[Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι επειδη το επιλεγουν λιγοι,γραφουν αρκετα καλα σ αυτο το μαθημα...:)

και εγώ το ίδιο πιστεύω,ελάχιστοι μαθητές το επιλέγουν..Οι περισσότεροι προτιμούν βιολογία και μαθηματικά,αναλόγως και την λατεύθυνση βέβαια και το πεδίο που βρίσκεται η σχολή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ναι και εγώ αυτό έχω ακούσει (πως γράφουν καλά επειδή είναι λίγοι)!

Τεσπα ξεκίνησα σήμερα με τον καθηγητή μου και δεν μου φαίνεται δύσκολη η φυσική γενικής!

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black princess

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η φυσική της γ λυκείου είναι ένα πολύ ωραίο μάθημα, οπότε αν σ' αρέσουν αυτά θα το λατρέψεις. Δεν είναι δύσκολη από πλευρά ασκήσεων, αλλά έχει πολλή θεωρία..
Καλή επιτυχία!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hubblelaws

Νεοφερμένος

Ο hubblelaws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
kostaspotter ειμαι φυσικός στο επάγγελμα και για αυτό που ρωτάς έχω να σου πώ ότι αν σου αρέσει η φυσική και έχεις λίγο βάσεις απο παλαιότερες τάξεις και λίγη όρεξη, γράφεις ανετα ενα 19.....είναι από τα μαθήματα που αν βρέξεις κώλ..... πιάνεις ψάρι.Κάποια κεφάλαια μοιάζουν και με της κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά και επίσης τον Φυσικό hubblelaws!!
Τελικά θα δώσω φυσική! :D
Μου αρέσει περισσότερο από τα μαθηματικά! :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά και επίσης τον Φυσικό hubblelaws!!
Τελικά θα δώσω φυσική! :D
Μου αρέσει περισσότερο από τα μαθηματικά! :D :D :D

Και μάλιστα η φυσικη γενικής της γ' είνα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα. Με την ελάχιστη προσοχή που δίνεται στη γενική παιδεία, αδικείται το μάθημα.... Καλή σου επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanoskarras92

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται καπως παλουκι αυτη η φυσικη γενικης σε σχεση με της κατευθυνσης... ισως φταιει που το πειρα με στραβο ματι απο την αρχη αλλα και παλι δεν με ''τραβαει'' να την μαθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ευκολο μου φαινεται εμενα...βεβαια ειμαι αρχη αλλα οσο ναναι αμα διαβασεις γραφεις το ετος 2010 το 2005 εφυγε,τελειωσε ξεχασε το..! :;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω θα τ δωσω πανελλαδικα

εχω τελειωσει την υλη κ τωρα θα αρχισω επαναληψεις τ θεωρω πανευκολο μαθημα και απο τισ πραξεις δεν σου κοβουν τιποτα στις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Και μάλιστα η φυσικη γενικής της γ' είνα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα. Με την ελάχιστη προσοχή που δίνεται στη γενική παιδεία, αδικείται το μάθημα.... Καλή σου επιτυχία!

ναι οντως αδικειται πολλοι μενουν αναυδοι και αν ακουσουν οτι το δωσες πανελλαδικα τουλαχιστον εμενα οσοι το ακουσαν ξινισαν καπως ξες "μα καλα υπαρχουν ατομα που δινουν αυτο το μαθημα;μονη στου το δινες;":Pαλλα πολυ κακως γτ ειναι ενδιαφερον και αρκετα ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω όσους είναι ή ήταν Γ λυκείου: Γιατί σχεδόν κανένας δεν διαλέγει για τις πανελλήνιες τη φυσική γενικής παιδείας? Είναι δύσκολο μάθημα? Νομίζω ότι είναι 1ωρο και η ύλη είναι λίγη. Τα μαθηματικά εντάξει είναι λέτε εύκολα αλλά στη βιολογία δεν είναι πιο δύσκολο να τη διαβάζεις γιατί θέλει και παπαγαλία? Είδα στατιστικές και είδα ότι την δίνουν λίγοι αλλά παίρνουν τελικά πολύ μεγάλους βαθμούς. Αν θέλετε εξηγείστε μου. Και υπάρχει κάποιος εδώ που δίνει φυσική γενικής?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εχω φίλους που δίνουν φυσική και λενε οτι ειναι πανευκολη.
Τα μαθηματικα ειναι μονο 3 κεφαλαια που το 1ο ειναι ιδιο με της κατευθυνσης οποτε στην ουσια μενουν 2. Εχε στο νου σου οτι αυτοι που βαζουν τα θεματα στα μαθηματικα λαμβανουν υποψιν οτι πρεπει να γραψει και η θεωριτικη, και αυτο λεει πολλα..
Βιολογια παιρνουν τα περισσοτερα παιδια απο τη θεωριτική γιατι ειναι καθαρα αποστιθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Eύκολη είναι,αλλά τα μαθηματικά και η βιολογία είναι πιο εύκολα.Τη μισή ύλη των μαθηματικών την ξέρεις από την κατεύθυνση και η βιολογία είναι σίγουρος βαθμός,ενώ τα άλλα δύο όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπον θα σου πω εγω που το εδωσα περσυ.Μαθημα αν σου αρεσει εστω και λιγο ειναι πανευκολο.Στις ασκησεις αν καταλαβεις πανω κατω τι παιζει στο τροπο σκεψης δεν θα εχεις κανενα απολυτος προβλημα.Οι περισσοτεροι δινουν μαθηματικα γενικης γιατι το συνδιαζουν με το ΑΟΘ ωστε να εχουν προσβαση και στο 5 πεδιο.Κατι ακομα το βιβλιο εχει 3 κεφαλαια με θεωρια και ασκησεις(να χαμε να λεγαμε)και ενα 4 που που ειναι θεωρια 4-5 σελιδες με φωτογραφιες μεσα.Για να σου δωσω να καταλαβεις εγω εγραψα 19(πιστευω οτι αδικιθηκα:( γιατι δεν ειχα βρει κανενα λαθος) διαβαζοντας 1,5 με 2 ωρες τη βδομαδα και δεν υπερβαλω σε καμια περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εχω φίλους που δίνουν φυσική και λενε οτι ειναι πανευκολη.
Τα μαθηματικα ειναι μονο 3 κεφαλαια που το 1ο ειναι ιδιο με της κατευθυνσης οποτε στην ουσια μενουν 2. Εχε στο νου σου οτι αυτοι που βαζουν τα θεματα στα μαθηματικα λαμβανουν υποψιν οτι πρεπει να γραψει και η θεωριτικη, και αυτο λεει πολλα..
Βιολογια παιρνουν τα περισσοτερα παιδια απο τη θεωριτική γιατι ειναι καθαρα αποστιθηση.

Και τα αλλα δυο κεφαλαια στα μαθηματικα γενικης ειναι μεσα στη δυσκολια..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Και τα αλλα δυο κεφαλαια στα μαθηματικα γενικης ειναι μεσα στη δυσκολια..:P
Οχι ενταξει.. αλλα με το που διαβασα το μήνυμά σου,εντελως συνειρμικά ,μου ηρθε στο μυαλο ειναι παιδι που ειχε γραψει 20 στην κατευθυνση και 16,2 γενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ε νταξει, ειναι να σου κατσουν και τα θεματα. :p
Κι εγω στο σχολειο εγραψα 100 κατεθυνση και 95 γενικη. -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ είπα αν γράψω Φυσική πάνω από 18, δίνω Φυσική και τέλος. Μαθηματικά έγραψα κάτω από την βάση, Βιολογία 13 και Φυσική 19, ε φυσική θα δώσω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Θελει προσπαθεια για καποιον θετικοτεχνολογικο να γραψει κατω απο τη βαση στα μαθηματικα γενικης. :!:
Εκτος κι αν ηταν απλησιαστα τα θεματα/ησουν αδιαβαστος. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά τη Δευτέρα δίνω φυσική γενικής!Έχω ξαναγράψει στο thread αυτό!
Έχω να κάνω μια ερώτηση: Εαν μια ακτινοβολία είναι αόρατη στον αέρα θα παραμείνει αόρατη και σε οποιοδήποτε άλλο μέσο έτσι;
Ρωτάω γτ σε ένα 2ο θέμα μου έδιναν πως μια ακτινοβολία έχει μήκος κύματοσ στο νερό λ=500nm (ανήκει στις ορατές ακτινοβολίες) αλλά στον αέρα έβγαινε κάμποσα nm τα οποία δεν ανήκαν στο ορατό φως...
Μου ζητούσε να βρω αν η ακτινοβολία αυτήείναι ορατή γενικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top