;;


Εντάξει το βρήκα το λάθος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Λοιπόν στην πρώτη. Εχουμε 0,3 mol και αντιδρούν x αυτά. Αρα τα χ πρέπει να είναι μικρότερα από το 0,3. Ετσι αποκλείεται το 0,6
Τα ποσοστά που βγάζω αν πρόσεξες λένε %w/w. Το αποτέλεσμα του βιβλίου σου που μου λες κάνει σύγκριση των mole. από που βγαίνει αυτό? Ασκήσεις στο πόδι.
Στη δεύτερη οι ρίζες είναι 4,5(απορρίπτεται)>3 και 2,25(δεκτή)<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top