[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται Msn θα σου τα εξηγήσω από εδώ (για να βοηθήσουμε και άλλα παιδιά). Την Χημεία μην την μαθαίνεις απέξω αλλιώς το έχασες το παιχνίδι.
Οι συντελεστές είναι το τελευταίο πράγμα σε αυτές τις αντιδράσεις που πρέπει να μάθεις. Πρέπει να ξέρεις τι είναι οξειδωτικό σώμα, τι αναγωγικό, τι είναι οξείδωση και τι είναι αναγωγή. Επίσης πρέπει να ξέρεις τι είναι και πως βρίσκουμε τον αριθμό οξείδωσης. Αν τα μάθεις αυτά τότε προχωράς και τις αντιδράσεις.

Για τους συντελεστές να θυμάσαι η συνολική ελάτωση του αριθιμού οξέιδωσης στα άτομα του οξειδωτικού στοιχέιου, είναι ίση με την συνολική αύξηση των ατόμων του αναγωγικού στοιχείου.
1) Σημείωνεις την μεταβολή του αριθμού οξείδωσης. Στο δεύτερο μέρος της αντίδρασης βάζεις ως συντελεστή τόσα άτομα στο αναγωγικό όσα είναι η ελάτωση του αριθμού οξείδωσης στο οξειδωτικό και τοσα άτομα από το οξειδωτικό όσή είναι η αύξηση του αριμού οξείδωσης στο αναγωγικό.

2) Στην συνέχεια ισοσταθμίζεις τα άτομα του οξειδωτικού και του οξειδωτικού στο πρώτο μέρος και κάνεις το ίδιο και στο δεύτερο.
3)Τα άτομα του υδρογόνου ισοσταθμίζονται τελευταία.
4) Αν υπάρχει έλλειμα ηλεκτρονίου βάζεις νερό.

Το οξυγόνο το βάζεις για επιβεβαίωση. :)

Λύσε μόνος σου παραδείγματα 10-12 αντιδράσεις π.χ. αν Cu+ HNO3 --- (Πυκνό)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tantas

Νεοφερμένος

Ο tantas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά θέλω κάποιος να με βοηθήσει με την παρακάτω άσκηση (θέμα από εξετάσεις στο σχολείο μου), ειδικά με το τελευταίο ερώτημα, γιατί στα άλλα θέλω να πιστεύω ότι τα βρήκα σωστα...

Σε δοχείο όγκου V=2L βρίσκονται σε κατάσταση χημικής ισορροπίας 4mol PCl5, 8mol PCl3 και 2mol Cl2, σύμφωνα με την εξίσωση:
PCl5(g) <--> PCl3(g) + Cl2(g).

Α. Να βρεθεί η Kc
Β. Ελαττώνουμε τον όγκο του δοχείου σε V'=1L και συγχρόνως αυξάνουμε την θερμοκρασία, ώστε η νέα Kc=4. Να εξηγήσετε αν η αντίδραση είναι ενδόθερμη ή εξώθερμη.
Γ. Να βρείτε τη σύσταση στη νέα κατάσταση χημικής ισορροπίας.
Δ. Να εξηγήσετε τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά θέλω κάποιος να με βοηθήσει με την παρακάτω άσκηση (θέμα από εξετάσεις στο σχολείο μου), ειδικά με το τελευταίο ερώτημα, γιατί στα άλλα θέλω να πιστεύω ότι τα βρήκα σωστα.........Δ. Να εξηγήσετε τα αποτελέσματα.
Αφού τα α,β,γ τα βρήκες γράψτα μας να μην την λύνουμε όλη την άσκηση από την αρχή και να σκεφτούμε μόνον το δ. Α, ναι κάνε και έναν έλεγχο στην εκφώνηση αν είναι σωστή γιατί κάτι δεν μου κάθεται, αν και μάλλον εγώ θα φταίω γιατί πριν λίγο γύρισα από μπάνιο και ψιλονυστάζω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tantas

Νεοφερμένος

Ο tantas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Α. Τον όγκο τον έχεις (2L) έχεις και τα mol στην χημική ισορροπία άρα βρίσκεις και την Kc (=2, αν έκανα καλά τις πράξεις...)
Β. αφού με την αύξηση της θερμοκρασίας η Kc αυξάνεται σημαίνει ότι η αντίδραση είναι ενδόθερμη.
Γ. mol PCl5 <=> PCl3 +Cl2
αρχ. ισορ. 4 8 2
αντ/παρ. -x x x
τελ. ισορ. 4-x 8+x 2+x

και αφού δίνει την Kc στη νέα ισορροπία βρίσκεις ότι το ή χ=0 ή χ=-14(απορρίπτεται). Αν τα έχω κάνει όλα σωστά βγαίνει ότιστη νέα ισορροπία έχουμε τις ίδιες ποσότητες με την προηγούμενη...το γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω...:hmm:

και άλλες 2 απορίες (γιατί δεν είμαι και ο καλύτερος στη χημεία και θέλω την βοήθειά σας...). 1) Για την αντίδραση: Α(s) <=> Β(s) + Γ(g), ΔΗ>0, πώς θα μεταβληθεί η απόδοση; α) αν αυξηθεί η θερμοκρασία, β)αν προσθέσουμε Α, γ) αν προσθέσουμε Β, δ) αν μειώσουμε τον όγκο;

2)Για την αντίδραση αΑ + βΒ <=> γΓ + δΔ, αν Kp=Kc και υποδιπλασιάσουμε τον όγκο προς τα πού θα κινηθεί η ισορροπία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
βγαίνει ότιστη νέα ισορροπία έχουμε τις ίδιες ποσότητες με την προηγούμενη...το γιατί δεν μπορώ να εξηγήσω...
Σωστά. (Χθές βράδι ήμουν μετά από μπάνιο στη θάλασσα και νύσταζα και μου φάνηκε παράξενο όπως έκανα τις πράξεις νοερά να βγαίνει χ=0 αλλά τελικά δεν είναι παράξενο). Νομίζω ότι η εξήγηση είναι ότι ενώ η μείωση του όγκου μετακινεί την ισορροπία προς τα αριστερά (γιατί αυξάνεται η πίεση και πάει προς τα λιγότερα mol) η αύξηση της θερμοκρασίας τη μετακινεί προς τα δεξιά και τελικά οι δύο αυτές μετακινήσεις αλληλοεξουδετερώνονται.

1) Για την αντίδραση: Α(s) <=> Β(s) + Γ(g), ΔΗ>0, πώς θα μεταβληθεί η απόδοση; α) αν αυξηθεί η θερμοκρασία, β)αν προσθέσουμε Α, γ) αν προσθέσουμε Β, δ) αν μειώσουμε τον όγκο;
α) αύξηση θερμοκρασίας ευνοεί ενδόθερμη => δεξιά => αύξηση απόδοσης
β) πρόσθεση Α => δεξιά => αύξηση απόδοσης
γ) πρόσθεση Β => αριστερά => μείωση απόδοσης
δ) μείωση όγκου => αύξηση πίεσης => μείωση mol => αριστερά => μείωση απόδοσης

2)Για την αντίδραση αΑ + βΒ <=> γΓ + δΔ, αν Kp=Kc και υποδιπλασιάσουμε τον όγκο προς τα πού θα κινηθεί η ισορροπία;
Αφού Kc = Kp => α+β=γ+δ => δεν υπάρχει μεταβολή όγκου στην αντίδραση => η ισορροπία δεν μετακινείται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γεια σας παιδια όπως είπα και απο πάνω αύριο γράφω και δεν μπορώ να λήσω μερικές ασκήσεις στον Σαββαλα στα επαναληπτικά κριτήρια και θα ήθελα την βοήθειά σας. Λοιπόν
Στο 4ο κριτηριο 4ο θέμα σελ 377 β, ερωτήματα
Για το β ερώτημα βρήκα τα ολικά μολ όμως μετά δεν ξέρω τι να κάνω στη Νεα ΧΙ μου βγαίνει ω+ψ=5
Στο 5ο κριτήριο το 4ο θέμα το γ και το δ
Αν μπορείτε πείτε μου πως να κινηθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο 4ο κριτηριο 4ο θέμα σελ 377
α) Ισορροπία: [Cl2] = 0,2M = x/V => x = 1mol Cl2
. . . . . . PCl5 PCl3 + Cl2 ..
αρχικά: ..3........--.......--..
ισορρ.: 3-χ=2.......χ=1..... χ=1
Kc = (1/5 1/5)/(2/5) = 0,1
β) PολV = nολRT => nολ = 5mol
. . . . . . PCl5 PCl3 + Cl2 ..
αρχικά: ..2.........1.....1+y..
ισορρ.: 2+ω......1-ω....1+y-ω = 2
nολ = (2+ω)+(1-ω)+(1+y-ω) = 5 ==> y-ω = 1
Kc = ((1-ω)/5 2/5)/((2+ω)/5) = 0,1 => ω = 0,4 => y = 1,4 mol Cl2.
γ) ΜnO2 + 4HCl --> MnCl2 + Cl2 + 2H2O
1,4 mol Cl2 => 5,6 mol HCl => V = n/C = 2,8L διαλύματος.
.............
Στο 5ο κριτήριο το 4ο θέμα το γ και το δ.
α) . . . . . H2 .....+ ...I2 ..... .......2HI
αρχικά: ..0,5.........0,5..................--
ισορρ.: ..0,5-χ.......0,5-χ...............
Κc = (2x/V)²/(0,5-x)(0,5-x) = 9 => x = 0,3
a = πρακτ/θεωρ = 0,6/1 = 60%
Δεν υπάρχει μεταβολή όγκου => Κp = Kc = 9
β) Δεν υπάρχει μεταβολή όγκου στην αντιδραση => ισορροπία δεν μετατοπίζεται:
ΡολV = nολRT , Ρ'ολ2V = nολRT => P'ολ = ½Ρολ = 5atm
γ) . . . . . H2 .....+ ...I2 ..... .......2HI
αρχικά: ..0,2.........0,2................0,6-y
ισορρ.: .0,2-ω......0,2-ω............0,6-y+2ω = 0,3 => y - 2ω = 0,3
Κc = (0,3/V)²/(0,2-ω)(0,2-ω) = 9 => ω = 0,1 => y = 0,5mol HI.
δ) 2KMnO4 + 16HI --> 2MnI2 + 5I2 + 2KI + 8H2O
0,5mol HI => 1/16 mol KMnO4 , C = n/V = 0,25M.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
λοιπόν στις εξετάσεις στο πρώτο θέμα έλεγε
" στους 27 η τάση κορεσμένων ατμών μιας ουσίας είναι Ρ
στους 227 πόσο θα είναι?
α) P
β) 2Ρ
γ)Ρ/2
δ)3Ρ
εσείς τι θα επιλέγατε ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
λοιπόν στις εξετάσεις στο πρώτο θέμα έλεγε
" στους 27 η τάση κορεσμένων ατμών μιας ουσίας είναι Ρ στους 227 πόσο θα είναι?
α) P.............β) 2Ρ............... γ) Ρ/2................ δ) 3Ρ
εσείς τι θα επιλέγατε ???
Βλακεία ερώτηση σας έβαλε. Εμείς την τάση ατμών την έχουμε εκτός, αλλά θα το σκεφτώ. Σίγουρα η τάση ατμών αυξάνει με τη θερμοκρασία, άρα α, γ όχι. Τώρα για το πώς αυξάνει το βιβλίο δεν το γράφει καθαρά. Όμως είδα τώρα στο βιβλίο στη σελίδα 12 κάτω δεξιά στα μπλέ κάτι τιμές που φαίνεται ότι η αύξηση δεν είναι γραμμική αλλά πιο απότομη (και το επιβεβαίωσα στο Σαλτερή που έχει και διάγραμμα). Άρα ούτε το β οπότε μένει να διαλέξω το δ. Έλεος!!! Μαλλλλλλάκας είναι ο χημικός σου? Δεν παίζει με καταστατική PV=nRT να πεις αφού Τ->2Τ θα είναι Ρ->2Ρ γιατί εξατμίζεται και άλλο υγρό άρα αυξάνει και το n οπότε Ρ'>2Ρ άρα πάλι στο δ πάμε. Νομίζω ότι αυτό είναι. Αυτός τι λέει? Πάντως τέτοια ερώτηση ήταν πολύ άκυρη.
Y.Γ. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για όσα γράφω. Αν κάποιος μπορεί να μας φωτίσει είναι ευπρόσδεκτος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
άντε ρε παιδιά
ας απαντήσει κάποιος!!!!
κοίτα όλα αυτά που λες μου φαίνονται πολύ λογικά
(και εγώ στο Σαλτερή το τσέκαρα και στα ίδια συμπεράσματα κατέληξα, αλλά και μια άλλη γνώμη καλό θα έκανε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
γεια σας έχω δυο ασκήσεις για τις οποίες δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την απάντηση για αυτό αν μπορείτε βοηθήστε... :)
α) Πόσα g(γραμμάρια) ΝαΟΗ περιέχονται σε 250 mL διαλύματος 8% κατα μάζα με πυκνότητα p=1.2 g/mL ??
b) Πόσα g(γραμμάρια) ΝαΟΗ περιέχονται σε 250 g διαλύματος 15% κατα όγκο με πυκνότητα p=1.25 g/mL ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
γεια σας έχω δυο ασκήσεις για τις οποίες δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την απάντηση για αυτό αν μπορείτε βοηθήστε... :)
α) Πόσα g(γραμμάρια) ΝαΟΗ περιέχονται σε 250 mL διαλύματος 8% κατα μάζα με πυκνότητα p=1.2 g/mL ??
b) Πόσα g(γραμμάρια) ΝαΟΗ περιέχονται σε 250 g διαλύματος 15% κατα όγκο με πυκνότητα p=1.25 g/mL ??


Για την άσκηση θα χρειαστείς τους τύπους της πυκνότητας p=m/v
να ξέρεις
8% w/w

100 γραμμάρια διαλύματος 8 γραμμαρια καυστικού νατρίου
και
15% w/v
100ml διαλύματος 15gr ΝAOH


Επίσης θα σου χρειαστούν ο τύπος
m=C(w/v) x V /100

V= όγκος διαλύματος
m=μάζα διαλυμένης ουσίας

και ο τύπος

m (διαλυμένης ουσίας) =C(w/w) x m(διαλύματος)/100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ευχαριστώ! αν και πάνω κάτω τα ξερα αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
καλησπερα παιδια
ειμαι καινουρια στην "ομαδα"
ειμαι και εγω των θετικων επιστημων και γι' αυτο θα μου αρεσε να ανταλλαζουμε ιδεες και ασκησεις!!!
:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λοιπόν είμαστε στου νόμους του Ντάλτον και μας έβαλε σχολείο μια άσκηση για το σπίτι. Πρώτα θα γράψω την εκφώνηση μετά γράφω τη λύση που εγώ έβγαλα αλλά επειδή κάτι σίγουρα μου πάει στραβά σημειώνω πάνω στη λύση τις απορίες μου έτσι ώστε όποιος προσφερθεί να βοηθήσει να καταλάβει ακριβώς τι ζητάω.

Ασκηση:Μίγμα Ν2+Ο2 mμίγματος=10 γρ, Ρολ=8 ατμ, ρ Ρ1=2 ατμ. Ρωτάει πόσο είναι τα γραμμομοριακά κλάσματα χ1 και χ2 και να βρούμε τη σύσταση του μίγματος και μας είπε ότι όταν λέει σύσταση του μίγματος μιλάει για πόσο είναι το m1 kαι πόσο το m2.

Εγώ κάνω: nολ=m/mr=10/60=0,16 moles Eδώ όμως νομίζω ότι το έχω σκεφτεί λάθος και το mr δεν μπορώ να το γράψω ως Mr1+Mr2.Και κατέληξα σ αυτή τη σκέψη γιατί όπως θα δείτε και παρακάτω στο τέλος η ολική μάζα άμα προστέσω το m1 kai m2 δεν μου βγαίνει 10 αλλά λιγότερη. Παρ όλα αυτά συνεχίζω για να δείτε το σκεπτικό μου.
Ρ1=χ1Ρολ=>2=χ1*8=>χ1=2/8=1/4 άρα χ2=1-χ1=3/4
Έστω n1 moles N2 kai n2 moles O2
x1=n1/nol=n1=χ1*nολ=1/4*1/6=1/24 moles
και αντίστοιχα βρίσκω το n2=1/8 moles
Και μετα για να βρω τις μάζες κάνω το εξής:
n1=m1/Mr1=>m1=n1*Mr1=1/24*28=7/6 gr
n2=m2/Mr2=>m2=n2*Mr2=1/8*32=4gr
Βλέπετε; Αν προσθέσω τις δύο μάζες η ολική δεν βγαίνει 10 βγαίνει γύρω στο 8,6. Που έχω κάνει λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λοιπόν είμαστε στου νόμους του Ντάλτον και μας έβαλε σχολείο μια άσκηση για το σπίτι. Πρώτα θα γράψω την εκφώνηση μετά γράφω τη λύση που εγώ έβγαλα αλλά επειδή κάτι σίγουρα μου πάει στραβά σημειώνω πάνω στη λύση τις απορίες μου έτσι ώστε όποιος προσφερθεί να βοηθήσει να καταλάβει ακριβώς τι ζητάω.

Ασκηση:Μίγμα Ν2+Ο2 mμίγματος=10 γρ, Ρολ=8 ατμ, ρ Ρ1=2 ατμ. Ρωτάει πόσο είναι τα γραμμομοριακά κλάσματα χ1 και χ2 και να βρούμε τη σύσταση του μίγματος και μας είπε ότι όταν λέει σύσταση του μίγματος μιλάει για πόσο είναι το m1 kαι πόσο το m2.




[/COLOR][/COLOR][/COLOR]
Σου δινει θερμοκρασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
:hmm:Το λαθος ηταν στην ευρεση του nολ.
Ειναι n1=m1/mr1 (1) και n2=m2/mr2 (2).Ομως n1=1/24 και n2=1/8,αρα n1/n2=1/3
Διαρουμε τις (1),(2) κατα μελη και προκυπτει οτι m1/m2=7/24 (3).Γνωριζουμε και οτι m1+m2=10gr (4)
Λυνουμε το συστημα των (3) και (4) και προκυπτει το ζητουμενο.
Νομιζω ετσι λυνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ναι αλλά τα n1 kai n2 τα έχω βρει με βάση το νολ που το χω κάνει λάθος. Τότε δεν μπορεί να λύνεται έτσι αφού τα κλάσματα που βγήκαν είναι λάθος άρα πως θα βρω το νολ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Παρασυρθηκα απο τα νουμερα που εδωσες στην απαντηση για τα n1 και n2,ομως το αποτελεσμα ειναι το ιδιο και εξηγω το γιατι: P1=x1*Pολ και P2=x2*Pολ.Oμως P2=Pολ-P1=8-2=6atm.Διαιροντας κατα μελη τις δυο σχεσεις προκυπτει οτι x1/x2=P1/P2=2/6=1/3.Αρα n1/n2=1/3 κλπ.Τωρα ελπιζω να ειναι ενταξει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Και μια άλλη ερώτηση. Το Μr του He είναι 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top