[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όχι καθόλου...Δεν προλάβαμε να φτάσουμε στοιχειομετρία...
Αυτή την εξίσωση τη βρήκα όμως...Την άλλη δεν μπορώ να βγάλω από τις θερμοχημικές εξισώσεις. Μας δίνει ποσό θερμότητας που παράγεται, αλλά μας δίνει το HCL σε Molarity...
Εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω αν δεν γράψεις ολόκληρη την άσκηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω αν δεν γράψεις ολόκληρη την άσκηση...
Μας λέει ρε παιδί μου...
Ένα μίγμα, που αποτελείται από NaOH και ΚΟΗ έχει μάζα 15,2 γραμμάρια. Το μείγμα εξουδετερώνεται πλήρως με διάλυμα HCL 0,5 M οπότε ελευθερώνεται ποσό θερμότητας ίσο με 16,8 KJ. Να υπολογιστεί η σύσταση του μίγματος σε γραμμάρια και ο όγκος του διαλύματος HCL που καταναλώθηκε.
Και μας δίνει την ενθαλπία εξουδετέρωσης του HCl...
Την δεύτερη εξίσωση πως θα τη βγάλω...:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μας λέει ρε παιδί μου...
Ένα μίγμα, που αποτελείται από NaOH και ΚΟΗ έχει μάζα 15,2 γραμμάρια. Το μείγμα εξουδετερώνεται πλήρως με διάλυμα HCL 0,5 M οπότε ελευθερώνεται ποσό θερμότητας ίσο με 16,8 KJ. Να υπολογιστεί η σύσταση του μίγματος σε γραμμάρια και ο όγκος του διαλύματος HCL που καταναλώθηκε.
Και μας δίνει την ενθαλπία εξουδετέρωσης του HCl...
Την δεύτερη εξίσωση πως θα τη βγάλω...:S
(χ + y).ΔΗ = 16,8, αφού τα ΚΟΗ και NaOH εξουδετερώνονται με το HCl 1mol me 1mol. (το 0,5Μ είναι για να σε μπερδέψει και τα κατάφερε...)
Θα λείψω για φαγητό, αν θέλεις τίποτε άλλο, αργότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
(χ + y).ΔΗ = 16,8, αφού τα ΚΟΗ και NaOH εξουδετερώνονται με το HCl 1mol me 1mol. (το 0,5Μ είναι για να σε μπερδέψει και τα κατάφερε...)
Θα λείψω για φαγητό, αν θέλεις τίποτε άλλο, αργότερα...
Το δοκίμασα και έτσι και δεν μου έβγαιναν σωστά οι λύσεις που μου δίνει. Θα ξαναπροσπαθήσω μήπως έχω κάνει λάθος σε καμιά πράξη. Ευχαριστώ πολύ πάντως. Μια τελευταία ερώτηση.
Μου δίνει 5,6 L σε STP μίγματος O2 και Cl2. Μαζί με H2 σχηματίζεται 12,7 γραμμάρια μίγματος υδρατμών και HCl...Και μου ζητάει το ποσό θερμότητας που εκλύθηκε. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Πρώτη φορά έχουμε άσκηση με μίγμα που ζητάει ποσό θερμότητας αντί για σύσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μου δίνει 5,6 L σε STP μίγματος O2 και Cl2. Μαζί με H2 σχηματίζεται 12,7 γραμμάρια μίγματος υδρατμών και HCl...Και μου ζητάει το ποσό θερμότητας που εκλύθηκε. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω? Πρώτη φορά έχουμε άσκηση με μίγμα που ζητάει ποσό θερμότητας αντί για σύσταση...
Έφαγα.... Πάμε λοιπόν:
x mol O , y mol Cl ---> (x+y)22,4 = 5,6
Από αντιδράσεις: 2x mol ΗO , 2y mol ΗCl ---> 2xMr(ΗO) + 2yMr(ΗCl) = 12,7gr
Σύστημα και ② ---> x = ... mol ΗO , y = ...mol HCl
Q = 2x|ΔΗ| + 2y|ΔΗ| = ....kJ
(Στην τελευταία σχέση ίσως να μην χρειάζονται τα 2, εξαρτάται πώς δίνει τα ΔΗ από αντιδράσεις ή όχι και με τι συντελεστές...)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Έφαγα.... Πάμε λοιπόν:
x mol O , y mol Cl ---> (x+y)22,4 = 5,6
Από αντιδράσεις: 2x mol ΗO , 2y mol ΗCl ---> 2xMr(ΗO) + 2yMr(ΗCl) = 12,7gr
Σύστημα και ② ---> x = ... mol ΗO , y = ...mol HCl
Q = 2x|ΔΗ| + 2y|ΔΗ| = ....kJ
(Στην τελευταία σχέση ίσως να μην χρειάζονται τα 2, εξαρτάται πώς δίνει τα ΔΗ από αντιδράσεις ή όχι και με τι συντελεστές...)

Δίνει ΔΗσχηματισμού H2O=-70 Kcal/mol
ΔΗσχηματισμού HCl = -22 Kcal/mol...
Οπότε μάλλον δεν χρειάζονται τα 2άρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έκανα κάποιο λάθος:
x mol O , y mol Cl ---> (x+y)22,4 = 5,6
Από αντιδράσεις: 2x mol ΗO , 2y mol ΗCl ---> 2xMr(ΗO) + 2yMr(ΗCl) = 12,7gr
Σύστημα και ② ---> x = ... mol O , y = ...mol Cl
Q = 2x|ΔΗ| + 2y|ΔΗ| = ....kJ

Δίνει ΔΗσχηματισμού H2O=-70 Kcal/mol
ΔΗσχηματισμού HCl = -22 Kcal/mol...
Οπότε μάλλον δεν χρειάζονται τα 2άρια...
Έτσι όπως τα δίνει, χρειάζονται τα 2άρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
@Dias: θα γίνεις και γ*** φυσικός.(seriously)

(Εχεις μεταδοτικοτητα που μου αρεσει.

Στο θέμα μας: Giorgio PD,τσέκαρε,θα σε βοηθήσει:

Ο τυπος εχει ενα λαθακι στη διαφανεια 10 νομιζω,μπερδεψε τα προσημα,αν δεις το γραφει και στη θεωρια σωστα,και στη 12 διαφανεια του λειπει ενα Q= ,αλλα ειναι βοηθητικες γενικα οι σημειωσεις του.Κανε τις αλλαγες που σου ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 01 thermochemistry b.ppt
    1 MB · Εμφανίσεις: 368
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σε δοχείο σταθερού όγκου 5 L εισάγονται 8 mol ισομοριακού μίγματος που περιέχει αερια Α και Β. Διατηρώντας σταθερή θερμοκρασία πραγματοποιείται η αντίδραση: 2Α(g) + B(g) ---> 3Γ(g)
η οποια έχει νόμο ταχύτητας u=k[A]
Να υπολογίσετε
α)την αρχική ταχύτητα β)την ταχύτητα της αντίδρασης τη χρονική στιγμή t1, που περιέχονται στο δοχείο 3 mol B
Δίνεται η σταθερά κ=10^-2 L mol^-1 s^-1
Bρήκα ότι αντιδρά πλήρως το α και οι αρχικές συγκεντώσεις Α και Β είναι 4/5 και τα δύο αλλά μήπως είναι λάθος; Δεν ξέρω πως να βρω την τιμή του κ για να βρω το α ερώτημα και μετά για το β καμιά βοήθεια;;;(παντοδύναμε Δία εεε )

Τελικά το α ερώτημα το βρήκα. Το β δεν ξέρω πως θα το λύσω. Πλιζ, δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε δοχείο σταθερού όγκου 5 L εισάγονται 8 mol ισομοριακού μίγματος που περιέχει αερια Α και Β. Διατηρώντας σταθερή θερμοκρασία πραγματοποιείται η αντίδραση: 2Α(g) + B(g) ---> 3Γ(g)
η οποια έχει νόμο ταχύτητας u=k[A]
Να υπολογίσετε
α)την αρχική ταχύτητα β)την ταχύτητα της αντίδρασης τη χρονική στιγμή t1, που περιέχονται στο δοχείο 3 mol B
Δίνεται η σταθερά κ=10^-2 L mol^-1 s^-1
Τελικά το α ερώτημα το βρήκα. Το β δεν ξέρω πως θα το λύσω. Πλιζ, δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι τα πολυθυμάμαι αυτά , αλλά θα προσπαθήσω:
Όταν περιέχονται 3mol Β, σημαίνει ότι αντέδρασε 1mol Β, δηλαδή αντέδρασαν 2mol Α, άρα υπάρχουν 2mol A. Βρίσκεις [Α], [Β] κλπ. (Νομίζω...) ΄

Έλεος με αυτά τα κ=10^-2 L mol^-1 s^-1 !!!
Έχουμε πει 10³ φορές πως γράφονται. Επίσης έχω στο προφίλ μου (μηνύματα επισκεπτών) αρκετά σύμβολα κατάλληλα για copy-paste.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mα αυτό δεν καταλαβαίνω πως το βρίκω... Αφού αρχικά υπάρχουν 4 μολ από Α και 4 από Β...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Mα αυτό δεν καταλαβαίνω πως το βρίκω... Αφού αρχικά υπάρχουν 4 μολ από Α και 4 από Β...
Από την αντίδραση φαίνεται ότι τα Α και Β αντιδρούν με αναλογία mol 2:1

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Α καταλαβα περίπου... thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σε δοχείο σταθ όγκου εισάγεται CO2 στους 427 κελσίου και ασκεί πίεση 10 ατμ. Αν το δοχείο θερμανθεί στους 1127 κελσίου το CO2 διασπάται σύμφωνα με την: 2CO2<--->2CO+O2 Το μίγμα ισοροπίας ασκεί πίεση 22,5 ατμ. Να υπολογιστούν
Η απόδοση της αντίδρασης και οι μερικές πιέσεις των αερίως στην κατάσταση ισορροπίας

Σε δοχείο σταθερού όγκου εισάγεται αέριο μίγμα SO2 και o2 το οποίο περιέχει 60% so2 kai ασκεί πίεση 10 ατμ.Η θερμοκρασία διατηρείται σταθερή και το μίγμα αντιδρά σύμφωνα με τη: 2SO2+02<-->2SO3 Αν στην Χ.Ι. η ολική πίεση στο δοχείο είναι 8 ατμ να υπολογιστούν:
η απόδοση της αντ και οι μερικές πιέσεις στην χ ι

Αχ βοηθήστε λίγο γιατί μου φαίνονται αρκετά δύσκολες, πλιζζ...(((

Δία πλιζ, είναι πολύ σοσ, δες τες λίγο και βοήθα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία πλιζ, είναι πολύ σοσ, δες τες λίγο και βοήθα!!!
Είναι παρόμοιες με τα παραδείγματα του βιβλίου σελ. 113-115. Αν καταλάβεις αυτά, οι ασκήσεις σου λύνονται πολύ εύκολα. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Aυτές είναι πολύ πιο δύσκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δία πλιζ, είναι πολύ σοσ, δες τες λίγο και βοήθα!!!

4 χρόνια σχεδόν έχω να δω τέτοια άσκηση.Ας δοκιμάσω κι εγώ τη μια...

παρε καταστατική,για την περιοδο που έχεις μόνο CO2 στο διάλυμα.

έχεις P1 X Vstathero =nCO2 X R X T1

και P2 X V stathero = nCO2 X R X T2



λύσε ως προς nCO2 και στα δυο

nCO2 = P1 X Vstathero / R X T1

και nCO2 = P2 X V stathero /R X T2

εξίσωσε τα δευτερα μέλη,εφόσον και τα δυο ισούνται με με τα μολ CO2,λογικά βρίσκεις ότι η πιεση του CO2 μονου του,οταν ανέβει η θερμοκρασια,πάει απο 10 σε 20 ατμοσφαιρες (βρίσκεις το P2 δηλαδη)

Στη συνέχεια πάρε την αντίδραση.Εκει που έχεις 2C02 έχεις 2 mol και 20 ατμοσφαιρες(οπως βρήκαμε).Αφου τα μολ σου από 2 γινονται 3,αν η αντιδραση σου είχε 100% απόδωση,θα πήγαινες απο 20 σε 30 ατμόσφαιρες,εσυ ομως έχεις 22,5.

Χωρίς να θυμάμαι,μου φαίνεται πως το ποσοστό σου θα είναι αυτό που προκύπτει αν κανεις 22,5/30 Αν βρεις πχ 0,6,είναι 60%,αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν ετσι προκυπτει το ποσοστό.Απλα στο λέω για να μη σε πάρω στο λαιμό μου.Ισως το θυμαται κι ο Διας.



(απλα το παράξενο σε αυτο το σκεπτικο ειναι για μενα πως λογικα μεσα στο 22,5 βρίσκονται και αδιαστατα CO2,επισης αεριο,άρα το ποσοστό στην πραγματικότητα είναι μικρότερο :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν βρεις πχ 0,6,είναι 60%,αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν ετσι προκυπτει το ποσοστό.Απλα στο λέω για να μη σε πάρω στο λαιμό μου.Ισως το θυμαται κι ο Διας.
Ναι. Έτσι βγαίνει το ποσοστό.
Aυτές είναι πολύ πιο δύσκολες
Καλά, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι τα θυμάμαι, επειδή τώρα θα φύγω, θα κοιτάξω το βράδι που θα γυρίσω (αν δεν θα είναι αργά πια). :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ασ το θα προσπαθήσω να το βγάλω μόνη μου...μετά θα χω και φροντιστήριο οπότε το ρωτάω εκεί άμα δεν μπορέσω/..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι. Έτσι βγαίνει το ποσοστό.

Καταλαβαίνεις όμως πως στην πραγματικότητα είναι μικρότερο,έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top