[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Από τη γενική χρειάζονται όλα. Από την κατεύθυνση είναι απαραίτητη η πλήρης κατανόηση της χημικής ισορροπίας (κεφ.4) και της οξειδαναγωγής (κεφ.5). Και η μεθοδολογία των ασκήσεων δεν είναι και τόσο "μόνον".

Συμφωνώ!<<Από τη γενική χρειάζονται όλα. Από την κατεύθυνση είναι απαραίτητη η πλήρης κατανόηση της χημικής ισορροπίας (κεφ.4) και της οξειδαναγωγής (κεφ.5)>> Αλλά αν θέλεις να πας θετική καλό θα ητάν να ξέρεις και τα υπόλοιπα...μπορεί να σου χρειαστούν στο μέλλον αν επιλέξεις θετικές επιστήμες ή κάτι παρόμοιο.Αλλά για την 3η, στην κατεύθυνση δώσε ιδιαίτερα έμφαση σε αυτα τα δύο 4-5κεφ.,έμενα η οξειδοαναγώγη μου φάνηκε αρκετά δύσκολη αρχικα γι'αυτό μάθε την καλά.. .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ωραία! Ευχαριστώ

Διάλυμα N205 σε διαλύτη CCL4 έχει όγκο 5 L και συγκέντρωση 0,5 Μ. Οταν θερμανθεί το διάλυμα στους 50 βαθμούς κελσίου πραγματοποιείται η αντίδραση 2N2O5(διαλ) (βελάκι) 4 NO2 (διαλ) + Ο2(g)
Aν μετά την πάροδο 100s από την έναρξη της αντίδρασης έχουν παραχθεί 3,36 L αερίου, μετρημένα σε STP, να υπολογιστούν:
α) η μέση ταχύτητα της αντίδρασης και η ταχύτητα κατανάλωσης του N2O5 στο παραπάνω χρονικό διάστημα,
β) η σύσταση του διαλύματος στο τέλος των πρώτων 100 s.

Βρήκα τα mol του οξυγόνου 0,15 αλλά μετά πώς μπορώ να βρω την συγκέντρωση του; Αφού τον όγκο του δοχείου δεν τον γράφει. Η μήπως το οξυγόνο παραμένει μέσα στο διάλυμα και δεν απελευθερώνεται,άρα στο τύπο c= n/v στο v θα βάλω τον όγκο του διαλύματος, δηλαδή 5L;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... Αφού τον όγκο του δοχείου δεν τον γράφει. Η μήπως το οξυγόνο παραμένει μέσα στο διάλυμα και δεν απελευθερώνεται,άρα στο τύπο c= n/v στο v θα βάλω τον όγκο του διαλύματος, δηλαδή 5L;
Ίσως να είναι αυτό που λες. Νομίζω όμως ότι είναι πολύ πιο πιθανό να εννοεί ότι το οξυγόνο που παράγεται γίνεται μπουρμπουλήθρες και φεύγει εντελώς από το διάλυμα οπότε δεν το υπολογίζεις στη σύσταση του τελικού διαλύματος.
(Υ.Γ. Έλεος!!! Όλες οι ασαφείς ασκήσεις όλων των μαθημάτων σε σένα τυχαίνουνε? :))

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
(Υ.Γ. Έλεος!!! Όλες οι ασαφείς ασκήσεις όλων των μαθημάτων σε σένα τυχαίνουνε? :))
:P:D

Αυτό που λες εσύ πρέπει μάλλον να συμβαίνει γιατί και οι λύσεις το οξυγόνο στη τελική σύσταση του διαλύματος δεν το αναφέρουν. Και θεωρούμε όμως ότι o όγκος του διαλύματος δεν αλλάζει και παραμένει 5L, ε; Με στοιχειομετρικό πίνακα βρήκα τα mol του N2O5 και μετά θεωρώντας ότι v = 5L υπολόγισα τη διαφορά της συγκέντρωσης του και τελικά βρήκα τη μέση ταχύτητα τρία επί 10 εις τη μείον τετάρτη όπως το έχουν και οι λύσεις. Άρα λογικά αυτό θα εννοεί με τη μεταβολή του όγκου να είναι αμελητέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Μας έβαλε δυο ασκήσεις σχολείο χωρίς να τις εξηγήσει. Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει στη λύση;
1η. Οταν καίγονται 2 gr CH4 εκλύεται ποσό θερμότητας που ανυψώνει τη θερμοκρασία 1000 gr H2O κατά 28 βαθμούς κελσίου. Δίνεται ότι C(H2O)=4J/gr grad. Να υπολογιστεί η ενθαλπία καύσης του CH4.
Ar:C=12,H=1

2h. Δίνονται 4,48 L μίγματος CO kai H2 (stp) 20% v/v CO kai 80% v/v H2. Το μίγμα αντιδρά σύμφωνα με την εξίσωση CO(g)+3H2(g)--->CH4(g)+H2O(g). Δϊνονται οι ενθαλπίες σχηματισμού του CO=26 kcal/mol, του CH4=-20 Kcal/mol kαι του H2O =-58 Kcal/mol. Na βρείτε:
Α) ΤΗν ενθαλπία της παραπάνω αντίδρασης
β)Το ποσό θερμότητας που εκλύεται
Γ)Πόσα mol SO3 μπορούν να διασπαστούν με την παραπάνω θερμότητα
2SO3-->2SO2+O2 ΔΗ=47 Kcal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μας έβαλε δυο ασκήσεις σχολείο χωρίς να τις εξηγήσει. Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει στη λύση;
1η. Οταν καίγονται 2 gr CH4 εκλύεται ποσό θερμότητας που ανυψώνει τη θερμοκρασία 1000 gr H2O κατά 28 βαθμούς κελσίου. Δίνεται ότι C(H2O)=4J/gr grad. Να υπολογιστεί η ενθαλπία καύσης του CH4.
Ar:C=12,H=1

2h. Δίνονται 4,48 L μίγματος CO kai H2 (stp) 20% v/v CO kai 80% v/v H2. Το μίγμα αντιδρά σύμφωνα με την εξίσωση CO(g)+3H2(g)--->CH4(g)+H2O(g). Δϊνονται οι ενθαλπίες σχηματισμού του CO=26 kcal/mol, του CH4=-20 Kcal/mol kαι του H2O =-58 Kcal/mol. Na βρείτε:
Α) ΤΗν ενθαλπία της παραπάνω αντίδρασης
β)Το ποσό θερμότητας που εκλύεται
Γ)Πόσα mol SO3 μπορούν να διασπαστούν με την παραπάνω θερμότητα
2SO3-->2SO2+O2 ΔΗ=47 Kcal
Λοιπόν, στην 1η άσκηση αρχικά υπολογίζεις την θερμότητα που εκλύθηκε κατα την καύση με την εξίσωση της θερρμιδομετρίας. Στη συνέχεια μετατρέπεις τα γραμμάρια CH4 σε mol και με την απλή μέθοδο των τριών βρίσκεις τη θερμότητα που εκλύεται κατά την καύση 1 mol CH4. Η ενθαλπία είναι αντίθετη από τη θερμότητα που θα βρεις.
Για τη δεύτερη άσκηση, βρίσκεις με τον τυπο n=V/Vm τη σύσταση του μείγματος σε mol.
Για το α) εφαρμόζεις τον τύπο ΔΗ=ΔΗπροϊόντων-ΔΗαντιδρώντων
για το β) αφού έχεις βρει την ενθαλπία και τα mol του CO και του H2 βλέπεις ότι το H2 βρίσκεται σε περίσσεια(0,04mol CO και 0,16mol H2 άρα στην αντίδραση συμμετέχουν τα 0.12mol H2 ώστε η αναλογία CO και Η2 να είναι 1:3) με την απλή μέθοδο των τριών υπολογίζεις τη θερμότητα που εκλύεται για 0,04mol CO
για το γ) αφού βρεις τη θερμότητα από το β) εφαρμόζεις απλή μέθοδο των τριών με άγνωστο τα mol του SO3.
Νομίζω κάπως έτσι λύνεται. Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάω να τις προσπαθήσω και αν είναι θα γράψω λίγο αργότερα τις απορίες.

Λοιπόν την πρώτη δεν μπορώ να καταλάβω πάλι πως λύνεται αφού δεν ξέρω την αρχική θερμοκρασία για να πάρω εξίσωση θερμιδομετρίας.
Στην δεύτερη βρήκα το α)ΔΗ=-104 β)q=4,16 kcal αλλά το Γ δεν κατάλαβα πως θα το λύσω... Το εξηγείς λίγο πιο αναλυτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Λοιπόν την πρώτη δεν μπορώ να καταλάβω πάλι πως λύνεται αφού δεν ξέρω την αρχική θερμοκρασία για να πάρω εξίσωση θερμιδομετρίας.
Στην δεύτερη βρήκα το α)ΔΗ=-104 β)q=4,16 kcal αλλά το Γ δεν κατάλαβα πως θα το λύσω... Το εξηγείς λίγο πιο αναλυτικά;
Στην πρώτη δε χρειάζεσαι την αρχική θερμοκρασία, αφού σου λέει ότι ανυψώθηκε 28 βαθμούς, άρα ΔΤ=28
Για τη δεύτερη: σύμφωνα με την εξίσωση που δίνεται ότι 2SO3--->2SO2 + O2 προκύπτει ότι
για τη διάσπαση 2 mol SO3 απαιτείται θερμότητα 47kcal
για τη διάσπαση χ mol SO3 απαιτείται θερμότητα 4,16kcal
Επομένως χ=2*4.16/47=0.17mol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Χρειάζομαι μια βοήθεια στην παρακάτω άσκηση...Δεν μου βγαίνει σωστά το τελικό σύστημα...
"Αέρι μίγμα CO2 και H2 έχει όγκο 6,72 L μετρημένο σε S.T.P. Κατά την πλήρη καύση του μίγματος ελευθερώνεται ποσό θερμότητας ίσο με 85 KJ. Να υπολογιστεί η % V/V σύσταση του αρχικού μίγματος. Να βρεθούν επίσης οι μάζες των συστατικών του μίγματος και ο όγκος του O2 που καταναλώθηκε για την καύση σε S.T.P. Δίνονται ΔΗκαύσης CO = -280 KJ/mol και ΔΗκαύσηςH2=-285 KJ/mol"
Καμιά βοήθεια ρε παιδιά...Παρασκευή γράφω και δεν μπορώ να λύσω εύκολα τέτοιες ασκήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Η άσκηση αυτή βλέπω ότι είναι από το βοήθημα του Σαββάλα. Το αρχικό μίγμα περιέχει υδρογόνο και CO και όχι CO2. Ξαναπροσπάθησέ την με τα σωστά δεδομένα και αν δεν την καταφέρεις εδώ είμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Λίγη βοήθεια στην παρακάτω άσκηση?
Αέριο μίγμα, το οποίο αποτελείται από CL2 και ατμούς I2, έχει όγκο 16,4 L σε θερμοκρασία 127°C και πίεση 1 atm. Το μείγμα αυτό αντιδρά πλήρως με Η2, οπότε ελευθερώνεται ποσό θερμότητας ίσο με 21 KJ. Να υπολογιστεί η σύσταση (σε mol) του μείγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λίγη βοήθεια στην παρακάτω άσκηση?
Αέριο μίγμα, το οποίο αποτελείται από CL2 και ατμούς I2, έχει όγκο 16,4 L σε θερμοκρασία 127°C και πίεση 1 atm. Το μείγμα αυτό αντιδρά πλήρως με Η2, οπότε ελευθερώνεται ποσό θερμότητας ίσο με 21 KJ. Να υπολογιστεί η σύσταση (σε mol) του μείγματος.
x mol Cl , y mol I . Στα μίγματα πάμε σε σύστημα. Η μια εξίσωση βγαίνει από τον όγκο του μίγματος και η άλλη από τη θερμότητα που ελευθερώνεται χρησιμοποιώντας τις ενθαλπίες των αντιδράσεων που πρέπει να σου δίνει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
x mol Cl , y mol I . Στα μίγματα πάμε σε σύστημα. Η μια εξίσωση βγαίνει από τον όγκο του μίγματος και η άλλη από τη θερμότητα που ελευθερώνεται χρησιμοποιώντας τις ενθαλπίες των αντιδράσεων που πρέπει να σου δίνει.

Αφού έχω όγκο του μείγματος πως θα βγάλω εξίσωση με τα mol...Πως θα μετατρέψω τον όγκο του μείγματος σε mol...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αφού έχω όγκο του μείγματος πως θα βγάλω εξίσωση με τα mol...Πως θα μετατρέψω τον όγκο του μείγματος σε mol...
22,4χ + 22,4y = 11,2L (=όγκος του μίγματος που θα τον κάνεις σε stp...) =>
χ +y = 0,5 .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
22,4χ + 22,4y = 11,2L (=όγκος του μίγματος που θα τον κάνεις σε stp...) =>
χ +y = 0,5 .....
Την συγκέντρωση πως την μετατρέπω σε mol όταν δεν έχω όγκο και δεν μου δίνει S.T.P. συνθήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Την συγκέντρωση πως την μετατρέπω σε mol όταν δεν έχω όγκο και δεν μου δίνει S.T.P. συνθήκες?
Ποια συγκέντρωση? Εδώ δεν υπάρχει συγκέντρωση. Αν εννοείς πώς κάνεις τον όγκο σε stp, αφού η πίεση είναι 1atm = σταθ. υπάρχει ο νόμος του Gay (Lussac για να μην παρεξηγηθούμε...)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ποια συγκέντρωση? Εδώ δεν υπάρχει συγκέντρωση. Αν εννοείς πώς κάνεις τον όγκο σε stp, αφού η πίεση είναι 1atm = σταθ. υπάρχει ο νόμος του Gay (Lussac για να μην παρεξηγηθούμε...)

Χα χα...καλό...Για άλλη άσκηση το θέλω. Μου δίνει πάνω κάτω τα ίδια στοιχεία απλώς μου δίνει το μείγμα σε gr και μου λέει ότι αντιδράει με 0,5 M HCL...Και θέλω να γράψω τις θερμοχημικές εξισώσεις αλλά δεν έχω mol για να δουλέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Χα χα...καλό...Για άλλη άσκηση το θέλω. Μου δίνει πάνω κάτω τα ίδια στοιχεία απλώς μου δίνει το μείγμα σε gr και μου λέει ότι αντιδράει με 0,5 M HCL...Και θέλω να γράψω τις θερμοχημικές εξισώσεις αλλά δεν έχω mol για να δουλέψω...
χ.Μr(A) + y.Mr(B) = μαζα μίγματος (gr)
(Δεν κάνατε ασκήσεις με μίγματα στην Α λυκείου?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
χ.Μr(A) + y.Mr(B) = μαζα μίγματος (gr)
(Δεν κάνατε ασκήσεις με μίγματα στην Α λυκείου?)
Όχι καθόλου...Δεν προλάβαμε να φτάσουμε στοιχειομετρία...
Αυτή την εξίσωση τη βρήκα όμως...Την άλλη δεν μπορώ να βγάλω από τις θερμοχημικές εξισώσεις. Μας δίνει ποσό θερμότητας που παράγεται, αλλά μας δίνει το HCL σε Molarity...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top