[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία (Γενικής και Κατεύθυνσης)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Κύριε καθηγητά, αρκετά δύσκολο το τεστάκι, αλλά τίποτα δεν μου αντιστέκεται:P (θέλω να πιστεύω:))

Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Αρχικές ποσότητες: nA=0.8 mol και nB=0.4 mol

Επόμενο ερώτημα, το Β είναι αέριο.

Κάπου εδώ υπάρχει ένα λαθάκι στην εκφώνηση.
Δεν είναι δυνατόν να λέτε ότι το δοχείου είναι σταθερού όγκου και στη συνέχεια στο ίδιο δοχείο να διπλασιάζετε την πίεση υπό σταθερή θερμοκρασία, και να υφίσταται μεταβολή η ταχύτητα, δηλαδή να υποδιπλασιάζεται τελικά ο όγκος(γιατί mol δια μαγείας δύσκολα δημιουργούνται:P)
Mε αυτή την αυθαιρεσία βρίσκουμε τελικά ότι η αντίδραση είναι την τάξη

Μετά τα διαγράμματα το κόβω λίγο δύσκολο να τα βάλω εδώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Κύριε καθηγητά, αρκετά δύσκολο το τεστάκι, αλλά τίποτα δεν μου αντιστέκεται:P (θέλω να πιστεύω:))

Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Αρχικές ποσότητες: nA=0.8 mol και nB=0.4 mol

Επόμενο ερώτημα, το Β είναι αέριο.

Κάπου εδώ υπάρχει ένα λαθάκι στην εκφώνηση.
Δεν είναι δυνατόν να λέτε ότι το δοχείου είναι σταθερού όγκου και στη συνέχεια στο ίδιο δοχείο να διπλασιάζετε την πίεση υπό σταθερή θερμοκρασία, και να υφίσταται μεταβολή η ταχύτητα, δηλαδή να υποδιπλασιάζεται τελικά ο όγκος(γιατί mol δια μαγείας δύσκολα δημιουργούνται:P)
Mε αυτή την αυθαιρεσία βρίσκουμε τελικά ότι η αντίδραση είναι την τάξη

Μετά τα διαγράμματα το κόβω λίγο δύσκολο να τα βάλω εδώ:P
Μπράβο!!!!
Τώρα για το δεύτερο ερώτημα, είχα γράψει ότι έχει μια ασάφεια την οποία δεν έχω διορθώσει ακόμα....
η οποία είναι.... θα ήθελα να ήταν πιο εμφανές ότι κάνω το ίδιο πείραμα, ξεκινώντας πάλι με ισομοριακό μίγμα Α και Β, αλλά με διπλάσια moles! Ο όγκος δεν θέλω να αλλάξει! Βέβαια θα πρέπει να έχει διπλάσια moles και το Γ (ή Ε), που όπως θα είδες υπάρχουν 0.2 moles, ως αρχική ποσότητα. Έχει μια ασάφεια όντως, τώρα να σου πω την αλήθεια δεν έχω και πολύ όρεξη να την διορθώσω.... το καλοκαιράκι κάποια στιγμή!
Όταν την λύσαμε μέσα στη τάξη τα παιδιά τρομοκρατήθηκαν!:D και ένας που το παίζει πιο "έξυπνος" εκτός τάξης μου είπε ότι εκεί που κάνει μάθημα....τους βάζει πιο δύσκολες....έχω βέβαια ισχυρές αμφιβολίες... αχ, τι να πω.... Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν χρειάζεται κανείς να λύνει τόσο δύσκολες ασκήσεις για να κατανοήσει την κινητική.... καλό είναι να δει και 2-3 τέτοιες!

Και πάλι μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
βρισκετε κ εσεισ δυσκολη τ χημεια...?εμενα μ αρεσει πολυ,αλλα με δυσκολευει κιολασ...να αλλαξω κατευθυνση αποκλειεται...!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
εμένα με δυσκόλευε πέρισυ αλλά φέτος μου φαίνεται εύκολη (:xixi:). άμα δεν θες να αλλάξεις κατεύθυνση τότε συνέχισε θετική, εξάλλου από ότι έχω ακούσει στην τρίτη είναι πιο εύκολη. και από την στιγμή που σου αρέσει πιστεύω πως μόνο συστηματικό διάβασμα χρειάζεται και θα τα πας μια χαρά.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Σε ποιο μάθημα φτάνετε??? Εμείς έχουμε κάνει μέχρι και το "Αέρια - Νόμος των πιέσεων του Dalton" και προς το παρόν όλα μου φαίνονται αρκετά εύκολα... Ίσως να φταίει ο καθηγητής σου, να μη σου δίνει να καταλάβεις το μάθημα... Εγώ πιστεύω πως όλα εξαρτώνται από την παράδοση. Αν προσέχεις (και καταλαβαίνεις τι σου λέει ο άλλος) τότε και θα είναι για σένα πιο εύκολο να καταλαβαίνεις το επόμενο μάθημα και δε θα περνάς τη μισή σου μέρα πάνω από ένα βιβλίο προσπαθώντας να καταλάβεις "τι θέλει να πει ο ποιητής"... Μια απλή επανάληψη χρειάζεται από εκεί και πέρα και εξάσκηση με ασκήσεις. Όχι πολλές, αλλά δυο - τρεις βασικές που να τα περιέχουν όλα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εχω ακουσει (εγω τεχνολογικη ειμαι) οτι ειναι δυσκολη..μαλιστα μια μαθητρια θετικης ,επειδη και ο χημικος στο σχολειο μας δεν εχει καθολου μεταδοτικοτητα(πχ γενικης εγω,ενω εχω γενικα καλες σχεσεις με χημεια,δεν καταλαβαινω πραμα),αλλαξε κατευθυνση...αλλα επισης εχω ακουσει οτι μετα στρωνουν τα πραγματα..αν σε ενδιαφερει σοβαρα η θετικη ,δηλαδη και για του χρονου, δοκιμασε απλως να δωσεις μεγαλυτερη προσοχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
μου αρεσει η χημεια,ο καθηγητησ μου στο φροντιστηριο ειναι θεοσ,την καταλαβαινω μια χαρα...απλωσ καπου μ δυσκολευει...δν τ καταλαβατε,ε?δικιο εχετε,ετσι οπωσ τ ειπα...την θεωρω πιο δυσκολη απ τν φυσικη ενω ολοι λενε τ αντιθετο...δν εχω προβλημα παντωσ,αφου μου αρεσει!!!αλλα ηθελα να ρωτησω κ εσασ,ετσι για μια αποψη!!!:thanks::thanks::thanks::thanks:
-----------------------------------------
κοντευουμε να τελειωσουμε τ πρωτο καφαλαιο...εκει που δυσκολευτηκα ειναι οι ενθαλπιεσ που ειν λιγο παρακατω απ εκει π εισαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Η Χημεία είναι το αγαπημένο μου μάθημα!
Όμως φέτος έχω συναντήσει δυσκολίες στην χημεία κατεύθυνσης.. δεν καταλαβαίνω τίποτα...τον τρόπο που δουλεύουμε κτλ... Όσο και να διαβάσω και πάλι....:(
Η Γενικής μου αρέσει πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδια τρελενομαι για χημεια δεν ξερω τι λετε αλλα μεχρι τωρα (νομοσ μερικων πιεσεων)ηταν ευκολη!Ισως εκει που υπηρχε δυσκολια ηταν στην ισορροπια ταση ατμων αλλα καναμε 4 φυλλαδια μεχρι τωρα με ασκησεις οποτε ειμαι ενταξει!Εγω λεω συνεχισε θετικη πλακα κανεις προτιμας να κανεις ενα μαθημα π λεγεται νομιζω τεχνολογια επικοινωνιων????Εμας μας αφηνει να κανουμε και πειραματα στην τεχνολογικη δεν εχει τετοια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Χημεία κατεύθυνσης φέτος τη βρίσκω εύκολη μέχρι εκεί που έχουμε φτάσει. Λίγο προσπάθεια και διάβασμα χρειάζεται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ε νταξει... Μεχρι τωρα μια χαρα ειναι... Οι διαμοριακες δυναμεις με δυσκολεψαν λιγο (λογω καθηγητη νομιζω) αλλα τωρα πηρα βοηθημα οποτε νταξει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Η χημεία στη Β΄λυκείου δεν είναι δύσκολη. Το σχολικό βιβλίο δε βοηθάει όμως , εδώ η διδασκαλία του καθηγητή πρέπει να βοηθήσει. Χρειάζονται παραδείγματα και να αποφεύγονται οι ανούσιες λεπτομέρειες . Όσο μπορώ να σας βοηθήσω στις απορίες σας πολύ ευχαρίστως. Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες και στο μπλοκ μουhttps://chemistry- lykeiou.bogspot.com Σε λίγες μέρες ή ώρες θα υπάρχουν πληροφορίες για τις διαμοριακές δυνάμεις και για την οργανική χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ,αποριεσ δν εχω,μια χαρα τ καταλαβαινω τ μαθημα αλλα καπου κολλαω...ειν μεχρι ν συνηθισω νομιζω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickolas13

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εύκολη είναι...σχετικά δηλαδή...πρέπει να πιάσεις το νόημα πιστεύω,εκεί παίζονται όλα..και γω στην αρχή είχα πρόβλημα..αλλά σιγά σιγά τα έβαλα σε μια σειρά και όλα οκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
εύκολη είναι...σχετικά δηλαδή...πρέπει να πιάσεις το νόημα πιστεύω,εκεί παίζονται όλα..και γω στην αρχή είχα πρόβλημα..αλλά σιγά σιγά τα έβαλα σε μια σειρά και όλα οκ..


ναι,τωρα π μπαινω στ νοημα,μ φαινεται μια χαρα τελεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapoulismosxo

Νεοφερμένος

Ο kapoulismosxo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
γενικα,τα μαθηματα τησ τεχνολογικησ(εκτοσ μαθηματικα κ φυσικη) δν μου αρεσουν κααααααθολου...

Μηπως είσαι σε λάθος κατεύθυνση;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staticstasy

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εμεις μολις γραψαμε την Πεμπτη και πρεπει να εγραψα αθλια...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Σε ποιο κεφάλαιο έγραψες; Τι σε δυσκολεύει .............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Οσοι θελετε θετικη για του χρονου αλλα φετος δυσκολευεστε,να σας πω οτι εγω στη β λυκειου δυσκολευομουν (βασικα δε διαβαζα και δεν ειχα φροντιστηριο...) αλλα στη γ που αποφασισα να διαβαζω-οχι τρελα πραγματα-εγραψα 19,7 και απο βλακεια εχασα το 20..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ναι πιστευω οτι ειναι αρκετα δυσκολη αλλα τι να κανουμε?Να προσπαθεις να λυνεις πολλα λυμενα θεματα απο βοηθηματα, αυτο κανω και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top