Πάντα ήμουν μέτρια μαθήτρια - Μπορώ με πολλή προσπάθεια να μπω Ιατρική;

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Δεν ξέρω ίσως έχει ξανά ειπωθεί παρόμοια ερώτηση... Ήμουν πάντα μια μέτρια μαθήτριά. Στην Δευτέρα Λυκείου αποφάσισα πως β σχολή που θέλω να ασχοληθώ είναι η ιατρική ( διότι είμαι καλή στο σχέδιο και σκεφτόμουν αρχιτεκτονική) . Η καραντίνα με πήγε πίσω... Χάθηκε η οργάνωση κ από καθηγήτες αλλά κυρίως από μαθητές και αυτό επηρέασε και εμένα γτ έκανα φροντιστήριο. Μπορώ με πολυ προσπάθεια να μπω στην ιατρική; Ποια είναι η συμβουλή σας;
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω,μιλάω σαν μαθήτρια σημαιοφόρος με βαθμό απολυτήριο 19.6.
Πάντα διάβαζα.Θεωρητικη κατεύθυνση βέβαια αλλά συγκέντρωσα σχεδόν 10.000 μόρια.
Είναι και θέμα διαβάσματος και θέμα τύχης.
Θα σου πρότεινα να μην κοιτάς τις σχολές αλλά το διάβασμα.Διαβασμα μόνο διάβασμα.Προσωπικα δεν ξέρω πως συνδυάζουν εξόδους με διάβασμα.
Συγκεντρώσουν σε αυτόν τον στόχο και ασε στην άκρη τις σχολές!Καλη δύναμη
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
οπως ανεφερα και παραπανω ειναι απιθανο ενα μετριος μαθητης ολα τα χρονια να πιασει ιατρικη.πολλοι λαθεμενα πιστεψαν οτι επειδη βγηκαν τα μαθηματικα θα εχουν ελπιδες να μπουνε.αυτο οπως αποδειχτηκε τα τελευταια 4 χρονια που αλλαξε το συστημα δεν ισχυει.ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιων διαστασεων και δεν μπαινουν μαθητες που σκιζοντουσαν στο διαβασμα 6 χρονια.ξαφνικα ενας που ηταν dolce vita μαθητης του 13 θα γινει τοσο καλος να γραψει 19000 μορια και να μπει??δεν λεω οτι απαγορευεται να γινει αλλα δεν γνωριζω καποιον να μπηκε ιατρικη και να ηταν μαθητης του 15 τα προηγουμενα χρονια.αντιθετως μαθητες του 20 μεναν εκτος στην κρισιμη μαχη λογω ατυχιας ή ευκολιας που μπαινανε οι βαθμοι τα αλλα χρονια.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δυστυχως ετσι οπως ειναι το συστημα στην Ελλαδα η εισαγωγη στην Ιατρικη παιζεται στην κυριολεξια σε ενα συνωνυμο/αντωνυμο. Ειναι τεραστιος ο ανταγωνισμος και ειδικα στο 3ο πεδιο που μαζευεται η αφροκρεμα καθε σχολειου. Θελει μεν πολυ διαβασμα για να μπεις αλλα και ο παραγοντας τυχη οταν μιλαμε για τοσο υψηλες βαθμολογιες παιζει τεραστιο ρολο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Δυστυχως ετσι οπως ειναι το συστημα στην Ελλαδα η εισαγωγη στην Ιατρικη παιζεται στην κυριολεξια σε ενα συνωνυμο/αντωνυμο. Ειναι τεραστιος ο ανταγωνισμος και ειδικα στο 3ο πεδιο που μαζευεται η αφροκρεμα καθε σχολειου. Θελει μεν πολυ διαβασμα για να μπεις αλλα και ο παραγοντας τυχη οταν μιλαμε για τοσο υψηλες βαθμολογιες παιζει τεραστιο ρολο.
οπως το ειπες.τα πραγματα εχουν γινει απελπιστικα δυσκολα και ακομα πιο δυσκολα απο τα χρονια τα δικα μας για να μπεις.4 μαθηματα,τα παντα κρινονται στην εκθεση.τι συζηταμε τωρα??50% ικανοτητα-διαβασμα,50% τυχη ειναι.
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αναλυτικη γεωμετρια? Για να δώσεις γραμμικό? Μόνο τα βασικά χρειάζεται να ξέρεις. Ε και να σου κόβει λίγο, για να βρεις τρόπους να βγάλεις και να υπολογίσεις μερικές λεπτομέρειες στο σχέδιο πιο εύκολα.


Το αν θα έχεις μαθήματα μαθηματικών ή όχι εξαρτάται από τη σχολή στην οποία θα περάσεις... Νομίζω μόνο η σχολή στην Αθήνα έχει κάποια μαθηματικά, άντε και η Θεσσαλονικη. Στις υπόλοιπες σχολές κάνουμε μερικά μαθήματα στατικής, μπετό κτλ αλλά κάνουμε τα βασικά και μόνο στα πρώτα έτη. Δεν είναι τόσο ζόρικα όσο φαντάζεσαι.

Εγώ από το περιβάλλον μου μόνο τα αστέρια του σχολείου διαχρονικά, απουσιολόγοι, σημαιοφόροι, ξέρω και έχουν περάσει ιατρική και άλλα τόσα αστέρια, δυστυχώς, έχουν μείνει απ΄ έξω λόγω του μικρού αριθμού των θέσεων...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχως ετσι οπως ειναι το συστημα στην Ελλαδα η εισαγωγη στην Ιατρικη παιζεται στην κυριολεξια σε ενα συνωνυμο/αντωνυμο. Ειναι τεραστιος ο ανταγωνισμος και ειδικα στο 3ο πεδιο που μαζευεται η αφροκρεμα καθε σχολειου. Θελει μεν πολυ διαβασμα για να μπεις αλλα και ο παραγοντας τυχη οταν μιλαμε για τοσο υψηλες βαθμολογιες παιζει τεραστιο ρολο.
Συμφωνώ, τύχη μεταξύ των αρίστων υποθέτω θες να πεις, όχι για να περάσει κάποιος μέτριος από τύχη ...
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εγω αυτο π εχω να πω ειναι το εξης θεωρω ολοι εχουμε ενα μεσο εγκεφαλο και με ενα οργανωμενο διαβασμα μπορουμε να γραψουμε στις πανελληνιες αρκετα καλα.Τωρα στις υψηλοβαθμες σχολες οπως ιατρικη σε αυτην την περιπτωση θε ελεγα περα απο τους παραγοντες τυχη και διαβασμα ειναι και θεμα μυαλου .Δεν γινεται ολοι μας να περασουμε στις υψηλοβαθμες σχολες .Στο φροντ ειχαμε ενα παιδι π περασε ιατρικη μετα ξαναδωσε για οικονομικα και δν εχω δει στην ζω πιο εξυπνο παιδι εγω διαβαζα περισσοτερο απο αυτον αλλα δν ειχα το μυαλο του να τον φτασω.Για πχ στα μαθηματικα ποτε δν ασχολιουταν με θεματα β μονο γ και δ ηταν πολυ ευκολα για εκεινο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι στο εξης κανε οτι καλυτερο μπορεις και σπρωξε τον ευατο σου για να πετυχεις τα μεγιστα δυνατα αποτελεσματα
 

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
εγω αυτο π εχω να πω ειναι το εξης θεωρω ολοι εχουμε ενα μεσο εγκεφαλο και με ενα οργανωμενο διαβασμα μπορουμε να γραψουμε στις πανελληνιες αρκετα καλα.Τωρα στις υψηλοβαθμες σχολες οπως ιατρικη σε αυτην την περιπτωση θε ελεγα περα απο τους παραγοντες τυχη και διαβασμα ειναι και θεμα μυαλου .Δεν γινεται ολοι μας να περασουμε στις υψηλοβαθμες σχολες .Στο φροντ ειχαμε ενα παιδι π περασε ιατρικη μετα ξαναδωσε για οικονομικα και δν εχω δει στην ζω πιο εξυπνο παιδι εγω διαβαζα περισσοτερο απο αυτον αλλα δν ειχα το μυαλο του να τον φτασω.Για πχ στα μαθηματικα ποτε δν ασχολιουταν με θεματα β μονο γ και δ ηταν πολυ ευκολα για εκεινο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι στο εξης κανε οτι καλυτερο μπορεις και σπρωξε τον ευατο σου για να πετυχεις τα μεγιστα δυνατα αποτελεσματα


Πολλοί νομίζουν ότι για την εισαγωγή στις υψηλόβαθμες σχολές, πχ Ιατρικές, Νομικές κλπ, αρκεί μια υπερπροσπάθεια έστω ενός έτους, κάτι που δεν είναι ρεαλιστικό. Ένας εγκέφαλος που δεν έχει μάθει να φτάνει στα όριά του συστηματικά πως να ... απογειωθεί ξαφνικά, ακόμα και η αποστήθιση που χρειάζεται στο 1ο πεδίο και όχι μόνο, όταν οι περισσότεροι δεν έχουν κάτσει να αποστηθίσουν πέντε σειρές μάθημα πως θέλουν ξαφνικά να θυμούνται 80 και 100 σελ. ύλης συν ανάπτυξη κριτικής ικανότητας ...
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
οπως ανεφερα και παραπανω ειναι απιθανο ενα μετριος μαθητης ολα τα χρονια να πιασει ιατρικη.πολλοι λαθεμενα πιστεψαν οτι επειδη βγηκαν τα μαθηματικα θα εχουν ελπιδες να μπουνε.αυτο οπως αποδειχτηκε τα τελευταια 4 χρονια που αλλαξε το συστημα δεν ισχυει.ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιων διαστασεων και δεν μπαινουν μαθητες που σκιζοντουσαν στο διαβασμα 6 χρονια.ξαφνικα ενας που ηταν dolce vita μαθητης του 13 θα γινει τοσο καλος να γραψει 19000 μορια και να μπει??δεν λεω οτι απαγορευεται να γινει αλλα δεν γνωριζω καποιον να μπηκε ιατρικη και να ηταν μαθητης του 15 τα προηγουμενα χρονια.αντιθετως μαθητες του 20 μεναν εκτος στην κρισιμη μαχη λογω ατυχιας ή ευκολιας που μπαινανε οι βαθμοι τα αλλα χρονια.
Ήμουν μετριότατος όλα τα χρόνια. Παρόλα αυτά κατάφερα να συγκεντρώσω μόρια την δεύτερη χρονιά που θα μου επέτρεπαν να εισαχθώ στην Ιατρική. Σύστημα θέλει μόνο και συγκέντρωση.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,196 μηνύματα.
εγω αυτο π εχω να πω ειναι το εξης θεωρω ολοι εχουμε ενα μεσο εγκεφαλο και με ενα οργανωμενο διαβασμα μπορουμε να γραψουμε στις πανελληνιες αρκετα καλα.Τωρα στις υψηλοβαθμες σχολες οπως ιατρικη σε αυτην την περιπτωση θε ελεγα περα απο τους παραγοντες τυχη και διαβασμα ειναι και θεμα μυαλου .Δεν γινεται ολοι μας να περασουμε στις υψηλοβαθμες σχολες .Στο φροντ ειχαμε ενα παιδι π περασε ιατρικη μετα ξαναδωσε για οικονομικα και δν εχω δει στην ζω πιο εξυπνο παιδι εγω διαβαζα περισσοτερο απο αυτον αλλα δν ειχα το μυαλο του να τον φτασω.Για πχ στα μαθηματικα ποτε δν ασχολιουταν με θεματα β μονο γ και δ ηταν πολυ ευκολα για εκεινο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι στο εξης κανε οτι καλυτερο μπορεις και σπρωξε τον ευατο σου για να πετυχεις τα μεγιστα δυνατα αποτελεσματα

Εαν ήταν τόσο έξυπνος για να μην χρειάζεται να ασχοληθεί καν με β,γ & δ θέμα αλλά δεν έβλεπε οτι δεν χρειαζόταν τότε φροντιστήριο, μπορώ να δώσω τρεις ερμηνείες :

Α) Τελικά δεν είχε γενικότερη ευφυΐα παρά μόνο μαθηματική.
Β) Κάτι είχες παρεξηγήσει εσύ στο διάβασμα του,ή απλά έλεγε ψέματα για αυτό.
Γ) Γούσταρε να πετάει τα λεφτά του απο βίτσιο.

Το Α και Γ προσωπικά δεν τα κόβω τόσο πιθανά,το Β βρωμάει έντονα για τα δεδομένα της Ελληνικής κοινωνίας και μάλλον αυτό παίζει.
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Πολλοί νομίζουν ότι για την εισαγωγή στις υψηλόβαθμες σχολές, πχ Ιατρικές, Νομικές κλπ, αρκεί μια υπερπροσπάθεια έστω ενός έτους, κάτι που δεν είναι ρεαλιστικό. Ένας εγκέφαλος που δεν έχει μάθει να φτάνει στα όριά του συστηματικά πως να ... απογειωθεί ξαφνικά, ακόμα και η αποστήθιση που χρειάζεται στο 1ο πεδίο και όχι μόνο, όταν οι περισσότεροι δεν έχουν κάτσει να αποστηθίσουν πέντε σειρές μάθημα πως θέλουν ξαφνικά να θυμούνται 80 και 100 σελ. ύλης συν ανάπτυξη κριτικής ικανότητας ...
πολυ σωστα ξερω παιδι π ηθελε ιατρικη το οποι
Εαν ήταν τόσο έξυπνος για να μην χρειάζεται να ασχοληθεί καν με β,γ & δ θέμα αλλά δεν έβλεπε οτι δεν χρειαζόταν τότε φροντιστήριο, μπορώ να δώσω τρεις ερμηνείες :

Α) Τελικά δεν είχε γενικότερη ευφυΐα παρά μόνο μαθηματική.
Β) Κάτι είχες παρεξηγήσει εσύ στο διάβασμα του,ή απλά έλεγε ψέματα για αυτό.
Γ) Γούσταρε να πετάει τα λεφτά του απο βίτσιο.

Το Α και Γ προσωπικά δεν τα κόβω τόσο πιθανά,το Β βρωμάει έντονα για τα δεδομένα της Ελληνικής κοινωνίας και μάλλον αυτό παίζει.
σπανια εκανες τις ασκησεις στα μαθηματικα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,196 μηνύματα.
πολυ σωστα ξερω παιδι π ηθελε ιατρικη το οποι

σπανια εκανες τις ασκησεις στα μαθηματικα

Εαν σπανια εκανε τις ασκησεις στα μαθηματικα τοτε ρωταω ξανα γιατι πηγαινε φροντιστηριο.

Εσενα δεν σου φαινεται περιεργο γιατι καποιος που εμφανως ειναι πολυ πανω απο το επιπεδο της γ λυκειου χρειαζεται καθηγητες,που πληρωνει,ενω ουσιαστικα δεν κανει καν τις ασκησεις που του αναθετουν ;
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εαν σπανια εκανε τις ασκησεις στα μαθηματικα τοτε ρωταω ξανα γιατι πηγαινε φροντιστηριο.

Εσενα δεν σου φαινεται περιεργο γιατι καποιος που εμφανως ειναι πολυ πανω απο το επιπεδο της γ λυκειου να χρειαζεται καθηγητες που θα πληρωνει ενω ουσιαστικα δεν κανει τις ασκησεις που του αναθετουν ;
το φροντιστηριο σου δινει το ερεθισμα δν γντ απο μονος σου να μαθεις απο κει και περα καποια ατομα τα πιανουν πιο ευκολα και πιο δυσκολα .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,196 μηνύματα.
το φροντιστηριο σου δινει το ερεθισμα δν γντ απο μονος σου να μαθεις απο κει και περα καποια ατομα τα πιανουν πιο ευκολα και πιο δυσκολα .

Εγω δυσκολευομαι πολυ να πιστεψω οτι απο το χρειαζεται ερεθισμα για να ασχοληθει,οποτε παει φροντιστηριο, πηδαμε τοσο ευκολα στο οτι δεν ασχολιοταν με τις ασκησεις καν. Δεν ειναι ποιοτητα ενος τοσο προχωρημενου σε επιπεδο παιδιου να αναζητα κινητρο απο αλλους για να διαβασει.

Στο λεω γιατι εχω ακουσει πολλες ιστοριες και καλα ιδιοφυιων παιδιων.Εαν οντως ηταν δεν θα πηγαινε φροντιστηριο,με σκοπο να μην κανει τις ασκησεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
το φροντιστηριο σου δινει το ερεθισμα δν γντ απο μονος σου να μαθεις απο κει και περα καποια ατομα τα πιανουν πιο ευκολα και πιο δυσκολα .

Θα συμφωνήσω με τον @Samael ότι αν είχε ένα επίπεδο υψηλότερο του λυκείου - που δεν είναι και τόσο εύκολο, έτσι; - τότε δε θα χρειαζόταν κίνητρο από ένα φροντιστήριο που θα τον προπονούσε σε ασκήσεις λυκείου για να ασχοληθεί, αλλά θα είχε πιάσει το baby Rudin ή όποιο άλλο βιβλίο ανάλυσης για να πάει παρακάτω.
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω,μιλάω σαν μαθήτρια σημαιοφόρος με βαθμό απολυτήριο 19.6.
Πάντα διάβαζα.Θεωρητικη κατεύθυνση βέβαια αλλά συγκέντρωσα σχεδόν 10.000 μόρια.
Είναι και θέμα διαβάσματος και θέμα τύχης.
Θα σου πρότεινα να μην κοιτάς τις σχολές αλλά το διάβασμα.Διαβασμα μόνο διάβασμα.Προσωπικα δεν ξέρω πως συνδυάζουν εξόδους με διάβασμα.
Συγκεντρώσουν σε αυτόν τον στόχο και ασε στην άκρη τις σχολές!Καλη δύναμη
Ούτε εγώ ξέρω πως τα καταφέρνουν να τα συνδυάζουν όλα 😅 Συμφωνώ με όλους, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και το πιο δύσκολο κομμάτι ενός μετρίου μαθητή είναι να καταφέρει να διαβάσει 8+ ώρες απόλυτα συγκεντρωμένος! Ξέρω πολλούς άριστους μαθητές που δεν τα κατάφεραν να εισαχθούν στην ιατρική, μαθητές που τελευταία χρονια διάβαζαν μέρα νύχτα και μαθητή που δίνει 4η χρόνια για να τα καταφέρει. Δεν θα απογοητευτω, εφόσον οι καθηγητές μου είναι αισιόδοξοι κ στα μαθήματα που δίνω έχω βάσεις θα τιθασεύσω τν εαυτό μου για ένα περισσότερο ποιοτικό αλλά και ποσοτικό διάβασμα. Ακόμα και αν δεν τα καταφέρω θα ξέρω πως έχω δώσει τα δυνατά μου! Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, τις συμβουλές σας και το χρόνο σας !😊❤️❤️
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω πως τα καταφέρνουν να τα συνδυάζουν όλα 😅 Συμφωνώ με όλους, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και το πιο δύσκολο κομμάτι ενός μετρίου μαθητή είναι να καταφέρει να διαβάσει 8+ ώρες απόλυτα συγκεντρωμένος! Ξέρω πολλούς άριστους μαθητές που δεν τα κατάφεραν να εισαχθούν στην ιατρική, μαθητές που τελευταία χρονια διάβαζαν μέρα νύχτα και μαθητή που δίνει 4η χρόνια για να τα καταφέρει. Δεν θα απογοητευτω, εφόσον οι καθηγητές μου είναι αισιόδοξοι κ στα μαθήματα που δίνω έχω βάσεις θα τιθασεύσω τν εαυτό μου για ένα περισσότερο ποιοτικό αλλά και ποσοτικό διάβασμα. Ακόμα και αν δεν τα καταφέρω θα ξέρω πως έχω δώσει τα δυνατά μου! Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, τις συμβουλές σας και το χρόνο σας !😊❤❤
λιτσα οφειλεις να ξερεις οτι οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου.στο λεω απο τωρα για να μην απογοητευτεις μετα.πως θα σου φαινοταν μια νοσηλευτικη ή ενα βιολογικο?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω πως τα καταφέρνουν να τα συνδυάζουν όλα 😅 Συμφωνώ με όλους, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και το πιο δύσκολο κομμάτι ενός μετρίου μαθητή είναι να καταφέρει να διαβάσει 8+ ώρες απόλυτα συγκεντρωμένος! Ξέρω πολλούς άριστους μαθητές που δεν τα κατάφεραν να εισαχθούν στην ιατρική, μαθητές που τελευταία χρονια διάβαζαν μέρα νύχτα και μαθητή που δίνει 4η χρόνια για να τα καταφέρει. Δεν θα απογοητευτω, εφόσον οι καθηγητές μου είναι αισιόδοξοι κ στα μαθήματα που δίνω έχω βάσεις θα τιθασεύσω τν εαυτό μου για ένα περισσότερο ποιοτικό αλλά και ποσοτικό διάβασμα. Ακόμα και αν δεν τα καταφέρω θα ξέρω πως έχω δώσει τα δυνατά μου! Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, τις συμβουλές σας και το χρόνο σας !😊❤❤


Kατεβασε το productivity challenges timer στο κινητό :)))

Βοηθάει πολυ στο αποδοτικό διάβασμα.

Γενικα χρησιμοποιεί τι μέθοδο podomoro( ψαξε βιντεάκια στο YouTube)
 

Λίτσα

Νεοφερμένος

Η Λίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχω ως στόχο την ιατρική, αν δε
λιτσα οφειλεις να ξερεις οτι οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου.στο λεω απο τωρα για να μην απογοητευτεις μετα.πως θα σου φαινοταν μια νοσηλευτικη ή ενα βιολογικο?
Κοίταξε να δεις, μου αρέσουν οι σχολές σε αυτό το πεδίο εκτός από νοσηλευτική και μαιευτική. Επίσης δεν ήμουν μαθήτρια του 13 με 14 αλλά του 17 και του 18! Ιδιαίτερα χημεία με εκθεση πάνω από 17-18 και βιολογία πάντα 19-20! Η φυσική με ζοριζε (είχε τύχει να γράψω 10, αλλά κυρίως πάνω από 16 έγραφα) μου απομένουν μόνο 2 κεφάλαια για να τελειώσω την ύλη της γ, έχω αρκετό χρόνο για επανάληψεις!😊
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεις να τα καταφέρεις ...
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Έχω ως στόχο την ιατρική, αν δε

Κοίταξε να δεις, μου αρέσουν οι σχολές σε αυτό το πεδίο εκτός από νοσηλευτική και μαιευτική. Επίσης δεν ήμουν μαθήτρια του 13 με 14 αλλά του 17 και του 18! Ιδιαίτερα χημεία με εκθεση πάνω από 17-18 και βιολογία πάντα 19-20! Η φυσική με ζοριζε (είχε τύχει να γράψω 10, αλλά κυρίως πάνω από 16 έγραφα) μου απομένουν μόνο 2 κεφάλαια για να τελειώσω την ύλη της γ, έχω αρκετό χρόνο για επανάληψεις!😊

Το 17 και το 18 δεν είναι μέτριοι βαθμοί. Είναι πολύ καλοι μάλιστα. Εσύ απλα να θέσεις τον στόχο που επιθυμείς και να παλέψεις για αυτόν. Κανείς δεν μπορεί να σου πει πάντως αν θα τα καταφέρεις με την πρώτη ή όχι.

Πάντως, καλή επιτυχία και να κάνεις μεθοδικό διάβασμα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top