Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης vs ΗΜΜΥ

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Με πολύ προσπάθεια κατάφερα να βγάλω 18.983 μόρια και τωρα είμαι ανάμεσα σε δυο σχολές: παιδαγωγικο και ημμυ.
και οι δυο σχολές με ενδιαφερούν καιδεν ξερω σε ποια να παω. ποια είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_m

Νεοφερμένος

Ο chris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οι ημμυ προφανως θα σου δωσουν περισσοτερες διεξοδους απο το παιδαγωγικό αλλα η διαφορα στη δυσκολια ειναι ασυγκριτη. Με τα μορια σου επισης περνας παιδαγωγικο σε οποια πολη θες ενω ημμυ μαλλον οχι, οποτε σκεψου και αυτο αν και οι περισσοτεροι μαλλον θα διαφωνήσουν να επιλεξεις με βαση την πολη.Παντως δε θα προτεινα παιδαγωγικο αν πας κυριως για την αποκατασταση αλλα ως φοιτητρια παιδαγωγικου θα βγαλεις ανετα τη σχολη σε τεσερα χρονια χωρις καποια ιδιεταιρη προσπαθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να ρίξεις μια ματιά και στους οδηγούς σπουδών των τμημάτων αυτών καθώς,εν τέλει,μπορεί να μη σε συγκεινεί ούτε το ένα τμήμα ούτε το άλλο...Και επειδή συγκέντρωσες αρκετά μόρια δε σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να δηλώσεις μια υψηλόβαθμη σχολή (αυτό σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει και κάτι άλλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οι ημμυ προφανως θα σου δωσουν περισσοτερες διεξοδους απο το παιδαγωγικό αλλα η διαφορα στη δυσκολια ειναι ασυγκριτη. Με τα μορια σου επισης περνας παιδαγωγικο σε οποια πολη θες ενω ημμυ μαλλον οχι, οποτε σκεψου και αυτο αν και οι περισσοτεροι μαλλον θα διαφωνήσουν να επιλεξεις με βαση την πολη.Παντως δε θα προτεινα παιδαγωγικο αν πας κυριως για την αποκατασταση αλλα ως φοιτητρια παιδαγωγικου θα βγαλεις ανετα τη σχολη σε τεσερα χρονια χωρις καποια ιδιεταιρη προσπαθεια.

Η πολη δεν με πειράζει γιατί ετσι και αλλιώς μπορώ να πάρω μετεγγραφή (για Θεσσαλονίκη), η σχολή είναι το θέμα.
Οντως το παιδαγωγικό είναι πολυ εύκολη σχολή (σπούδαζει η αδερφή μου που πάει για 2ο έτος και φαντάσου στο 2ο εξάμηνο είχε μόνο 4 μαθήματα). Το βασικό όμως πρόβλημα με το παιδαγωγικό είναι κατά πόσο θα διορίζονται μετά απο 4 χρόνια που πιστεύω οτι θα έχω τελειώσει. Δεν μπορώ να πω ότι εχω κάποια ιδιαίτερη λόξα με κάποια από τις δυο σχολές, αλλά δεν με ενδιαφέρει κάτι αλλο.
Από άποψη χρηματων η ημμυ είναι καλύτερη αν και στο παιδαγωγικό μπορεις να κάνεις και ιδιαίτερα μαθήματα σε παιδάκια και να ανεβάσεις το μισθό σου. είναι πολυ, μα πολύ δύσκολο να τελειωσεις την ημμυ σε 6 (ας πουμε ) χρόνια;;;;;;;:hmm: Από ώρες εργασίας μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;;; Αυτό που εχω ακούσει πάντως είναι οτι ειναι πολλες

αμα ομως παω παιδαγωγικο ο μισθος μου θα γινει απο 1200 1700 με λιγα ιδιαίτερα σε παιδακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τζίζους κράιστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οι δύο σχολές δεν έχουν καμία σχέση η μια με την άλλη.
Σκέψου πως φαντάζεσαι τη ζωή σου μετά από 10 χρόνια.
Θέλεις να δουλεύεις με παιδάκια (=ελάχιστο διάβασμα κ ενασχόληση)? Θέλεις να έχει πολλεεεές διακοπές κ να σε πληρώνουν κ γι' αυτές? (χριστούγεννα, πάσχα, καλοκαίρι) Θέλεις να έχεις ελεύθερο χρόνο για άλλες δραστηριότητες? Πήγαινε Παιδαγωγικό! ;)
Αλλιώς ΗΜΜΥ, τόσο απλά :P

υ.γ. μια φίλη μου με τον ίδιο προβληματισμό, ήρθε ΗΜΜΥ, θεώρησε ότι δε της ταιριάζει/αρέσει κ φέτος θα κάνει 10% για παιδαγωγικό. Δεν είναι τόσο τραγικό το να χάσεις ένα χρόνο... στο εξωτερικό δοκιμάζουν κ ξαναδοκιμάζουν διαφορετικά πράγματα μέχρι να βρουν το ιδανικό. Αντιθέτως δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές παιδαγωγικού που θα αφήσουν την καλή ζωή για να πάνε ΗΜΜΥ. αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ι
Οι δύο σχολές δεν έχουν καμία σχέση η μια με την άλλη.
Σκέψου πως φαντάζεσαι τη ζωή σου μετά από 10 χρόνια.
Θέλεις να δουλεύεις με παιδάκια (=ελάχιστο διάβασμα κ ενασχόληση)? Θέλεις να έχει πολλεεεές διακοπές κ να σε πληρώνουν κ γι' αυτές? (χριστούγεννα, πάσχα, καλοκαίρι) Θέλεις να έχεις ελεύθερο χρόνο για άλλες δραστηριότητες? Πήγαινε Παιδαγωγικό! ;)
Αλλιώς ΗΜΜΥ, τόσο απλά :P

υ.γ. μια φίλη μου με τον ίδιο προβληματισμό, ήρθε ΗΜΜΥ, θεώρησε ότι δε της ταιριάζει/αρέσει κ φέτος θα κάνει 10% για παιδαγωγικό. Δεν είναι τόσο τραγικό το να χάσεις ένα χρόνο... στο εξωτερικό δοκιμάζουν κ ξαναδοκιμάζουν διαφορετικά πράγματα μέχρι να βρουν το ιδανικό. Αντιθέτως δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές παιδαγωγικού που θα αφήσουν την καλή ζωή για να πάνε ΗΜΜΥ. αυτά.

Μιας και σπουδαζεις ΗΜΜΥ στην Θεσσαλονική τι έχεις να μου πεις για τη σχολή; Είναι τόσο δύσκολη όσο ακούγεται; Διαβάζεις πολύ;
Για το παιδαγωγικό ξέρω γιατί σπουδάζει η αδερφή μου στην Θεσσαλονίκη επισης.
Φάνταζομαι, ομως, ότι τα μαθήματα στην ΗΜΜΥ έχουν πολύ περισσότερο ενδιαφέρον απ΄οτι στο παιδαγώγικο στο οποίο είναι πιο πολύ θεμα αποστήθισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μπορείς να δεις αναλυτικά τα μαθήματα εδώ: https://www.ee.auth.gr/greek/akadhmaika/proptuxiakes-spoudes.html
Εντάξει δε συγκρίνονται τα μαθήματα, αν σου αρέσουν μαθηματικά, φυσική, προγραμματισμός κτλ.
Ούτε και σε δυσκολία όμως συγκρίνεται με το παιδαγωγικό! :P
Εντάξει, είναι από τις σχολές που θέλουν συνεχή ενασχόληση. Δεν είναι για "μια εβδομάδα διάβασμα, πριν την εξεταστική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
απο ποια σχολη(παιδαγωγικο ή ΗΜΜΥ) μπορεις να βρεις πιο ευκολα δουλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οι δάσκαλοι υποτίθεται ότι έχουν άμεση επαγγελματική αποκαταστάση (γι' αυτο κ έχει αγγίξει η βάση τους τα 19.000 μόρια), αλλά όλοι μιλούν για τον επερχόμενο κορεσμό κ στον δικό τους κλάδο...
Πάντως κ οι ηλεκτρολόγοι βρίσκουν δουλειά μέσα στο 1ο εξάμηνο από τότε που θα πάρουν πτυχίο, λένε τα στατιστικά στοιχεία. (εντάξει μη φανταστείς τίποτα παχυλούς μισθούς όμως!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
το θεμα ειναι για ποσα ακομη χρονια θα διοριζονται.....αλλα αυτο ειναι κατι που κανεις δεν μπορει να το προβλεψει. καποιοι λενε οτι αυτοι που θα μπουν φετος θα ειναι οι τελευταιοι που θα διοριστουν ευκολα.......... απο την αλλη ως ηλεκτρολογος υπολογιστων εαν το ψαξεις μπορεις να βρεις δουλεια με καλα χρηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οι δύο σχολές δεν έχουν καμία σχέση η μια με την άλλη.
Σκέψου πως φαντάζεσαι τη ζωή σου μετά από 10 χρόνια.
Θέλεις να δουλεύεις με παιδάκια (=ελάχιστο διάβασμα κ ενασχόληση)? Θέλεις να έχει πολλεεεές διακοπές κ να σε πληρώνουν κ γι' αυτές? (χριστούγεννα, πάσχα, καλοκαίρι) Θέλεις να έχεις ελεύθερο χρόνο για άλλες δραστηριότητες? Πήγαινε Παιδαγωγικό! ;)
Αλλιώς ΗΜΜΥ, τόσο απλά :P

υ.γ. μια φίλη μου με τον ίδιο προβληματισμό, ήρθε ΗΜΜΥ, θεώρησε ότι δε της ταιριάζει/αρέσει κ φέτος θα κάνει 10% για παιδαγωγικό. Δεν είναι τόσο τραγικό το να χάσεις ένα χρόνο... στο εξωτερικό δοκιμάζουν κ ξαναδοκιμάζουν διαφορετικά πράγματα μέχρι να βρουν το ιδανικό. Αντιθέτως δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί φοιτητές παιδαγωγικού που θα αφήσουν την καλή ζωή για να πάνε ΗΜΜΥ. αυτά.

χαχα.... Σαν διαφημιση για το παιδαγωγικο ακουγεται εκει που λες ''Θέλεις να δουλεύεις με παιδάκια (=ελάχιστο διάβασμα κ ενασχόληση)? Θέλεις να έχει πολλεεεές διακοπές κ να σε πληρώνουν κ γι' αυτές? (χριστούγεννα, πάσχα, καλοκαίρι) Θέλεις να έχεις ελεύθερο χρόνο για άλλες δραστηριότητες? Πήγαινε Παιδαγωγικό! ''.
Με τη λογικη οτι δεν ειναι τραγικο να χασεις ενα χρονο δηλωσα τελικα παιδαγωγικο, ωστε να το σκεφτω καλυτερα και αμα το αποφασισω να κανω του χρονου με το 10% για ημμυ. Το προβλημα ομως ειναι οτι απο το παιδαγωγικο σε λιγα χρονια θα σταματησουν να διοριζονται με τοση ευκολια οποτε εκει ειναι σημαντικο να μη χανεις χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα παιδαγωγικο!ειναι πολυ καλη σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Πάντως στο Τμήμα Παιδαγωγικής Δημοτικής Εκπαίδευσης έχω δει τα 8άρια και τα 10άρια να μπαίνουν σύννεφο σε σχέση με άλλα Τμήματα (π.χ. Πολυτεχνείο, Ιατρικές,...κτλ). Αυτό είναι καλό; :hmm:Στο Τμήμα Παιδαγωγικής Δημοτικής Εκπαίδευσης συγκεντρώθηκαν όλα τα μυαλά πανελλαδικώς; Τι έχετε να πείτε; Μου κάνει εντύπωση. Είναι καλό που μπαίνουν αβίαστα βαθμοί για το επίπεδο του Τμήματος αλλά και το επιστημονικό κύρος των πτυχιούχων δασκάλων; Εμείς οι φοιτητές των άλλων Τμημάτων σκοτωνόμαστε στο διάβασμα και οι βαθμοί είναι αδικαιολόγητα χαμηλοί δηλ., δεν αμοίβεται ο κόπος μας. Διαβάζεις για βαθμό 10 και παίρνεις έναν βαθμό 5 άντε το πολύ 6 με καμία προαιρετική εργασία bonus (+1 βαθμό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως στο Τμήμα Παιδαγωγικής Δημοτικής Εκπαίδευσης έχω δει τα 8άρια και τα 10άρια να μπαίνουν σύννεφο σε σχέση με άλλα Τμήματα (π.χ. Πολυτεχνείο, Ιατρικές,...κτλ). Αυτό είναι καλό; :hmm:Στο Τμήμα Παιδαγωγικής Δημοτικής Εκπαίδευσης συγκεντρώθηκαν όλα τα μυαλά πανελλαδικώς; Τι έχετε να πείτε; Μου κάνει εντύπωση. Είναι καλό που μπαίνουν αβίαστα βαθμοί για το επίπεδο του Τμήματος αλλά και το επιστημονικό κύρος των πτυχιούχων δασκάλων; Εμείς οι φοιτητές των άλλων Τμημάτων σκοτωνόμαστε στο διάβασμα και οι βαθμοί είναι αδικαιολόγητα χαμηλοί δηλ., δεν αμοίβεται ο κόπος μας. Διαβάζεις για βαθμό 10 και παίρνεις έναν βαθμό 5 άντε το πολύ 6 με καμία προαιρετική εργασία bonus (+1 βαθμό).

Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό...τα ίδια και στα μεταπτυχιακά σε αυτά τα τμήματα...

Και μην ξεχνάμε ότι έχουν ελάχιστα μαθήματα...4 ας πούμε το εξάμηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Σε τι πιστεύεις ότι οφείλεται αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σε τι πιστεύεις ότι οφείλεται αυτό; :hmm:

Δεν έχω ιδέα να σου πω την αλήθεια..
Με παιδιά που έχω μιλήσει και είναι μέσα, καταλαβαίνω ότι τα μαθήματα τους φαίνονται δύσκολα και έχουν πολλά πράγματα να κάνουν με σχολεία κλπ, οπότε το δικαιολογούν έτσι για τον μικρό αριθμό μαθημάτων. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν άπειρα παραδείγματα σχολών με διπλάσια μαθήματα στο εξάμηνο και εξίσου πολλές υποχρεώσεις..

Όσο για τους βαθμούς, δεν ξέρω...Επιβραβεύονται πολύ εύκολα για πράγματα που για τη δική μου σχολή ας πούμε θα θεωρούνταν βασικά για το 5...Και στα μεταπτυχιακά, που ξέρω λίγο καλύτερα, είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα με τα 10άρια να φεύγουν αβέρτα σε μαθήματα και πτυχιακές που εγώ στο Λονδίνο ίδρωνα να πάρω ένα pass...Και δεν είναι ότι είναι ΤΟΣΟ καλοί....!!!

Νομίζω ότι έχουν καταστραφεί τα παιδαγωγικά...Το ότι μπαίνουν άνθρωποι που δεν τους αρέσει, μόνο για να βρουν εύκολα δουλειά μετά είναι ότι χειρότερο! Για να γίνεις δάσκαλος και γιατρός, πρέπει να το αγαπάς γιατί αλλιώς παίρνεις ανθρώπους στο λαιμό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Οι καθηγητές Πανεπιστημίου σε τέτοια Τμήματα είναι από άλλον πλανήτη; Αγαπάνε περισσότερο τους φοιτητές τους; Σαν επιστήμονες οι δάσκαλοι έχουν επίπεδο γνώσεων ή απλά έχουν περάσει μαθήματα με εύκολο τρόπο και με βαθμό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν ξέρω κατά πόσον μπορούν να συγκριθούν με άλλους επιστήμονες...Έχω την εντύπωση, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, ότι τα μαθήματα που κάνουν, εκτός από τις διδακτικές και κάτι ψυχολογίες, είναι όλα τα μαθήματα που κάνουν στο δημοτικό!Σε σαφώς πιο ψηλό επίπεδο αλλά παραμένουν αρχικές σχετικά γνώσεις μαθηματικών, γλώσσας, φυσικής, γεωγραφίας κλπ. Οι δάσκαλοι ειδικά, είναι μια κατηγορία μόνοι τους, δεν μπορούν να τεθούν σε σύγκριση με επιστήμονες τύπου φυσικό-χημικό-πολυτεχνείο, είναι άλλου είδους (δεν μιλάω για επίπεδο!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό...τα ίδια και στα μεταπτυχιακά σε αυτά τα τμήματα...Και μην ξεχνάμε ότι έχουν ελάχιστα μαθήματα...4 ας πούμε το εξάμηνο...

Δεν έχω ιδέα να σου πω την αλήθεια..
Με παιδιά που έχω μιλήσει και είναι μέσα, καταλαβαίνω ότι τα μαθήματα τους φαίνονται δύσκολα και έχουν πολλά πράγματα να κάνουν με σχολεία κλπ, οπότε το δικαιολογούν έτσι για τον μικρό αριθμό μαθημάτων. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν άπειρα παραδείγματα σχολών με διπλάσια μαθήματα στο εξάμηνο και εξίσου πολλές υποχρεώσεις..

Όσο για τους βαθμούς, δεν ξέρω...Επιβραβεύονται πολύ εύκολα για πράγματα που για τη δική μου σχολή ας πούμε θα θεωρούνταν βασικά για το 5...Και στα μεταπτυχιακά, που ξέρω λίγο καλύτερα, είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα με τα 10άρια να φεύγουν αβέρτα σε μαθήματα και πτυχιακές που εγώ στο Λονδίνο ίδρωνα να πάρω ένα pass...Και δεν είναι ότι είναι ΤΟΣΟ καλοί....!!!

Νομίζω ότι έχουν καταστραφεί τα παιδαγωγικά...Το ότι μπαίνουν άνθρωποι που δεν τους αρέσει, μόνο για να βρουν εύκολα δουλειά μετά είναι ότι χειρότερο! Για να γίνεις δάσκαλος και γιατρός, πρέπει να το αγαπάς γιατί αλλιώς παίρνεις ανθρώπους στο λαιμό σου... πριν 23 λεπτά 10:45

Δεν ξέρω κατά πόσον μπορούν να συγκριθούν με άλλους επιστήμονες...Έχω την εντύπωση, χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν, ότι τα μαθήματα που κάνουν, εκτός από τις διδακτικές και κάτι ψυχολογίες, είναι όλα τα μαθήματα που κάνουν στο δημοτικό!Σε σαφώς πιο ψηλό επίπεδο αλλά παραμένουν αρχικές σχετικά γνώσεις μαθηματικών, γλώσσας, φυσικής, γεωγραφίας κλπ. Οι δάσκαλοι ειδικά, είναι μια κατηγορία μόνοι τους, δεν μπορούν να τεθούν σε σύγκριση με επιστήμονες τύπου φυσικό-χημικό-πολυτεχνείο, είναι άλλου είδους (δεν μιλάω για επίπεδο!).

Τυχαίο; Δεν νομίζω που παλιά τα Παιδαγωγικά Τμήματα ήταν διετούς φοίτησης και ονομάζονταν Παιδαγωγικές Ακαδημίες. Οπότε παλιά δεν θεωρούνταν καν Πανεπιστήμιο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top