Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Παιδιά, μήπως ξέρετε που θα βρω παρτιτούρες για κιθάρα κομματιών π.χ. το fairytale.Στο youtube εχει κάποιον που το ππαίζει σε κιθάρα, αλλά δεν έχει παρτιτούρα.


το ιντερνετ γεματο ειναι ..
Γραψε στον γοογλη guitar tabs και θα βρεις ΠΟΛΛΛΛΑ
πχ
https://www.ultimate-guitar.com/
https://www.guitaretab.com/
https://www.911tabs.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ έκανα 2 χρόνια πιάνο και φέτος δοκίμασα κλασσική κιθάρα. Παρόλο που μου αρέσει μου φάνηκε ιδιαίτερα πιεστική...όμως δεν έχασα το ενδιαφέρον μου και κάθομαι συχνά και προσπαθώ να βγάλω παρτιτούρες μονάχη μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.Είμαι 19 χρονών και εδώ και ένα χρόνο έχω τελειώσει το λύκειο.Τώρα ,λοιπόν, που έχω περοσσότερο χρόνο έχει αναβιώσει το παιδικό μου όνειρο να μάθω πιάνο.Νομίζετε πως είναι πολύ αργά τώρα;:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GUITARGIRL 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η GUITARGIRL 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.Είμαι 19 χρονών και εδώ και ένα χρόνο έχω τελειώσει το λύκειο.Τώρα ,λοιπόν, που έχω περοσσότερο χρόνο έχει αναβιώσει το παιδικό μου όνειρο να μάθω πιάνο.Νομίζετε πως είναι πολύ αργά τώρα;:thanks:
Οταν αγαπας αυτό πoυ κάνεις δεν είναι ποτέ αργά!Live your dreams!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την ενθαρρυντική απάντηση!!Θα το προσπαθήσω, απλώς ρώτησα σε περίπτωση που κάποιος από τους ήδη μουσικούς που ξέρουν τη δυσκολία νομίζει πως είναι απαραίτητο να αρχίσεις από νεαρή ηλικία για να τα καταφέρεις.:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την ενθαρρυντική απάντηση!!Θα το προσπαθήσω, απλώς ρώτησα σε περίπτωση που κάποιος από τους ήδη μουσικούς που ξέρουν τη δυσκολία νομίζει πως είναι απαραίτητο να αρχίσεις από νεαρή ηλικία για να τα καταφέρεις.:up:

Σιγουρα θα ηταν πιο ευκολο για σενα αν ξεκινουσες λιγο πιο νωρις αλλα και τωρα μπορεις να μαθεις... Τη σκληρη δουλεια δεν την αποφευγεις ουτε στα εξι ουτε στα εικοσι οσον αφορα το πιανο:P. Παντως αν σ αρεσει προσπαθα το, ειναι υπεροχη εμπειρια:iagree:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GUITARGIRL 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η GUITARGIRL 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε.:)

Σιγα τον κοπο!
Κάντο!Η μουσικη δεν βασίζεται σε πρέπει!(Πρεπει να ξεκινάς μικρος κτλ)
Η μουσική είναι συναισθημα και αφου νιώθεις οτι το θες τότε θα τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.Είμαι 19 χρονών και εδώ και ένα χρόνο έχω τελειώσει το λύκειο.Τώρα ,λοιπόν, που έχω περοσσότερο χρόνο έχει αναβιώσει το παιδικό μου όνειρο να μάθω πιάνο.Νομίζετε πως είναι πολύ αργά τώρα;:thanks:

Εγώ ξεκίνησα 7ο έτος πολυτεχνείο.
Οπότε, όχι, δεν είναι πολύ αργά.
Ίσως αν το σκεφτείς απο την άποψη οτι αν είχες ξεκινήσει νωρίτερα τώρα θα σουν ήδη σε πολύ καλό επίπεδο.

Είναι δύσκολο, αλλα νομίζω οτι μου είναι πιο εύκολο απο ότι αν άρχιζα στα 6 μου. Κάνω ταυτόχρονα και θεωρία μουσικής βέβαια και βοηθάει ΠΟΛΥ. Νομίζω οτι αν δεν έκανα και θεωρία ταυτόχρονα, θα μου παιρνε τον διπλάσιο χρόνο για να κάνω αυτά που έκανα μέχρι τώρα στο πιάνο.

Το σημαντικό βέβαια είναι να ματώσουν τα δάκτυλα σου στην εξάσκηση και να μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις. Και καλό θα ήταν να έχεις δικό σου πιάνο (ή να πάρεις ένα ηλεκτρικό, δεν είναι πολύ ακριβά, 650 έκανε το δικό μου και είναι πολύ καλό) ωστε να μπορείς να λιώσεις σε αυτό. Απο τη στιγμή που πήρα δικό μου πιάνο (γιατί πριν είχα κάτι midi πλήκτρα 5 οκτάβες και πήγαινα αναγκαστικά και στο ωδείο να μελετάω) τα κομμάτια αρχίσαν και βγαίναν αρκετά γρήγορα (1-2 μαθήματα το κομμάτι, όσο δεν είχα εξεταστική), οπότε αφού ξεκινάς μεγάλος, δυο συμβουλές που μπορώ να σου δώσω και με βοήθησαν πολύ:

1. Κάνε ταυτόχρονα και θεωρία της μουσικής (ή έστω βρες ένα καλό βιβλίο θεωρίας και διάβαζε το)
2. Πάρε δικό σου πιάνο αν δεν έχεις ήδη.
3. Μακρυά απο τον Νάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

horhe1991

Νεοφερμένος

Ο horhe1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κιθαρα,αλλα για πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα 7ο έτος πολυτεχνείο.
Οπότε, όχι, δεν είναι πολύ αργά.
Ίσως αν το σκεφτείς απο την άποψη οτι αν είχες ξεκινήσει νωρίτερα τώρα θα σουν ήδη σε πολύ καλό επίπεδο.

Είναι δύσκολο, αλλα νομίζω οτι μου είναι πιο εύκολο απο ότι αν άρχιζα στα 6 μου. Κάνω ταυτόχρονα και θεωρία μουσικής βέβαια και βοηθάει ΠΟΛΥ. Νομίζω οτι αν δεν έκανα και θεωρία ταυτόχρονα, θα μου παιρνε τον διπλάσιο χρόνο για να κάνω αυτά που έκανα μέχρι τώρα στο πιάνο.

Το σημαντικό βέβαια είναι να ματώσουν τα δάκτυλα σου στην εξάσκηση και να μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις. Και καλό θα ήταν να έχεις δικό σου πιάνο (ή να πάρεις ένα ηλεκτρικό, δεν είναι πολύ ακριβά, 650 έκανε το δικό μου και είναι πολύ καλό) ωστε να μπορείς να λιώσεις σε αυτό. Απο τη στιγμή που πήρα δικό μου πιάνο (γιατί πριν είχα κάτι midi πλήκτρα 5 οκτάβες και πήγαινα αναγκαστικά και στο ωδείο να μελετάω) τα κομμάτια αρχίσαν και βγαίναν αρκετά γρήγορα (1-2 μαθήματα το κομμάτι, όσο δεν είχα εξεταστική), οπότε αφού ξεκινάς μεγάλος, δυο συμβουλές που μπορώ να σου δώσω και με βοήθησαν πολύ:

1. Κάνε ταυτόχρονα και θεωρία της μουσικής (ή έστω βρες ένα καλό βιβλίο θεωρίας και διάβαζε το)
2. Πάρε δικό σου πιάνο αν δεν έχεις ήδη.
3. Μακρυά απο τον Νάκα.


7ο έτος Πολυτεχνείο;:P:wow:

Χαλαρά το λες!





Γιατί μακριά από το Νάκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε όταν ο μέσος όρος αποφοίτησης απο τη σχολή μας είναι στα 6.8 χρόνια, δεν είναι και πολύ περίεργο το 7ο έτος.
Ο Νάκας είναι ακριβός και έχει μικρή ποικιλία προϊόντων. Προωθεί συγκεκριμένες μάρκες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ευχαριστώ Αnarki.:P

(εγώ τη σχολή μου την τελείωσα στα 8 χρόνια. 5 είναι κανονικά αλλά είχε μ.ο. αποφοίτησης τα 7.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πιάνο εδώ και 10 χρόνια..Τελείωσα την Α΄Ανωτέρα :)
-----------------------------------------
Γιατί μακριά από το Νάκα;

Διότι εκτός του ότι είναι πανάκριβος, τα πιάνα τα οποία έχει είναι κυρίως Υamaha και έχουν πολύ μεταλλικό ήχο...
Εγώ έχω ένα Young Chang με πολύ γλυκά prima και όχι βαριά seconda :) - Δοκίμασε τον Νικοτιάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
4 χρόνια αρμόνιο
5 χρόνια πιάνο
5 χρόνια ακορντεόν
3 χρόνια κιθάρα
3 χρόνια ταμπουρά
6 χρόνια τρομπέτα

και συνεχίζουμε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Αυτή τη χρονιά άρχισα μόνη με βιβλίο να μαθαίνω κλασσική κιθάρα και έμαθα αρκετά πράγματα και τώρα μπορώ και παίζω κομμάτια κρατώντας μέτρο και έμαθα να κουρδίζω την κιθάρα και άλλα πολλά μόνη μου γιατί δεν έιχα χρόνο για μαθήματα με καθηγητές...Παίζω με συγχορδίες γιατί τις νότες δεν τις έχω μάθει ακόμα (είναι δύσκολο ειδικά όταν δεν έχεις και έναν πιο έμπειρο δίπλα σου)αλλά την παλεύω και παίζω...κάθε μέρα κάθομαι και παίζω..μιλάμε για πόρωση...έχει δίκιο το παιδί που είπε οτι το να παίζεις απο το να ακούς μουσική έχει μεγάααααλη διαφορά...το νιώθω και εγώ και μπορώ να πω πως έχει αλλάξει κ το γούστο μου στην μουσική...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μπράβο, Λίλη!!!!! Δεν μας τα ΄πες αυτά!!!!:P Πλάκα κάνω!!!

Η μουσική και μάλιστα να παίζεις κάποιο μουσικό όργανο είναι καταπληκτική εμπειρία! Σ΄ανεβάζει!!!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Μπράβο, Λίλη!!!!! Δεν μας τα ΄πες αυτά!!!!:P Πλάκα κάνω!!!

Η μουσική και μάλιστα να παίζεις κάποιο μουσικό όργανο είναι καταπληκτική εμπειρία! Σ΄ανεβάζει!!!
:)


Στο άπειρο και ακομά παραπέρααααααααα:P:yeah::dance:


Εσύ Νικόλα παιδί μου παίζεις τίποτα(μουσικό όργανο)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top