[Παλιό Σύστημα] Βιολογία ή Μαθηματικά;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γιατι δεν παιρνεις Ιστορια;:P

Παντως,οι θετικοτεχνολικοι φιλοι μου πηραν ολοι μαθηματικα,γιατι μου λενε πως η υλη ειναι ιδια με αυτην της κατευθυνσης,και μαλιστα απλουστευμενη.

Αυτό δεν ισχύει. Μόνο το 1ο κεφάλαιο έχει ανάλυση, που όντως είναι γελοία σε σχέση με τα μαθηματικά κατεύθυνσης. Τα άλλα 2 όμως κεφάλαια είναι στατιστική και πιθανότητες, τα οποία θεωρούνται εύκολα από τη στιγμή που θα μπεις στο νόημα:P (όπως συμβαίνει με κάθε άγνωστο αντικείμενο;)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ετσι ημουνα κ εγώ πέρισυ κ τελικά πήρα μαθηματικα....λοιτα βιολογια ευκολη λένε οτι ειναι αλλα θα εχεις 50 σελ απο ΑΟΔΕ που θα σου σπάσουν τα νεύρα δεν ειναι κρίμα να εχεις αλλες 60 βιολογία?μαθηματικα το πρώτο κεφάλαιο θα σου φαινεται γελοιο αφού θα εχεις κάνει πολυ δυσκολες ασκήσεις στην κατεύθυνση.οι πιθανότητες ειναι πολύ ευκολες κ η στατιστικη 5 πράγματα πρέπει να ξερεις κ οι ασκησεις βγαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
ετσι ημουνα κ εγώ πέρισυ κ τελικά πήρα μαθηματικα....λοιτα βιολογια ευκολη λένε οτι ειναι αλλα θα εχεις 50 σελ απο ΑΟΔΕ που θα σου σπάσουν τα νεύρα δεν ειναι κρίμα να εχεις αλλες 60 βιολογία?μαθηματικα το πρώτο κεφάλαιο θα σου φαινεται γελοιο αφού θα εχεις κάνει πολυ δυσκολες ασκήσεις στην κατεύθυνση.οι πιθανότητες ειναι πολύ ευκολες κ η στατιστικη 5 πράγματα πρέπει να ξερεις κ οι ασκησεις βγαίνουν...


Αυτο ακριβως που ειπες ειναι που με κραταει μακρια απο την Βιολογια. Εχω το ΑΟΔΕ που ειναι αυτολεξει και πραγματικα θα ειναι μαρτυριο.. Μαλλον με βλεπω να κλινω προς Μαθηματικα Γ.Π..

Σας ευχαριστω και παλι ολους σας!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Α και κατι αλλο δεν ξερω αν ειπωθηκε..στα Μαθηματικα Γενικης ουσιαστικα 2 κεφαλαιακια πρεπει να διαβασεις(στατιστικη,πιθανοτητες)γτι το πρωτο ειναι το easy mode των αντιστοιχων ασκησεων της Κατευθυνσης..Και οντως ειναι ποντιακο να φορτωθεις εκτους του ΑΟΔΕ και αλλο μπλα μπλα..
(ασε που θεωρια εχει και το ΑΕΠΠ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αμα αποφασισω να γραψω 0 θα επιλεξω ιστορια :lol:

Εγω που την επελεξα,εγραψα 18,2:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω που την επελεξα,εγραψα 18,2:D


Δεν ειναι δυσκολη??:!: Λενε εχει πολυ μεγαλη υλη και αποστηθιση...

(τι κατευθυνση ησουν?? συγχαρητηρια κιολας!;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολη??:!: Λενε εχει πολυ μεγαλη υλη και αποστηθιση...

(τι κατευθυνση ησουν?? συγχαρητηρια κιολας!;))
Το καινούργιο βιβλίο είναι εντελώς κακογραμμένο και μαθαίνεται πολύ δύσκολα imo. Μου έβγαλε το λάδι στις ενδοσχολικές, λωλ. Και η ύλη είναι όντως τεράστια.

Πάντως μεταξύ βιολογίας ή μαθηματικών: αν θες βέβαιο βαθμό πάρε βιολογία γενικής. Πρέπει να στρωθείς για τα καλά όμως, όσον αφορά την παπαγαλία. Είναι σχετικά λίγες σελίδες και ευνόητα, μαθαίνεται μάλλον έυκολα (αν το συγκρίνω με τη βιολογία κατεύθυνσης λολ). Ένας θετικός/τεχνολογικός καλά διαβασμένος νομίζω κάτω από 90 δε θα γράψει. (στη χειρότερη περίπτωση)

Όσον αφορά τα μαθηματικά γενικής: είδα σε κάποια posts πως υποβαθμίζονται σε σχέση με τη βιολογία. Έχουν και αυτά θεωρητικό κομμάτι, διαφορετικής υφής απ'της βιολογίας εννοείται, το οποίο πιστεύω πως σε βοηθά να κατοχυρώσεις βαθμό (πχ. τα 5 της θεωρίας δεν μπορείς να τα πάρεις όλα μόνο με τις γνώσεις της κατεύθυνσης ή με πασάλειμμα συνήθως). Ο κόπος που πρέπει να καταβάλλεις είναι περίπου ίδιος με αυτόν για τη βιολογία, μόνο διαφορετικός (περισσότερες ασκήσεις, λιγότερο μπλα μπλα). Επίσης έχουν μεγαλύτερο ρίσκο. Παίρνεις ευκολότερα 20 αλλά και ευκολότερα 10, σε σχέση με τη βιολογία. =P

ψ. εγώ είχα μαθηματικά, και συνιστώ μαθηματικά, όμως δεν πρέπει να τα υποτιμήσεις αν θες να γράψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καλα ναι, σαφως, κανενα μαθημα δεν πρεπει να υποτιμησουμε γιατι μπορει να μας ερθει καμμια στραβη απο εκει που δεν το περιμενουμε. Συμφωνω παντως απολυτα με οτι γραφεις kusklave.

Μαλλον με βλεπω να κλινω προς μαθηματικα.........:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολη??:!: Λενε εχει πολυ μεγαλη υλη και αποστηθιση...

(τι κατευθυνση ησουν?? συγχαρητηρια κιολας!;))

Δεν θελει στειρα αποστηθιση.Ασε που μαθαινεται ευκολα.Ισως επειδη ημουν θεωρητικη δεν δυσκολευτηκα.Για μαθητες αλλων κατευθυνσεων δεν την προτεινω,παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω προτεινω Βιολογια! Εχει διαβασμα, αλλα ο βαθμος ειναι πιο σιγουρος κι αυτο γιατι ειναι κυριως θεωρια και οι ασκησεις πανευκολες. Στα Μαθηματικα, αν και ευκολα, υπαρχει παντα ο ασταθμιτος παραγοντας του αριθμητικου λαθους που πολλες φορες ειναι συνεπεια του αγχους (μιλαει ενας παθων)! Αυτο μπορει να στοιχισει μοναδες που ειναι κριμα να χαθουν σε μαθημα γενικης παιδειας. Τωρα αν στην εξεταση πας ξαγρυπνος και με 39 πυρετο ειναι αλλο θεμα:P Καλα για Ιστορια δεν το συζυτω καν!:!: Ακομα και τα παιδια της θεωρητικης στο σχολειο μου τη βρισκαν δυσκολοτερη απο αυτη της Κατευθυνσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Δεν ειναι δυσκολοτερη απ'της κατευθυνσης.Παρ'ολο που'χει την τριπλασια υλη,δεν θελει στειρα αποστηθιση οπως η κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
κάλα για ιστορία κατά την γνώμη μου ούτε να το σκέφτεσα!εγώ ψηφίζω μαθηματικά γενικής δαγκωτο!μικρή ύλη(ουσιαστικά δύο κεφάλαια) βατή ύλη απόδείξεις νομίζω ότι είναι 10 πού μπαίνουν ελάχιστη θεωρία κανένα τρισέλιδο όλα μαζί ελάχιστη απόστήθιση ασκήσεις εύκολες μόνο στην στατιστική δυσκολέυουν λίγο αλλά είναι μέχρι να πάρεις το κολλάι !για βιολογία ξέρω ότι θέλει παπαγαλία αρκετή!α και κάτι άλλο εγώ ασχολήθηκα ουσιαστικά την τελευταία εβδομάδα πριν γρ΄ψουμε δηλαδή ελάχιστες ώρες και έγραψα 95
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εγω μαθηματικα θα πάρω...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Πάντως φέτος και τα Μαθηματικά Γ.Π , αλλά και η Βιολογία Γ.Π ήταν δύσκολα στις εξετάσεις.

Καθ΄ όλη την χρονιά εύκολα ήταν.

Εγώ έδωσα Μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trela-7

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Διδυμότειχο (Έβρος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κι εγώ βρίσκομαι σε δίλημμα για το μάθημα επιλογής που θα διαλέξω..Αλλά το δίλημμά μου έγκειται μεταξύ μαθηματικών και φυσικής..Τα λατρεύω και τα 2 σαν μαθήματα..απλά φοβάμαι ότι στα μαθηματικά θα κάνω αριθμητικό λάθος..πάντα έτσι την πατάω...Απ την άλλη την ύλη των μαθηματικών κατεύθυνσης την έχω τελειώσει σχεδόν (έκανα όλη τη χρονιά φέτος..μόνο μια παράγραφος απ τα ολοκληρώματα μου έμεινε..)..Αλήθεια δεν ξέρω τι να επιλέξω..κανείς βοήθεια?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Κι εγώ βρίσκομαι σε δίλημμα για το μάθημα επιλογής που θα διαλέξω..Αλλά το δίλημμά μου έγκειται μεταξύ μαθηματικών και φυσικής..Τα λατρεύω και τα 2 σαν μαθήματα..απλά φοβάμαι ότι στα μαθηματικά θα κάνω αριθμητικό λάθος..πάντα έτσι την πατάω...Απ την άλλη την ύλη των μαθηματικών κατεύθυνσης την έχω τελειώσει σχεδόν (έκανα όλη τη χρονιά φέτος..μόνο μια παράγραφος απ τα ολοκληρώματα μου έμεινε..)..Αλήθεια δεν ξέρω τι να επιλέξω..κανείς βοήθεια?:thanks:

Για αριθμητικο λαθος να φοβασαι και τη φυσικη.. Εχει χαλια νουμερα, απ'ο,τι θυμαμαι.. Οχι οτι τα μαθηματικα πανε πισω. Στις πανελ. βγαιναν ο,τι να 'ναι αποτελεσματα, που σε κανουν να αμφισβητεις την ορθοτητα της λυσης σου. Και τα δυο μαθηματα ειναι ευκολα, η φυσικη ΓΠ ειναι πολυ πιο ενδιαφερον μαθημα απο τη Στατιστικη, στην οποια βαριεσαι να λυνεις ασκησεις, απιστευτα.. Εγω, αν εδινα φετος, θα εδινα Φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
H Φυσική έχει και πιο πολύ θεωρία από τα μαθηματικά και μπορεί οι εξεταστές να σε βάλουν καμιά παγίδα ή κάτι τέτοιο, ενώ αυτό στα μαθ. είναι πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azio

Νεοφερμένος

Ο azio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Νομίζω οτι πρέπει να διαλέξεις αυτό που διαβάζεις πιο ευκολα.
Αν δηλαδή μπορείς να αποστηθίσεις πάρε βιολογία.
Αν όχι τοτε τα μαθηματικά γενικής ειναι καλή περίπτωση γιατί το πρώτο κεφάλαιο ειναι απλοποιημένο κομμάτι της κατευθυνσης ενω τα άλλα δυο ειναι ευκολα και δεν χρειάζονται προηγούμενες γνώσεις μαθηματικών.

Μου έχει τύχει μαθητής να ξεκινήσει Βιολογία, τα Χριστούγεννα να το γυρίσει σε Μαθηματικά Γενικής και τελικά έγραψε 17. (Την μιαμιση μονάδα την έχασε απο την θεωρία στο πρώτο θέμα ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Βασικά είναι λίγο ρίσκο....Αν θές πιο σίγουρο βαθμό(με πιο δύσκολο το 100αρι ομως) επέλεξε Βιολογία,αλλιώς,πάρε μαθηματικά τα οποία σε συνδιασμό και με ΑΟΘ σου ανοίγουν άλλο ένα πεδιο!It's up to you,of course!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top