Πίνακες Ζωγραφικής

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ας βάλω λίγους ακόμη αγαπημένους πίνακες του Βαν Γοχ (:P) πριν πάω πάλι για διάβασμα.Ένας λόγος που μου αρέσουν πολύ οι πίνακες του Gohg είναι οτι σε κάνει να αισθάνεσαι (τουλάχιστον εμένα) μέχρι και τη θερμοκρασία που επικρατεί στην εικόνα.Χαρακτηριστικό παράδειγμα ''Ο ελαιωνας'' από κάτω:






οντως... και εμενα αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση
ειδικα στο night cafe που εβαλα πιο πανω σου βγαζει ολη την αποπνικτικη ατμοσφαιρα, (ζεστη, καπνος)... αν το δεις σε μεγαλυτερη και καλυτερη εικονα το νιωθεις πραγματικα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
αυτα για αρχη!:D

vermeer, έτσι;
διάβασα ένα βιβλίο πάνω σε αυτόν τον πίνακα, δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο είναι βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα, αλλά είναι ενδιαφέρον έτσι και αλλιώς αυτό το εκφραστικό βλέμμα του ''girl with a pearl earring''.

ζωγραφική=:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
vermeer, έτσι;
διάβασα ένα βιβλίο πάνω σε αυτόν τον πίνακα, δεν ξέρω βέβαια κατα πόσο είναι βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα, αλλά είναι ενδιαφέρον έτσι και αλλιώς αυτό το εκφραστικό βλέμμα του ''girl with a pearl earring''.

ζωγραφική=:no1:
απο οσο ξερω ειναι αληθινα τα γεγονοτα!η ιστορια του πινακα εχει βγει και σε ταινια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου εύκολα το νόημα που μπορεί να κρύβει ένας πίνακας.
Αν και είμαι των τεχνών,με τους πίνακες δεν τα πάω καλά.Μ'αρέσει πάντως να τους κοιτάζω.:P
Κι εγώ το ίδιο...:xixi:
-----------------------------------------
Οι πίνακες του βαν (γκογκ ή γκοχ????:P) μου αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Bob Ross:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Λατρεύω τη ζωγραφική.:heart:
Παραθέτω ένα πολύ ωραίο σάητ: www.artselect.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
οντως... και εμενα αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση
ειδικα στο night cafe που εβαλα πιο πανω σου βγαζει ολη την αποπνικτικη ατμοσφαιρα, (ζεστη, καπνος)... αν το δεις σε μεγαλυτερη και καλυτερη εικονα το νιωθεις πραγματικα... :)
Ακριβώς αυτό!!:bravo:
Ο Van Gohg επίσης έχει κάνει πάρα πολλά αυτοπορτρετα και αυτό γιατί δεν είχε τα χρήματα να πληρώνει μοντέλα για να ζωγραφίζει.Θα ήθελα να διαβάσω όποτε βρω χρόνο κάποιο βιβλίο με τη βιογραφία του.

Παραθέτω μερικά:







Εγώ έχω αρχίσει να σκιτσάρω ένα παρόμοιο με το πρώτο.Τον έχω ψιλοσκοτώσει τον καημένο αλλά δε βαριέσαι...:P




Λίγοι ακόμη πολύ έξυπνοι και όμορφοι πίνακες-κατ'εμέ- του Ρενέ Μαγκρίτ:

Ceci n'est pas une pipe.




The False Mirror,1928



The Blank Check, 1965

(The woman and the horse are partially invisible because of the trees. But you can see the wrong parts ...)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ας κάνω λοιπόν το πρώτο μου post σ' αυτό το θέμα κι ας το χαρίσω στον Picasso.
Επισκέφθηκα το μουσείο του στο Παρίσι και πραγματικά εξαπλάγην από την θέαση του κόσμου μέσα από τα μάτια του. Ναι, αυτός ο άνθρωπος μας έβλεπε εντελώς διαφορετικά απʼ ό,τι βλέπουμε εμείς κοιτάζοντας τα είδωλά μας στον καθρέφτη.
Λάτρεψα την δημιουργικότητά του.
Ορίστε, ενδεικτικά, οι αγαπημένοι μου πίνακές του.



Maternité



Τhe Guitar player.



Μοther and son.



The bathers.




Self portret.

Σκίτσα:



Le bouquet.



Εvening Flowers.



Peace.


Θα επανέλθω σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό!!:bravo:
Ο Van Gohg επίσης έχει κάνει πάρα πολλά αυτοπορτρετα και αυτό γιατί δεν είχε τα χρήματα να πληρώνει μοντέλα για να ζωγραφίζει.Θα ήθελα να διαβάσω όποτε βρω χρόνο κάποιο βιβλίο με τη βιογραφία του.

Παραθέτω μερικά:







Εγώ έχω αρχίσει να σκιτσάρω ένα παρόμοιο με το πρώτο.Τον έχω ψιλοσκοτώσει τον καημένο αλλά δε βαριέσαι...:P




Λίγοι ακόμη πολύ έξυπνοι και όμορφοι πίνακες-κατ'εμέ- του Ρενέ Μαγκρίτ:

Ceci n'est pas une pipe.




The False Mirror,1928



The Blank Check, 1965

(The woman and the horse are partially invisible because of the trees. But you can see the wrong parts ...)




Να διαβασεις "το κιτρινο σπιτι":)
Περιγραφει τη συμβιωση βινσεντ - γκωγκεν, πολυ καλο.
και γενικοτερα κανει παραλληλισμους με το πως ζουσε, τα συναισθηματα του και τους πινακες του.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!:thanks:Θα το αγοράσω για το καλοκαίρι.:)
@Χριστιάννα:Πολύ όμορφοι πίνακες!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
@domenica7 οι "εξυπνοι" πίνακες ήταν τρομεροί!
Βάλε και άλλους αν έχεις.Συνεχισε την καλή δουλειά:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σ'ευχαρστώ πολύ!Αν πατήσεις στο google εικόνες Rene Magritte θα σου βγάλει πολλούς πίνακες του.:)


https://en.wikipedia.org/wiki/The_Portrait
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Σήμερα είδα από το google οτι έχει γενέθλια η Marry Cassatt (https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Cassatt ) .Δεν την ήξερα αλλά είδα τους πίνακες της και μερικοί είναι πολύ ωραίοι.
Ας βάλω μερικούς λοιπόν μια και σήμερα έχει την τιμητική της:

https://www.columbusmuseum.org/exhibitions/american/mary_cassatt.jpg
https://www.ablemuse.com/2k/images/cassatt-y-thomas.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Mary_Cassatt_-_Woman_with_a_Pearl_Necklace.jpg
https://www.liliesofhope.com/doodleacres/wp-content/uploads/2008/11/paintings-by-mary-cassatt-4.jpg
https://library.wustl.edu/subjects/art/cassatt.jpg
https://carbags.files.wordpress.com/2009/03/the_bath2.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
οι πινακες που εχει με τα παιδια,δηλωνουν εντονα την μητρικη στοργη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Όντως.:iagree:Και μένα μου έκανε εντύπωση αυτό.Πολύ καλή ζωγράφος κι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
6f70af06dbe9e40c3217a69348225865.jpgεμενα μου αρεσει πολυ και το αβαταρ μου!μια κοπελα το εχει ζωγραφισει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.







Miro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top